Większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju. "Najgorzej od 9 lat"

23.05.2013 16:52
Poranne zamieszanie w metrze

Poranne zamieszanie w metrze (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Większość Polaków (71 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania było 15 proc. badanych, a 14 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z majowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Według sondażu CBOS, w ciągu ostatniego miesiąca nastąpił dalszy niewielki spadek odsetka badanych, uważających, że ogólna sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku (z 17 do 15 proc.). Nie zmieniła się natomiast liczba tych, którzy uważają, że sytuacja w kraju idzie w złym kierunku.

Zdaniem CBOS, obecne oceny sytuacji w Polsce należą do najgorszych od ponad dziewięciu lat. Porównywalne oceny zostały odnotowane w marcu i kwietniu 2004 roku, a więc tuż po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Ponad połowa respondentów (53 proc.) określa sytuację na polskiej scenie politycznej jako złą, jedna trzecia (33 proc.) jako przeciętną, a tylko co szesnasty badany (6 proc.) wyraża zadowolenie z jakości życia politycznego w kraju, a 8 proc. nie miało na ten temat zdania.

Z badań CBOS wynika, że w niewielkim stopniu poprawiły się oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. Liczba pozytywnych opinii w tym względzie zwiększyła się z 13 do 15 proc. W dalszym ciągu jednak zdecydowanie przeważa krytycyzm - niemal połowa ankietowanych (46 proc., spadek o 2 punkty proc.) uważa, że kondycja ekonomiczna kraju jest zła. W ocenie 34 proc. badanych jest ona ani dobra, ani zła, a 5 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie.

Nieco lepszy poziom życia

Minimalnie lepsze niż przed miesiącem - jak podkreśla CBOS - są oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Nadal mniej więcej co ósmy respondent (12 proc.) negatywnie ocenia jakość życia swojej rodziny, natomiast ponadtrzykrotnie większą grupę stanowią ci, którzy wyrażają zadowolenie (43 proc., wzrost o 2 punkty proc.). Liczba osób twierdzących, że im i ich rodzinom żyje się przeciętnie, zmniejszyła się z 47 proc. do 45 proc.

Ostatni miesiąc przyniósł również znaczący wzrost odsetka osób zadowolonych z sytuacji w zakładach pracy, w których są zatrudnieni. Ponad połowa pracujących (54 proc.) (wzrost o 6 punktów proc.) uważa, że kondycja ich firm jest dobra, nieco ponad jedna czwarta (27 proc., spadek o 7 punktów proc.) określa ją jako przeciętną, a niemal co piąty (18 proc., wzrost o 2 punkty proc.) jest z niej niezadowolony.

Prognozy ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku są w ostatnich miesiącach dość stabilne. Jej pogorszenia spodziewa się, podobnie jak w kwietniu, niemal dwie piąte Polaków (38 proc.). Prawie połowa (48 proc., wzrost o 2 punkty proc.) uważa, że się ona nie zmieni, a tylko mniej więcej co czternasty (7 proc.) oczekuje poprawy.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 9-15 maja tego roku na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (225)
Większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju. "Najgorzej od 9 lat"
Zaloguj się
 • cyklina-klimkiewicz

  0

  I tak szczęście,że zauważają, że jest kryzys w Europie. Ma kto i gdzie pluć na Polskę, to i efekty widać. B.Klimkiewicz.

 • dyrdy.mal

  0

  "Najgorzej od 9 lat" - niemozliwe. Przeciez rzady PO to sukces na miedzynarodowa skale. Caly swiat walczy z kryzysem a u nas nic - zadnego kryzysu. Polowa narodu zyla ponizej minimum socjalnego i dalej zyje! Sa nawet tacy co maja wiecei (np. minister Nowak).

 • no4nwo

  Oceniono 2 razy 2

  I szlajają się te załgane ch*je od telewizji do stacji radiowych i z powrotem, i się produkują, i bełkoczą, jak zamuleni denaturatem, i łżą bezczelnie do kamer i mikrofonów, i zajmują się roszadami i przegrupowaniami na stołkach, problemami wewnętrznymi swoich partii, i rządzą, i rządzą, i rządzą krajem, robiąc Polaków nędzarzami Europy, i wypłacają sobie czternastki, i nagrody, i premie, i patrzą, gdzie tu jeszcze można do*ebać się do pieniędzy obywateli, gdzie tu jeszcze można ich okraść i zgnoić, tłumacząc wszystkie sk*rwysyństwa kryzysem, który klasy rządzącej przecież nie dotyczy... Kieszenie podatników nie mają przecież dna, pieniądze publiczne nigdy się nie kończą. Nie ma granicy arogancji, bezczelności i podłości. Słyszeliście o planach ministerstwa finansów na zmianę ordynacji podatkowej dla firm i przedsiębiorców? Nie? To się zorientujcie. Gdyby to nie była prawda, nigdy bym w to nie uwierzył. To jest czyste, jawne, wyrachowane kurestwo i terror. Tak właśnie rządzący niszczą gospodarkę, niszczą ludzi, niszczą własnych obywateli i niszczą kraj. To są złodzieje, oszuści, ciemiężyciele, totalitaryści, zdrajcy narodu. Autorzy takich projektów i decydenci wcielający takie bandyckie, złodziejskie, antyludzkie przepisy w życie powinni być, w ramach ruszenia ogólnonarodowego, WYWLEKANI NA ULICE I WIESZANI NA LATARNIACH. Ile jeszcze ten naród wytrzyma poniżenia, pogardy i arogancji klasy - nie, nie politycznej - politykierskiej? Francuskie mieszczaństwo w XVIII w. nie wytrzymało i wzięło sprawy w swoje ręce. 200 tysięcy paryżan na Placu Rewolucji patrzyło, jak do wiadra spada głowa zgilotynowanego Ludwika XVI.

 • best.bacha191

  Oceniono 2 razy 0

  Zle oceniana sytuacja w kraju nie wyglada tak najgorzej. Ludzie buduja swoje domy (polska wies jest nie do poznania!), jezdza coraz lepszymi samochodami, chodza do do restauracji i kawiarni, spaceruja po miescie w wolnym czasie... Polityka, rzeczywiscie nie idzie w dobrym kierunku, dopoki takie elementy jak Pawlowicz beda w niej obecne.

 • matitalolo

  Oceniono 2 razy -2

  Cóż,obudziliście się zanurzeni w szambie ? trzeba było myśleć zawczasu i nie dać się bajerować przez ćwoków , cwaniaczków,oszustów, pospolitych złodziejaszków, szubrawców, bezczelnych łgarzy,dewiantów,itp.To wasza wina,że robią z was frajerów, doją jak krowy i strzygą jak owieczki aż do samego końca.Dajecie się wodzić za nos przez psychopatów chorych na władzę.

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  Papierowa sciana !

  Trzydziestolatkowie zapytajcie
  dzis Donka co na to odpowie ?
  On juz po raz drugi za waszym
  przyzwoleniem czysci wasze
  kieszenie.

  A za wsparcie mu dane ,wprowadzil
  was w jednosypialnowe mieszkanie.
  I tak juz pozostanie z sasiadem dzielic
  bedziecie papierowa sciane .

 • braunal

  Oceniono 2 razy 0

  pakujcie walizki i szukajcie szczęścia za granicą.Aha,i nie zapomnijcie zagłosować na Tuska w przyszłych wyborach barany.

 • razb1947

  Oceniono 4 razy 2

  To już koniec PO i Tuska ,ten rząd potrafi tylko rozdawać sobie nagrody i premie,w rządzie panuje korupcja,rośnie bezrobocie wysprzedali wszystko a kraj zadłużyli na bilion złotych, tylko PIS jeszcze może uratować Polskę i to jak najszybciej bo PO doprowadzi nasz kraj do upadóści.

 • sigizm

  Oceniono 1 raz -1

  wystarczy, że pokarzą w TV Kaczyńskiego i Macierewicza, jak się będą całować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje