Czechy. Azyl dla rosyjskiego diakona. Zerwał z Cerkwią, bronił Pussy Riot

24.05.2013 13:24
Członkinie Pussy Riot podczas procesu, Moskwa, 2012 r.

Członkinie Pussy Riot podczas procesu, Moskwa, 2012 r. (Fot. Sergey Ponomarev AP)

Władze czeskie przyznały azyl polityczny rosyjskiemu prawosławnemu diakonowi Siergiejowi Baranowowi, który w liście do patriarchy Cyryla protestował przeciwko procesowi członkiń grupy Pussy Riot - poinformował dziennik "Rude Pravo". Duchowny pisał, że nie chce pozostawać w Kościele z "kłamcami i hipokrytami".
Azyl duchownemu, który w związku ze sprawą Pussy Riot zerwał z Cerkwią, przyznano w kwietniu - napisał dziennik. Baranow zdecydowanie protestował przeciwko procesowi trzech członkiń zespołu Pussy Riot, które w ubiegłym roku zostały skazane na karę dwóch lat więzienia za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną", gdy w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina".

Nie chce pozostawać w Kościele z "kłamcami i hipokrytami"

W liście otwartym do patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, Baranow napisał, że nie chce pozostawać w Kościele z "kłamcami i hipokrytami". Postanowił wystąpić z Cerkwi. Jego protest z powodu procesu i surowego wyroku dla artystek z Pussy Riot podzielił minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Karel Schwarzenberg, który z uznaniem odniósł się do odwagi duchownego.

Baranow utrzymuje, że zaczął być śledzony przez FSB, a działania te nasiliły się pod koniec ubiegłego roku, gdy w czeskiej ambasadzie w Moskwie odebrał list od szefa czeskiej dyplomacji. Schwarzenberg napisał, iż wydając tak surowy wyrok za coś, co jest wykroczeniem, rosyjski sąd naraził na szwank reputację Rosji.

"Rude Pravo" zastanawia się, czy azyl polityczny dla Baranowa będzie mieć wpływ na atmosferę zbliżającej się wizyty w Rosji czeskiego premiera Petra Neczasa.

Zobacz także
Komentarze (41)
Czechy. Azyl dla rosyjskiego diakona. Zerwał z Cerkwią, bronił Pussy Riot
Zaloguj się
 • blogfiles

  Oceniono 4 razy 2

  Widzisz Terliku? Nie wszyscy chrześcijanie są tacy jak ty.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  Decyzja o przyznaniu azylu temu diakonowi jest niespójna z polityką Republiki Czeskiej. Podobnie wcześniejsza o azylu dla męża Tymoszenko. Podobnie głosowanie w ONZ przeciw uznaniu Palestyny....

  To wszystko jeden człowiek - MSZ Republiki Czeskiej Karel Schwarzenberg

  Kilkanaście lat temu takie decyzje niespójne z decyzjami parlamentu, Sądu Najwyższego i innych organów władzy RC podejmował MSW o nazwisku Gross. Między innymi protestował przeciw orzeczeniu SN zwalniającemu od odpowiedzialności karnej wydawcę Mein Kampf (Mihal Zitko).

 • marguy

  Oceniono 24 razy 8

  Brawo Czesi :)

  Mieszkalam tam ponad dwa lata i, wierzcie mi, bajka o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie ma sie tak do rzeczywistosci jak prawdy objawione Kaczynskiego i Macierewicza.
  Podczas pobytu w Polsce wmawiano mi, ze wiele rzeczy nie funkcjonuje, bo "przeciez jestesmy mloda demokracja". W Czechach przekonalam sie, ze mozna byc mloda demokracja i nie zrownac sluzby zdrowia z ziemia, administracja moze byc sprawna pod kazdym wzgledem, koleje i transport autobusowy punktualne i dostosowane do potrzeb spoleczenstwa.
  Jeszcze raz brawo !!!

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 18 razy -6

  Bardzo jestem czekaw, co grozilo Baranowi w Rosji? Po co go bylo sledzic, po co w ogule to wymyslac? Po co sie im zajmowac? FSB nie ma niczego innego do dzialania?
  U mnie jeden znajomy zyd, pracujacy w milicji (15 lat temu to bylo) tez sam pisal na sciane domu gdzie mieszkal - "zydy won", fotografowal i szedl po wize do Stanow.

 • fuiio

  Oceniono 11 razy -5

  Diakon bedzie mial wypadek. Taki jest los tych ktorzy zadzieraja z wladza sowiecka

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 44 razy 16

  Czechy po raz kolejny pokazują światu, że są państwem nowoczesnym, europejskim, państwem przyjaznym ludziom. Czesi rozumieją, jak mało kto, co naprawdę oznacza WOLNOŚĆ.
  Wystarczy tam pojechać i doświadczyć.

  Totalitarny reżim budowany przez Putina czerpie z najgorszych spuścizn Rosji carskiej i sowieckiego imperium zła...
  Można nie podzielać sposobu ekspresji, jakiego dokonały te Dziewczyny. Taki występ w świątyni nie był zachowaniem smacznym. Choć z tekstem wyśpiewanej przez Nie modlitwy zgadzam się w 100%.
  Ale tylko w państwach totalitarnych skazuje się za takie zachowania na ŁAGRY.
  A jeśli śledzi się, szpicluje, prześladuje ludzi, którzy te Dziewczyny mają odwagę bronić, to oznacza, że państwo takie nie tylko nie jest demokratyczne, ale jest brutalną i bezwzględną dyktaturą.

  Brawo Bracia Czesi !!!
  Bronicie honoru Europy!

 • vaya.con.satan

  Oceniono 30 razy 10

  To wbrew pozorom bardzo ważna wiadomość.
  Trzeba szanować tych naszych sąsiadów, bo jeśli dojdzie do realizacji czarnego (jak sutanna) scenariusza, to dobrze byłoby mieć miejsce, w którym udzielą nam azylu politycznego a de facto wyznaniowego. O ile uda nam się przedostać przez pilnie strzeżoną granicę z Czechami - zasieki z różańców, czatujący w krzakach pedofile i niekończące się szeregi krzyży z ukrzyżowanymi innowiercami i ateistami (po polskiej stronie) mogą bardzo utrudnić ucieczkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje