Odrzucony projekt PiS ws. bezrobocia. PO: Mógł oznaczać minus milion miejsc pracy

24.05.2013 19:44
Sejm

Sejm (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm odrzucił dzisiaj w pierwszym czytaniu projekt PiS o Narodowym Programie Zatrudnienia. Według premiera rozwiązania te mogłyby przyczynić się do wzrostu bezrobocia zamiast tworzenia miejsc pracy. - Ta decyzja pokazuje jakość rządzenia w Polsce - ocenił wynik głosowania Jarosław Kaczyński. Jak dodał, PO kolejny raz oszukała Polaków.
Według PiS celem Narodowego Programu Zatrudnienia miało być stworzenie nowych rozwiązań prawnych, które wspierałyby tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój przedsiębiorczości ludzi młodych. Przeciwko projektowi opowiedzieli się m.in. wszyscy posłowie PO biorący udział w głosowaniu.

Donald Tusk tłumaczył po głosowaniach, dlaczego PO była przeciw, skoro on sam zlecił analizę propozycji PiS. Według niego projekt PiS "wiązał się raczej z ryzykiem i mógł oznaczać minus milion miejsc pracy, a nie plus milion miejsc pracy". Dodał, że każdy projekt dotyczący walki z bezrobociem warto wspierać, ale pod warunkiem, że znajdą się w nim dobre i sensowne rzeczy, które pozwolą na skuteczną walkę z bezrobociem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że premier i PO, głosując za odrzuceniem projektu, kolejny raz oszukali Polaków. - Ta decyzja pokazuje jakość rządzenia w Polsce - ocenił.

Kompleksowa odpowiedź na bezrobocie i emigracje zarobkową?

Posłowie PiS podczas debaty przekonywali, że program jest kompleksową odpowiedzią na bezrobocie i emigrację zarobkową. - Nie ma dzisiaj w Polsce poważniejszego problemu i ważniejszej sprawy niż praca - mówiła Beata Szydło. Posłowie: Wincenty Eisler z Ruchu Palikota i Ludwik Dorn z Solidarnej Polski przypominali premierowi, że deklarował, że jego rząd poprze prace nad każdym projektem, który daje szansę na zwiększenie liczby miejsc pracy.

Na mankamenty programu wskazywał wiceminister pracy Jacek Męcina. Ocenił, że przewiduje on wzrost kosztów pracy i preferencje, które oznaczałyby mniejsze wpływy budżetowe.

Program zakładał m.in. preferencyjne kredyty i pożyczki oraz stypendia edukacyjne dla młodzieży zamieszkałej na obszarach zdegradowanych ekonomicznie. Przewidywał "wsparcie dla istniejących oraz nowo tworzonych przedsiębiorstw, które staną się miejscem realizacji aspiracji zawodowych i ekonomicznych ludzi młodych, zwłaszcza na terenach małych miast i wsi o niskim poziomie rozwoju gospodarczego zdegradowanych ekonomicznie" oraz "zlikwidowanie ekonomicznego przymusu emigracji zarobkowej młodych Polaków".

"Działania przeciw bezrobociu są odpowiednie do zaistniałej sytuacji"

Podczas dzisiejszej debaty w Sejmie wszystkie kluby opozycyjne opowiedziały się za odrzuceniem informacji rządu na temat zapowiadanych przez firmy masowych zwolnień pracowników. Za przyjęciem informacji głosować będą jedynie PO i PSL.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował posłów m.in., że w 2012 roku o 20 proc., w porównaniu z rokiem 2011, wzrosła liczba zgłoszonych przez pracodawców zwolnień grupowych, a tych faktycznie zrealizowanych - o 15 proc.

- Rząd od kilku lat stara się realizować trudną, złożoną, ale uporządkowaną politykę rozwoju gospodarczego - przekonywał Andrzej Czerwiński z PO. Henryk Smolarz z PSL podkreślał, że działania przeciw bezrobociu w różnych resortach rządu są "odpowiednie do zaistniałej sytuacji; są takimi, które łagodzą negatywne skutki bezrobocia, negatywne skutki kryzysu, który niestety boleśnie dotyka także polskie społeczeństwo".

"Rozwój kraju finansowany nędzą przyszłych emerytów"

Według Janusza Śniadka z PiS, polityka PO na rynku pracy to gospodarka rabunkowa, a dzisiejszy rozwój kraju finansowany jest nędzą przyszłych emerytów. Witold Klepacz z RP mówił, że rząd "znalazł się pod ścianą". - Duże firmy, jak PLL LOT, Fiat, Huta Częstochowa czy też Huta Zawiercie znacznie ograniczają zatrudnienie - argumentował.

O nadchodzącej nowej fali zwolnień był przekonany Cezary Olejniczak z SLD. Przypomniał, że 442 zakłady zapowiedziały, że w najbliższym czasie zwolnią ok. 37 tys. pracowników. Arkadiusz Mularczyk z SP mówił, że "dziś w Polsce praca staje się luksusem", "ceny rosną, pensje stają się coraz mniejsze". - Co w tej sprawie robi rząd pana premiera Donalda Tuska? - pytał.

GUS poinformował dzisiaj, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 14 proc. wobec 14,3 proc. w marcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec kwietnia wyniosła 2 mln 255,7 tys. osób. Z danych na koniec kwietnia 2013 roku wynika, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85 tys. ofert pracy wobec 89 tys. przed miesiącem i 74,6 tys. przed rokiem. W końcu kwietnia urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 44,3 tys. osób.

Zobacz także
Komentarze (197)
Odrzucony projekt PiS ws. bezrobocia. PO: Mógł oznaczać minus milion miejsc pracy
Zaloguj się
 • dorik2

  Oceniono 2 razy 0

  Kacze bezmózgi nie zadają sobie pytania, ile ten zbawienny program może kosztować i skąd na to wziąć. Do bezmózgów trafia tylko prosty przekaz, że PiS ma cudowną receptę na bezrobocie (a także na problemy oświaty, służby zdrowia itd). Przede wszystkim jednak PiS obiecuje ZEMSTĘ, czyli to, co motłoch lubi najbardziej: widowiskowe czołganie Tuska przed Trybunałem Stanu, pokazowe aresztowania i procesy, "odzyskanie" wszystkich możliwych instytucji od prokuratury po TVP.

 • jurekzoliwy

  Oceniono 4 razy 2

  Dość już oszukiwania Polaków przez PO - woła prezes Jarosław. Najwyższy czas żeby oszukiwać bez przeszkód mógł PiS.

 • ritak44dwa

  Oceniono 4 razy 2

  Wszyscy krzyczą o bezrobociu a ja nie mogę ściągnąć fachowca do wymiany kranów, malowania okien, wymiany płytek tarasowych lub instalacji elektrycznej itp.
  Płacę zwykle więcej niż chcą a oni zwklekają, nawalają.
  Mieszkam ok. Gniezna,czy może tutaj nie ma bezrobocia ?

 • gosc_ktos189

  0

  Historia dzieje się na waszych oczach, a wy tego nie widzicie?!!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy -1

  Oni wszyscy, mają nas obywateli w dooopie!

 • sigizm

  Oceniono 5 razy 3

  uwierzyłbym, gdyby nie te wybuchy, hel i trotyl;

 • lica79

  Oceniono 6 razy 4

  Pis już popisal kiedy w czasie swoich rzadow podczas suszy zamawial modlitwy o deszcz. Socjalistyczne sieroty sadza ze rozwiazanie problemu to dekret bez wzgledu na jego tresc

 • hobog

  Oceniono 6 razy 2

  Polskę należy sie odkaczyć i odplatformić. Raz i na zawsze. Oraz zerwać Konkordat, czyli wyzwolić Kraj z niewoli. Bez tego będzie dziadostwo, emigracja i ruina.

 • shedows1969

  Oceniono 6 razy -6

  Coś mi się zdaje że coraz więcej ludzi w Polsce wyobraża sobie naszą Ojczyznę bez Michnika , Żakowskiego , Olejnik , wyborczej i jej wyznawców , Ja spokojnie popieram PiS i już mnie nadredaktor więcej swoimi poglądami nie oszuka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje