Piąta noc zamieszek na przedmieściach Sztokholmu. Podpalono auta, szkoły, komisariat

24.05.2013 08:27
Podpalone samochody w Sztokholmie

Podpalone samochody w Sztokholmie (Fot. Fredrik Sandberg AP)

W czasie piątej nocy zamieszek na przedmieściach Sztokholmu, zamieszkanych m.in. przez imigrantów, podpalono dziewięć aut, a także dwie szkoły i komisariat policji, Zatrzymano osiem osób, nikt nie został ranny - podała w piątek szwedzka policja.
Niespokojnie było m.in. przedmieściu Rinkeby, gdzie od początku tygodnia odnotowano wiele incydentów. Wokół stojących w ogniu samochodów zgromadziło się 300-500 osób. Strażacy szybko ugasili ogień w budynkach dwóch szkół, na przedmieściu Tensta oraz w pobliżu Husby, gdzie wybuchły zamieszki. Poprzedniej nocy strażacy informowali, że byli wezwani do ok. 90 różnych pożarów.

Najnowsze akty przemocy wywołały w Szwecji debatę na temat integracji imigrantów, którzy stanowią ok. 15 proc. ludności. Bezrobocie w tej grupie, mieszkającej głównie na ubogich przedmieściach, jest znacznie wyższe i np. w Husby w 2012 sięgało niemal 9 proc., podczas gdy w samym Sztokholmie - 3,6 proc.

Najnowsze niepokoje rozpoczęły się po zastrzeleniu przez policję 69-letniego mężczyzny w Husby. Policja twierdzi, że mężczyzna był uzbrojony i strzelała w obronie koniecznej. Według przedstawicieli lokalnych społeczności uczestnicy zajść zarzucają siłom bezpieczeństwa, że obrzucają ich rasistowskimi obelgami.

Za sprawą liberalnej polityki imigracyjnej Szwecja stała się w ostatnich dziesięcioleciach jednym z pierwszych krajów docelowych dla imigrantów w Europie, w tym z Iraku, Afganistanu, Somalii, Bałkanów, a ostatnio z Syrii. Podobne incydenty wydarzyły się m.in. w 2008 roku w Malmoe na południu Szwecji, gdzie zamknięto islamski ośrodek kulturalny.

Zobacz także
Komentarze (612)
Zaloguj się
 • wrobrewrobrewrobre

  Oceniono 986 razy 934

  Rozrabiajacych obcokrajowców wywalać natychmiast ze Szwecji do ich krajow pochodzenia fundujac im darmowy bilet lotniczy bez prawa powrotu.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 611 razy 471

  największe bezrobocie....9% hahahahah
  .
  każdy się dziwi że w Polsce przy 19% bezrobociu, afrykańskich pensjach i głodowych emeryturach - pokorny Polak nie podskakuje...umoczony w 30 letnie kredyty boi sie o utrate pracy...
  .
  spacyfikowali naród ....

 • stdye

  Oceniono 259 razy 249

  no cóż, zamieszki w Londynie - bo Angole rasiści, pod Paryżem - bo Frankole rasiści - w Brukseli, w Kopenhadze, w Mamo - także.
  Teraz w Sztokholmie, i znowu brutalna policja i te bezrobocie niewykształconych emigrantów, ale chamstwo ze strony Szwedów rasistów!
  Europoprawni nie chcą zdecydowanie zauważyć jednej wspólnej cechy tego zdziczałego plebsu. Ja widzę tylko jedną: wspólna religia.
  Jakoś Azjaci czy Europejczycy albo Afrykańczycy wyznawcy innych religii nie palą szkół i żłobków, nie obrzucają strażaków czy karetek kamieniami, nie podpalają samochodów sąsiadom.
  To jest tak oczywiste, że aż trudno uwierzyć iż jeszcze ktoś może gadać o biedzie, dyskryminacji czy rasizmie jako przyczynach agresji i chamstwa tej młodocianej chołoty (to słowo jest jak najbardziej poprawne tutaj). Agresji która jest identyczna w każdym miejscu gdzie ilość przybyszów przerośnie ilość innych wyznań (ateiści wliczeni).
  Następny argument getta: problem w tym, że te wszystkie miejsca (przedmieścia Paryż, Londyn, Sztokholm, lub nie, np. Malmo) wcześniej były spokojnie zamieszkałe przez robotników i innych biednych i to z różnych krajów, napływ nowej emigracji wyznawców Allaha ich wykurzył z tych tanich domów socjalnych. Oficjalnie bo byli skończeni rasiści, mniej oficjalnie bo nowi nie tolerują inności i "niewiernych".
  Europa musi wreszcie otworzyć oczy, szczególnie ze ci "oni" zaczynają mordować w imię ich pokojowej religii .

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 249 razy 205

  Volva popalili frajerom - a co piszą w Dagens Nyheter, ano zwracają uwagę na brutalność policji i że trzeba więcej lepszej pracy dla imigrantów.

 • lord.wiader

  Oceniono 194 razy 166

  Ktos kiedys widzial muzulmanina w muzeum, filharmonii albo chociaz z ksiazka w reku? Podkreslam: MUZULMANINA. Bo wbrew temu jak sie czesto sprawe upraszcza, nie chodzi o tu o kolor skory a kulture badz "kulture", ktora czlowiek jest nasaczony. We Francji Murzyni z bylych kolonii i departamentow zamorskich dobrze sie integruja, nie rozniac sie od Europejczykow niczym poza kolorem skory... pod warunkiem, ze nie sa muzulmanami.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 178 razy 150

  podobno mają z więzienia wypuścic Beivika - aby uspokoił nieco rozwydrzoną hołotę :)

 • jasiek054

  Oceniono 73 razy 67

  Przecież walczą o swoje prawa, . Możliwość stosunku mułły z kozą na zmianę z ponętną ośmiolatką to chyba nie tak duże wymagania w liberalnej szwecji???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje