Zamieszki na przedmieściach Sztokholmu: szwedzki model państwa przestał działać?

25.05.2013 13:49
Zamieszki w Szwecji. Spalone samochody na przedmieściach Sztokholmu

Zamieszki w Szwecji. Spalone samochody na przedmieściach Sztokholmu (Fot. Fredrik Sandberg AP)

Trwające od 6 dni zamieszki na imigranckich przedmieściach Sztokholmu pokazują, że znany z równości model szwedzki mógł przestać działać. Segregacja, wysokie bezrobocie i uzależnienie od zasiłków dotyka tysięcy mieszkańców blokowisk na obrzeżach stolicy.
Na oficjalnym portalu internetowym Szwecji Sweden.se przeczytać można, że jest to kraj o najmniejszych różnicach w dochodach ludności w Europie. Szwecja szczyci się również, że ma jeden z najniższych na świecie wskaźników ubóstwa.

Jak podkreślają autorzy artykułu promującego kraj, źródłem tego sukcesu jest model szwedzki, stworzony w ubiegłym wieku przez socjaldemokratów i związki zawodowe. Z wysokich podatków finansowana jest m.in. służba zdrowia oraz szkolnictwo, a w miastach dominuje mieszkalnictwo komunalne.

- Model szwedzki wciąż funkcjonuje - przekonują Sweden.se. Według raportu Instytutu Szwedzkiego, organizacji podlegającej MSZ Szwecji, tak właśnie pozytywnie, jako raj na Ziemi, postrzegana jest Szwecja na świecie. Od lat kraj ten jest celem migracji dla tysięcy imigrantów; wielu z nich otrzymuje azyl.

Prawica rozmontowała szwedzki model?

W rzeczywistości, co pokazują wydarzenia w ostatnich dniach, gdy na imigranckich przedmieściach grupy młodzieży podpalają samochody, szkoły i budynki użyteczności publicznej, a także atakują posterunki policji, Szwecja ma poważny problem z integracją. Wydaje się, że system wyrównujący różnice w społeczeństwie przestał działać.

Od 2006 roku Szwecją rządzi centroprawicowa koalicja pięciu partii i to właśnie ona oskarżana jest przez socjaldemokratyczną opozycję o rozmontowywanie modelu szwedzkiego. Rząd premiera Fredrika Reinfeldta wprowadził szereg reform polegających na liberalizacji rynku; w wielu sferach, na przykład w służbie zdrowia czy opiece nad osobami starszymi, pojawiła się prywatna konkurencja. Jednocześnie obniżono wysokie podatki od dochodów, na czym najwięcej skorzystali najlepiej zarabiający. Uszczelniono system socjalny, zmuszając wielu obywateli przebywających na wieloletnich zasiłkach lub rentach do szukania pracy.

Pytanie tylko, czy "rozmontowywanie" modelu szwedzkiego to celowe działanie centroprawicy, tak, aby skorzystali najbogatsi, którzy nie chcą już więcej płacić na najbiedniejszych - jak widzi to lewicowa opozycja, czy też może konieczność, bo z uwagi na wysokie koszty stary system jest nie do utrzymania.

Szwecja oparła się kryzysowi

Centroprawicowy rząd niemal bez uszczerbku przeprowadził Szwecję przez panujący w Europie kryzys. Priorytetem ministra finansów Andersa Borga jest stabilność finansów publicznych. Na tle euro szwedzka korona jest mocną i stabilną walutą.

Sukcesy gospodarcze nie przekładają się jednak bezpośrednio na poprawę sytuacji wielu mieszkańców przedmieść Sztokholmu. To właśnie tam, na wielkich osiedlach z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, dziś żyją głównie tysiące imigrantów. Dzielnice na południowych i zachodnich obrzeżach stolicy w założeniu miały funkcjonować jako idealne przedmieścia ze sklepami, usługami i instytucjami użyteczności publicznej.

To zmieniło się na gorsze; standard nieremontowanych bloków obniżył się, z przedmieść wyniosły się banki i sklepy, w ich miejsce powstały lokalne usługi prowadzone przez imigrantów. Nie ma już tylu darmowych świetlic i boisk dla młodzieży, jak dawniej.

Młodzi, gniewni

Według ekspertów to właśnie sfrustrowana, bezrobotna oraz nigdzie nieucząca się młodzież wywołuje zamieszki i burdy. Na przedmieściach poziom bezrobocia jest dwu-trzykrotnie większy niż w centrum. Wielu zatrzymanych sprawców ostatnich zamieszek już w wieku 10-15 lat była znana policji z aktów wandalizmu czy handlu narkotykami.

Niespokojne noce w Sztokholmie mogą w dłuższej perspektywie wpłynąć na szwedzką scenę polityczną. W przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne. Centroprawicowa koalicja w ostatnich miesiącach traci poparcie na rzecz socjaldemokratów. Rośnie poparcie, w niektórych sondażach nawet do 12 proc., będącej już w parlamencie przeciwnej imigrantom nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci. I to właśnie oni, jako jedyni krytycy prowadzonej zarówno przez lewicę, jak i prawicę polityki integracyjnej, mogą odnieść jeszcze większy sukces.

Nieefektywne starania władz

Centroprawicowy rząd z dość marnym skutkiem próbuje połączyć kwestię imigracji z wymogami współczesnego rynku pracy. To dlatego urzędy pracy zostały zobowiązane do opieki nad nowo przybyłymi imigrantami z krajów pozaeuropejskich. Na przykład w Etiopii postanowiono otworzyć szwedzki urząd pracy, tak, aby już zawczasu starających się o przyjazd do Szwecji informować, jakie mają szanse na znalezienie zatrudnienia w swoim zawodzie.

Władze starają się także zwiększyć środki na naukę języka szwedzkiego dla obcokrajowców. W Sztokholmie, aby zmotywować imigrantów do bezpłatnej nauki, postanowiono ufundować im stypendia.

Zobacz także
Komentarze (400)
Zaloguj się
 • marcus.one

  Oceniono 1035 razy 793

  Szwedzi zbierają żniwo swojej durnowatej polityki imigracyjnej i kretyńskiej politycznej poprawności

  oraz debilizmu o nazwie " multi - kulti " .

  I dobrze im tak - nawpuszczali wyznawców " religii pokoju " - to mają .

 • polak_obiektywny

  Oceniono 767 razy 701

  Przecież to nie Szwedzi tak walczą tylko barbarzyńcy, którzy przyjechali na darmowy wikt i są niezadowoleni, że nie mogą narzucić swoich praw... Pogonić ich skąd przyjechali, to będzie pokój i spokój.

 • wielki_czarownik

  Oceniono 740 razy 678

  Tylko skrajny debil może być zdziwiony tym, że system przestał działać. System jest tworzony w konkretnych uwarunkowaniach. System szwedzki powstał w latach 60-70 i był stworzony dla społeczeństwa szwedzkiego, czyli dla Szwedów i innych zbliżonych im kulturowo i cywilizacyjnie ludzi. System działał, o ile dotyczył ludzi uporządkowanych, chętnych do pracy, co do zasady uczciwych, tolerancyjnych. Wtedy to się sprawdzało. Jednakże kiedy do Szwecji zaczęto wpuszczać element obcy kulturowo, o zupełnie innej mentalności, powiedzmy wprost - często z epoki kamienia łupanego, leniwy, roszczeniowy, religijny (i to obco religijny), niewykształcony, nierozumiejący i nieprzestrzegający szwedzkich zasad to system zaczął się walić. To było oczywiste dla każdego myślącego człowieka - jak widać lewactwo myślące nie jest.
  Zrozumcie jedno - multikulti nigdy nie działało i nigdy nie zadziała. Mentalność islamska i afrykańska jest po prostu niekompatybilna z mentalnością europejską. Europejskie multikulti może działać na zasadzie pokojowego współistnienia w jednym kraju Polaków, Szwedów i Francuzów. Dlaczego? Bo są to ludzie o zbliżonej mentalności i wizji świata. To europejskie multikulti przełknie asymilujących się i stosunkowo bezproblemowych Azjatów (czy Wietnamczycy w Polsce są problemem?), ale nie poradzi sobie z agresywnymi islamistami.
  Tyle.

 • miastomakow

  Oceniono 603 razy 549

  sfrustrowani, biedni, z przedmieść no i oczywiście winna jest policja i władze. Gazeta w kółko jedno i to samo. Drodzy dziennikarze Gazety, zwracam się do was z apelem - islamiści w pierwszej kolejności zlikwidują takich jak wy "inteligentów". Broniąc ich sami na siebie wydajecie wyrok. Użyteczni idioci. Brudasów trzeba wygnać na pustynie Arabii żeby tam mogli się buntować, palić wielbłądy, obrzucać kamieniami piach, bić z wiatrem, kontestować brak deszczu.

 • protz

  Oceniono 532 razy 424

  'Prawica rozmontowała szwedzki model?' No tak, mamy winnego. Obcięcie łba w Londynie to pewnie też wina prawicy. Faszyzm, wszędzie faszyzm!

 • saves

  Oceniono 442 razy 414

  Meczety zamiast świetlic. Zasiłki zamiast pracy. Mieszkania komunalne zamiast ławek w parku. Azyl zamiast wydalenia do kraju macierzystego. I teraz dziwić sie , że muslimom się w .... poprzewracało? Przejmą Europę nie za pomocą otwartej wojny, a poprzez terroryzm i demografię. Żadają coraz więcej, NICZEGO!!! nie w zamian dając oraz mnożą się szybciej niż króliki z kapelusza jarmarkowego magika. EUROPO!!!!! obudź się wreszcie i zasadź im takiego kopa, że zatrzymają się dopiero w Zimbabwe.

 • m-kow

  Oceniono 440 razy 356

  Czyli w Szwecji od 6 lat rządzą faszyści i to oni zmusili młodych Arabów z przedmieść do wypalania samochodów i sklepów? Ten artykuł to ewidentny LOLcontent.

 • odra-1305

  Oceniono 279 razy 239

  model może jest ok ale imigranci do dup...

 • 7_of_9

  Oceniono 113 razy 95

  "Uszczelniono system socjalny, zmuszając wielu obywateli przebywających na wieloletnich zasiłkach lub rentach do szukania pracy."
  straszny rząd -przestał rozdawać pieniądze i zmusił ludzi do szukania pracy. Przestali zabierać tym, którzy chcą pracować i rozdawać tym, którzy pracować nie chcą. Straszna ta prawica, straszna...
  Jak bardzo trzeba miec wyprany mózg, zeby coś takiego pisac i jak bardzo muszą ten mózg mieć wyprani ci, którzy to czytają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje