Odnowiony program PiS: likwidacja gimnazjów, obniżenie wieku emerytalnego, opodatkowanie hipermarketów

25.05.2013 08:52
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W czerwcu PiS przedstawi swój nowy program, znane są już jego założenia. Partia Jarosława Kaczyńskiego postuluje m.in.: powrót do 22-proc. stawki VAT, opodatkowanie hipermarketów, obniżenie wieku emerytalnego, likwidację gimnazjów i NFZ.
Odnowiony program PiS ma być przedstawiony podczas kongresu partii, który odbędzie się pod koniec czerwca w Katowicach. - To nie będzie jakaś rewolucja, ale musimy uwzględnić fakt, że Polska jest dzisiaj krajem zdewastowanym przez rządy PO pod każdym względem - powiedział członek Komitetu Politycznego PiS, koordynujący prace programowe, Jarosław Zieliński. Jak podkreślił, filozofią wpisaną w program PiS jest "zrównoważony rozwój".

W zakresie spraw wewnętrznych, administracji i służb specjalnych PiS chce m.in. - jak mówił Zieliński - przywrócić "rzeczywisty nadzór MSW nad formacjami mundurowymi". - Bo dzisiaj jest on iluzoryczny - uważa poseł. W ocenie Zielińskiego trzeba oddzielić służby specjalne od służb mundurowych, ponieważ "nie mogą być pod jednym kierownictwem". Trzeba też - według posła PiS - przywrócić i umocnić stanowisko ministra-koordynatora ds. służb specjalnych, który realnie nadzorowałby służby specjalne.

Zieliński podkreślił też, że program PiS zakłada ponowne włączenie administracji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Z kolei cyfryzacja, która obecnie wraz z administracją jest domeną MAC - w intencji PiS - albo na pewien czas byłaby w oddzielnym ministerstwie informatyzacji państwa lub zostałaby włączona do ministerstwem infrastruktury.

Polityka gospodarcza

Wśród najważniejszych projektów gospodarczych wiceprezes PiS Beata Szydło wymieniła z kolei zmiany w podatku PIT i CIT, w tym "odejście od systemu, który składa się z wielu interpretacji podatkowych". Inne pomysły to: powrót do 22-procentowej stawki VAT, a także opodatkowanie hipermarketów i wprowadzenie podatku bankowego.

Elementem programu gospodarczego PiS jest Narodowy Program Zatrudnienia, który zakłada m.in. obniżenie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne na obszarze gmin szczególnie dotkniętych bezrobociem; pożyczki i kredyty udzielane z Funduszu Wspomagania Zatrudnienia i Funduszu Wspierania Przedsiębiorczości ludzi młodych; odliczanie od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej równowartość jednego miejsca pracy; preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół; zwrot zapłaconego podatku dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów i wsparcie finansowe dla pracowników zatrudnionych na terenie małego miasta lub wsi.

Szydło przypomniała, że PiS proponuje ponadto zmiany w systemie emerytalnym, czyli dobrowolność wyboru między OFE a ZUS, a także odejście od reformy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat i powrót do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Likwidacja gimnazjów

W zakresie edukacji - jak zapowiada poseł Sławomir Kłosowski - PiS chce zaproponować m.in. likwidację gimnazjów oraz przywrócenie 8-letnich szkół podstawowych i 4-letnich liceów, odejście od obowiązku szkolnego dla 6-latków i pozostawienie w tej sprawie wyboru rodzicom, zmiany programów nauczania w szkołach i zmiany na liście lektur. Wprowadzone miałyby być także zmiany w systemie egzaminacyjnym, czyli odejście od obowiązujących teraz testów maturalnych. Jednym z nadobowiązkowych przedmiotów maturalnych miałaby być religia. W każdej szkole - zgodnie z pomysłem PiS - byłby poza tym gabinet stomatologiczny i poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

PiS chce też powołania Instytutu Programowego, który opracowywałby programy nauczania dla szkół podstawowych i liceów. Wszystkie przepisy prawne dotyczące systemu oświaty miałyby znaleźć się w jednej ustawie, co - jak mówił Kłosowski - stanowiłoby swoistą "konstytucję edukacyjną".

Likwidacja NFZ

Senator Bolesław Piecha zaznaczył, że w programie zdrowotnym PiS zakłada, że docelowo nakłady na służbę zdrowia powinny wynieść 6 proc. PKB. Partia planuje likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia. - Zostanie uproszczony sposób kontraktowania. Pieniądze będą w dyspozycji wojewodów. Każdy wojewoda będzie miał swój budżet i będzie miał za zadanie kontraktować świadczenia zdrowotne - opisywał Piecha.

Program zakłada też powołanie Funduszu Restrukturyzacji Polskich Szpitali na wzór Agencji Rozwoju Przemysłu. Program PiS przewiduje, że leki, które są obecnie refundowane, będą w jednej cenie. Ceny leków miałyby być określone w ustawie. - Lek na serce miałby taką samą cenę jak na przykład lek na nowotwór. Każdy refundowany lek byłby w jednakowej, niskiej cenie dla każdego. Orientacyjnie, z naszych obliczeń wychodzi nam cena 8,50 zł - powiedział Piecha. Wprowadzony miałby być ponadto program opieki domowej nad niesamodzielnymi pacjentami finansowany z publicznych środków.

Program stypendialny dla młodych

W programie dla młodych największy nacisk będzie położony na walkę z bezrobociem, bezpłatny drugi kierunek studiów na uczelniach i "odblokowanie awansu dla młodych". PiS chce też uruchomić program stypendialny im. Mikołaja Kopernika. Miałby on być współfinansowany z budżetu państwa. Dofinansowanie miałoby formę nieoprocentowanej zwrotnej pożyczki. Byłby skierowany do polskiej młodzieży, która chce kontynuować studia na zagranicznych uczelniach.

Z kolei program PiS dla wsi zakłada m.in. wprowadzenie nowego systemu kontroli jakości żywności - połączenie inspekcji i stworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego podległego premierowi. PiS proponuje też przekształcenie agencji rolnych i powołanie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która zajmować miałby się nie tylko dystrybucją środków, ale i "programowaniem lokalnego rozwoju".

PiS chce, aby Ministerstwo Rolnictwa zmieniło nazwę na Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i zyskało dodatkowe kompetencje. Partia w swoim programie zapowiada też walkę o zrównanie dopłat dla polskich rolników oraz "budowę zrównoważonej produkcji rolnej". Chce też stworzenia programu ożywiania małych miast, tworzonego przez lokalne samorządy i Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zobacz także
Komentarze (706)
Zaloguj się
 • grundol1

  Oceniono 606 razy 458

  Bardzo ładny lewicowy program.

  Młodym i tym ze sklerozą przypominam, że ludzie który tworzą dziś PIS byli wśród koalicji wprowadzającej gimnazja i pozostałe 3 "wielkie" reformy Buzka.

 • apsik66666

  Oceniono 854 razy 420

  Wielu ludzi poprze tą zakłamaną partię, bo uwierzy w obietnice, Pamiętajcie jednak - to są kłamstwa przedwyborcze by zdobyć Wasze głosy!!! Ludzie nie dajcie się znów oszukać tym oszczercom :)

 • mirek11768

  Oceniono 578 razy 378

  A skąd kasiorka na to wszystko ? Obiecanki , słowa , słowa , mydlenie oczu aby tylko się dorwać do koryta i do ,,waaadzy ''.

 • batura3

  Oceniono 366 razy 256

  ten, który od ponad 20 lat zyje z moich podatków i nawet nie wie jak wygląda codzienne życie. Panie Nieudaczniku Jarosławie K - a co z "modą nas dzieci"???? Czekamy na przykład - może z posłanką P?????????

 • zbigstar

  Oceniono 319 razy 223

  Populistyczne obietnice za które nie wiadomo kto zapłaci. System emerytalny już jest niewydolny, a obniżenie wieku spowoduje katastrofę w czasie, gdy Nadprezes będzie zniedołężniałym emerytem.

 • compost

  Oceniono 299 razy 211

  Zlikwidować gimnazja... i inne szkoły. Obniżyć wiek emerytalny.... w ogóle. Upaństwowić... wszystko.

 • twan48

  Oceniono 305 razy 207

  jak opodatkuje hipermarkety to zapłaci kare za zerwanie umowy,potem zostaną zamknięte i wtedy się zacznie szaleństwo cenowe. POPULIZM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje