W Moskwie odsłonięto pomnik św. Hermogena, inicjatora walki z Polakami

25.05.2013 13:37
Patriarcha Cyryl

Patriarcha Cyryl (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl poświęcił w Moskwie pomnik jednego ze swoich poprzedników - św. Hermogena, inicjatora zbrojnego oporu przeciwko polskiej interwencji w 1612 roku. W uroczystości uczestniczyły setki wiernych.
Wykonany z brązu monument stanął w Parku Aleksandrowskim przed murami Kremla, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza. Odsłonięto go w 100. rocznicę kanonizacji Hermogena. Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. szef administracji (kancelarii) prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergiej Iwanow i patriarcha Teofil III, zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy i całej Palestyny, który w tych dniach składa pierwszą w historii wizytę w Rosji.

"Jedna z najwybitniejszych postaci w historii Rosji"

Patriarcha Hermogen, urodzony około 1530 roku w Kazaniu i zmarły w 1612 roku w Moskwie, był jednym z inicjatorów kultu Kazańskiej Ikony Matki Bożej. To cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego z Niżniego Nowogrodu do Moskwy przez oddziały kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, przypisuje się wypędzenie w 1612 roku polskiej załogi z Kremla.

Podczas odsłonięcia pomnika Cyryl wyraził nadzieję, że "umocni on w sercach obywateli miłość do ojczyzny, wiarę prawosławną i dążenie do uczynienia wszystkiego, co możliwe, dla rozwoju kraju". Natomiast Iwanow odczytał posłanie od prezydenta Władimira Putina, w którym ten określił Hermogena jako "jedną z najwybitniejszych i najjaśniejszych postaci w historii Rosji", która "własnym przykładem, odwagą i wytrwałością natchnęła naród do wielkiego czynu".

Hermogen był inicjatorem zbrojnego oporu przeciwko polskiej interwencji. Przedstawiał walkę z Polakami jako jedyną drogę ratunku dla Rosji oraz świętą wojnę prawdziwej wiary - prawosławia - z herezją katolicką. Został przez Polaków zamknięty w Monastyrze Czudowskim, gdzie zmarł prawdopodobnie zamorzony głodem.

W 1913 roku rosyjska Cerkiew prawosławna uznała go za świętego kapłana męczennika. Zdecydowała również o postawieniu mu pomnika w Moskwie. Zamiarów tych nie urzeczywistniono z powodu wybuchu I wojny światowej, a później - przewrotu bolszewickiego 1917 roku. Relikwie św. Hermogena są przechowywane w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu.

Budowę pomnika sfinansowano z datków wiernych

Autorem odsłoniętego pomnika jest znany moskiewski rzeźbiarz Saławat Szczerbakow. Jest on też autorem odsłoniętego w ubiegłym roku przed moskiewskim Białym Domem, siedzibą rządu FR, monumentu carskiego premiera Piotra Stołypina, który próbował wprowadzić modernizacyjne reformy w Rosji na początku XX wieku. Budowę pomnika św. Hermogena sfinansowano z datków wiernych. W Moskwie wznoszona jest też cerkiew pod wezwaniem patriarchy Hermogena. Stanie ona przy ulicy Osiennej, w dzielnicy Kryłatskoje, w zachodniej części stolicy.

Polskie wojska pojawiły się w Moskwie w trakcie wojny z Rosją (1609-12). Do podjęcia zbrojnej interwencji przeciwko Moskwie króla Zygmunta III Wazę skłoniło m.in. przymierze szwedzko-rosyjskie, wymierzone w Rzeczpospolitą.

Wypędzenie Polaków z Moskwy w 1612 roku uważane jest w Rosji za koniec okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Rocznica tego wydarzenia - 4 listopada - obchodzona jest w Federacji Rosyjskiej jako Dzień Jedności Narodowej. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. Zostało ustanowione w 2004 roku z inicjatywy Putina.

Patriarcha Cyryl w swoich wystąpieniach często apeluje do elit Rosji, aby pamiętały o lekcjach płynących z okresu smuty i nie ulegały pokusie szukania zbawienia dla swojego kraju za granicą, jak - jego zdaniem - czyniły to rosyjskie elity w XVII wieku.

Zobacz także
Komentarze (200)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 294 razy 256

  Na pomniki, tym bardziej świętych, to Rosja Polsce nie podskoczy.
  Nie ta liga.

 • ben-oni

  Oceniono 242 razy 228

  Obok Luwru stoi złoty pomnik św. Joanny D'Arc, inicjatorki walki z Anglikami.

  Anglicy szaleją z nienawiści zapewne...

 • unnabujp

  Oceniono 172 razy 138

  W sumie jest to uroczystosc dowartosciowujaca Polske i przypomnienie ze nikt nie zdobyl stolicy Rosji nie tylko dwa razy ( co bylo naszym udzialem ) ale nawet raz ( Napoleon wprawdzie zajal Moskwe ale stplica byl Petersburg)

 • komercjuszek

  Oceniono 94 razy 66

  Rosyjska historia, rosyjski pomnik. Co komu do domu jak dom nie jego!?
  Niezaprzeczalnym faktem jest, że Polacy byli w 1612 roku agresorem (niezależnie od prób polskich historyków napisania tego wątku na nowo tak, by był poprawny politycznie z polskiego punktu widzenia) i tak też zostali potraktowani.
  Logiczną konsekwencją jest więc stawianie pomników tym, którzy agresora pogonili.
  Informacja, owszem, wszelkie komentarze po prostu nie na miejscu.

 • fidelxxx

  Oceniono 134 razy 56

  Michnik chciałby teraz decydować pomniki jakich bohaterów powinno się stawiać poza krajem?
  U nas stoją pomniki Żółkiewskiego, który spuścił łomot Moskalom. Nie słyszę sprzeciwu z Kremla, ale za to Polski zabobon odezwał się zaplutymi żółcią mordami.

 • baddrake

  Oceniono 89 razy 33

  To bardzo dobrze z tym pomnikiem im wyszło. Będą o Polakach dłużej pamiętaki.
  Przez takie pomniki może będą dalej się trzymać od Polaków i ich spraw. Przecież to taki niewdzięczny i wredny naród ci Polacy. Nie lubią ani carów, ani komunistycznych sekretarzy.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 48 razy 24

  W Warszawie naprzeciwko Belwederskiej 49 stanie pomnik hetmana* Stanisława Żółkiewskiego.

  *pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_%C5%BB%C3%B3%C5%82kiewski

 • cztery44442

  Oceniono 12 razy 10

  Sprawiedliwość musi być po naszej stronie, zatem obok powinien stanąć jeszcze większy pomnik świętego, ja proponuję np. JP2.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane