"Nie boję się powrotu PiS do władzy. To normalna partia" - Gowin coraz bliżej Kaczyńskiego?

24.05.2013 07:17
Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin - już wkrótce w jednej partii? Sejm, luty 2008

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin - już wkrótce w jednej partii? Sejm, luty 2008 (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Jarosław Gowin w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że nie boi się wygranej PiS-u w kolejnych wyborach: - PiS jest normalną, demokratyczną partią, choć jestem z nią w ostrym sporze programowym i politycznym. Ja do polityki wszedłem za pośrednictwem Jana Rokity. I bardzo bliska jest mi do dzisiaj idea IV RP, czyli koncepcja systemowej przebudowy polskiego państwa.
Te ciepłe pod adresem PiS słowa skonfliktowanego z władzami Platformy Gowina padają niedługo po tym, jak poseł PiS Przemysław Wipler przekonywał b. ministra sprawiedliwości, że ten mógłby osiągnąć w PiS silną pozycję: - Jarosław Gowin jest wagonikiem w pociągu Platforma Obywatelska, który jest już odczepiony. Teraz ma przed sobą kilka wariantów. Pierwszy to taki, że staje się prominentnym politykiem PiS.

W opublikowanej dziś rozmowie z "Rzeczpospolitą" Gowin skarży się, że konserwatyści są w Platformie spychani na margines: - Mój przyjaciel John Godson powiedział, że w Platformie robi się mniej miejsca dla ludzi o takich poglądach jak my. Też mam takie wrażenie.

- Nie chodzi o związki partnerskie. Chodzi o paramałżeństwa homoseksualne. Uważam, że to temat kompletnie zastępczy. Dziwię się, po co Platforma go wywołuje. Ja tego projektu nie poprę. I pewnie nie będę osamotniony - dodaje.

Z wywiadu wynika też, że Gowin czuje się bardzo mocny i będzie kandydował przeciwko Tuskowi w wyborach na szefa Platformy. Wczoraj premier przekonywał członków partii, że powinny się one odbyć szybciej niż początkowo planowano - w lipcu, nie jesienią. Konwencja Platformy, która ustali zasady wyboru przewodniczącego, odbędzie się w czerwcu.

Gowin "ogłosi, w jakim kierunku powinna iść PO"

Gowin, którego skrajne poglądy są w partii w mniejszości, ogłasza dziś w "Rzeczpospolitej", że "wkrótce publicznie przedstawi swoje stanowisko w sprawie tego, w jakim kierunku powinna iść Platforma": - To nie będzie program. Raczej zestaw problemów, którym musimy stawić czoło, jeśli mamy zwyciężyć w 2015 roku. Swój program ogłoszę po wakacjach. Konsultacje, które prowadzę w tej chwili podczas spotkań w całej Polsce, mają mi dać odpowiedź, czy program, nad którym pracuję, jest najwłaściwszy dla Polski i dla Platformy.

Jak mówi, "program" ma obejmować cztery obszary: - Po pierwsze, gospodarka - z naciskiem na zniesienie barier w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Po drugie, rodzina - mamy dramatyczny kryzys demograficzny; dobrze, że doszło do wydłużenia urlopów rodzicielskich, ale to nie wystarczy. Trzeci obszar to samorząd - więcej władzy, odpowiedzialności i pieniędzy w teren. Mieliśmy być partią obywatelską, a często spotykam się z opinią samorządowców Platformy, że o nich zapomnieliśmy. I wreszcie czwarty obszar to zmiany ustrojowe - chcę żeby partia wróciła do tych postulatów, które ostatnio na łamach "Rz" powtórzył Grzegorz Schetyna, czyli ograniczenia przywilejów władzytakich jak finansowanie partii politycznych z budżetu. Trzeba też wrócić do idei okręgów jednomandatowych oraz otworzyć się na postulaty środowisk domagających się zwiększenia roli obywateli w rządzeniu państwem. Mam na myśli np. budżet partycypacyjny w samorządach czy obligatoryjne kierowanie projektów obywatelskich do komisji.

Cały wywiad w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (210)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 313 razy 197

  Panie Gowin przenieś się pan do tej "normalnej i domokratycznej" partii co jak widać po czynach i słowach jest od dawna pańskim marzeniem a nie mąć już więcej w tej w której pan obecnie jest

 • fakiba

  Oceniono 235 razy 131

  Od dawna wiadomo że Gowin to ukryta opcja pisowska taki tajny szkodnik prezesa

 • apolis

  Oceniono 177 razy 95

  Panie pośle Gowin, wg Słownika języka polskiego: "normalność - 1. «bycie normalnym, zgodnym z normą», 2. «zdrowie psychiczne i fizyczne», 3. «życie toczące się według ustalonych, znanych praw i zwyczajów». Dlaczego pan kłamie, mówiąc, że PiS jest partią normalną?

 • hans_close

  Oceniono 144 razy 74

  Przepraszam lewaków, przed którymi broniłem tego pajaca Gowina. ;)

 • bazbaz73

  Oceniono 32 razy 24

  Niech już Gowin przejdzie do tego PiS. Poziom średniej inteligencji podskoczy zarówno w PiS jak i w PO.

 • hans_close

  Oceniono 43 razy 19

  "Nie boję się powrotu PiS do władzy. To normalna partia"

  Gowin, od teraz jesteś dla mnie zerem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje