Obama: Więzienie w Guantanamo nie powinno było powstać

23.05.2013 22:03
Prezydent USA Barack Obama

Prezydent USA Barack Obama (Fot. LARRY DOWNING REUTERS)

Barack Obama oświadczył, że więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo "nigdy nie powinno się było otwierać". Wyraził też opinię, że dla Kongresu "nie ma żadnego uzasadnienia, poza polityką", dla blokowania zamknięcia tego więzienia. Prezydent USA odniósł się także do kwestii stosowania dronów przez amerykańską armię i ostro potępił morderstwo w Londynie.
Barack Obama podczas przemówienia w Akademii Obrony Narodowej poruszył kwestię więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo. Oświadczył, że "nigdy nie powinno się go było otwierać". Wyraził też opinię, że dla Kongresu "nie ma żadnego uzasadnienia, poza polityką", dla blokowania zamknięcia tego więzienia. W przemówieniu wygłoszonym w Akademii Obrony Narodowej Obama poinformował o posunięciach mających na celu zmniejszenie liczby więźniów w Guantanamo. M.in. zniósł zakaz ich transferu do Jemenu.

- Tam, gdzie będzie to stosowne, będziemy pociągać terrorystów do odpowiedzialności przed naszymi sądami i w wojskowym systemie wymiaru sprawiedliwości - powiedział prezydent, który - z uwagi na sprzeciw opozycji - nie był dotąd w stanie spełnić obietnicy z kampanii wyborczej z 2008 roku i zamknąć więzienia w Guantanamo.

Drony - tylko w przypadku podejrzenia o terroryzm

Prezydent USA odniósł się także do kwestii stosowania przez amerykańską armię dronów. Oświadczył, że ataki z użyciem samolotów bezzałogowych mogą być prowadzone pod warunkiem, że będzie "niemal pewne", iż nie spowodują ofiar cywilnych.

Obama podkreślił, że jego administracja jest gotowa rozpatrzyć zgodę na wzmożoną kontrolę ataków z użyciem samolotów bezzałogowych poza obszarami wojny, takimi jak Afganistan. Dodał, że administracja informuje już Kongres USA o wszystkich operacjach z użyciem tych samolotów.

Wskazał, że operacje takie będą prowadzone tylko w sytuacjach, kiedy nie będzie możliwości ujęcia podejrzanych o terroryzm. Podkreślił, że USA będą szanować suwerenność innych państw i operacje z użyciem samolotów bezzałogowych ograniczą do Al-Kaidy i jej sojuszników.

Obama o morderstwie w Londynie: Potworny atak

Prezydent USA Barack Obama wydał także oświadczenie, w którym "w najostrzejszy sposób" potępił terrorystyczną napaść w Londynie, której ofiarą padł brytyjski żołnierz. Obama nazwał ją "potwornym atakiem".

- Dla takich czynów nie może być absolutnie żadnego usprawiedliwienia - powiedział prezydent o brutalnym zabójstwie w Londynie. Zapewnił, że USA "stoją niezachwianie po stronie Zjednoczonego Królestwa, naszego sojusznika i przyjaciela, przeciwko brutalnemu ekstremizmowi i terrorowi". Dodał, że specjalne relacje między oboma krajami są szczególnie ważne "w czasach próby".

Obama podkreślił, że cieszy się na szczyt G8 w Irlandii Północnej w przyszłym miesiącu, i zapowiedział, że z brytyjskim premierem Davidem Cameronem będzie tam rozmawiał m.in. o "wspólnych wyzwaniach" dla bezpieczeństwa obu krajów.

Zobacz także
Komentarze (56)
Obama: Więzienie w Guantanamo nie powinno było powstać
Zaloguj się
 • uwagiluzne

  Oceniono 1 raz 1

  ale skoro już jest, to niech będzie

 • duchmaster

  Oceniono 1 raz 1

  Amerykanie walcza z terroryzmem a sami sa terrorystami calego swiata chory narod

 • blitz27

  Oceniono 2 razy 0

  Pod żadnym artykułem (może jeden by się znalazł, choć nie jestem pewien) dotyczącym morderstwa brytyjskiego żołnierza przez islamistę o "nieeuropejskich" rysach, nie można zamieszczać komentarzy. Zaskakująco mało artykułów o tej makabrycznej zbrodni, temat potraktowany po macoszemu. Czyżby z obawy o polityczną poprawność? Zachwianie tezą, jakie multi kulti jest wspaniałe?

 • hen-live

  Oceniono 3 razy -1

  Z tym akurat sie zgadzam.Guantanamo nie powinno powstac.Nalezalo tych islamskich terorystow likwidowac od razu.

 • mille666

  Oceniono 3 razy 1

  zaczynasz bić kolego rekordy hipokryzji

 • jezierskiadam

  Oceniono 6 razy 4

  Guantanamo to Auschwitz XXI wieku.

  Amerykańskie obozy śmierci nie podobają się również mnie, mimo że nie wierzą w żadnych bogów żydowskich i arabskich.

 • mrfreddie

  Oceniono 9 razy -1

  Obama duby smalone plecie, i jak nasz Kunieniek jest "za a nawet przeciw". Gdyby rzeczywiscie chcial zlikwidowac Guantanamo dawno by juz to zrobil.

 • nostradamuspl

  Oceniono 9 razy -3

  Barrack Husseing Obama...

  nie bylo w histori wiekszego hipokryty ktory niby skonczyl Harvard a nie potrafi przeprowadzic zadnych negocjacji ....

  nigdy nie myslalem ze ktos moze Busha przebic w zlym slowa znaczeniu.... ale Obama to tragedia na nastepne 2 pokolenia. Beda w podrecznikach histori jescze pisac o Obamie i jego teamie "ekspertow" ile gowna zostawili po sobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje