Tłum omal nie zlinczował homoseksualistów w Tbilisi. "Byli jak zombie" [WIDEO]

25.05.2013 08:33
Tłum atakuje busa, którym policja wywiozła homoseksualistów z zagrożonego miejsca

Tłum atakuje busa, którym policja wywiozła homoseksualistów z zagrożonego miejsca (Fot. STRINGER REUTERS)

Tysiące antygejowskich demonstrantów okupowały wczoraj centrum Tbilisi, udaremniając przeprowadzenie wiecu homoseksualistów. Wśród przeciwników wiecu byli prawosławni duchowni. Policja, nie chcąc dopuścić do zaatakowania homoseksualistów, wywiozła ich autobusami poza centrum miasta. Do podobnych dramatycznych wydarzeń doszło już 17 maja, kiedy tłum omal nie zlinczował gejów i ich sympatyków.
Demonstranci nieśli plakaty: "Nie chcemy Sodomy i Gomory", "Demokracja nie oznacza niemoralności", "Stop homoseksualnej propagandzie w Gruzji". - Nie pozwolimy tym chorym ludziom przeprowadzać parady gejów w naszym kraju. To jest przeciwko naszym tradycjom i naszej moralności - mówiła Żużuna Tawadze. Ojciec Dawid, prawosławny duchowny, który jest jednym z organizatorów antygejowskiej demonstracji, powiedział, że wiec "obraża tradycję narodu".

Gruzińskie władze dały zielone światło wiecowi, twierdząc, że wszyscy Gruzini, niezależnie od orientacji, mają prawo do wyrażania swych opinii w przestrzeni publicznej. - Jesteśmy przeciwko propagandzie homoseksualizmu - powiedział 21-letni student Nikolaj Kiladze. - Jeśli musimy się zgadzać na takie parady, aby zostać członkiem Unii Europejskiej i innych zachodnich organizacji oraz bloków, jestem przeciwny wstąpieniu do nich - dodał.

Chcieli na nas zabić

Już 17 maja w Międzynarodowym Dniu Przeciwko Homofobii gruzińscy aktywiści gejowscy pragnęli przedefilować przez Tbilisi w obronie praw osób homoseksualnych. Uniemożliwiły im to tysiące antygejowskich demonstrantów pod wodzą duchownych.

- Ten tłum zachowywał się jak zombie, oni chcieli nas po prostu zabić - mówiła przerażona Nino Kharchilawa, jedna z demonstrujących w sprawie praw gejów. - Myślałam, że nie wyjdziemy z tego żywo - dodała.Policja musiała ewakuować kobietę, a także innych progejowskich działaczy i ich sympatyków, tworząc wąski szpaler w rozjuszonym tłumie protestujących. W ten sposób udało się ewakuować ich do podstawionego minibusa. Agresja tłumu została wtedy skierowana na pojazd, w którego stronę poleciały przedmioty. Przeciwnicy praw gejów uderzali w okna auta, które wolno opuściło zagrożone miejsce.

Prawosławni duchowni przeciw gejom

W zeszłym tygodniu zwierzchnik gruzińskiego Kościoła prawosławnego Eliasz II apelował do władz, by nie zgodziły się na wiec gejów, dodając, że jest to "pogwałcenie praw większości i "obraza" dla gruzińskich tradycji.

Telewizja państwowa pokazała dwóch z nich wykrzykujących nieprzyzwoite wyrazy i groźby pod adresem gejów: "Zabijemy was". "Bycie duchownym nie stanowi alibi. Każdy, kto popełnia przestępstwo, narusza prawo, zachęca do przemocy lub sam się jej dopuszcza, zostanie ukarany" - napisał na Twitterze premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili. 

Dwa dni temu dwaj gruzińscy duchowni prawosławni zostali oskarżeni w związku z aktami przemocy, do jakich doszło w Tbilisi podczas niedawnej demonstracji w dniu walki z homofobią - poinformowało MSW Gruzji.

Duchownym zarzucono, że naruszyli prawo do zgromadzeń i demonstracji, za co grozi kara grzywny lub rok "pracy wychowawczej", a nawet dwa lata więzienia, jeśli sprawcy użyli siły lub groźby siły, jak stało się w przypadku oskarżonych. Duchownych jednak nie aresztowano. 

Zobacz także
Komentarze (410)
Zaloguj się
 • wezyronly

  Oceniono 752 razy -62

  Kiedyś tak wypędzano Żydów... Też byli inni. Skandal. I tylko o ciemnocie świadczy.

 • da.cza.70

  Oceniono 729 razy -67

  Nigdy nie pojadę do takiego kraju jako turysta!! Wystarczy mi ten, w którym płacę podatki...Brak tolerancji to jest choroba naszych czasów, która doprowadzi do tragedii.

 • baca19

  Oceniono 734 razy -102

  Dziś wyzwiska i kamienie, czy nie tak samo zaczynała się nienawiść do Żydów w nazistowskich Niemczech? Dziś wyzwiska, jutro obozy zagłady, ale Gruzini brawo, brawo. Tu nie chodzi tylko o gejów, ale wszystkie mniejszości do których szerzy się nienawiść, również w Polsce.

 • raul_duke

  Oceniono 270 razy 182

  Transparent o treści: "Stalin był gejem" rozwścieczył tłum gruzińskich demokratów :)

 • fuiio

  Oceniono 280 razy 126

  we francji tez nietolerancyjni tylko polska jest tolerancyjna u nas transi siedza nawet w sejmie i jest ok.

 • saves

  Oceniono 593 razy 81

  Dlaczego sie wystraszyli? Trzeba było maszerować i być dumnym ze swej orientacji seksualnej. W końcu to my -heteroseksualiści - jesteśmy jakimiś homofobami i dewiantami...

 • tomesio

  Oceniono 153 razy 25

  To ma być główna wiadomość na stronie???

  Już bym wolał poczytać o pogodzie na w-end albo o nowym modelu iphona...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje