Tusk o wyborach w PO: Zależy mi na wygranej i żeby to PO nadal rządziła w Polsce

24.05.2013 12:26

"Zależy mi na wygranej. Chcę, by to PO dalej rządziła Polską" (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Bardzo zależy też mi na tym, żeby wygrać, bardzo zależy mi na tym, żeby to PO była nadal odpowiedzialna za to, co się dzieje w Polsce - zadeklarował Donald Tusk komentując przyspieszone wybory wewnątrzpartyjne. Premier wyjaśnił, że nieprzypadkowo termin Konwencji Krajowej PO pokrywa się z wyznaczonym na 29 czerwca kongresem PiS. Według niego, losy Polski w najbliższych latach będą się rozstrzygały między wizją tych dwóch partii.
- Moja kadencja kończy się za kilka miesięcy. Uznałem - i stąd moja propozycja przyjęta jednomyślnie - że przedłużająca się kampania wewnętrzna będzie zawracała głowę nam i ludziom sprawami wewnętrznymi, które trzeba umieć rozstrzygać możliwie szybko - powiedział dziś premier w Sejmie.

Zapewnił, że wybory przewodniczącego będą na serio, a ponieważ będą bezpośrednie, to o tym, kto zostanie nowym szefem partii zdecyduje około 40 tys. członków PO.

- Bardzo zależy też mi na tym, żeby wygrać [wybory wewnątrzpartyjne - red.], bardzo zależy mi na tym, żeby to Platforma była nadal odpowiedzialna za to, co się dzieje w Polsce - podkreślił Tusk. Szef rządu i lider partii dodał, że pierwszym krokiem do zmian w partii jest zgłoszenie się konkurencji. - Liczę na to, że kontrkandydaci staną do boju z otwartą przyłbicą i że w ogóle szybko pojawią się kontrkandydaci - mówił.

Zarząd Krajowy PO zdecydował w czwartek, że 29 czerwca odbędzie się Konwencja Krajowa PO, która ma zmienić statut partii, co umożliwi bezpośrednie wybory szefa partii. Po zmianie statutu odbyłoby się głosowanie, w którym wziąć udział mogliby wszyscy członkowie partii, a nowy szef partii mógłby być znany już w sierpniu.

Ewentualna druga tura wyborów, gdyby w pierwszym głosowaniu żaden kandydat nie uzyskał wymaganego poparcia, odbyłaby się na przełomie sierpnia i września. Pierwotnie Konwencja Krajowa Platformy - czyli zgromadzenie przedstawicieli partii ze wszystkich regionów, mające m.in. uprawnienia do zmiany statutu - planowana była na wrzesień.

Połowa kadencji to dobry czas na przewietrzenie rządu

Tusk odpowiadając na pytanie dziennikarzy, kiedy planuje rekonstrukcję rządu, powiedział, że połowa kadencji jest dobrym momentem na "przewietrzenie" składu gabinetu i na poszukiwanie ludzi z nową energią.

- Z popędzania lepsze pomysły się nie pojawią. Powiedziałem na początku tej kadencji - biorąc pod uwagę fakt, że Platforma odpowiada za Polskę drugą kadencję i wymaga to innego typu działania, niż w pierwszej kadencji - że lato, okolica półmetka tej kadencji, to jest dobry moment, żeby przewietrzyć (rząd) i żeby poszukać ludzi z nową energią - jeśli taka potrzeba będzie - powiedział szef rządu.

Premier zaapelował do mediów o cierpliwość, ponieważ - jak przekonywał - zmiany w rządzie to bardzo poważna sprawa. - Od tego zobowiązania nie ucieknę, nie będę się z niego wycofywał i wtedy, kiedy będę gotowy, powiadomię państwa - oświadczył szef rządu.

Jak zastrzegł, jeśli pojawi się okoliczność, aby zmian w rządzie dokonać wcześniej, nie będzie się wahał.

"Losy Polski będą się rozstrzygały między wizją PiS i PO"

Premier przyznał, że Konwencja Krajowa PO nie przez przypadek odbędzie 29 czerwca, w dniu, w którym będzie się też odbywał kongres PiS. Według Tuska, losy Polski w najbliższych latach będą się rozstrzygały między wizją PiS i Platformy Obywatelskiej.

- Nigdy tego nie ukrywałem i jestem o tym nadal przekonany, że losy Polski, także w najbliższych latach będą się rozstrzygały między wizją PiS i Platformy, tym, co prezentuje Platforma i tym, co prezentuje PiS - mówił premier.

- Każdy, kto się ubiega o zaszczyty, władze, o możliwości działania, musi mieć gotowość do konfrontacji własnych poglądów (...) również z najpoważniejszym, najmocniejszym konkurentem, jakim jest oczywiście PiS - powiedział Donald Tusk w Sejmie.

Premier przyznał, że termin 29 czerwca - kiedy zgodnie z ustaleniem czwartkowego zarządu PO ma się odbyć Konwencja Krajowa PO - nie jest przypadkowy. - Zależało nam na tym, żeby to było możliwie szybko, a ten dzień szczególnie jest trafną datą - dlatego że nasza największa konkurencja [PiS- red.] właśnie tego dnia ma własny zjazd - powiedział Tusk.

29 czerwca PiS organizuje w Katowicach Kongres Programowy.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (275)
Zaloguj się
 • filipinski-wirus

  Oceniono 297 razy 207

  To co pan chce panie Tusk, to dla mnie mało istotne. Ja chce niskich podatków, rozwijającej się gospodarki i jakiejś perspektywy na przyszłe lata, a tego pan nie potrafi zapewnić.

 • tadec

  Oceniono 184 razy 122

  Kazdy by chciał..będąc u koryta.Ale to se ne vrati,Pane Tusk.Szykowac kartony!

 • jachay

  Oceniono 128 razy 94

  Człowieku, to weź się za ministerstwa i ich szefów, zmuś ich do pracy! Skończ z kolesiostwem bo polegniesz!

 • alexy-dwa

  Oceniono 115 razy 89

  Pan premier Donald Tusk jest coraz bardziej osamotniony w swoim chceniu.

 • sharn1

  Oceniono 179 razy 65

  Tusk zachowuje sie jak mały Hitlerek.
  Jego notowania w partii spadają? Przyśpieszymy wybory?
  Są jacyś kontrkandydaci? Oplujemy i zmieszamy z błotem, opornych wyrzucimy.

  Osobiście to się cieszę, bo im więcej Tuska który już jest zgrany i skompromitowany swoją nieudolnością, tym szybciej PO trafi na śmietnik historii jak nieboszczka UW.

 • epox84

  Oceniono 100 razy 56

  Chcieć to sobie możesz. Co najwyżej jakaś posadka w UE z namaszczenia Angeli za dobre sprawowanie.

 • zayka

  Oceniono 74 razy 50

  jakie to skromne wyznanie , prawda ?

  tak nie wiele i za nic to....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje