Borusewicz: "Namówiłem Wałęsę na strajk. To nasze wspólne zwycięstwo". Wałęsa odpowiada

Bogdan Borusewicz

Bogdan Borusewicz (Fot. TVP info)

- Lech Wałęsa wykazał podczas strajku wybitne cechy przywódcze. Namówiłem Lecha, by w ten strajk się zaangażował, ale to nie znaczy, że go stworzyłem. On musiał ten strajk ciągnąć, a ja go z tyłu pchałem - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.- To dobrze, że Borusewicz powiedział prawdę, że byłem przywódcą strajku - odpowiedział Wałęsa w rozmowie z Radiem Zet.
- Nad sprawami strajku w stoczni powinni pracować historycy, a nie politycy. Jestem marszałkiem Senatu, jestem nakierowany na przyszłość. Jedna rzecz stała się dobra w związku z wypowiedziami Lecha Wałęsy. Media znów zainteresowały się tym wielkim zwycięstwem w sierpniu 1980 roku - mówił Borusewicz.

Marszałek dodał, że strajki i zwycięstwo "Solidarności" to historia nas wszystkich i wszyscy mamy do niej prawo. - To jest historia, którą powinniśmy się szczycić. Nie powinna budzić sporów, a przynajmniej nie sporów osobowych.

"Namówiłem Wałęsę na strajk, ale to nie znaczy, że go stworzyłem"

- Zwycięstwo w sierpniu 1980 i to osiągnięcie "Solidarności", czyli doprowadzenie do wolnych wyborów, to najważniejsze wydarzenie mojego życia - wspominał Borusewicz. Podkreślił jednak, że każdy ma prawo do swojej pamięci i swojej oceny.

- Lech Wałęsa wykazał w strajku wybitne cechy przywódcze. Przygotowałem strajk i podjąłem decyzję o jego przeprowadzeniu. Namówiłem Lecha, by w ten strajk wszedł, ale to nie oznacza, że stworzyłem przywódcę tego strajku. Wałęsa musiał mieć cechy przywódcze i je miał, musiał ciągnąć ten strajk, a ja go pchałem z tyłu - wyjaśniał marszałek. Na jego słowa szybko zareagował Wałęsa. W rozmowie z Radiem Zet stwierdził: - To dobrze, że Borusewicz powiedział prawdę, że byłem przywódcą strajku. Były prezydent dodał jednak: Czułbym się jednak bardziej usatysfakcjonowany, gdyby Borusewicz przeprosił, za to, że nie zareagował od razu.

Borusewicz podkreślał, że sukces strajku był rezultatem funkcjonowania całego zespołu. - Współpracowaliśmy, podejmowaliśmy wspólne decyzje - mówił. - Czuję się zobowiązany do ciągłego dziękowania dziesiątkom tysięcy, którzy się dołączyli do strajku i razem z Wałęsą, ze mną, z grupą kierowali "Solidarnością". W czasie strajku trzeba było podejmować trudne decyzje natychmiast i musiały one kończyć się sukcesem - dodał.

"To nie tylko nasze osiągnięcie, że wygraliśmy, że Polska się zmieniła"

- Wtedy mieliśmy szczęście, że taka mała grupa osób miała takie dokonania. Zaczęliśmy prowadzić wielomilionową rzeszę Polaków. To nie tylko nasze osiągnięcie, że wygraliśmy, że Polska się zmieniła - powiedział.

- Jeżeli po tym oświadczeniu ktoś chciałby mnie wciągać w awanturę personalną, to deklaruję, że się nie dam. Dla mnie i mojego pokolenia istotne jest to, co zrobiliśmy wspólnie. Ważne, byśmy tego nie zmarnowali. Jestem w polityce, by tego pilnować - zakończył Borusewicz.

Konflikt przez słowa Krzywonos?

- Jaka była rola Borusewicza podczas strajku "Solidarności"? Prowokator? Agent czyjś? Czy po prostu słaby, nieznający się na rzeczy? - pytał w TVN24 Lech Wałęsa. Kilka godzin później jego Instytut wysłał do mediów oświadczenie, w którym były prezydent tłumaczył się z ostrych słów. Później oświadczył, że nie będzie więcej wypowiadał się w tej sprawie.

Ostre słowa byłego prezydenta były odpowiedzią na słowa legendy "Solidarności" Henryki Krzywonos, która w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" przyznała, że co prawda Wałęsa był przewodniczącym strajku w Stoczni Gdańskiej, ale tylko ze względu na swoją charyzmę. - Rywalizacja była od początku. Wałęsa miał dar przekonywania, więc został przewodniczącym. Jednak tak naprawdę to mieliśmy przewodniczącego. Był nim Bogdan Borusewicz. Nieujawniony przewodniczący. Przecież to Borusewicz kręcił tym strajkiem - powiedziała "Wprost" Krzywonos.

Zobacz także
Komentarze (127)
Borusewicz: "Namówiłem Wałęsę na strajk. To nasze wspólne zwycięstwo". Wałęsa odpowiada
Zaloguj się
 • jantos51

  0

  Bardzo szkoda ze się chwali swoimi zasługami, dlaczego nic nie mówi o montowaniu ustawy na temat odszkodowań dla internowanych i przetrzymanych ponad 24 godziny. Będą to kombatanci XI wieku którzy właśnie o TAKE POLSKE WALCZYLI.

 • pumpernik

  0

  Ci, którzy ten przewrót zainicjowali dobrze wiedzieli,
  że Wałęsa i Borusewicz są za głupi, żeby się orientować w sytuacji
  i dlatego to właśnie ich wykreowali.

 • brzeczyszczykiewicz_1

  Oceniono 3 razy 3

  Zastanawiam sie jak osoba niezatrudniona w firmie moze.....STRAJKOWAC? No jak to idzie?

 • klarneta8

  Oceniono 2 razy 2

  Walesa zachowuje sie jak klotliwy sklerotyk.lepiej by milczal, bo sam sobie szkodzi.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  głupota, złodziejstwo, pazerność sprzedawczyków z KOR, S i krk to norma.
  Dlatego w III RP jest syf i malaria

 • waldi_46

  Oceniono 3 razy 3

  konfidenci , złodzieje i karierowicze to elity post solidaruchowe które oszukały naród i pławią się w dobrobycie

 • czyzyk331

  Oceniono 5 razy 5

  @pedersdorfer ...
  mam nadzieję, ze historycy IPN potwierdzą takie fakty. Mnie interesuje jedno, jak to możliwe aby SB nie zauważyła konspiracyjnej pracy studenta Borusewicza z KUL. Jeździł z Lublina do Gdańska, woził ulotki, meldunki, miał spotkania, narady...i pudło. Pod nosem setek pracowników SB zorganizował strajk.

 • wiesscar

  Oceniono 4 razy 2

  Walesa ma charyzme, ale poza charyzma to co on ma? Pustke w lepetynce
  glosowalem na niego bo myslalem ze zmieni Polske
  no i zakonserwowal magdalenke czyli zrobil mnie w konia,
  jest mi wstyd wobec rodakow ktorych przepraszam,
  ten czlowiek nie powinien byc prezydentem Polski bo sie nie nadawal

 • czyzyk331

  Oceniono 2 razy 2

  Słuszny apel: - Nad sprawami strajku w stoczni powinni pracować historycy> Mam nadzieję, ze wyjaśnią jak to się stało, ze wszechobecna służba bezpieczeństwa nie wiedziała o tajnych spotkaniach, przygotowaniach do strajku, drukowanych ulotkach i gazetkach itd. Gdański odział SB słał do warszawskiej centralni meldunki w stylu: "na zachodzie bez zmian", "stocznia pracuje dla partii"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje