W Moskwie odsłonięto pomnik św. Hermogena, inicjatora walki z Polakami

25.05.2013 13:37
Patriarcha Cyryl

Patriarcha Cyryl (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl poświęcił w Moskwie pomnik jednego ze swoich poprzedników - św. Hermogena, inicjatora zbrojnego oporu przeciwko polskiej interwencji w 1612 roku. W uroczystości uczestniczyły setki wiernych.
Wykonany z brązu monument stanął w Parku Aleksandrowskim przed murami Kremla, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza. Odsłonięto go w 100. rocznicę kanonizacji Hermogena. Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. szef administracji (kancelarii) prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergiej Iwanow i patriarcha Teofil III, zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy i całej Palestyny, który w tych dniach składa pierwszą w historii wizytę w Rosji.

"Jedna z najwybitniejszych postaci w historii Rosji"

Patriarcha Hermogen, urodzony około 1530 roku w Kazaniu i zmarły w 1612 roku w Moskwie, był jednym z inicjatorów kultu Kazańskiej Ikony Matki Bożej. To cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego z Niżniego Nowogrodu do Moskwy przez oddziały kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, przypisuje się wypędzenie w 1612 roku polskiej załogi z Kremla.

Podczas odsłonięcia pomnika Cyryl wyraził nadzieję, że "umocni on w sercach obywateli miłość do ojczyzny, wiarę prawosławną i dążenie do uczynienia wszystkiego, co możliwe, dla rozwoju kraju". Natomiast Iwanow odczytał posłanie od prezydenta Władimira Putina, w którym ten określił Hermogena jako "jedną z najwybitniejszych i najjaśniejszych postaci w historii Rosji", która "własnym przykładem, odwagą i wytrwałością natchnęła naród do wielkiego czynu".

Hermogen był inicjatorem zbrojnego oporu przeciwko polskiej interwencji. Przedstawiał walkę z Polakami jako jedyną drogę ratunku dla Rosji oraz świętą wojnę prawdziwej wiary - prawosławia - z herezją katolicką. Został przez Polaków zamknięty w Monastyrze Czudowskim, gdzie zmarł prawdopodobnie zamorzony głodem.

W 1913 roku rosyjska Cerkiew prawosławna uznała go za świętego kapłana męczennika. Zdecydowała również o postawieniu mu pomnika w Moskwie. Zamiarów tych nie urzeczywistniono z powodu wybuchu I wojny światowej, a później - przewrotu bolszewickiego 1917 roku. Relikwie św. Hermogena są przechowywane w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu.

Budowę pomnika sfinansowano z datków wiernych

Autorem odsłoniętego pomnika jest znany moskiewski rzeźbiarz Saławat Szczerbakow. Jest on też autorem odsłoniętego w ubiegłym roku przed moskiewskim Białym Domem, siedzibą rządu FR, monumentu carskiego premiera Piotra Stołypina, który próbował wprowadzić modernizacyjne reformy w Rosji na początku XX wieku. Budowę pomnika św. Hermogena sfinansowano z datków wiernych. W Moskwie wznoszona jest też cerkiew pod wezwaniem patriarchy Hermogena. Stanie ona przy ulicy Osiennej, w dzielnicy Kryłatskoje, w zachodniej części stolicy.

Polskie wojska pojawiły się w Moskwie w trakcie wojny z Rosją (1609-12). Do podjęcia zbrojnej interwencji przeciwko Moskwie króla Zygmunta III Wazę skłoniło m.in. przymierze szwedzko-rosyjskie, wymierzone w Rzeczpospolitą.

Wypędzenie Polaków z Moskwy w 1612 roku uważane jest w Rosji za koniec okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Rocznica tego wydarzenia - 4 listopada - obchodzona jest w Federacji Rosyjskiej jako Dzień Jedności Narodowej. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. Zostało ustanowione w 2004 roku z inicjatywy Putina.

Patriarcha Cyryl w swoich wystąpieniach często apeluje do elit Rosji, aby pamiętały o lekcjach płynących z okresu smuty i nie ulegały pokusie szukania zbawienia dla swojego kraju za granicą, jak - jego zdaniem - czyniły to rosyjskie elity w XVII wieku.

Zobacz także
Komentarze (200)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 294 razy 256

  Na pomniki, tym bardziej świętych, to Rosja Polsce nie podskoczy.
  Nie ta liga.

 • ben-oni

  Oceniono 242 razy 228

  Obok Luwru stoi złoty pomnik św. Joanny D'Arc, inicjatorki walki z Anglikami.

  Anglicy szaleją z nienawiści zapewne...

 • unnabujp

  Oceniono 172 razy 138

  W sumie jest to uroczystosc dowartosciowujaca Polske i przypomnienie ze nikt nie zdobyl stolicy Rosji nie tylko dwa razy ( co bylo naszym udzialem ) ale nawet raz ( Napoleon wprawdzie zajal Moskwe ale stplica byl Petersburg)

 • komercjuszek

  Oceniono 94 razy 66

  Rosyjska historia, rosyjski pomnik. Co komu do domu jak dom nie jego!?
  Niezaprzeczalnym faktem jest, że Polacy byli w 1612 roku agresorem (niezależnie od prób polskich historyków napisania tego wątku na nowo tak, by był poprawny politycznie z polskiego punktu widzenia) i tak też zostali potraktowani.
  Logiczną konsekwencją jest więc stawianie pomników tym, którzy agresora pogonili.
  Informacja, owszem, wszelkie komentarze po prostu nie na miejscu.

 • fidelxxx

  Oceniono 134 razy 56

  Michnik chciałby teraz decydować pomniki jakich bohaterów powinno się stawiać poza krajem?
  U nas stoją pomniki Żółkiewskiego, który spuścił łomot Moskalom. Nie słyszę sprzeciwu z Kremla, ale za to Polski zabobon odezwał się zaplutymi żółcią mordami.

 • baddrake

  Oceniono 89 razy 33

  To bardzo dobrze z tym pomnikiem im wyszło. Będą o Polakach dłużej pamiętaki.
  Przez takie pomniki może będą dalej się trzymać od Polaków i ich spraw. Przecież to taki niewdzięczny i wredny naród ci Polacy. Nie lubią ani carów, ani komunistycznych sekretarzy.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 48 razy 24

  W Warszawie naprzeciwko Belwederskiej 49 stanie pomnik hetmana* Stanisława Żółkiewskiego.

  *pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_%C5%BB%C3%B3%C5%82kiewski

 • cztery44442

  Oceniono 12 razy 10

  Sprawiedliwość musi być po naszej stronie, zatem obok powinien stanąć jeszcze większy pomnik świętego, ja proponuję np. JP2.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX