Niemieckie MSW dementuje informację o zagrożeniu zamachem w czasie finału Ligi Mistrzów

25.05.2013 11:30
Wembley

Wembley (Fot. EDDIE KEOGH REUTERS)

Szef MSW Niemiec Hans-Peter Friedrich powiedział, że nie dysponuje konkretnymi informacjami o planowanych zamachach terrorystycznych. O takiej groźbie, powołując się na szefa Federalnego Urzędu Kryminalnego BKA Jörga Ziercke, napisał "Der Spiegel".
- Niemcy znajdują się od dawna na celowniku międzynarodowego terroryzmu - powiedział Friedrich, zastrzegając, że w tej chwili nie ma informacji o planach zamachów i celach takich zamachów. Szef resortu spraw wewnętrznych dodał, że podczas ważnych imprez w rodzaju finału Ligi Mistrzów niemieckie organy bezpieczeństwa zawsze pozostają w ścisłym kontakcie z partnerami w innych krajach.

Jak podał wcześniej "Spiegel Online", internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel", Ziercke przekazał w piątek ostrzeżenie o ewentualnym zamachu ministrom spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych. Szef BKA sprecyzował, że grupa kilku islamistów planuje dokonanie zamachu bombowego. Jako szczególnie zagrożone wskazał imprezy podczas finału Ligi Mistrzów.

Rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk poinformowała, że źródłem informacji o przygotowywanym zamachu jest rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB). Jak twierdzi redakcja, rosyjskie służby wskazały na konkretną osobę podejrzaną o terroryzm, która w międzyczasie została zidentyfikowana. Rosyjskie ostrzeżenie potraktowano poważnie ze względu na ewentualną analogię do sytuacji przed zamachu na uczestników maratonu w kwietniu w Bostonie. Jak się okazało po zamachu, rosyjskie służby ostrzegały wcześniej stronę amerykańską przed terrorystami.

Strefę kibica zorganizowano między innymi w Berlinie na ulicy 17 Czerwca pomiędzy Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa. Przebieg meczu będzie można śledzić na pięciu ekranach, wystąpią też zespoły muzyczne. Organizatorzy spodziewają się 250 tys. fanów piłki nożnej. Podobne imprezy pod gołym niebem odbędą się także w Monachium i Dortmundzie, a także w innych miastach Niemiec. W Monachium kibice tamtejszej drużyny będą oglądać mecz na stadionie Bayernu Allianz Arena, w Dortmundzie zgromadzą się przez miejskim ratuszem.

Jak pisze "Spiegel Online", kibice muszą nastawić się na dokładne kontrole przed wejściem na teren strefy. Policja chce za wszelką cenę nie dopuścić do wniesienia na kontrolowany teren materiałów wybuchowych.

Komentarze (13)
Niemieckie MSW dementuje informację o zagrożeniu zamachem w czasie finału Ligi Mistrzów
Zaloguj się
 • langston

  Oceniono 5 razy -3

  MSW Niemiec rości sobie prawo do zapewnienia bezpieczenstwa Londynu?:)

  a to się porobiło.Przewraca sie w głowie tym szkopom, oj przewraca....
  czas budzić Europe!

 • bastek255

  Oceniono 2 razy 0

  Wlasnie mieszkam w Berlinie mialem sie wybrac na Fanmaile ale ogladam niemiecka telewizje i czytam w internacie ze jest ryzyko zamachu . ale ze wzdledu na pogode i ryzyko zamachu wole zostac w domu . choc organizatorzy przygotowali wystapy znanych gwiazd. wszyscy maja byc sprawdzani przed wejscia w strefy przy brandenburger tor

 • kermit.dolomit

  Oceniono 6 razy 2

  Dementuje aby nie doszło przypadkiem do anty-islamskich wystąpień Ogłupiani Niemcy nadal mają wierzyć że hordy muzułmanów to zbawienie dla BRD

 • grant_1

  Oceniono 9 razy 5

  Czy jeśli czarny muzułmanin zabije białego za to, że jest białym to jest walka o wolność czy morderstwo na tle rasistowskim?

 • jiddu

  Oceniono 2 razy -2

  Ludzie jednak nie bardzo umieją korzystać z rozumu. EURO 2012, zaostrzone przepisy na stadionach, które dzisiaj są dosyć obszerne, tłum nie jest zbity w ścisku i strefy kibica, stłoczony tłum, pijany. Absurd.

 • johnyflaszka

  Oceniono 11 razy -7

  Czy Niemcy mają dwie drużyny mistrzów kraju czy to będzie finał mistrzów i wicemistrzów krajów? Jakim cudem dwie niemieckie drużyny w lidze mistrzów?

 • osnick

  Oceniono 6 razy 6

  Burza w szklance wody? Niemcy lubią dmuchać na zimne...

 • pogostarek

  Oceniono 45 razy 33

  niestety te bękarty diabla wyznające islam są zdolne do wszystkiego aby zaspokoić swojego krwawego bożka

 • tylk0p0

  Oceniono 75 razy 59

  Panie Adamie czy to ewentualnie można będzie zakwalifikować jako heroiczny gest rozpaczy tych, którzy nie mogą się pogodzić ze swoją krzywdą? Ciężko będzie podciągnąć pod faszyzm moim zdaniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje