Polański ostro w Cannes: Równość płci to idiotyzm

26.05.2013 07:26
Reżyser Roman Polański z żoną Emmanuelle Seigner w Cannes

Reżyser Roman Polański z żoną Emmanuelle Seigner w Cannes (Fot. ERIC GAILLARD REUTERS)

Reżyser Roman Polański, którego nowy film "Wenus w futrze" ma premierę w czasie tegorocznego festiwalu w Cannes, stwierdził, że równość płci to "idiotyzm", a tabletka antykoncepcyjna powoduje, że kobiety zyskują cechy mężczyzn.
Pigułka "zmieniła miejsce kobiety w naszych czasach" - powiedział w sobotę reżyser. Skarżył się, że "wręczenie kwiatów damie" stało się "nieprzyzwoite". - Sądzę, że te trendy, dążące do zrównania ze sobą mężczyzn i kobiet, są czystym idiotyzmem - powiedział Polański. - Uważam, że to rezultat (...) postępu medycyny. Pigułka mocno zmieniła kobiety w naszych czasach, maskulinizując je.

"Wenus w futrze" to film na podstawie sztuki Davida Ivesa. Polański porusza w nim temat uległości i dominacji, w którym następuje zaburzenie ról płci i rzeczywistości. Główną rolę odgrywają w nim żona reżysera Emmanuelle Seigner, wcielająca się w aktorkę Vandę, oraz Mathieu Amalric, grający reżysera Thomasa.

Film jest jednym z 20, które ubiegają się w tym roku o Złotą Palmę. Recenzent brytyjskiego "Guardiana" Peter Bradshaw nazwał najnowsze dzieło Polańskiego obrazem zabawnym, nawet jeśli miejscami brutalnie rozprawia się z tematem ról płci. 66. festiwal filmowy w Cannes kończy się w niedzielę. Gala finałowa rozpocznie się o godz. 19, ok. godz. 20 ogłoszenie laureata głównej nagrody.

Komentarze (219)
Zaloguj się
 • ch00

  Oceniono 311 razy 289

  Równość a równouprawnienie to dwie różne sprawy. I Polański słusznie je rozróżnia.

  Kobiety i mężczyźni nie są tacy sami. Ale powinni mieć równe prawa. Jeśli kobieta chce być np. ochroniarzem - ma prawo. Tylko powinna udowodnić, że spełnia wymagania (bez taryfy ulgowej). Tam samo mężczyzna pielęgniarz czy "przedszkolanek" - może sobie być, ale niech nie oczekuje, że ktoś go będzie traktował specjalnie.
  Facet chce wychowywać dzieci - jego sprawa. Kobieta chce być inżynierem - może być. Ale to nie zmienia faktu, że nie są tacy sami. To takie proste.

 • dd1987

  Oceniono 322 razy 74

  Kolejny pieszczoch GW po Wałęsie który zdradza was o świcie? haha Niech jeszcze Bartoszewski w jakimś wywiadzie wygada się że go geje brzydzą, to Michnikowi się świat zawali.

 • smok61

  Oceniono 202 razy 48

  Jak się wpisze w youtube "polandia", to można obejrzeć i wysłuchać wypowiedzi studentek z zagranicy uczących się w Polsce.
  I jest jeden mianownik ich opinii na temat Polskich facetów.
  Może nie są zbyt piękni, ale są niespotykanymi już w świecie dżentelmenami.
  W innych krajach już nie całuje się kobiet w rękę , nie podsuwa krzesła, nie płaci za rachunki w restauracji, nie przepuszcza się w drzwiach.
  Chciałem powiedzieć, że kobiety na zachodzie też zauważyły, że się różnią od mężczyzn...i gdy sobie to uzmysłowią ,są zachwycone.

 • 2-julita

  Oceniono 112 razy 42

  ma rację !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kermit.dolomit

  Oceniono 251 razy 31

  No proszę Mojżeszowy ulubieniec GW zadał cios w plecy jedynie słusznej linii

 • alabama8

  Oceniono 80 razy 12

  I teraz wyobraźmy sobie piękną Emanuelle Singer po siódmej ciąży, z siódmym dzieckiem pod pachą wracającą do domu z zakupami ... Roman w pracy, żona z dziećmi miesza kaszki, gotuje rosół.

 • edek60-2

  Oceniono 132 razy 12

  Dużo w tym prawdy,niedawno taka pańcia wręcz zażądała abym jej ustąpił miejsce w tramwaju-odpowiedziałem,że ma parytet a tam nie ma mowy o ustępowaniu miejsca.!!

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 10 razy 8

  jesteśmy równi przez bycie "człowiekiem", natomiast żona Polańskiego jest od niego dłuższa (żeby nie powiedzieć wyższa) i idiotyzmem jest twierdzić, że są równi.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje