PiS walczy o młodych. I obiecuje: ulgi podatkowe, stypendia, walkę z bezrobociem

24.05.2013 07:35
Szef młodzieżówki PiS Marcin Mastalerek

Szef młodzieżówki PiS Marcin Mastalerek (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Walka z bezrobociem, bezpłatny drugi kierunek studiów na uczelniach, pożyczki, kredyty, preferencje podatkowe i stypendia - tym Prawo i Sprawiedliwość kusi w swoim nowym programie dla młodych ludzi. - W 2007 młodzi wygrali wybory Platformie, teraz mogą wygrać nam - uważa poseł PiS Marcin Mastalerek.
Partia Jarosława Kaczyńskiego wysforowała się na czoło sondaży wyborczych i koncentruje się na walce o głosy młodych i elektoratu wiejskiego. Na czerwcowym kongresie PiS przedstawi, oprócz ogólnego programu, osobne programy dla młodych oraz dla wsi.

- Opracowaliśmy osobny program dla młodych. Dla nas sytuacja młodych ludzi, olbrzymie bezrobocie w tej grupie, jest kluczowym problemem do rozwiązania - powiedział szef pisowskiej młodzieżówki, poseł Marcin Mastalerek. Poseł PiS zaznaczył, że w programie największy nacisk będzie położony na walkę z bezrobociem, bezpłatny drugi kierunek studiów na uczelniach i "odblokowanie awansu dla młodych".

Co będzie w programie PiS dla młodych

PiS proponuje m.in. pożyczki i kredyty udzielane z Funduszu Wspomagania Zatrudnienia i Funduszu Wspierania Przedsiębiorczości dla ludzi młodych, preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół czy zwrot zapłaconego podatku dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów.

- PO wprowadziła odpłatność za drugi kierunek studiów. W naszej ocenie to pierwszy krok na wprowadzenie pełnej płatności za studia. Na to się nie zgadzamy - powiedział Mastalerek.

PiS chce też uruchomić program stypendialny im. Mikołaja Kopernika. Miałby być współfinansowany z budżetu państwa. Dofinansowanie miałoby formę nieoprocentowanej zwrotnej pożyczki. Byłby skierowany do polskiej młodzieży, która chce kontynuować studia na zagranicznych uczelniach.

PiS celuje w młodzież. Wygra wybory?

PiS cieszy się wysokim poparciem najmłodszych wyborców - podkreśla Mastalerek. Według niego żadna inna partia nie ma programu skierowanego do nich. W 2011 PiS zaprezentowało program "PiS. Szansa dla młodych", teraz przyjmie nowy.

- Już w 2011 roku w grupie młodych wygraliśmy wybory parlamentarne. Powiększymy tę przewagę. W 2007 młodzi wygrali wybory Platformie, teraz mogą wygrać nam - uważa Mastalerek.

Po wakacjach w każdym województwie odbędzie się zjazd młodych sympatyków PiS, na którym będą przedstawiane szczegóły programu dla młodych.

PiS obiecuje walkę o zrównanie dopłat z UE

Z kolei program PiS dla wsi - jak powiedział poseł PiS, b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel - zakłada m.in. wprowadzenie nowego systemu kontroli jakości żywności - połączenie inspekcji i stworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego podległego premierowi. PiS proponuje też przekształcenie agencji rolnych i powołanie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która, jak podkreślił Jurgiel, zajmować miałby się nie tylko dystrybucją środków, ale i "programowaniem lokalnego rozwoju".

Według programu partii Kaczyńskiego Ministerstwo Rolnictwa miałoby zmienić nazwę na Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i zyskać dodatkowe kompetencje. PiS zapowiada też walkę o zrównanie dopłat dla polskich rolników oraz "budowę zrównoważonej produkcji rolnej".

Kaczyński osobiście walczy o elektorat małych miast

Pomysły PiS zakładają też stworzenie programu ożywiania małych miast, tworzonego przez lokalne samorządy i Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wagę mniejszych ośrodków PiS podkreśla w trakcie objazdu prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego po mniejszych, powiatowych miastach. Będzie on kontynuowany po kongresie partii.

Zobacz także
Komentarze (170)
Zaloguj się
 • lehoo

  0

  Czego to nie wymyśli nasz poczciwy Stirlitz żeby wykręcić się od roboty...

 • 1-mark-adams

  Oceniono 1 raz 1

  PiS zawsze WALCZY.
  A może wzięli by się , tak normalnie, k...., do uczciwej pracy ?

 • orion57

  Oceniono 1 raz 1

  czy oni (PiS) sądzą,że w małych miasteczkach gamonie mieszkają i stracili pamięć? Oszołomów w każdym mieście się znajdzie, w małych miastach wstydem jest przynależność do PiS.
  I jeszcze jedno, czy zauważyliście że W-wa żyje w oderwaniu od realnych spraw Polski? Dotyczy to tez partii wszelkiej maści. Tworzą swój świat który reszta Polski ma w czterech literach.
  PiS Twoje miejsce jest na niechlubnej karcie historii Polski. Młodym wytłumaczymy na czym polegała Wasza demokracja,

 • 1.wolanow

  0

  Picu - picu - mój dziedzicu. Takim "kurdupelkom / żydom/ nie należy wierzyć. Przecież Kaczyński jeszcze się nie wypowiedział na temat swego pochodzenia. Wg. informacji podanych na forach =żyd z 2-go pokolenia i komuch z pierwszego.

 • ej_ski

  0

  Jak ja to lubię. Choć hasła igrzysk od dziesięcioleci te same, a już nie mogę się doczekać widoku tysięcy złapanych na lep ! ! !

 • sabramek

  Oceniono 1 raz 1

  @modrzewina
  bardziej niż kto będzie premierem, z kim będzie koalicja, kto jest w rządzie, i przeciw komu walczą posłowie interesuje mnie co planują zrobić dla naszego kraju, rozwoju gospodarki i wzrostu zamożności nas/ obywateli. tusk wprost obiecał cud gospodarczy, upraszczanie działalności -rozpoczęcia i prowadzenia, ograniczenie biurokracji, zniesienie abonamentu rtv, normalny kraj.. i wiele, wiele innych. a co mamy?? ogromne premie dla nieudolnych urzędników i jeszcze większe dla nieudolnych ministrów - nietykalnych bo żadnego nie odwołał za ewidentne zaniedbania. zapaść gospodarczą, wzrost zadłużenia kraju o 80%. całą armię nowych urzędników. polowanie na kierowców i rowerzystów, likwidację ulg podatkowych i bardzo kreatywnego księgowego rządu który pokazuje dane jakie są akurat potrzebne. oczywiście przez zwykłą pomyłkę... gus podał nieprawdziwe dane o pkb, deficycie i zadłużeniu. całkiem przypadkiem niewygodne dane zostały "skorygowane" i dopiero opublikowane. a informacja o "pomyłce" wypłynęła kiedy wszyscy już zapomnieli o opublikowanych danych. rynki zareagowały ale zwykły obywatel nawet nie usłyszał że polska w 2012 niemalże była w recesji. wolę kłamstwa "kto będzie premierem" i "kogo nie lubimy". fałszowanie rzeczywistości i manipulowanie faktami to dla mnie o wiele za dużo. pachnie mi prawdziwym, twardym prl i ówczesną propagandą.

 • braunal

  Oceniono 4 razy 0

  Zagłosuję na Kaczora tylko dla tego ze jest przeciwny wszelkim dewiacjom i będzie bronił nienarodzonych.

 • sabramek

  Oceniono 2 razy 0

  śmiać mi się chce jak czytam wasze komentarze. raczej na pis nie zagłosuję ale takie zacięcie anty-pis jak tu widzę ociera się o fobię a czasem nawet zaburzenie psychiczne. pis kłamie, pis obiecuje, pis aresztuje... oczywiście ale czym różni się np od waszego guru?? 7 lat nic nie robienia, głupich obietnic, afer, ogromnych premii za nicnierobienie, krycia ułomnych ministrów. autostrady były planowane już w 2003r. jesteście na tyle ograniczeni że wierzycie że tylko po doszła do władzy i na drugi dzień ruszyły budowy?? zaplanował je jeszcze rząd sld! pis zaczął budowę, po obcięła 40% inwestycji i chlubi się dokończeniem/ otwarciem tego czego nie dała rady zlikwidować. polska to dziki kraj w którym pełno jeleni.

 • munkela

  Oceniono 4 razy 4

  "W 2007 młodzi wygrali wybory Platformie, teraz mogą wygrać nam - uważa Mastalerek."

  A jak juz mlodzi, ewentualnie, wygraja te wybory dla PiS-u to z NIE OTRZYMAJA NIC !

  P.S. Na oplacania drugiego kierunku studiow NIE stac panstw duzo bagatszych od Polski. Na dodatek, pierwszy kierunek studiow jest jedynie czesciowo oplacany przez panstwo.

  Kaczynski obiecuje wiecej pieniedzy z kasy UE dla rolnictwa? BAJKA!

  UE chce na rolnictwo, ktore pochlania olbrzymia czesc budzetu UE , doplaty zmniejszyc.

  Jezeli Kaczka mysli, ze wystarczy iz pojawi sie w siedzibie UE i wszyscy zemdleja ze strachu, to sie myli,.

  Co najwyzej, tylko popatrzywszy na niego przypomna sobie jego dawne "wystepy". To byly "wystepy kabaretowe".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje