W Moskwie odsłonięto pomnik św. Hermogena, inicjatora walki z Polakami

25.05.2013 13:37
Patriarcha Cyryl

Patriarcha Cyryl (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl poświęcił w Moskwie pomnik jednego ze swoich poprzedników - św. Hermogena, inicjatora zbrojnego oporu przeciwko polskiej interwencji w 1612 roku. W uroczystości uczestniczyły setki wiernych.
Wykonany z brązu monument stanął w Parku Aleksandrowskim przed murami Kremla, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza. Odsłonięto go w 100. rocznicę kanonizacji Hermogena. Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. szef administracji (kancelarii) prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergiej Iwanow i patriarcha Teofil III, zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy i całej Palestyny, który w tych dniach składa pierwszą w historii wizytę w Rosji.

"Jedna z najwybitniejszych postaci w historii Rosji"

Patriarcha Hermogen, urodzony około 1530 roku w Kazaniu i zmarły w 1612 roku w Moskwie, był jednym z inicjatorów kultu Kazańskiej Ikony Matki Bożej. To cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego z Niżniego Nowogrodu do Moskwy przez oddziały kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, przypisuje się wypędzenie w 1612 roku polskiej załogi z Kremla.

Podczas odsłonięcia pomnika Cyryl wyraził nadzieję, że "umocni on w sercach obywateli miłość do ojczyzny, wiarę prawosławną i dążenie do uczynienia wszystkiego, co możliwe, dla rozwoju kraju". Natomiast Iwanow odczytał posłanie od prezydenta Władimira Putina, w którym ten określił Hermogena jako "jedną z najwybitniejszych i najjaśniejszych postaci w historii Rosji", która "własnym przykładem, odwagą i wytrwałością natchnęła naród do wielkiego czynu".

Hermogen był inicjatorem zbrojnego oporu przeciwko polskiej interwencji. Przedstawiał walkę z Polakami jako jedyną drogę ratunku dla Rosji oraz świętą wojnę prawdziwej wiary - prawosławia - z herezją katolicką. Został przez Polaków zamknięty w Monastyrze Czudowskim, gdzie zmarł prawdopodobnie zamorzony głodem.

W 1913 roku rosyjska Cerkiew prawosławna uznała go za świętego kapłana męczennika. Zdecydowała również o postawieniu mu pomnika w Moskwie. Zamiarów tych nie urzeczywistniono z powodu wybuchu I wojny światowej, a później - przewrotu bolszewickiego 1917 roku. Relikwie św. Hermogena są przechowywane w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu.

Budowę pomnika sfinansowano z datków wiernych

Autorem odsłoniętego pomnika jest znany moskiewski rzeźbiarz Saławat Szczerbakow. Jest on też autorem odsłoniętego w ubiegłym roku przed moskiewskim Białym Domem, siedzibą rządu FR, monumentu carskiego premiera Piotra Stołypina, który próbował wprowadzić modernizacyjne reformy w Rosji na początku XX wieku. Budowę pomnika św. Hermogena sfinansowano z datków wiernych. W Moskwie wznoszona jest też cerkiew pod wezwaniem patriarchy Hermogena. Stanie ona przy ulicy Osiennej, w dzielnicy Kryłatskoje, w zachodniej części stolicy.

Polskie wojska pojawiły się w Moskwie w trakcie wojny z Rosją (1609-12). Do podjęcia zbrojnej interwencji przeciwko Moskwie króla Zygmunta III Wazę skłoniło m.in. przymierze szwedzko-rosyjskie, wymierzone w Rzeczpospolitą.

Wypędzenie Polaków z Moskwy w 1612 roku uważane jest w Rosji za koniec okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Rocznica tego wydarzenia - 4 listopada - obchodzona jest w Federacji Rosyjskiej jako Dzień Jedności Narodowej. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. Zostało ustanowione w 2004 roku z inicjatywy Putina.

Patriarcha Cyryl w swoich wystąpieniach często apeluje do elit Rosji, aby pamiętały o lekcjach płynących z okresu smuty i nie ulegały pokusie szukania zbawienia dla swojego kraju za granicą, jak - jego zdaniem - czyniły to rosyjskie elity w XVII wieku.

Zobacz także
Komentarze (200)
W Moskwie odsłonięto pomnik św. Hermogena, inicjatora walki z Polakami
Zaloguj się
 • dio62

  Oceniono 1 raz 1

  a w Polsce smuta trwa od początku XVII odkąd zwyciężyła kontrreformacja ale swoją drogą ta ich matka boska ma dużą większą moc od tej polskiej częstochowskiej, może by tak się z nimi pomieniać i może u nas smuta się skończy
  a u nich zacznie

 • wydeusz

  Oceniono 5 razy 3

  On nie nawolywal do walki z Polska, tylko do wypedzenia okupantow z Kremla!

 • imagistyk

  Oceniono 5 razy -3

  Kolejna zbrodnia Putina. Na szczęście Wybiórcza czuwa !

 • albinnos

  Oceniono 4 razy -2

  a polacka bladz ciagle tu probuje podskakiwac.Dawali tyle razy Rosjanom duupska,ze az nudno to wymieniac.Dopiero inni musieli ich wyciagac za te osle uszy z ich tarapatow.

 • kris.kawon

  Oceniono 3 razy 3

  Jaki rozum trzeba mieć, żeby napisac coś podobnego?
  Szczuć ludzi na siebie.
  Trafiła się okazja do wzięcia forsy to sie bazgrze brednie, nie patrząc, że są szkodliwe. Głupota i podłość!

 • edi54

  Oceniono 3 razy 3

  Idiotyczny tytuł publikacji. Hermogen jest tym dla Rosji czym ks.Kordecki dla Polaków. Symbolem walki
  z obcym najeźdźcą.

 • paka48

  Oceniono 4 razy 4

  Wyborcza schodzi na psy, a gdzie fotografia tego pomnika?!, jak nie macie co wstawić wstawcie albo fotkę Michnika, albo dyżurnego redaktora!

 • neospasmin

  Oceniono 5 razy 5

  Paskudny tytul: to jakby napisac w ruskiej gazecie ze w Polsce odslonieto pomnik J.Pilsudskiego- inicjatora wojny przeciw Rosji. Niby prawda, ale w ten sposob nie wolno.
  Nie wolno historii innego narodu spowadzac do kwestii: slon a sprawa polska.

  Marcin Lazarowicz
  www.neospasmin.blox.pl

 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz 1

  Nie mamy z powodu tej interwencji czym się chwalić, to raczej powód do wstydu, tzn atakowanie i niepotrzebnie przelana krew. Pomnik Hormona niech sobie stoi jeśli komuś w czymś pomaga, nie sądzę aby miał jakiś wpływ. Mam tylko sugestię że za obchody święta każdego świętego będą stały konkretne pieniądze, a lepiej gdyby je przeznaczyli na likwidację biedy na dalekich prowincjach, a nie powtarzali Bizancjum.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje