Znajomy o zabójcy żołnierza: chciał go zwerbować MI5

25.05.2013 08:22
Jeden ze sprawców zabójstwa brytyjskiego żołnierza Michaela Adebolajo

Jeden ze sprawców zabójstwa brytyjskiego żołnierza Michaela Adebolajo

- Brytyjski kontrwywiad MI5 próbował zwerbować jednego ze sprawców środowego zabójstwa brytyjskiego żołnierza Michaela Adebolajo - powiedział wieczorem w rozmowie z BBC jego znajomy. Po wywiadzie został zatrzymany.
Według Abu Nusajbaha, 28-letni Adebolajo odrzucił propozycję MI5 w sprawie współpracy, którą służby miały mu złożyć po jego powrocie w Kenii ok. pół roku temu. - Powiedział, że MI5 go nęka - oświadczył Nusajbaha, który z Adebolajo przyjaźni się od 2002 roku.

- Brytyjski kontrwywiad chciał się dowiedzieć, czy zna on pewne osoby - opowiadał w wywiadzie Nusajbaha. - Gdy powiedział im, że nie zna tych ludzi, zapytali się, czy nie chciałby dla nich pracować - dodał. BBC podkreśla, że nie udało się jej zdobyć komentarza źródeł w rządzie. Stacja podała też, że po udzieleniu wywiadu Nusajbaha został zatrzymany.

Urodzony w Wielkiej Brytanii w chrześcijańskiej rodzinie pochodzącej z Nigerii Adebolajo został zidentyfikowany jako jeden ze sprawców brutalnego zabójstwa, do którego doszło w środę w Londynie. Miał przejść na islam w 2003 r. po zakończeniu nauki w college'u. Brytyjski policja oświadczyła w piątek, że funkcjonariusze oddziałów antyterrorystycznych zatrzymali wieczorem w Londynie 31-letniego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie lub o zamiar popełnienia ataku terrorystycznego. Przebywa na komisariacie na południu brytyjskiej stolicy. Scotland Yard dodał w komunikacie, że policjanci przeszukali dwa domy na wschodzie Londynu.

Policja napisała, że działania te nie miały bezpośredniego związku ze środowym zabójstwem 25-letniego żołnierza Lee Rigby'ego we wschodnim Londynie. Dwaj mężczyźni potrącili go samochodem, gdy szedł ulicą niedaleko koszar artylerii w Woolwich. Następnie brutalnie zabili go rzeźniczym tasakiem i nożem. Zabójcy, którzy według świadków mieli wznieść okrzyk "Allahu akbar" (Bóg jest wielki), pozwalali się filmować przez przechodniów telefonami komórkowymi.

Jednym sprawcą był Adebolajo, a drugim 22-letni Michael Adebowale. Mężczyźni zostali postrzeleni przez funkcjonariuszy i przebywają w osobnych szpitalach, ale według policji ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zobacz także
Komentarze (21)
Znajomy o zabójcy żołnierza: chciał go zwerbować MI5
Zaloguj się
 • phillip_lee_81

  Oceniono 2 razy 0

  Brunona K. też werbowała ABW ale nie podali czy się werbunek udał

 • apparent

  Oceniono 10 razy 4

  Opinia znajomego to islamska manipulacja, prymitywna. W demokratycznym kraju służby specjalne mają prawo werbować dowolną osobę. Można odmówić i z tego powodu nie wolno nikogo zabijać. No chyba, że jest to islamskie państwo wyznaniowe.

 • qudaq

  Oceniono 34 razy 20

  Po przeczytaniu komentarza nareszcie się uspokoiłem . Co za ulga . Zabójcy BRYTYJSKIEGO ŻOŁNIERZA „przebywają w osobnych szpitalach, ale według policji ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo” Mam nadzieję . Nareszcie maja zapewniony wikt , opierunek bezpieczeństwo do końca życia na koszt podatnika . DUMNA BRYTANIO !!!

 • bilu46

  Oceniono 5 razy 1

  Co tu dużo gadać . Posłuchajcie , popatrzcie ! www.youtube.com/watch?v=AFZCT9KHvkA

 • ciotka_ltd

  Oceniono 15 razy 5

  @ freesapereaude

  Jakie media? Chyba jedynie Agora. We wszystkich mediach brytyjskich mogles zobaczyc nie tylko to nagranie, ale chocby sprawozdanie z konferencji szefow wszelkich tutejszych kosciolow i grup wyznaniowych w Leicester. I z wlasnych ust Szeikha od Muslimow usluszec, jak to morderstwo W IMIE ALLLAHA (co do tego masz racje) potepia.
  Powiem nawet wiecej, cos mi sie wydaje, ze to nagranie sama w gazeta.pl widzialam.:)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 34 razy 8

  A moze, idioci nizej, jeszcze powiecie, ze zolnierza zarzneli agenci MI, ucharakteryzowani na niewinnego Murzyna? Buhahaha! Czy trzeba byc czerwonym jak plachta na byka smarkatym Polakiem, by miec az tak popieprzone w glowie?
  Hartman ma racje - skoro takie cos jak wy wychodzi z polskiej szkoly, to szkoly nalezaloby zamknac, a was wyslac na nauke do pucybuta, bo i szewcowi jakies IQ potrzebne.:)

 • freesapereaude

  Oceniono 55 razy 33

  Atak w Londynie - Max Kolonko Mówię Jak Jest
  Ucięty film ze słowami o Koranie! Manipulacja mediów!

  www.youtube.com/watch?v=AFZCT9KHvkA

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 22 razy -4

  "Skandal w niemieckich służbach specjalnych. Wzywanie do popełnienia morderstwa, handel bronią, uszkodzenie ciała, budowa bomb, podpalenia. Takie przestępstwa ma na swoim koncie co czwarty z tajnych współpracowników służb, którzy w ostatnich latach byli aktywni w środowisku neonazistowskim w Niemczech.
  Szokujący bilans ujawnił magazyn telewizyjny "Raport z Moguncji" ("Raport Mainz"). Miesiącami dziennikarze magazynu analizowali działalność 50 tajnych agentów kontrwywiadu. Dwunastu z nich, czyli co czwarty, popełniło w czasie swojej pracy na rzecz kontrwywiadu przestępstwo. Przynajmniej sześciu z nich służby ochrony konstytucji ostrzegły, że może im grozić sprawa karna. Z reguły do niej nie dochodziło.

  Tysiące euro za bezkarność

  Piętnastu z pięćdziesiątki agentów otrzymało za swoją działalność wysokie honoraria w granicach kilkudziesięciu tysięcy euro. Najwyższe wynosiło 180 tys. euro. "

  m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,13668434,Nazistowskie_bagno_w_niemieckich_sluzbach_specjalnych_.html
  ====

  jeżeli w Niemczech potrafią finansować morderców to w UK MI5 tego nie robi ? trzeba być naiwnym aby nabierać się na takie sterowane bajeczki

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 29 razy -3

  "Według Abu Nusajbaha, 28-letni Adebolajo odrzucił propozycję MI5 w sprawie współpracy"

  tak , tak odrzucił propozycję współpracy, już widzę minę oficerów jak dostają odpowiedź "sorry , boys " , tak samo jak Brunon K. odrzucił propozycję współpracy , nakręcanie rodzimego terroru powinno być karane karą śmierci dla agentów służb

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje