Piąta noc zamieszek na przedmieściach Sztokholmu. Podpalono auta, szkoły, komisariat

24.05.2013 08:27
Podpalone samochody w Sztokholmie

Podpalone samochody w Sztokholmie (Fot. Fredrik Sandberg AP)

W czasie piątej nocy zamieszek na przedmieściach Sztokholmu, zamieszkanych m.in. przez imigrantów, podpalono dziewięć aut, a także dwie szkoły i komisariat policji, Zatrzymano osiem osób, nikt nie został ranny - podała w piątek szwedzka policja.
Niespokojnie było m.in. przedmieściu Rinkeby, gdzie od początku tygodnia odnotowano wiele incydentów. Wokół stojących w ogniu samochodów zgromadziło się 300-500 osób. Strażacy szybko ugasili ogień w budynkach dwóch szkół, na przedmieściu Tensta oraz w pobliżu Husby, gdzie wybuchły zamieszki. Poprzedniej nocy strażacy informowali, że byli wezwani do ok. 90 różnych pożarów.

Najnowsze akty przemocy wywołały w Szwecji debatę na temat integracji imigrantów, którzy stanowią ok. 15 proc. ludności. Bezrobocie w tej grupie, mieszkającej głównie na ubogich przedmieściach, jest znacznie wyższe i np. w Husby w 2012 sięgało niemal 9 proc., podczas gdy w samym Sztokholmie - 3,6 proc.

Najnowsze niepokoje rozpoczęły się po zastrzeleniu przez policję 69-letniego mężczyzny w Husby. Policja twierdzi, że mężczyzna był uzbrojony i strzelała w obronie koniecznej. Według przedstawicieli lokalnych społeczności uczestnicy zajść zarzucają siłom bezpieczeństwa, że obrzucają ich rasistowskimi obelgami.

Za sprawą liberalnej polityki imigracyjnej Szwecja stała się w ostatnich dziesięcioleciach jednym z pierwszych krajów docelowych dla imigrantów w Europie, w tym z Iraku, Afganistanu, Somalii, Bałkanów, a ostatnio z Syrii. Podobne incydenty wydarzyły się m.in. w 2008 roku w Malmoe na południu Szwecji, gdzie zamknięto islamski ośrodek kulturalny.

Zobacz także
Komentarze (612)
Piąta noc zamieszek na przedmieściach Sztokholmu. Podpalono auta, szkoły, komisariat
Zaloguj się
 • drabe1

  Oceniono 2 razy 2

  Kilkanaście lat temu, chyba w latach dziewięćdziesiątych, odwiedziłem Genewę. Było to śliczne, spokojne i czyściutkie szwajcarskie miasto, pełne kwiatów i fontann. Wyjechałem zachwycony. Niestety, Szwajcarzy też padli ofiarą Multi - Kulti. Parę lat temu odwiedziłem Genewę ponownie.Zmieniła się nie do poznania. Wszędzie leżało pełno śmieci, wszędzie poniewierały się puszki po piwie i inne, dużo gorsze odpadki. Na trawnikach wśród kwiatów wylegiwali się czarni, a alejkami szły czarne kobiety z kilkoma mulaciątkami, lub białe Szwajcarki z kolorowymi dziećmi. Widać było, że integracja jest w toku, ale Szwajcarii szkoda.

 • sigizm

  Oceniono 1 raz 1

  fajne, 9% bezrobocia i już zamieszki, bo frustracje, a u nas 14%.....................

 • roy-cohn

  Oceniono 1 raz 1

  Debile skandynawskie nawpuszczaly brudasow to teraz mają. Może wreszcie Europa się obudzi!

 • janptak

  0

  Proste rozwiązanie problemu: wypuscic na ulice polewaczki napelnione świnską gnojówką i ogłosic godzine policyjną. Kazdy kto sie pojawi na ulicy zostanie potraktowany gnojówką. Wierzący musułmanie nie wyjdą na ulicę bo świnia to zwierze nieczyste. Ci którzy wyjdą nie są za to muzułmanami, bo wyszli mimo ostrzezenia. Zatem mamy casus prawny by potraktowac ich jako zwyklych przestepcow, ktorych mozna juz spacyfikowac normalnie bez obawy o reakcje eurogejskich "intelektualistów" multikulturowych

 • nie.mam.20

  Oceniono 2 razy 2

  Czas skonczyc z polityczna poprawnoscia, czas dac ludziom mozliwosc wypowiedzenia, co czuja, czego nie chca, nie lubia. Inaczej dojdzie do sporego zamieszania, to tylko kwestia czasu.
  W Australii w kontrolowany sposob wypala sie busz, np. w parkach narodowych. Inaczej nagromadzony chrust, zeschle trawy itd moga zamienic sie w niekontrolowany pozar niszczacy mienie i zabijajacy ludzi.
  Tlumiona nienawisc moze przeksztalcic sie w krwawe zamieszki. Wtedy panowie socjalisci beda spyerdalac do Moskwy,.
  Nie znam kraju, w ktorym by sie udal socjalizm, nie znam kraju, w ktorym muzulmanie sie zintegrowali z miejscowa ludnoscia np. katolicka.

 • dejtrejder

  Oceniono 5 razy 5

  Ściągnęli brudasów z bambusowa to mają za karę...

 • cucurucu

  Oceniono 6 razy 6

  W Londynie muzulmanie dupskami zatrzesli ze strachu...nadal trzesa bo w kazdej chwili beczka z prochem moze wybuchnac. Wystarczy posluchac jak sie tlumacza, ze nie maja nic wspolnego z tymi mordami i jak bardzo kochaja pokoj. Ale to tylko cisza przed burza, w calej Europie normalni ludzie maja dosyc panoszenia sie tych kozojebow.i roznej masci dewiantow i pora skonczyc z poprawnoscia polityczna.

 • blitz27

  Oceniono 1 raz 1

  To słynna przemowa z 1968 odnosi się do Wielkiej Brytania ale pasuje do większości europejskich krajów z dużą ilością kolorowych lub/i muzułmańskich imigrantów. Oczywiście lewaki krytykowały Powella, ale z perspektywy czasu widać, że miał rację i to w 100% i to nie tylko w odniesieniu do UK, ale do sporej ilości państw w Europie zachodniej (choć nie mówił o nich) www.youtube.com/watch?v=1cn7dDF74yE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje