Zamach w Rosji: 25-latka wysadziła się przed policjantami niedaleko budynku ministerstwa

Zamach w Dagestanie

Zamach w Dagestanie (Fot. za Russia Today)

Zamachowczyni wysadziła się dziś w powietrze w stolicy skonfliktowanej rosyjskiej Republiki Dagestanu. Według świadków, 25-letnia kobieta zdetonowała przypięty do swojego ciała ładunek wybuchowy, gdy została zatrzymana przez policjantów z drogówki. Raniła przy tym 18 osób, w tym kilku policjantów. Dwóch z nich jest w stanie krytycznym.
Zamachowczyni została zidentyfikowana jako 25-letnia Madina Alijewa, dawna żona islamskiego ekstremisty, który zginął w 2009 r. Kobieta potem wyszła za kolejnego muzułmańskiego radykała, który z kolei został zastrzelony w zeszłym roku - podała rzeczniczka policji Fatina Ubajdatowa.

Eksplozja o sile wybuchu 500 gram trotylu

Jak podaje moskiewski Komitet Śledczy, policjanci z drogówki zatrzymali samochód 25-latki, aby ją wylegitymować. Ta, zamiast okazać dokumenty, zdetonowała ładunek "Dwóch oficerów, którzy stali najbliżej niej, zostali bardzo poważnie ranieni", podała w oświadczeniu regionalna policja.

Siła eksplozji równała się sile wybuchu ok. 500 gram trotylu, dodała policja. W sumie rannych zostało 18 osób, z czego 15 wymagało hospitalizacji. Stan pięciu jest poważny.

Kobiety zamachowczynie - jak odnotowuje Russia Today - to nic niezwykłego w tym regionie, często są to właśnie wdowy po bojownikach islamskich.

Dagestan - najbardziej niespokojny region

To już drugi atak w Republice Dagestanu w tym tygodniu. Do poprzedniego doszło w poniedziałek, zginęły dwie osoby. Dzisiejszy incydent miał miejsce niedaleko Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Machaczkale. To najbardziej niespokojny region w Rosji. To tu szczególnie aktywni są muzułmańscy bojownicy, którzy pragną ustanowić w Dagestanie niezależne od Rosji islamskie państwo.

Zobacz także
  • David Cameron Cameron: To nie tylko atak na Brytyjczyków, ale też zdrada islamu
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje