Odnowiony program PiS: likwidacja gimnazjów, obniżenie wieku emerytalnego, opodatkowanie hipermarketów

25.05.2013 08:52
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W czerwcu PiS przedstawi swój nowy program, znane są już jego założenia. Partia Jarosława Kaczyńskiego postuluje m.in.: powrót do 22-proc. stawki VAT, opodatkowanie hipermarketów, obniżenie wieku emerytalnego, likwidację gimnazjów i NFZ.
Odnowiony program PiS ma być przedstawiony podczas kongresu partii, który odbędzie się pod koniec czerwca w Katowicach. - To nie będzie jakaś rewolucja, ale musimy uwzględnić fakt, że Polska jest dzisiaj krajem zdewastowanym przez rządy PO pod każdym względem - powiedział członek Komitetu Politycznego PiS, koordynujący prace programowe, Jarosław Zieliński. Jak podkreślił, filozofią wpisaną w program PiS jest "zrównoważony rozwój".

W zakresie spraw wewnętrznych, administracji i służb specjalnych PiS chce m.in. - jak mówił Zieliński - przywrócić "rzeczywisty nadzór MSW nad formacjami mundurowymi". - Bo dzisiaj jest on iluzoryczny - uważa poseł. W ocenie Zielińskiego trzeba oddzielić służby specjalne od służb mundurowych, ponieważ "nie mogą być pod jednym kierownictwem". Trzeba też - według posła PiS - przywrócić i umocnić stanowisko ministra-koordynatora ds. służb specjalnych, który realnie nadzorowałby służby specjalne.

Zieliński podkreślił też, że program PiS zakłada ponowne włączenie administracji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Z kolei cyfryzacja, która obecnie wraz z administracją jest domeną MAC - w intencji PiS - albo na pewien czas byłaby w oddzielnym ministerstwie informatyzacji państwa lub zostałaby włączona do ministerstwem infrastruktury.

Polityka gospodarcza

Wśród najważniejszych projektów gospodarczych wiceprezes PiS Beata Szydło wymieniła z kolei zmiany w podatku PIT i CIT, w tym "odejście od systemu, który składa się z wielu interpretacji podatkowych". Inne pomysły to: powrót do 22-procentowej stawki VAT, a także opodatkowanie hipermarketów i wprowadzenie podatku bankowego.

Elementem programu gospodarczego PiS jest Narodowy Program Zatrudnienia, który zakłada m.in. obniżenie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne na obszarze gmin szczególnie dotkniętych bezrobociem; pożyczki i kredyty udzielane z Funduszu Wspomagania Zatrudnienia i Funduszu Wspierania Przedsiębiorczości ludzi młodych; odliczanie od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej równowartość jednego miejsca pracy; preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół; zwrot zapłaconego podatku dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów i wsparcie finansowe dla pracowników zatrudnionych na terenie małego miasta lub wsi.

Szydło przypomniała, że PiS proponuje ponadto zmiany w systemie emerytalnym, czyli dobrowolność wyboru między OFE a ZUS, a także odejście od reformy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat i powrót do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Likwidacja gimnazjów

W zakresie edukacji - jak zapowiada poseł Sławomir Kłosowski - PiS chce zaproponować m.in. likwidację gimnazjów oraz przywrócenie 8-letnich szkół podstawowych i 4-letnich liceów, odejście od obowiązku szkolnego dla 6-latków i pozostawienie w tej sprawie wyboru rodzicom, zmiany programów nauczania w szkołach i zmiany na liście lektur. Wprowadzone miałyby być także zmiany w systemie egzaminacyjnym, czyli odejście od obowiązujących teraz testów maturalnych. Jednym z nadobowiązkowych przedmiotów maturalnych miałaby być religia. W każdej szkole - zgodnie z pomysłem PiS - byłby poza tym gabinet stomatologiczny i poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

PiS chce też powołania Instytutu Programowego, który opracowywałby programy nauczania dla szkół podstawowych i liceów. Wszystkie przepisy prawne dotyczące systemu oświaty miałyby znaleźć się w jednej ustawie, co - jak mówił Kłosowski - stanowiłoby swoistą "konstytucję edukacyjną".

Likwidacja NFZ

Senator Bolesław Piecha zaznaczył, że w programie zdrowotnym PiS zakłada, że docelowo nakłady na służbę zdrowia powinny wynieść 6 proc. PKB. Partia planuje likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia. - Zostanie uproszczony sposób kontraktowania. Pieniądze będą w dyspozycji wojewodów. Każdy wojewoda będzie miał swój budżet i będzie miał za zadanie kontraktować świadczenia zdrowotne - opisywał Piecha.

Program zakłada też powołanie Funduszu Restrukturyzacji Polskich Szpitali na wzór Agencji Rozwoju Przemysłu. Program PiS przewiduje, że leki, które są obecnie refundowane, będą w jednej cenie. Ceny leków miałyby być określone w ustawie. - Lek na serce miałby taką samą cenę jak na przykład lek na nowotwór. Każdy refundowany lek byłby w jednakowej, niskiej cenie dla każdego. Orientacyjnie, z naszych obliczeń wychodzi nam cena 8,50 zł - powiedział Piecha. Wprowadzony miałby być ponadto program opieki domowej nad niesamodzielnymi pacjentami finansowany z publicznych środków.

Program stypendialny dla młodych

W programie dla młodych największy nacisk będzie położony na walkę z bezrobociem, bezpłatny drugi kierunek studiów na uczelniach i "odblokowanie awansu dla młodych". PiS chce też uruchomić program stypendialny im. Mikołaja Kopernika. Miałby on być współfinansowany z budżetu państwa. Dofinansowanie miałoby formę nieoprocentowanej zwrotnej pożyczki. Byłby skierowany do polskiej młodzieży, która chce kontynuować studia na zagranicznych uczelniach.

Z kolei program PiS dla wsi zakłada m.in. wprowadzenie nowego systemu kontroli jakości żywności - połączenie inspekcji i stworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego podległego premierowi. PiS proponuje też przekształcenie agencji rolnych i powołanie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która zajmować miałby się nie tylko dystrybucją środków, ale i "programowaniem lokalnego rozwoju".

PiS chce, aby Ministerstwo Rolnictwa zmieniło nazwę na Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i zyskało dodatkowe kompetencje. Partia w swoim programie zapowiada też walkę o zrównanie dopłat dla polskich rolników oraz "budowę zrównoważonej produkcji rolnej". Chce też stworzenia programu ożywiania małych miast, tworzonego przez lokalne samorządy i Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zobacz także
Komentarze (706)
Odnowiony program PiS: likwidacja gimnazjów, obniżenie wieku emerytalnego, opodatkowanie hipermarketów
Zaloguj się
 • dreamdre

  Oceniono 1 raz 1

  "Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą"
  "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą"

  cyt: Joseph Goebbels (1897–1945) – niemiecki minister propagandy

 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Przede wszystkim, opodatkować tzw. Kościół i kler.

 • piesion

  0

  Złotousty znowu dał głos...

 • gosc_ktos189

  0

  Jakie to ma znaczenie w obliczu tego, co ma nastąpić?!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • wuem43

  Oceniono 2 razy 2

  Palanty!

 • grastep002

  Oceniono 3 razy 3

  Jak mozna tak okłamywac ludzi? Część naiwnych i słuchaczy toruńskiego radia,moze sie na te wirtualne obietnice nabierze.
  Ile jeszcze złego dla wizerunku Polski zamierza "uczynić" ten ,który nigdzie sie nie rusza bez solidnej ochrony swej wartościowej osoby? Czego ten umiłowany przywódca się boi?

 • koniu800

  Oceniono 1 raz 1

  nie wierzcie politykom bo to najbardziej zakłamana i oszukańcza banda złodziei i nie jest ważne z jakiego gangu pochodzą pis, po psl, lsd i cała reszta tych zakłamanych bandytów myśli tylko o tym jak was okraść

 • nedlog123

  Oceniono 2 razy 2

  Na tym zdjęciu wygląda trochę jak Kulfon, ta postać z telewizji z głosem Mirosława Wieprzewskiego.
  Kulfon, Kulfon co z ciebie wyrośnie, martwię się już od tygodnia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje