Zawalił się most autostradowy w USA. Samochody w wodzie, 3 osoby ranne

24.05.2013 06:27
Seattle, stan Waszyngton. Zawalił się most autostradowy

Seattle, stan Waszyngton. Zawalił się most autostradowy (Fot. Rick Lund AP)

Część mostu autostradowego na rzece Skagit w stanie Waszyngton, na północnym zachodzie USA, zawaliła się w czwartek wieczorem czasu lokalnego. Kilka samochodów z ludźmi wpadło do wody. Nie ma ofiar, a trzy osoby przewieziono do szpitali - podały władze stanu.
Most na czteropasmowej autostradzie międzystanowej nr 5 znajdował się między miastami Mount Vernon i Burlington, ok. 90 km na północ od Seattle - poinformowała policja drogowa. Na miejscu są służby ratownicze, w tym nurkowie. Rzecznik służb powiedział jednak, że prawdopodobnie nikt więcej nie wpadł do wody i ratownicy są optymistycznie nastawieni. Konstrukcja miała ponad 50 lat. Nie wiadomo, co było przyczyną zawalenia się mostu. Stanowe władze transportowe badają, czy konstrukcję mogła naruszyć przeładowana ciężarówka.

Xavier Grospe mieszkający w pobliżu opowiadał, że widział trzy częściowo zatopione samochody, a ich kierowcy siedzieli albo na dachach, albo innych wystających częściach aut. - Nie wygląda, by ktoś znajdował się w niebezpieczeństwie - ocenił.

Jeden z kierowców mówił lokalnej gazecie "Skagit Valley Herald", że w chwili przejazdu przez most poczuł wibracje, a gdy spojrzał w tylne lusterko, nie zobaczył już części konstrukcji. Most został zbudowany w 1955 roku. Według bazy danych federalnych władz odpowiedzialnych za inwestycje autostradowe most nie miał wad konstrukcyjnych, ale był uważany za "funkcjonalnie przestarzały" - pisze agencja AP.

Raport amerykańskiego stowarzyszenia inżynierów wskazuje, że ponad jedna czwarta z 7840 mostów w stanie Waszyngton ma wady konstrukcyjne albo ich konstrukcje uważa się dziś za przestarzałe.


Fot. Google Maps

Zobacz także
Komentarze (171)
Zaloguj się
 • o.beyzyma

  Oceniono 144 razy 124

  50-letni most "FUNKCJONALNIE PRZESTARZAŁY" a nasze wrocławskie mosty mają nawet 150 lat i - chociaż ich budowniczowie nie mogli tego przewidzieć - nawet tramwaje po nich jeżdżą!

 • pbe64

  Oceniono 225 razy 117

  Jakby to było u nas, to pewien mały prezesik już by krzyczał, że to państwo przestało działać i ten rząd powinien się natychmiast podać do dymisji. Ciekawe, czy do Obamy też wysłał sugestię natychmiastowego ustąpienia ze stanowiska?

 • romikus

  Oceniono 59 razy 51

  Jakby było u nas to powiedziano to wina PRL-u. Ale tam PRL-u nie było i runął?

 • znafffca

  Oceniono 137 razy 47

  "PILNE" ? Dla nas raczej pilna wiadomość to to, że znowu w tym roku tysiące dzieci nie wyjadą na wakacje bo rodziców na to nie stać. Pilne dla nas to kulejący system socjalny. Chora polityka wszystkich kolejnych rządów bez znaczenia PiS czy PO, skupieni są na walce o koryto i nie obchodzą ich sprawy rodaków... proste... nie rozumieją problemu, nie muszą żyć za grosze.
  To jest PILNA wiadomość dla rodaków.
  A poszkodowanym w katastrofie mostu wspólczuję.

 • mackizdzerseju

  Oceniono 45 razy 39

  Jechałem tamtędy w niedziele, fakt jest taki że amerykanie infrastruktury to nie remontowali od dawna...
  No i nie jest to w Seattle!!!! na boga tylko jakieś 100 km na północ pod prawie granicą z Kanadą.

 • ktosmadrzejszy

  Oceniono 51 razy 29

  To wielka tragedia i strasznie wspolczuje ludziom poszkodowanym - co gorsza - nie jest to pierwszy most ktory w USA wali sie do wody.

  Pamietam taki artykul sprzed paru miesiecy o tym ze infrastruktura w USA sie sypie pod ktorym to artykulem debile pokroju Mr. Knox i podobni nasmiewali sie z polaczkowatosci i infrastruktury w PL. Gdzie jestescie zasrancy? Nie przypominam sobie takiej katastrofy wywolanej zaniedbaniem w PL.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje