USA: Po dekadach walki skauci wpuszczą homoseksualistów w swoje szeregi

24.05.2013 06:49
Amerykańscy skauci podczas porannego apelu

Amerykańscy skauci podczas porannego apelu (Fot. Mel Evans AP)

Na konferencji Rady Krajowej Amerykańskich Skautów (Boy Scouts of America - BSA) zniesiono zakaz przyjmowania do tej organizacji chłopców otwarcie przyznających się do homoseksualizmu. Dorośli geje nie będą mogli jednak nadal pełnić funkcji w kadrze.
Decyzję, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r., podjęto podczas dorocznego spotkania Rady Krajowej BSA w Grapevine, niedaleko Fort Worth, w stanie Teksas. Spośród 1400 delegatów z prawem głosu 61,44 proc. głosowało za, a 38,56 przeciwko.

- Z dniem dzisiejszym BSA znosi restrykcję, która uniemożliwiała wstępowanie w jej szeregi młodym ludziom jedynie z powodu ich orientacji seksualnej - głosi opublikowany komunikat. Zdaniem Associated Press, głosowanie nie zakończy trwających od wielu lat sporów łonie BSA na temat zasad przyjmowania nowych członków. Może też spowodować opuszczenie szeregów BSA (odpowiednika polskich organizacji harcerskich) przez tych, którzy nie zgadzają się z tą decyzją.

Zniesienie restrykcji odbije się na finansach?

Niektóre organizacje kościelne, a także świeckie, sponsorujące skautów chcą utrzymania zakazu przyjmowania gejów i grożą wycofaniem się z tej działalności. Natomiast bardziej liberalni przywódcy skautów domagają się zniesienia tego zakazu także w odniesieniu do dorosłych członków kadry. Wycofanie się sponsorów groziłoby BSA katastrofą finansową, a co najmniej znacznym ograniczeniem działalności.

Powstała w 1910 r. organizacja Boy Scouts of America liczy obecnie w USA ok. 2,6 mln młodych ludzi zrzeszonych w 100 tys. oddziałów, z czego 70 proc. jest wspieranych finansowo przez organizacje religijne, w tym Kościół katolicki. W BSA jest też ok. 1 mln dorosłych przywódców i ochotników. Ruch skautowski w USA stopniowo traci na popularności. Jeszcze kilka lat temu BSA zrzeszała ponad 4 mln członków.

Zakaz przyjmowania gejów obowiązywał przez wiele dziesięcioleci. Protesty przeciwko temu zakazowi nasiliły się po roku 2000 kiedy Sąd Najwyższy USA uznał prawo BSA do nieprzyjmowania gejów. Lokalne organizacje skautowskie zaczęły tracić wówczas wsparcie szkół publicznych i innych sponsorów opowiadających się za polityką niedyskryminacji.

Zobacz także
Komentarze (22)
USA: Po dekadach walki skauci wpuszczą homoseksualistów w swoje szeregi
Zaloguj się
 • hanwon4

  Oceniono 4 razy -2

  Od zarania dziejów,parę tworzyli kobieta i mężczyzna.To była podstawa.Dzięki temu podtrzymywany był gatunek.Oczywiscie bywały tez odstępstwa od normy jak w starozytnej Grecji ale chyba nikt tam i wtedy nie żądał specjalnych przywileiji.W obecnych czasach kazdy zboczeniec chce a wlasciwie żąda specjalnego traktowania.Niestety pedalstwo stało się modne i ma poparcie tzw.polityków chcących zostac przy żłobie.

 • losiu4

  Oceniono 5 razy -5

  a jednak lewaccy terrorysci wymusili swoje hopździngle. Normalni rodzice przestaną więc wysyłać swoje dzieci do tej organizacji. Pewnie do czasu aż lewusy siłą tego nie wymuszą. Swoją drogą: ciagnie zboczeńców do młodych chłopaczków, oj ciagnie. pierwszy krok juz poczynili, za jakiś czas zobaczymy iz i kadra będzie mogła składać się ze zboczeńców

  pozdrawiam

  losiu

 • leszekzgd

  Oceniono 7 razy -5

  O! Pedalstwo atakuje!!!

 • wuk4

  Oceniono 20 razy 6

  No to Terlikowski obwieści koniec świata Zachodu,

  Rydzyk każe zwołać pielgrzymkę przebłagalną na Jasną Górę,

  Cejrowski powie, że pozostało mu tylko miejsce do życia wśród Indian amazońskich,

  A Pawłowiczówna z płonącą żagwią smolną wedrze się do Białego Domu i zacznie krzyczeć na Obamę.

  Uhuuu! święte oburzenie!

  ***

  A to wszystko dlatego, że od dziś można mówić oficjalnie, że się jest homo, a do wczoraj można było to mówić tylko nieoficjalnie.

 • smith81

  Oceniono 15 razy -1

  pederasting. nowa forma skautingu w USA.

 • bayadera

  Oceniono 14 razy -2

  Wpuszcza skauci pedalow, zeby ich walili. Ciekawe, ilu rodzicow wysle synkow na oboz skautowski?

 • kermit.dolomit

  Oceniono 17 razy 3

  Wpuszczą w swoje szeregi i pod swoje prysznice :-)

 • the_rest

  Oceniono 11 razy -3

  Spoko - do ekwipunku skauta, obok finki i menażki należy dodać jakieś gustowne i taktyczne pudełko na wazelinę i może być.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 23 razy -1

  @pepe310
  Przecież tu chodzi o ideologie - tak jak kiedyś bolszewicy zniszczyli ówczesne struktury społeczne tak samo ich ideowi spadkobiercy robią to dzisiaj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje