"Nie boję się powrotu PiS do władzy. To normalna partia" - Gowin coraz bliżej Kaczyńskiego?

Jarosław Gowin w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że nie boi się wygranej PiS-u w kolejnych wyborach: - PiS jest normalną, demokratyczną partią, choć jestem z nią w ostrym sporze programowym i politycznym. Ja do polityki wszedłem za pośrednictwem Jana Rokity. I bardzo bliska jest mi do dzisiaj idea IV RP, czyli koncepcja systemowej przebudowy polskiego państwa.
Te ciepłe pod adresem PiS słowa skonfliktowanego z władzami Platformy Gowina padają niedługo po tym, jak poseł PiS Przemysław Wipler przekonywał b. ministra sprawiedliwości, że ten mógłby osiągnąć w PiS silną pozycję: - Jarosław Gowin jest wagonikiem w pociągu Platforma Obywatelska, który jest już odczepiony. Teraz ma przed sobą kilka wariantów. Pierwszy to taki, że staje się prominentnym politykiem PiS.

W opublikowanej dziś rozmowie z "Rzeczpospolitą" Gowin skarży się, że konserwatyści są w Platformie spychani na margines: - Mój przyjaciel John Godson powiedział, że w Platformie robi się mniej miejsca dla ludzi o takich poglądach jak my. Też mam takie wrażenie.

- Nie chodzi o związki partnerskie. Chodzi o paramałżeństwa homoseksualne. Uważam, że to temat kompletnie zastępczy. Dziwię się, po co Platforma go wywołuje. Ja tego projektu nie poprę. I pewnie nie będę osamotniony - dodaje.

Z wywiadu wynika też, że Gowin czuje się bardzo mocny i będzie kandydował przeciwko Tuskowi w wyborach na szefa Platformy. Wczoraj premier przekonywał członków partii, że powinny się one odbyć szybciej niż początkowo planowano - w lipcu, nie jesienią. Konwencja Platformy, która ustali zasady wyboru przewodniczącego, odbędzie się w czerwcu.

Gowin "ogłosi, w jakim kierunku powinna iść PO"

Gowin, którego skrajne poglądy są w partii w mniejszości, ogłasza dziś w "Rzeczpospolitej", że "wkrótce publicznie przedstawi swoje stanowisko w sprawie tego, w jakim kierunku powinna iść Platforma": - To nie będzie program. Raczej zestaw problemów, którym musimy stawić czoło, jeśli mamy zwyciężyć w 2015 roku. Swój program ogłoszę po wakacjach. Konsultacje, które prowadzę w tej chwili podczas spotkań w całej Polsce, mają mi dać odpowiedź, czy program, nad którym pracuję, jest najwłaściwszy dla Polski i dla Platformy.

Jak mówi, "program" ma obejmować cztery obszary: - Po pierwsze, gospodarka - z naciskiem na zniesienie barier w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Po drugie, rodzina - mamy dramatyczny kryzys demograficzny; dobrze, że doszło do wydłużenia urlopów rodzicielskich, ale to nie wystarczy. Trzeci obszar to samorząd - więcej władzy, odpowiedzialności i pieniędzy w teren. Mieliśmy być partią obywatelską, a często spotykam się z opinią samorządowców Platformy, że o nich zapomnieliśmy. I wreszcie czwarty obszar to zmiany ustrojowe - chcę żeby partia wróciła do tych postulatów, które ostatnio na łamach "Rz" powtórzył Grzegorz Schetyna, czyli ograniczenia przywilejów władzytakich jak finansowanie partii politycznych z budżetu. Trzeba też wrócić do idei okręgów jednomandatowych oraz otworzyć się na postulaty środowisk domagających się zwiększenia roli obywateli w rządzeniu państwem. Mam na myśli np. budżet partycypacyjny w samorządach czy obligatoryjne kierowanie projektów obywatelskich do komisji.

Cały wywiad w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Więcej o:
Komentarze (210)
"Nie boję się powrotu PiS do władzy. To normalna partia" - Gowin coraz bliżej Kaczyńskiego?
Zaloguj się
 • romek4805

  0

  Z chwilą powołania Gowina na ministra napisałem na blogu że Tusk wprowadził do Rządu v kolumnę było od początku widać.ze to mina Kaczyńskiego i nie wiem dlaczego Tusk tego nie widział czyżby miał kurzą ślepotę inaczej tego nie widzę Gowin to zwykły sługus biskupów i prezesa i tylko patrzeć jak oficjalnie zostanie zastępcą prezesa .Jest on a raczej był takim Tomkiem w PO działającym na rzecz prezesa jedynej słusznej partii.

 • ryllaa

  0

  Gowin, twoja świętoszkowatość mnie goowno obchodzi! Ty masz w sejmie działać dla dobra wszystkich obywateli, a nie tylko zidiociałych moherów!

 • elninio66666

  0

  Ohh Gowin w garniturze? Widzę go w biskupim mundurku. Niech włazi do PiS-u . Rydzyk !!! To dla ciebie zagrozenie- wszechmogący księżuniuuu. Niech spada do seminarium tam ,,poczuje" władzę :)))

 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Dobrze,że przyznaje się do tego,że jegogłównym celem btło wykończenie PO i Premiera Tuska. Gdyby ktoś miał jeszce jakieś wątpliwości. B.Klimkiewicz.

 • and-j1

  0

  Gowin to przechodź do jedynie słusznej partii i nie mąć wody. Zachowujesz się jak pajac owinięty w kokon

 • orion57

  Oceniono 2 razy 0

  jeśli według Gowina PiS jest demokratyczną, normalną partią to jest on bardziej stuknięty niż myślałem.
  Panie Gowin sądów Panu nie zapomnimy. Przyjedź Pan do nas to zobaczysz co o Tobie ludzie myślą. W mojej miejscowości gdzie zabrano sąd i proszę mnie nie prostować, umiem czytać tabliczkę na budynku sądu - u nas PO ma zero poparcia. Teraz wiem po co Pan to robił, wcześniej czy później pójdzie Pan do PiS. Wstyd

 • dorik2

  0

  Gowin blefuje. Daje do zrozumienia, że mógłby przejść do PiS, ale tam już by nie zaszalał, musiałby przyjąć linię partyjną, bredzić o zamachu i dwóch wybuchach, choć nie tak dawno temu uważał to za bzdury. Poza tym w PiS byłby szeregowym członkiem, bez szans na to, co gwarantuje mu Platforma - start w wyborach partyjnych przeciwko Tuskowi. W PO Gowin jest kimś, liderem frakcji - w PiS byłby nikim, "ciałem obcym" po przeszczepie. A może marzy mu się własna partia z Rokitą, Żalkiem i Godsonem? Niech wyciągnie wnioski z historii PJN i Solidarnej Polski!

 • walekpapla

  Oceniono 1 raz 1

  Panu G. droselklapa przestałą ryksztosować, a za to szwungszajba odbiła mu. I cóż powiemy? Ano Tosiek znajdzie sycko co trza, aby zaś potem jak go wyroluja na cieńko nie było mu łyso.

 • 2jan5

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Gowin nie stój pan w przeciągu zamknij pan drzwi za sobą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX