Papież Franciszek przeciw ekonomistom: Przywróćmy szacunek solidarności społecznej

25.05.2013 16:36
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia AP)

Papież Franciszek powiedział, że konieczne jest nowe podejście do solidarności społecznej, by nie uważać jej tylko za "zwykłe niesienie pomocy najbiedniejszym". Temu pojęciu niezbyt dobrze widzianemu w świecie ekonomii trzeba nadać właściwe miejsce - dodał. Franciszek piętnował też postawy księży, którzy uważają się za "kontrolerów wiary" i potrafią np. odmówić niezamężnej kobiecie udzielenia chrztu jej dziecku.
Papież zaapelował o reformę całego systemu solidarności społecznej - tak by był bardziej spójny z prawami człowieka - w swoim dzisiejszym przemówieniu do delegacji międzynarodowej fundacji Centesimus Annus. Jej nazwa nawiązuje do tytułu społecznej encykliki Jana Pawła II z 1991 roku, a celem jej działalności jest między innymi popularyzacja treści tego dokumentu oraz wspieranie zgodnych z nim inicjatyw socjalnych.

Mówiąc o konieczności przemyślenia idei solidarności, Franciszek podkreślił: - Temu słowu niezbyt dobrze widzianemu w systemie ekonomicznym, jakby miało negatywne znaczenie, należy przywrócić należyte społeczne uznanie.

"Podążanie za bożkami władzy, zysku..."

W swym wystąpieniu papież odnotował, że bezrobocie szerzy się szybko na Zachodzie, przesuwając granice ubóstwa. - Ta najgorsza forma materialnej biedy - ocenił - pokazuje, że coś nie działa. I nie dotyczy to tylko Południa, ale całej planety.

Franciszek wyraził przekonanie, że obecny kryzys jest nie tylko kryzysem ekonomicznym i finansowym, ale ma również swe przyczyny etyczne. - Podążanie za bożkami władzy, zysku, pieniądza, ponad wartością osoby ludzkiej stało się fundamentalną formą działania i decydującym kryterium - mówił papież.

- Zapomina się, że ponad logiką interesów, logiką parametrów rynku jest człowiek i coś, co mu się należy z racji jego głębokiej godności; możliwość godnego życia i aktywnego dostępu do dobra wspólnego - skwitował.

"Księża stają się kontrolerami wiary"

Papież Franciszek dodał również, że księża nie mogą być "kontrolerami wiary". W kazaniu podczas mszy w watykańskim Domu św. Marty mówił o potrzebie otwierania drzwi Kościoła i napiętnował przykład odmowy ochrzczenia dziecka niezamężnej młodej matki. - Wiele razy jesteśmy kontrolerami wiary zamiast tymi, którzy ułatwiają ludziom dostęp do niej - stwierdził papież.

Zwracając się do obecnych na mszy księży, Franciszek dodał: - Pomyślcie o dziewczynie matce, która idzie do parafii i mówi osobie na plebanii, że chce ochrzcić swoje dziecko. A ten chrześcijanin czy chrześcijanka mówi jej: "Nie, nie możesz, bo nie jesteś zamężna". I co znajduje ta dziewczyna, która miała odwagę donosić ciążę? Zamknięte drzwi!

"Dodajecie duszpasterską komorę celną"

Papież położył nacisk na to, że taka postawa oddala ludzi od Kościoła, nie służy ich dobru. - Jezus ustanowił siedem sakramentów, a my taką postawą dodajemy ósmy: duszpasterską komorę celną - oświadczył Franciszek, przestrzegając przed pokusą "zawłaszczania" Boga przez duchowieństwo.

Papież podał też, jako przykład niewłaściwej postawy, zachowanie zakrystiana, który na prośbę pary narzeczonych o udzielenie ślubu reaguje natychmiast żądaniem różnych świadectw i pokazaniem cennika mszy.

Zobacz także
Komentarze (325)
Papież Franciszek przeciw ekonomistom: Przywróćmy szacunek solidarności społecznej
Zaloguj się
 • cyklista

  0

  Mam problem: Franciszek i polscy księża na pewno reprezentują inne religie.

 • kochamrydzyka

  0

  Mam pytanie do piszacych na tym forum.
  Czy nadal w Polsce sa wydawane parafianom karteczki do spowiedzi wielkanocnej jak to dawniej bywalo.
  Karteczki oddawalo sie przy spowiedzi a kto nie oddal to go ksiadz oglaszal z ambony ze jeszcze nie byl u spowiedzi.

 • ppo

  Oceniono 3 razy 3

  Dobrze, że sam sobie gotuje, bo jeszcze by mu coś dosypali...

 • bog43

  Oceniono 2 razy 2

  Wygląda na to , że lubi pan ludzi ale pańscy polscy koledzy - pasterzy pomylili z oborowymi , traktują nas jak bydło mięsno - dojne z domieszką pogardy .

 • doda785

  Oceniono 1 raz -1

  ale hipokryta ,powinien dojebać kapitalizmowi a nie jakimś ekonomistom ....hajs to nie wszystko

 • doda785

  Oceniono 3 razy -1

  tylko komunizm zapewni równe traktowanie i opiekę od narodzin do śmierci człowieka ,kapitalizm z katolicyzmem gwaranyują dobrobyt nielicznym kosztem całych narodów ,kapitaliści to mordercy dla których ważna jest tylko kasa

 • miki_riki_11

  Oceniono 1 raz 1

  A NASI kiedykolwiek to słuchają? Może i słuchaja ale i podsmiechuja się.Gadanie Franciszka nic nie da i nic nie pomoże.Wszystkich tych economyst do leja i bez jedzonka.Tylko co dalej? Kto?To już jak wszawica rozpełzło po swiecie i podoba się tym chciwcom,tylko myslę,czy oni naprawde się nie boja tych głodnych wilków?

 • topiramax

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedy powszechna licytacja dóbr kościelnych Wasza Ekscelencjo?

 • bajubajubaju

  Oceniono 1 raz 1

  Jezus maria! On chyba grzeszy! A już na pewno nie ma polskich korzeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje