Tusk o wyborach w PO: Zależy mi na wygranej i żeby to PO nadal rządziła w Polsce

24.05.2013 12:26

"Zależy mi na wygranej. Chcę, by to PO dalej rządziła Polską" (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Bardzo zależy też mi na tym, żeby wygrać, bardzo zależy mi na tym, żeby to PO była nadal odpowiedzialna za to, co się dzieje w Polsce - zadeklarował Donald Tusk komentując przyspieszone wybory wewnątrzpartyjne. Premier wyjaśnił, że nieprzypadkowo termin Konwencji Krajowej PO pokrywa się z wyznaczonym na 29 czerwca kongresem PiS. Według niego, losy Polski w najbliższych latach będą się rozstrzygały między wizją tych dwóch partii.
- Moja kadencja kończy się za kilka miesięcy. Uznałem - i stąd moja propozycja przyjęta jednomyślnie - że przedłużająca się kampania wewnętrzna będzie zawracała głowę nam i ludziom sprawami wewnętrznymi, które trzeba umieć rozstrzygać możliwie szybko - powiedział dziś premier w Sejmie.

Zapewnił, że wybory przewodniczącego będą na serio, a ponieważ będą bezpośrednie, to o tym, kto zostanie nowym szefem partii zdecyduje około 40 tys. członków PO.

- Bardzo zależy też mi na tym, żeby wygrać [wybory wewnątrzpartyjne - red.], bardzo zależy mi na tym, żeby to Platforma była nadal odpowiedzialna za to, co się dzieje w Polsce - podkreślił Tusk. Szef rządu i lider partii dodał, że pierwszym krokiem do zmian w partii jest zgłoszenie się konkurencji. - Liczę na to, że kontrkandydaci staną do boju z otwartą przyłbicą i że w ogóle szybko pojawią się kontrkandydaci - mówił.

Zarząd Krajowy PO zdecydował w czwartek, że 29 czerwca odbędzie się Konwencja Krajowa PO, która ma zmienić statut partii, co umożliwi bezpośrednie wybory szefa partii. Po zmianie statutu odbyłoby się głosowanie, w którym wziąć udział mogliby wszyscy członkowie partii, a nowy szef partii mógłby być znany już w sierpniu.

Ewentualna druga tura wyborów, gdyby w pierwszym głosowaniu żaden kandydat nie uzyskał wymaganego poparcia, odbyłaby się na przełomie sierpnia i września. Pierwotnie Konwencja Krajowa Platformy - czyli zgromadzenie przedstawicieli partii ze wszystkich regionów, mające m.in. uprawnienia do zmiany statutu - planowana była na wrzesień.

Połowa kadencji to dobry czas na przewietrzenie rządu

Tusk odpowiadając na pytanie dziennikarzy, kiedy planuje rekonstrukcję rządu, powiedział, że połowa kadencji jest dobrym momentem na "przewietrzenie" składu gabinetu i na poszukiwanie ludzi z nową energią.

- Z popędzania lepsze pomysły się nie pojawią. Powiedziałem na początku tej kadencji - biorąc pod uwagę fakt, że Platforma odpowiada za Polskę drugą kadencję i wymaga to innego typu działania, niż w pierwszej kadencji - że lato, okolica półmetka tej kadencji, to jest dobry moment, żeby przewietrzyć (rząd) i żeby poszukać ludzi z nową energią - jeśli taka potrzeba będzie - powiedział szef rządu.

Premier zaapelował do mediów o cierpliwość, ponieważ - jak przekonywał - zmiany w rządzie to bardzo poważna sprawa. - Od tego zobowiązania nie ucieknę, nie będę się z niego wycofywał i wtedy, kiedy będę gotowy, powiadomię państwa - oświadczył szef rządu.

Jak zastrzegł, jeśli pojawi się okoliczność, aby zmian w rządzie dokonać wcześniej, nie będzie się wahał.

"Losy Polski będą się rozstrzygały między wizją PiS i PO"

Premier przyznał, że Konwencja Krajowa PO nie przez przypadek odbędzie 29 czerwca, w dniu, w którym będzie się też odbywał kongres PiS. Według Tuska, losy Polski w najbliższych latach będą się rozstrzygały między wizją PiS i Platformy Obywatelskiej.

- Nigdy tego nie ukrywałem i jestem o tym nadal przekonany, że losy Polski, także w najbliższych latach będą się rozstrzygały między wizją PiS i Platformy, tym, co prezentuje Platforma i tym, co prezentuje PiS - mówił premier.

- Każdy, kto się ubiega o zaszczyty, władze, o możliwości działania, musi mieć gotowość do konfrontacji własnych poglądów (...) również z najpoważniejszym, najmocniejszym konkurentem, jakim jest oczywiście PiS - powiedział Donald Tusk w Sejmie.

Premier przyznał, że termin 29 czerwca - kiedy zgodnie z ustaleniem czwartkowego zarządu PO ma się odbyć Konwencja Krajowa PO - nie jest przypadkowy. - Zależało nam na tym, żeby to było możliwie szybko, a ten dzień szczególnie jest trafną datą - dlatego że nasza największa konkurencja [PiS- red.] właśnie tego dnia ma własny zjazd - powiedział Tusk.

29 czerwca PiS organizuje w Katowicach Kongres Programowy.

Zobacz także
Komentarze (275)
Tusk o wyborach w PO: Zależy mi na wygranej i żeby to PO nadal rządziła w Polsce
Zaloguj się
 • agtea11

  0

  GŁOSUJCIE MĄDRZE nie na patałachów co 6 lat nic nie zrobili, tak swoja drogą ładnie nas załatwili

 • sigizm

  0

  uwierzyłbym, gdyby nie te wybuchy, hel i trotyl

 • sigizm

  0

  jedną rewolucję mieliśmy po 1944 r., drugą po 1989 r., i na nie potrzebna jest nam nowa rewolucja

 • towarzysz.dyrektor

  0

  Stefan Niesiolowski, obecny prominentny posel PO, w Gazecie Wyborczej nr 168, 20 lipca 2001 wyglosil nastepujace prorocze slowa o Platformie Obywatelskiej (trzeba przyznac, ze wizja POsla Niesiolowskiego sprawdzila sie co do joty. Jak nigdy przedtem i POtem nie mial tyle racjii):

  << PO najprawdopodobniej skończy tak jak wszystkie ruchy, które spaja jedynie cynizm, hipokryzja i konformizm. Liberałowie udowodnili, że nie mają żadnych, najmniejszych kwalifikacji ekonomicznych, i nigdy w żadnej koalicji; gdyby do takiej kiedykolwiek doszło, nie mogą obejmować resortów ekonomicznych, bo zrujnują kraj.
  Platforma jest przede wszystkim wielką mistyfikacją. Mamy do czynienia z elegancko opakowaną recydywą tymińszczyzny lub nowym wydaniem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, której kilku liderów znakomicie się dnalazło w PO.
  Uważam, że PO to twór sztuczny i pełen hipokryzji. Oni nie mają właściwie żadnego programu. Udają, że wprowadzają nową jakość, że są tam nowi ludzie. >>

 • towarzysz.dyrektor

  0

  Wizja ?
  Prosze bardzo. Roztoczyl ja wlasnie POsel Niesiolowski: <<, Nie ma już konfliktu obozu solidarnościowego z tzw. postkomunistycznym, przy czym nie mówię tego określenia w wydźwięku negatywnym, skończył się, nie ma znaczenia. >>

  Tak, tak, POsle, konfidencie bezpiek i denuncjatorze narzeczonej. Trzeba przygotowywac lemingi na wizje sojuszu robotniczo-chlopsko-cwiercinteligenckiego.

  Komuchy juz Wam nie wrogie, szczawiowe kanalie, bo z nimi POjdziecie PO wladze i utwierdzicie sie przy wizjonerskim korycie haratając w gale. Rozkradniecie ostatnie ochlapy, jakie sie jeszcze ostaly.

  POszczane, bezideowe, sprzedajne dziwki.

 • masz01

  Oceniono 1 raz 1

  No to "Gazeta.pl" wyświadczyła premierowi wilczą przysługę - i chwała jej za to...
  Takiej jednomyślności jak na tym forum dawno nie było.
  - POczytaj Donaldzie i swoje "zależy mi" zachowaj dla siebie.
  - POczytaj a przy okazji dowiesz się na czym "zależy" narodowi.

 • siqora

  Oceniono 3 razy 3

  Odklej się w końcu od tego stołka TUSK !!

  Nie dociera do ciebie, że gra dobiegła końca ??

  co za gnida, ciężko tałatajstwo wytępić jak już się to to przyssało do koryta

 • bezczel666

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo zależy mi na wygranej. A znajdż takiego co mu nie zależy...

 • bezczel666

  Oceniono 3 razy 3

  kończ waść, kolejne wizje ..... bardzo śmieszne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje