PiS walczy o młodych. I obiecuje: ulgi podatkowe, stypendia, walkę z bezrobociem

24.05.2013 07:35
Szef młodzieżówki PiS Marcin Mastalerek

Szef młodzieżówki PiS Marcin Mastalerek (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Walka z bezrobociem, bezpłatny drugi kierunek studiów na uczelniach, pożyczki, kredyty, preferencje podatkowe i stypendia - tym Prawo i Sprawiedliwość kusi w swoim nowym programie dla młodych ludzi. - W 2007 młodzi wygrali wybory Platformie, teraz mogą wygrać nam - uważa poseł PiS Marcin Mastalerek.
Partia Jarosława Kaczyńskiego wysforowała się na czoło sondaży wyborczych i koncentruje się na walce o głosy młodych i elektoratu wiejskiego. Na czerwcowym kongresie PiS przedstawi, oprócz ogólnego programu, osobne programy dla młodych oraz dla wsi.

- Opracowaliśmy osobny program dla młodych. Dla nas sytuacja młodych ludzi, olbrzymie bezrobocie w tej grupie, jest kluczowym problemem do rozwiązania - powiedział szef pisowskiej młodzieżówki, poseł Marcin Mastalerek. Poseł PiS zaznaczył, że w programie największy nacisk będzie położony na walkę z bezrobociem, bezpłatny drugi kierunek studiów na uczelniach i "odblokowanie awansu dla młodych".

Co będzie w programie PiS dla młodych

PiS proponuje m.in. pożyczki i kredyty udzielane z Funduszu Wspomagania Zatrudnienia i Funduszu Wspierania Przedsiębiorczości dla ludzi młodych, preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół czy zwrot zapłaconego podatku dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów.

- PO wprowadziła odpłatność za drugi kierunek studiów. W naszej ocenie to pierwszy krok na wprowadzenie pełnej płatności za studia. Na to się nie zgadzamy - powiedział Mastalerek.

PiS chce też uruchomić program stypendialny im. Mikołaja Kopernika. Miałby być współfinansowany z budżetu państwa. Dofinansowanie miałoby formę nieoprocentowanej zwrotnej pożyczki. Byłby skierowany do polskiej młodzieży, która chce kontynuować studia na zagranicznych uczelniach.

PiS celuje w młodzież. Wygra wybory?

PiS cieszy się wysokim poparciem najmłodszych wyborców - podkreśla Mastalerek. Według niego żadna inna partia nie ma programu skierowanego do nich. W 2011 PiS zaprezentowało program "PiS. Szansa dla młodych", teraz przyjmie nowy.

- Już w 2011 roku w grupie młodych wygraliśmy wybory parlamentarne. Powiększymy tę przewagę. W 2007 młodzi wygrali wybory Platformie, teraz mogą wygrać nam - uważa Mastalerek.

Po wakacjach w każdym województwie odbędzie się zjazd młodych sympatyków PiS, na którym będą przedstawiane szczegóły programu dla młodych.

PiS obiecuje walkę o zrównanie dopłat z UE

Z kolei program PiS dla wsi - jak powiedział poseł PiS, b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel - zakłada m.in. wprowadzenie nowego systemu kontroli jakości żywności - połączenie inspekcji i stworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego podległego premierowi. PiS proponuje też przekształcenie agencji rolnych i powołanie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która, jak podkreślił Jurgiel, zajmować miałby się nie tylko dystrybucją środków, ale i "programowaniem lokalnego rozwoju".

Według programu partii Kaczyńskiego Ministerstwo Rolnictwa miałoby zmienić nazwę na Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i zyskać dodatkowe kompetencje. PiS zapowiada też walkę o zrównanie dopłat dla polskich rolników oraz "budowę zrównoważonej produkcji rolnej".

Kaczyński osobiście walczy o elektorat małych miast

Pomysły PiS zakładają też stworzenie programu ożywiania małych miast, tworzonego przez lokalne samorządy i Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wagę mniejszych ośrodków PiS podkreśla w trakcie objazdu prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego po mniejszych, powiatowych miastach. Będzie on kontynuowany po kongresie partii.

Zobacz także
Komentarze (170)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 156 razy 80

  Obiecywać to pisiory potrafią ale na tym koniec skończy się tak samo jak z trzema milionami mieszkań

 • wmc-33

  Oceniono 89 razy 67

  Obiecywać można wiele. Ja mogę obiecać jeszcze więcej, np. że każdemu samotnemu kawalerowi na wsi znajdę piękną i pracowitą żonę o orientalnej urodzie i niespożytej chęci na seks, a każdej wiejskiej pannie mogę obiecać milionera z zagranicznym paszportem.

  Proszę bardzo, oto mój program: trzy miliony milionerów i trzy miliony rozkosznych tajskich panienek dla każdego chętnego! Już z tym zgarniam cały elektorat ze wsi i małych miasteczek, a to dopiero początek!

  Jeśli chodzi o edukację, to przyjmie się ustawę nadającą każdemu bezrobotnemu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z takim tytułem każdy przymuł znajdzie przecież świetną pracę.

  Co do gospodarki, to mogę obiecać unie gospodarczą z Chinami, dzięki której nasz eksport wzrośnie tysiąc razy.

  Jeśli chodzi o emerytury, to nie ma potrzeby pracować nawet do pięćdziesiątki, bo uzyskam od Niemców odszkodowanie za zniszczenia wojenne w takiej wysokości, że Szwajcaria będzie wyglądała na przy nas na oazę dziadostwa.

  Umowy śmieciowe zostaną zakazane, minimalna pensja będzie dwukrotnie wyższa od średniej krajowej, a każde miasto powyżej 10 tysięcy mieszkańców otrzyma darmowe metro, przedsiębiorcy będą płacili podatki w wysokości, jaką uznają za stosowną.

  Uchwałą Rady Ministrów pod moim przewodnictwem powoła się potężny polski koncern motoryzacyjny, który w ciągu dekady podbije światowe rynki.

  Dzieci do darmowych żłobków i przedszkoli nie trzeba będzie nawet wozić, bo będą odbierane z domu przez specjalnie do tego przystosowane komfortowe i bezpieczne autobusiki. Każde dziecko dostanie laptopa, tablet i smartfona.

  Emeryci za swoją ciężką pracę otrzymają złote karty kredytowe bez limitu, które będzie spłacał ZUS z majątku zarekwirowanego Kulczykom, Solorzom i funduszom emerytalnym.

  Służba zdrowia będzie nie tylko bezpłatna, ale też znakomicie zorganizowana i zasobna. W oparciu o talenty polskich naukowców wynajdzie się nowe leki, które będziemy eksportować na cały świat i finansować z tego eksportu wszystkie lekarstwa dla naszych obywateli. Co więcej, żeby zachęcić do profilaktyki, która radykalnie obniża koszta przyszłego leczenia, za wizytę u lekarza, to lekarz będzie płacił pacjentowi.

  Czy pozostał jeszcze jakiś problem, którego nie rozwiązałem w pięć minut?

  Kaczyński, bardzo cienki Bolek z ciebie! Nawet obiecywać gruszek na wierzbie nie umiesz, choć ćwiczysz to prawie od 25 lat.

 • fakiba

  Oceniono 114 razy 64

  Mastalerek mówi o odblokowaniu awansu młodych ale tylko tych którzy będą posiadał legitymację pis i głośno krzyczał że pod Smoleńskiem był zamach . Tak już było gdy rządzili

 • stachkaz47

  Oceniono 78 razy 50

  Dlaczego teraz nie walczy z bezrobociem jak taki dobry.
  Zaciera tylko łapki jak ONO rośnie.
  Im gorzej tym lepiej dla nas.
  "Pani"Pawłowicz ,Hofman, Macierewicz ,Jajogłowy Brudzio , GLIŃSKI,Goodson i Gowin-
  to wszystko to nowi ministrowie PREMIERA NAD PREMIERAMI.
  Pod tym rządem wszyscy będą mieli czego sobie zażyczą -to mówię
  wam ja PREMIER NAD PREMIERAMI.Każdemu wg jego potrzeb.

 • czechy11

  Oceniono 67 razy 39

  TAk oraz dodatkowo zakazami wszytskiego debatami o in vitro i brzozach. Zreszta jak młodzi dadzą sie naciągnac na te kłamstwa i bajki to z całego programu zostaną im debaty o brzozie, próby zakazu in vitro. Wtedy pozostanei im rozpędzić się mocno i walnąc głowa w mur z rozpaczy czemu daliśmy złapać się tym kłamcom ponownie.

 • herrbus

  Oceniono 56 razy 38

  Panie Kłamczyński gdzie te 3 mln mieszkań dla młodych i te setki czy tysiące autostrad które Pan obiecał w poprzednich wyborach ??

 • ali_blabla

  Oceniono 52 razy 32

  Dodajmy jeszcze te trzy miliony mieszkań ... z poprzednich obietnic. Procent za zwłokę doliczy się już po wybudowaniu tych 3 milionów.
  Ciekawe kiedy zacznie spełnianie tych obietnic jak już wybuduje pomniki smoleńskie i czy jeszcze będzie nas stać na cokolwiek poza pensją dla żony Hoffmana która nagle wyzdrowieje i budowie kolejnych monumentalnych kościołów w stylu świątyni opatrzności.

  A poza tym dalej nic sensownego na temat źródeł finansowania tej świetlanej przyszłości.

 • marrcel

  Oceniono 55 razy 31

  a co do drugiego kierunku studiów, to nie napisali jaki to będzie...
  ...a będzie to nie dowolny, tylko "kryminalistyka smoleńska" ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje