Sąd: Zaginięcie składek ZUS nie może obciążać tego, kto je zapłacił

24.05.2013 16:12
ZUS

ZUS (Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG)

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może żądać zapłacenia składek po raz drugi, tylko dlatego, że pierwsze nie znalazły się na rachunku bankowym ZUS - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie. Sprawa dotyczyła składek zaginionych za dwa lata.
Składki te, za okres od marca 1999 r. do marca 2001 r., zapłacili dwaj wspólnicy prowadzący spółkę cywilną. Działali sami, bez zatrudniania pracowników, a składki opłacali za pośrednictwem poczty. W tym czasie w ZUS był wdrażany Kompleksowy System Informatyczny.

Pozew przeciwko ZUS

We wrześniu 2001 r. wspólnicy dostali zaświadczenie z ZUS, że nie zalegają ze składkami. ZUS wystawił je na podstawie kserokopii dokumentów wpłat, które sam sporządził na wniosek wspólników.

Osiem lat później wspólnicy znów wystąpili o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, bo bez niego nie mogliby otrzymać dotacji unijnych. Tym razem jednak ZUS odmówił wystawienia zaświadczenia, bo stwierdził, że nie ma na swoim koncie składek za okres marca 1999 r. do marca 2001 r.

Wspólnicy nie mieli innej możliwości, jak zapłacić składki po raz drugi. Zastrzegli jednak, że uznają roszczenie ZUS i płacą składki tylko po to, by dostać zaświadczenie, bez którego nie mają szans na dotację. Po zapłaceniu składek dostali zaświadczenie o niezaleganiu. Sprawy jednak nie odpuścili i wytoczyli pozew przeciwko ZUS.

W Sądzie Okręgowym w Lublinie przegrali. Sąd nie kwestionował tego, że wspólnicy zapłacili składki, bo świadczyły o tym kopie dowodów wpłat na poczcie. Nie budziło też wątpliwości, że składki, wpłacone przez wspólników, nie zostały przekazane do rozliczeń międzybankowych i nigdy nie trafiły na centralne rachunki ZUS, co potwierdził Narodowy Bank Polskich, po sprawdzeniu archiwalnej dokumentacji. Przy okazji okazało się, że ZUS przekazywał składki do OFE dopiero od października 2001 r. Sąd uznał jednak, że ZUS postąpił słusznie, nie wydając zaświadczenia, bo nie mógł zaświadczyć, że nie ma zaległości na koncie wspólników, skoro na takie zaległości wskazywała ewidencja prowadzona w Kompleksowym Systemie Informatycznym.

"Zmuszony do powtórnego zapłacenia składek"

Na marginesie sąd dodał, że "nie można przywiązywać bezwzględnej wagi do wydanego przez ZUS w 2001 r. zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek", bo wydając je ZUS zastosował uproszczoną procedurę, bez sprawdzania, czy składki zostały faktycznie zapłacone.

Wyrok ten zmienił Sąd Apelacyjny w Lublinie, do którego wspólnicy się odwołali (sygn. III AUa 222/13). "Nie można zaakceptować sytuacji, w której płatnik składek posiadający dowód dokonania wpłaty należności w sposób prawem przewidziany i niekwestionowany przez ZUS przez okres 10 lat, jest zmuszony do powtórnego zapłacenia składek w celu uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacie tychże należności" - orzekł sąd.

Sąd dodał, że przerzucanie na obywateli skutków braku możliwości sprawdzenia przez ZUS, czy składki faktycznie wpłynęły na rachunek ZUS, "w sposób rażący godzi w wynikającą z Konstytucji, zasadę ochrony zaufania obywateli do organów państwa, narusza ich bezpieczeństwo prawne i jako takie nie mogło być zaakceptowane przez Sąd Apelacyjny". Wyrok jest prawomocny.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • kalebas

  Oceniono 397 razy 383

  Przerażająca niekompetencja i głupota sędziego sądu I instancji w oczywistej i bezdyskusyjnej sprawie.

 • stan-1

  Oceniono 220 razy 208

  Jakie konsekwencje poniósł niekumaty sędzia, przecież naraził na dodatkowe straty?

 • losowynik

  Oceniono 170 razy 168

  A mnie ciekawi co się stało z wpłaconymi pieniędzmi skoro nie trafiły do ZUS, przecież się nie rozpłynęły?

 • siekier35

  Oceniono 109 razy 101

  gdzie i jakie studia kończył ten sędzia z okręgówki?!
  bałwan w todze.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 83 razy 81

  ZUS - Zawsze Utylizacji Szmalu - w każdej ilości.

 • wasyll11

  Oceniono 73 razy 73

  Dobrze ,ze choć Sąd Apelacyjny - wykazał się rozsądkiem i wydał wyrok który dla 99 % obywateli moim zdaniem wydawal sie oczywisty.......myślę że panowie z Okręgowego dale są an poziomie rejonowego i to zaraz po asesurze

 • wojtusz

  Oceniono 61 razy 57

  Są jeszcze sądy w RP.

 • hans_close

  Oceniono 59 razy 15

  Sędzia kato-bolszewicki zapewne po KUL. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje