Papież Franciszek przeciw ekonomistom: Przywróćmy szacunek solidarności społecznej

25.05.2013 16:36
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia AP)

Papież Franciszek powiedział, że konieczne jest nowe podejście do solidarności społecznej, by nie uważać jej tylko za "zwykłe niesienie pomocy najbiedniejszym". Temu pojęciu niezbyt dobrze widzianemu w świecie ekonomii trzeba nadać właściwe miejsce - dodał. Franciszek piętnował też postawy księży, którzy uważają się za "kontrolerów wiary" i potrafią np. odmówić niezamężnej kobiecie udzielenia chrztu jej dziecku.
Papież zaapelował o reformę całego systemu solidarności społecznej - tak by był bardziej spójny z prawami człowieka - w swoim dzisiejszym przemówieniu do delegacji międzynarodowej fundacji Centesimus Annus. Jej nazwa nawiązuje do tytułu społecznej encykliki Jana Pawła II z 1991 roku, a celem jej działalności jest między innymi popularyzacja treści tego dokumentu oraz wspieranie zgodnych z nim inicjatyw socjalnych.

Mówiąc o konieczności przemyślenia idei solidarności, Franciszek podkreślił: - Temu słowu niezbyt dobrze widzianemu w systemie ekonomicznym, jakby miało negatywne znaczenie, należy przywrócić należyte społeczne uznanie.

"Podążanie za bożkami władzy, zysku..."

W swym wystąpieniu papież odnotował, że bezrobocie szerzy się szybko na Zachodzie, przesuwając granice ubóstwa. - Ta najgorsza forma materialnej biedy - ocenił - pokazuje, że coś nie działa. I nie dotyczy to tylko Południa, ale całej planety.

Franciszek wyraził przekonanie, że obecny kryzys jest nie tylko kryzysem ekonomicznym i finansowym, ale ma również swe przyczyny etyczne. - Podążanie za bożkami władzy, zysku, pieniądza, ponad wartością osoby ludzkiej stało się fundamentalną formą działania i decydującym kryterium - mówił papież.

- Zapomina się, że ponad logiką interesów, logiką parametrów rynku jest człowiek i coś, co mu się należy z racji jego głębokiej godności; możliwość godnego życia i aktywnego dostępu do dobra wspólnego - skwitował.

"Księża stają się kontrolerami wiary"

Papież Franciszek dodał również, że księża nie mogą być "kontrolerami wiary". W kazaniu podczas mszy w watykańskim Domu św. Marty mówił o potrzebie otwierania drzwi Kościoła i napiętnował przykład odmowy ochrzczenia dziecka niezamężnej młodej matki. - Wiele razy jesteśmy kontrolerami wiary zamiast tymi, którzy ułatwiają ludziom dostęp do niej - stwierdził papież.

Zwracając się do obecnych na mszy księży, Franciszek dodał: - Pomyślcie o dziewczynie matce, która idzie do parafii i mówi osobie na plebanii, że chce ochrzcić swoje dziecko. A ten chrześcijanin czy chrześcijanka mówi jej: "Nie, nie możesz, bo nie jesteś zamężna". I co znajduje ta dziewczyna, która miała odwagę donosić ciążę? Zamknięte drzwi!

"Dodajecie duszpasterską komorę celną"

Papież położył nacisk na to, że taka postawa oddala ludzi od Kościoła, nie służy ich dobru. - Jezus ustanowił siedem sakramentów, a my taką postawą dodajemy ósmy: duszpasterską komorę celną - oświadczył Franciszek, przestrzegając przed pokusą "zawłaszczania" Boga przez duchowieństwo.

Papież podał też, jako przykład niewłaściwej postawy, zachowanie zakrystiana, który na prośbę pary narzeczonych o udzielenie ślubu reaguje natychmiast żądaniem różnych świadectw i pokazaniem cennika mszy.

Zobacz także
Komentarze (325)
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 1074 razy 1010

  Dlaczego każda wypowiedź papieża Franciszka kojarzy mi się z krytyką działania Rydzyka?
  Fobia jakaś, czy co...

 • takitamfacet

  Oceniono 844 razy 804

  A u nas książeczka do bierzmowania i 3 lata zbierania podpisów i kartki na podpis po spowiedzi przed każdym sakramentem. Nie sumienie a papierki z podpisami i pieczątkami. Komora celna w czystej postaci.

 • amorvertical

  Oceniono 717 razy 701

  "Podążanie za bożkami władzy, zysku, pieniądza, ponad wartością osoby ludzkiej stało się fundamentalną formą działania i decydującym kryterium "
  Czy tylko ja mam wrażenie, że Franciszek uparł się na nasz Episkopat i naszych hierarchów?

 • raul_duke

  Oceniono 713 razy 689

  Jeszcze taki takich szkalujących, napastliwych wypowiedzi Papieża i Konferencja Episkopatu Polski będzie zmuszona zerwać relacje z Watykanem.

 • fjan

  Oceniono 460 razy 438

  Oni bez kasy to i pochować wiernego nie chcą. Mówią że niby co łaska ale dodają że " przeważnie dają 1000 zł ". I to nie jest ważne czy rodzina jest biedna czy bogata.

 • e_pis_kopat

  Oceniono 438 razy 416

  .

  Wypada za te słowa tylko podziękować obecnemu papieżowi .....przecież o tym mówią od lat tzw "ateiści" , czyli wierzący ale niepraktykujący , czyli ci dla których klecha stał się zdziercą ... bo obdarł z wiary w Boga a pokazał bezduszność instytucji kościelnej ....

  Mówię to ja ...według nomenklatury kościelnej tzw bękart z lat 50-tych, który został ochrzczony przez matkę wbrew "przepisom" ówczesnego Kościoła i ich urzędników.

  BĘKART to było przekleństwo dla matek,które rodziły dzieci właśnie z takich związków.
  To było piętno naznaczające człowieka, którego urodziła MATKA wiedząca co ją czeka w środowisku w którym mieszka i jak będzie traktowana ona i jej dziecko przez Kościół.
  Księża odmawiali ochrzczenia takich dzieci , wręcz szydząc z matki , która ośmieliła się poprosić o Chrzest dla bękarta - dziecka grzechu ......... pomimo że miał ojca i ojciec dawał mu nazwisko oraz niezbędną opiekę dla matki i dziecka.
  Dziękuje swojej matce że nie poddała się presji "czarnych" i zrobiła to co do niej należało......

  .

 • adtu01

  Oceniono 574 razy 408

  Papiez , słowa, słowa a jego kapłani swoje !
  My natomiast nie chcemy walczyć z kościołem ! Chcemy tylko aby wszyscy obywatele, organizacje, firmie były równo i sprawiedliwie traktowane zgodnie z prawem dlatego domagamy się od rządu, premiera Donalda Tuska i sejmu aby.

  1. Zerwać konkordat
  2. Zlikwidować etaty kapelanów
  3. Zlikwidować etaty katechetów
  4. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych
  5. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989
  6. Wyprowadzić religię ze szkół
  7. Usunąć krzyże z urzędów i szkół
  8. Uroczystości państwowe organizować bez udziału kleru
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach
  10. Wstrzymać dofinansowanie "dzieł" Krk z kasy państwa !

 • skaut001

  Oceniono 184 razy 136

  Papież sie wypowiedział, teraz kolej na resztę świata. No zróbcie coś, papież powiedział! Ja nie wiem, czy trzeba być po studiach wyższych i 5 lat spędzić w ciszy w pustelni aby zrozumieć, że filozofia w tym stylu jest tak skuteczna jak namawianie roślin do rośnięcia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje