Odrzucony projekt PiS ws. bezrobocia. PO: Mógł oznaczać minus milion miejsc pracy

24.05.2013 19:44
Sejm

Sejm (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm odrzucił dzisiaj w pierwszym czytaniu projekt PiS o Narodowym Programie Zatrudnienia. Według premiera rozwiązania te mogłyby przyczynić się do wzrostu bezrobocia zamiast tworzenia miejsc pracy. - Ta decyzja pokazuje jakość rządzenia w Polsce - ocenił wynik głosowania Jarosław Kaczyński. Jak dodał, PO kolejny raz oszukała Polaków.
Według PiS celem Narodowego Programu Zatrudnienia miało być stworzenie nowych rozwiązań prawnych, które wspierałyby tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój przedsiębiorczości ludzi młodych. Przeciwko projektowi opowiedzieli się m.in. wszyscy posłowie PO biorący udział w głosowaniu.

Donald Tusk tłumaczył po głosowaniach, dlaczego PO była przeciw, skoro on sam zlecił analizę propozycji PiS. Według niego projekt PiS "wiązał się raczej z ryzykiem i mógł oznaczać minus milion miejsc pracy, a nie plus milion miejsc pracy". Dodał, że każdy projekt dotyczący walki z bezrobociem warto wspierać, ale pod warunkiem, że znajdą się w nim dobre i sensowne rzeczy, które pozwolą na skuteczną walkę z bezrobociem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że premier i PO, głosując za odrzuceniem projektu, kolejny raz oszukali Polaków. - Ta decyzja pokazuje jakość rządzenia w Polsce - ocenił.

Kompleksowa odpowiedź na bezrobocie i emigracje zarobkową?

Posłowie PiS podczas debaty przekonywali, że program jest kompleksową odpowiedzią na bezrobocie i emigrację zarobkową. - Nie ma dzisiaj w Polsce poważniejszego problemu i ważniejszej sprawy niż praca - mówiła Beata Szydło. Posłowie: Wincenty Eisler z Ruchu Palikota i Ludwik Dorn z Solidarnej Polski przypominali premierowi, że deklarował, że jego rząd poprze prace nad każdym projektem, który daje szansę na zwiększenie liczby miejsc pracy.

Na mankamenty programu wskazywał wiceminister pracy Jacek Męcina. Ocenił, że przewiduje on wzrost kosztów pracy i preferencje, które oznaczałyby mniejsze wpływy budżetowe.

Program zakładał m.in. preferencyjne kredyty i pożyczki oraz stypendia edukacyjne dla młodzieży zamieszkałej na obszarach zdegradowanych ekonomicznie. Przewidywał "wsparcie dla istniejących oraz nowo tworzonych przedsiębiorstw, które staną się miejscem realizacji aspiracji zawodowych i ekonomicznych ludzi młodych, zwłaszcza na terenach małych miast i wsi o niskim poziomie rozwoju gospodarczego zdegradowanych ekonomicznie" oraz "zlikwidowanie ekonomicznego przymusu emigracji zarobkowej młodych Polaków".

"Działania przeciw bezrobociu są odpowiednie do zaistniałej sytuacji"

Podczas dzisiejszej debaty w Sejmie wszystkie kluby opozycyjne opowiedziały się za odrzuceniem informacji rządu na temat zapowiadanych przez firmy masowych zwolnień pracowników. Za przyjęciem informacji głosować będą jedynie PO i PSL.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował posłów m.in., że w 2012 roku o 20 proc., w porównaniu z rokiem 2011, wzrosła liczba zgłoszonych przez pracodawców zwolnień grupowych, a tych faktycznie zrealizowanych - o 15 proc.

- Rząd od kilku lat stara się realizować trudną, złożoną, ale uporządkowaną politykę rozwoju gospodarczego - przekonywał Andrzej Czerwiński z PO. Henryk Smolarz z PSL podkreślał, że działania przeciw bezrobociu w różnych resortach rządu są "odpowiednie do zaistniałej sytuacji; są takimi, które łagodzą negatywne skutki bezrobocia, negatywne skutki kryzysu, który niestety boleśnie dotyka także polskie społeczeństwo".

"Rozwój kraju finansowany nędzą przyszłych emerytów"

Według Janusza Śniadka z PiS, polityka PO na rynku pracy to gospodarka rabunkowa, a dzisiejszy rozwój kraju finansowany jest nędzą przyszłych emerytów. Witold Klepacz z RP mówił, że rząd "znalazł się pod ścianą". - Duże firmy, jak PLL LOT, Fiat, Huta Częstochowa czy też Huta Zawiercie znacznie ograniczają zatrudnienie - argumentował.

O nadchodzącej nowej fali zwolnień był przekonany Cezary Olejniczak z SLD. Przypomniał, że 442 zakłady zapowiedziały, że w najbliższym czasie zwolnią ok. 37 tys. pracowników. Arkadiusz Mularczyk z SP mówił, że "dziś w Polsce praca staje się luksusem", "ceny rosną, pensje stają się coraz mniejsze". - Co w tej sprawie robi rząd pana premiera Donalda Tuska? - pytał.

GUS poinformował dzisiaj, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 14 proc. wobec 14,3 proc. w marcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec kwietnia wyniosła 2 mln 255,7 tys. osób. Z danych na koniec kwietnia 2013 roku wynika, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85 tys. ofert pracy wobec 89 tys. przed miesiącem i 74,6 tys. przed rokiem. W końcu kwietnia urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 44,3 tys. osób.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (197)
Zaloguj się
 • takisobiestatystyk

  Oceniono 268 razy 122

  Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że należałoby powiedzieć "nie dla PO i "NIEEEE" dla PiSu.

  Platforma rządzi kiepsko, a ostatnio kompletnie się pogubiła, ale jestem głęboko przekonany, że gdyby PiS dorwał się do władzy, to zdecydowana większość tych, którzy dzisiaj wieszają na PO wszystkie psy - już po roku wołałaby łkającym głosem "Platformo, wróć"!

  Oczywiście moja powyższa uwaga dotyczy jedynie ludzi zdolnych do jako takiej refleksji, czyli niejako z definicji nie dotyczy "głębokoradiomaryjnych" i "totalniekaczomózgich". Tym już nic nie pomoże.

 • fakiba

  Oceniono 201 razy 109

  Czy prezes albo przynajmniej pani Szydło ujawnili skąd wezmą czyli komu zabiorą pieniądze na te kredyty , stypendia , pożyczki na wsparcie dla przedsiębiorstw . Pewnie jak on zwykle wie ale nie powie

 • mirek11768

  Oceniono 168 razy 76

  < oraz "zlikwidowanie ekonomicznego przymusu emigracji zarobkowej młodych Polaków".\,|>

  W 2007 za rządów pis ,, emigracja zarobkowa '' głosowała na wyspach tak , że trzeba było tworzyć dodatkowe punkty z urnami wyborczymi . Pamiętam kolejki chętnych do głosowania . A wtedy jarek był premierem . Taki to dobrobyt i miejsca pracy gwarantowała ,, jedynie słuszna '' partia Za pisu wszyscy spieprzali na Wyspy i niewiele brakowało aby nie miał kto zgasić światła .

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 129 razy 61

  W dobie bumu gospodarczego te pisiowe gamonie wybudowały peron dla Gosia i 7km autostrad a potem się obrazili wzięli zabawki i przerżneli wybory , strach pomyśleć co te religijnie nawiedzone tępaki modlące się w sejmie o deszcz narozrabiałyby w dobie kryzysu ???
  Jarku zacznij może od naprawy swoich ząbk?w bo żal patrzeć i słuchać jak mlaskasz .

 • seroo1

  Oceniono 88 razy 58

  Taaak
  ludziom, którzy nie potrafią nic, D-O-S-Ł-O-W-N-I-E N - I - C, należy dać nieoprocentowane pożyczki i bezrobocie zniknie.
  Taaaaaak...
  a kaczka siedzi i zawija w te sreberka...

 • yani-51

  Oceniono 82 razy 52

  Zanim bym sie wypowiedzial w sprawie projektu musialbym przeczytac I zobaczyc co zaklada

  nie mozna dyskutowac o czyms czego sie nie zna......

  Bede glosowal na partie ktora odetnie pepowine KK od kasy podatnika....
  usunie tych darmozjadow w sukienkach ze szkol......

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 72 razy 52

  PSL powinien zatrudnić bezrobotnych do liczenia pieniędzy, jakie prominentni (i mniej prominentni zresztą też) działacze tej partii ( oraz ich żony, kochanki, szwagrowie, wujkowie i inne pociotki ) zarobili dzięki temu, że "piastują" odpowiednie stanowiska, czyli mówiąc obrazowo - że załapali się przy korycie.

  Gwarantuję, że - przynajmniej w niektórych regionach - bezrobocie znacząco by spadło.

 • tymon99

  Oceniono 18 razy 16

  trzy miliony mieszkań, milion miejsc pracy.. obiecanki moskiewskich agentów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje