PiS walczy o młodych. I obiecuje: ulgi podatkowe, stypendia, walkę z bezrobociem

24.05.2013 07:35
Szef młodzieżówki PiS Marcin Mastalerek

Szef młodzieżówki PiS Marcin Mastalerek (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Walka z bezrobociem, bezpłatny drugi kierunek studiów na uczelniach, pożyczki, kredyty, preferencje podatkowe i stypendia - tym Prawo i Sprawiedliwość kusi w swoim nowym programie dla młodych ludzi. - W 2007 młodzi wygrali wybory Platformie, teraz mogą wygrać nam - uważa poseł PiS Marcin Mastalerek.
Partia Jarosława Kaczyńskiego wysforowała się na czoło sondaży wyborczych i koncentruje się na walce o głosy młodych i elektoratu wiejskiego. Na czerwcowym kongresie PiS przedstawi, oprócz ogólnego programu, osobne programy dla młodych oraz dla wsi.

- Opracowaliśmy osobny program dla młodych. Dla nas sytuacja młodych ludzi, olbrzymie bezrobocie w tej grupie, jest kluczowym problemem do rozwiązania - powiedział szef pisowskiej młodzieżówki, poseł Marcin Mastalerek. Poseł PiS zaznaczył, że w programie największy nacisk będzie położony na walkę z bezrobociem, bezpłatny drugi kierunek studiów na uczelniach i "odblokowanie awansu dla młodych".

Co będzie w programie PiS dla młodych

PiS proponuje m.in. pożyczki i kredyty udzielane z Funduszu Wspomagania Zatrudnienia i Funduszu Wspierania Przedsiębiorczości dla ludzi młodych, preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół czy zwrot zapłaconego podatku dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów.

- PO wprowadziła odpłatność za drugi kierunek studiów. W naszej ocenie to pierwszy krok na wprowadzenie pełnej płatności za studia. Na to się nie zgadzamy - powiedział Mastalerek.

PiS chce też uruchomić program stypendialny im. Mikołaja Kopernika. Miałby być współfinansowany z budżetu państwa. Dofinansowanie miałoby formę nieoprocentowanej zwrotnej pożyczki. Byłby skierowany do polskiej młodzieży, która chce kontynuować studia na zagranicznych uczelniach.

PiS celuje w młodzież. Wygra wybory?

PiS cieszy się wysokim poparciem najmłodszych wyborców - podkreśla Mastalerek. Według niego żadna inna partia nie ma programu skierowanego do nich. W 2011 PiS zaprezentowało program "PiS. Szansa dla młodych", teraz przyjmie nowy.

- Już w 2011 roku w grupie młodych wygraliśmy wybory parlamentarne. Powiększymy tę przewagę. W 2007 młodzi wygrali wybory Platformie, teraz mogą wygrać nam - uważa Mastalerek.

Po wakacjach w każdym województwie odbędzie się zjazd młodych sympatyków PiS, na którym będą przedstawiane szczegóły programu dla młodych.

PiS obiecuje walkę o zrównanie dopłat z UE

Z kolei program PiS dla wsi - jak powiedział poseł PiS, b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel - zakłada m.in. wprowadzenie nowego systemu kontroli jakości żywności - połączenie inspekcji i stworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego podległego premierowi. PiS proponuje też przekształcenie agencji rolnych i powołanie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która, jak podkreślił Jurgiel, zajmować miałby się nie tylko dystrybucją środków, ale i "programowaniem lokalnego rozwoju".

Według programu partii Kaczyńskiego Ministerstwo Rolnictwa miałoby zmienić nazwę na Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i zyskać dodatkowe kompetencje. PiS zapowiada też walkę o zrównanie dopłat dla polskich rolników oraz "budowę zrównoważonej produkcji rolnej".

Kaczyński osobiście walczy o elektorat małych miast

Pomysły PiS zakładają też stworzenie programu ożywiania małych miast, tworzonego przez lokalne samorządy i Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wagę mniejszych ośrodków PiS podkreśla w trakcie objazdu prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego po mniejszych, powiatowych miastach. Będzie on kontynuowany po kongresie partii.

Zobacz także
Komentarze (170)
PiS walczy o młodych. I obiecuje: ulgi podatkowe, stypendia, walkę z bezrobociem
Zaloguj się
 • lehoo

  0

  Czego to nie wymyśli nasz poczciwy Stirlitz żeby wykręcić się od roboty...

 • 1-mark-adams

  Oceniono 1 raz 1

  PiS zawsze WALCZY.
  A może wzięli by się , tak normalnie, k...., do uczciwej pracy ?

 • orion57

  Oceniono 1 raz 1

  czy oni (PiS) sądzą,że w małych miasteczkach gamonie mieszkają i stracili pamięć? Oszołomów w każdym mieście się znajdzie, w małych miastach wstydem jest przynależność do PiS.
  I jeszcze jedno, czy zauważyliście że W-wa żyje w oderwaniu od realnych spraw Polski? Dotyczy to tez partii wszelkiej maści. Tworzą swój świat który reszta Polski ma w czterech literach.
  PiS Twoje miejsce jest na niechlubnej karcie historii Polski. Młodym wytłumaczymy na czym polegała Wasza demokracja,

 • 1.wolanow

  0

  Picu - picu - mój dziedzicu. Takim "kurdupelkom / żydom/ nie należy wierzyć. Przecież Kaczyński jeszcze się nie wypowiedział na temat swego pochodzenia. Wg. informacji podanych na forach =żyd z 2-go pokolenia i komuch z pierwszego.

 • ej_ski

  0

  Jak ja to lubię. Choć hasła igrzysk od dziesięcioleci te same, a już nie mogę się doczekać widoku tysięcy złapanych na lep ! ! !

 • sabramek

  Oceniono 1 raz 1

  @modrzewina
  bardziej niż kto będzie premierem, z kim będzie koalicja, kto jest w rządzie, i przeciw komu walczą posłowie interesuje mnie co planują zrobić dla naszego kraju, rozwoju gospodarki i wzrostu zamożności nas/ obywateli. tusk wprost obiecał cud gospodarczy, upraszczanie działalności -rozpoczęcia i prowadzenia, ograniczenie biurokracji, zniesienie abonamentu rtv, normalny kraj.. i wiele, wiele innych. a co mamy?? ogromne premie dla nieudolnych urzędników i jeszcze większe dla nieudolnych ministrów - nietykalnych bo żadnego nie odwołał za ewidentne zaniedbania. zapaść gospodarczą, wzrost zadłużenia kraju o 80%. całą armię nowych urzędników. polowanie na kierowców i rowerzystów, likwidację ulg podatkowych i bardzo kreatywnego księgowego rządu który pokazuje dane jakie są akurat potrzebne. oczywiście przez zwykłą pomyłkę... gus podał nieprawdziwe dane o pkb, deficycie i zadłużeniu. całkiem przypadkiem niewygodne dane zostały "skorygowane" i dopiero opublikowane. a informacja o "pomyłce" wypłynęła kiedy wszyscy już zapomnieli o opublikowanych danych. rynki zareagowały ale zwykły obywatel nawet nie usłyszał że polska w 2012 niemalże była w recesji. wolę kłamstwa "kto będzie premierem" i "kogo nie lubimy". fałszowanie rzeczywistości i manipulowanie faktami to dla mnie o wiele za dużo. pachnie mi prawdziwym, twardym prl i ówczesną propagandą.

 • braunal

  Oceniono 4 razy 0

  Zagłosuję na Kaczora tylko dla tego ze jest przeciwny wszelkim dewiacjom i będzie bronił nienarodzonych.

 • sabramek

  Oceniono 2 razy 0

  śmiać mi się chce jak czytam wasze komentarze. raczej na pis nie zagłosuję ale takie zacięcie anty-pis jak tu widzę ociera się o fobię a czasem nawet zaburzenie psychiczne. pis kłamie, pis obiecuje, pis aresztuje... oczywiście ale czym różni się np od waszego guru?? 7 lat nic nie robienia, głupich obietnic, afer, ogromnych premii za nicnierobienie, krycia ułomnych ministrów. autostrady były planowane już w 2003r. jesteście na tyle ograniczeni że wierzycie że tylko po doszła do władzy i na drugi dzień ruszyły budowy?? zaplanował je jeszcze rząd sld! pis zaczął budowę, po obcięła 40% inwestycji i chlubi się dokończeniem/ otwarciem tego czego nie dała rady zlikwidować. polska to dziki kraj w którym pełno jeleni.

 • munkela

  Oceniono 4 razy 4

  "W 2007 młodzi wygrali wybory Platformie, teraz mogą wygrać nam - uważa Mastalerek."

  A jak juz mlodzi, ewentualnie, wygraja te wybory dla PiS-u to z NIE OTRZYMAJA NIC !

  P.S. Na oplacania drugiego kierunku studiow NIE stac panstw duzo bagatszych od Polski. Na dodatek, pierwszy kierunek studiow jest jedynie czesciowo oplacany przez panstwo.

  Kaczynski obiecuje wiecej pieniedzy z kasy UE dla rolnictwa? BAJKA!

  UE chce na rolnictwo, ktore pochlania olbrzymia czesc budzetu UE , doplaty zmniejszyc.

  Jezeli Kaczka mysli, ze wystarczy iz pojawi sie w siedzibie UE i wszyscy zemdleja ze strachu, to sie myli,.

  Co najwyzej, tylko popatrzywszy na niego przypomna sobie jego dawne "wystepy". To byly "wystepy kabaretowe".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje