Obama: Więzienie w Guantanamo nie powinno było powstać

23.05.2013 22:03
Prezydent USA Barack Obama

Prezydent USA Barack Obama (Fot. LARRY DOWNING REUTERS)

Barack Obama oświadczył, że więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo "nigdy nie powinno się było otwierać". Wyraził też opinię, że dla Kongresu "nie ma żadnego uzasadnienia, poza polityką", dla blokowania zamknięcia tego więzienia. Prezydent USA odniósł się także do kwestii stosowania dronów przez amerykańską armię i ostro potępił morderstwo w Londynie.
Barack Obama podczas przemówienia w Akademii Obrony Narodowej poruszył kwestię więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo. Oświadczył, że "nigdy nie powinno się go było otwierać". Wyraził też opinię, że dla Kongresu "nie ma żadnego uzasadnienia, poza polityką", dla blokowania zamknięcia tego więzienia. W przemówieniu wygłoszonym w Akademii Obrony Narodowej Obama poinformował o posunięciach mających na celu zmniejszenie liczby więźniów w Guantanamo. M.in. zniósł zakaz ich transferu do Jemenu.

- Tam, gdzie będzie to stosowne, będziemy pociągać terrorystów do odpowiedzialności przed naszymi sądami i w wojskowym systemie wymiaru sprawiedliwości - powiedział prezydent, który - z uwagi na sprzeciw opozycji - nie był dotąd w stanie spełnić obietnicy z kampanii wyborczej z 2008 roku i zamknąć więzienia w Guantanamo.

Drony - tylko w przypadku podejrzenia o terroryzm

Prezydent USA odniósł się także do kwestii stosowania przez amerykańską armię dronów. Oświadczył, że ataki z użyciem samolotów bezzałogowych mogą być prowadzone pod warunkiem, że będzie "niemal pewne", iż nie spowodują ofiar cywilnych.

Obama podkreślił, że jego administracja jest gotowa rozpatrzyć zgodę na wzmożoną kontrolę ataków z użyciem samolotów bezzałogowych poza obszarami wojny, takimi jak Afganistan. Dodał, że administracja informuje już Kongres USA o wszystkich operacjach z użyciem tych samolotów.

Wskazał, że operacje takie będą prowadzone tylko w sytuacjach, kiedy nie będzie możliwości ujęcia podejrzanych o terroryzm. Podkreślił, że USA będą szanować suwerenność innych państw i operacje z użyciem samolotów bezzałogowych ograniczą do Al-Kaidy i jej sojuszników.

Obama o morderstwie w Londynie: Potworny atak

Prezydent USA Barack Obama wydał także oświadczenie, w którym "w najostrzejszy sposób" potępił terrorystyczną napaść w Londynie, której ofiarą padł brytyjski żołnierz. Obama nazwał ją "potwornym atakiem".

- Dla takich czynów nie może być absolutnie żadnego usprawiedliwienia - powiedział prezydent o brutalnym zabójstwie w Londynie. Zapewnił, że USA "stoją niezachwianie po stronie Zjednoczonego Królestwa, naszego sojusznika i przyjaciela, przeciwko brutalnemu ekstremizmowi i terrorowi". Dodał, że specjalne relacje między oboma krajami są szczególnie ważne "w czasach próby".

Obama podkreślił, że cieszy się na szczyt G8 w Irlandii Północnej w przyszłym miesiącu, i zapowiedział, że z brytyjskim premierem Davidem Cameronem będzie tam rozmawiał m.in. o "wspólnych wyzwaniach" dla bezpieczeństwa obu krajów.

Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • uczta_baltazara

  Oceniono 94 razy 74

  Dlaczego nie można komentować artykułów dotyczących zamordowania przez muzułmanów angielskiego żołnierza ?
  Poprawność polityczna wasza mać ?

 • jjforcebreaker

  Oceniono 63 razy 53

  Od PIĘCIU lat je 'zamyka', rok w rok powtarzając te puste obietnice. Ostatnio zabarwieniem było 'to będzie trudne', 'to poważna praca' itp. Szkoda o tym pisać, naprawdę.

 • liamretsey

  Oceniono 54 razy 36

  W porownaniu z laureatem pokojowej nagrody nobla za czarnosc, Barakiem Obama, George W. Bush moze uchodzic za wzor humanitaryzmu. Obama nie zamknal Guantanamo; dalej sadzi "podejrzanych" o bycie "wrogimi bojownikami" przed trybunalami wojskowymi ignorujac miedzynarodowe konwencje; dokonuje egzekucji (takze obywateli amerykanskich) bez prawa do sadu w zamachach lub bombardowaniach dronami; wspiera Wall Street; zwalcza wolnosc slowa i rozbudowuje infrastrukture sluzaca permanentnej inwigilacji wlasnych i cudzych obywateli. Mowiac krotko, Obama jest najgorszym prezydentem USA od czasow McCarthy'ego.

 • marcin1956

  Oceniono 43 razy 33

  Likwidacja Guantanamo? To dopiero za chwilę. Laureat pokojowej nagrody Nobla musi najpierw zlikwidować przy pomocy dronów Asada, wypłacić stosowną rekompensatę wdowom po Osamie-bin-Ladenie. Potem można już likwidować Guantanamo i wypłacać byłym więźniom sowite odszkodowania. W ramach walki z terroryzmem zlikwidował już Husajna, Kadafiego, Mubaraka, za chwilę zlikwiduje Asada, potem czas na króla Jordanii i Maroka. I nastanie powszechna demokracja i szczęśliwość. Tylko jak sobie Obama wyobraża wchłonięcie tych 9 milionów Koptów, którzy będą musieli uciekać z Egiptu rządzonego przez światłych demokratycznych postępowców z Bractwa Muzułmańskiego?

 • bialoskory

  Oceniono 34 razy 28

  Obama to straszny hipokryta, mial ponad 4 lata zeby postawic przed sadem wiezniow, a reszte wypuscic (nawet pod nadzorem gdzies tam) i wiezienie zamknac. tech teraz nie pierniczy, ze "nie powinno powstac"

 • brrr3

  Oceniono 18 razy 12

  Słusznie ! Zamiast gnić w pierdlu powinni ich zatrudnić w Agorze i w ten sposób zresocjalizować. Mieli by tez gdzie się "rozerwać" :P

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 10 razy 10

  Ten dt to jakiś dyżurny anglista w gazecinie? Bo zdupczył hurtem wszystko to, co się dało w przypadku morderstwa w Londynie, a teraz smaruje o Stanach.

  Hamdan v. Rumsfeld [to się nie zalicza], Konwencje genewskie i haskie [to też, nie on podpisywał], The National Defense Authorization Act plus cała rzesza papierów podpisanych przez Obamę.

  Ten chłop już nie trybi. Jak Reagan. Ale ma uroczych doradców. Najgorsze, że doradcy nie mają rozeznania najmniejszego. A panocka od pisania przemówień i rzecznika prasowego to bym dawno wywalił.

  Resztę skomentuję tak - nie zmuszajcie wytworów reformy edukacji do zaglądania na obcojęzyczne portale internetowe, a już w żadnym wypadku do tego, by tłumaczyły informacje i publikowały swoją radosną twórczość na stronach gazeta.pl

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 24 razy 6

  Skoro nie powinno powstac, to znaczy, ze tworca tego wiezienia popelnil przestepstwo. Dlaczego nie zostal ukarany? z tych samych powodow, co Tusk nie wsadza kaczora do pudla. Reka reke myje czyli "wolnosc i demokracja"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje