Francja: Celnicy przejęli 1,2 mln saszetek podrobionej aspiryny z Chin

26.05.2013 08:16
Leki

Leki (Fot. Jacek Babiel / Agencja Gazeta)

Około 1,2 mln saszetek podrobionej aspiryny pochodzącej z Chin przechwycili celnicy w jednym z francuskich portów - poinformowały władze Francji. To jak na razie największe przejęcie oszukanych leków przez służby celne Francji i UE - dodały.
Jak poinformowało francuskie ministerstwo gospodarki, oszukaną aspirynę odkryto 17 maja w transporcie herbaty z Chin, rozładowywanym w porcie w Hawrze. W opakowaniach oznaczonych jako lek znajdował się biały proszek, złożony głównie z glukozy. Według władz w Paryżu oszukana aspiryna miała trafić za pośrednictwem firmy zarejestrowanej na Balearach do południowej Francji, Hiszpanii i posługujących się językiem francuskim krajów Afryki.

Według komunikatu ministerstwa w 2012 roku francuscy celnicy odkryli 100 tys. podróbek leków. Wcześniejszy rekord padł w 2011 roku, gdy w dwóch kontenerach z Azji odkryto 10 ton niezadeklarowanych i oszukanych lekarstw. Podróbki to najczęściej środki przeciw zapaleniom mięśni, krople do uszu, suplementy witaminowe oraz leki zapobiegające wypadaniu włosów.

Największy w historii przemyt oszukanych leków udaremniono w Afryce w 2012 roku. Wówczas międzynarodowa operacja celna przeprowadzona w 16 wielkich portach kontynentu pozwoliła na przechwycenie 82 mln dawek podróbek o wartości szacowanej na blisko 31 mln euro.

Zobacz także
 • Piwo Producenci piwa w Niemczech idą na barykady przeciwko firmom wydobywającym gaz ziemny
Komentarze (17)
Francja: Celnicy przejęli 1,2 mln saszetek podrobionej aspiryny z Chin
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 5 razy 5

  Historia pewnego meldunku:
  1. 17 maja w porcie Havre celnicy konfikują kontener z lekarstwami. Pojawia się komunikat w prasie lokalnej, nikogo to nie interesuje, wiadomość typu "pies się zesrał".
  2. 23 maja AFP wypuszcza komunikat w swoim serwisie prasowym.
  3. 24 maja w wydanio papierowym Liberation ukazuje się na stronie 11 mały artykuł.
  4. 25 maja, wieczorem notka trafia do portalu Liberation:
  www.liberation.fr/societe/2013/05/25/plus-d-un-million-de-sachets-d-aspirine-de-contrefacon-saisis-au-havre-un-record_905715
  5. W nocy widzi ją dziennikarz PAP-u polujący na nowości. Tłumaczy na kolanie i dołącza do serwisu.
  6. W niedziele rano praktykant z GW przenosi metodą copy-paste dowolnie wybrane fragmenty papowskiego komunikatu do serwisu gazeta.pl. Teraz już nie tylko wiadomość jest źle przetłumaczona, ale również nie ma najmniejszego sensu. Red dyżurny dokleja do tekstu fotkę nie mającą ze sprawą nic wspólnego. Akurat była w "stockach"
  7. Pod artykułem rozpoczyna się dyskusja w której na podstawie źle przetłumaczonego, dawno nieaktualnego artykułu uczestnicy wyciągają wnioski zaczynając sobie wymyślać od idiotów.

 • marguy

  Oceniono 5 razy 5

  "Największy w historii przemyt oszukanych leków udaremniono w Afryce w 2012 roku."

  A feee!!!!
  To bardzo brzydko oszukiwac leki!
  Nie lepiej byloby uzyc okreslenia "sfalszowanych lekow" lub podrobionych (wersja gorsza, kojarzaca sie ze zwierzecymi podrobami).

  Ludzie! Nie umieta? To nie piszta!!!

 • iraklis1

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wiem, saszetka nie wyglada jak kapsulka.....wiec dlaczego pokazuja kapsulki?

 • boolba

  Oceniono 1 raz 1

  82 mio dawek poniżej € 0,50 za dawkę ...
  tak się kończą tanie leki w Eurolandzie...

 • calidris

  Oceniono 13 razy 9

  Ci Chińczycy sumienia nie mają, żeby tak oszukiwać aspirynę? Co jeszcze? Może okłamywanie witaminy C? Ach kiedyż to się skończy!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 5 razy 3

  "Oszukany" redachtorze - "francuscy celnicy odkryli 100 tys. podróbek leków. Wcześniejszy rekord padł w 2011 roku, gdy w dwóch kontenerach z Azji odkryto 10 ton" - co za "oszukana chińska" skala porównawcza?

 • foczka_z_ochoty

  Oceniono 17 razy 11

  co to są "oszukane leki"?

  "podróbki" rozumiem że ktoś ten prosty związek chemiczny wyprodukował bez opłacenia się właścicielom patentu, ale "oszukana aspryna"??? Może jaśniej redakcjo??? Glukozę tam wpakowali zamiast kwasu acetylosalicylowego? Przecież chyba glukoza droższa, więc gdzie tu sens?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje