Większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju. "Najgorzej od 9 lat"

23.05.2013 16:52
Poranne zamieszanie w metrze

Poranne zamieszanie w metrze (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Większość Polaków (71 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania było 15 proc. badanych, a 14 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z majowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Według sondażu CBOS, w ciągu ostatniego miesiąca nastąpił dalszy niewielki spadek odsetka badanych, uważających, że ogólna sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku (z 17 do 15 proc.). Nie zmieniła się natomiast liczba tych, którzy uważają, że sytuacja w kraju idzie w złym kierunku.

Zdaniem CBOS, obecne oceny sytuacji w Polsce należą do najgorszych od ponad dziewięciu lat. Porównywalne oceny zostały odnotowane w marcu i kwietniu 2004 roku, a więc tuż po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Ponad połowa respondentów (53 proc.) określa sytuację na polskiej scenie politycznej jako złą, jedna trzecia (33 proc.) jako przeciętną, a tylko co szesnasty badany (6 proc.) wyraża zadowolenie z jakości życia politycznego w kraju, a 8 proc. nie miało na ten temat zdania.

Z badań CBOS wynika, że w niewielkim stopniu poprawiły się oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. Liczba pozytywnych opinii w tym względzie zwiększyła się z 13 do 15 proc. W dalszym ciągu jednak zdecydowanie przeważa krytycyzm - niemal połowa ankietowanych (46 proc., spadek o 2 punkty proc.) uważa, że kondycja ekonomiczna kraju jest zła. W ocenie 34 proc. badanych jest ona ani dobra, ani zła, a 5 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie.

Nieco lepszy poziom życia

Minimalnie lepsze niż przed miesiącem - jak podkreśla CBOS - są oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Nadal mniej więcej co ósmy respondent (12 proc.) negatywnie ocenia jakość życia swojej rodziny, natomiast ponadtrzykrotnie większą grupę stanowią ci, którzy wyrażają zadowolenie (43 proc., wzrost o 2 punkty proc.). Liczba osób twierdzących, że im i ich rodzinom żyje się przeciętnie, zmniejszyła się z 47 proc. do 45 proc.

Ostatni miesiąc przyniósł również znaczący wzrost odsetka osób zadowolonych z sytuacji w zakładach pracy, w których są zatrudnieni. Ponad połowa pracujących (54 proc.) (wzrost o 6 punktów proc.) uważa, że kondycja ich firm jest dobra, nieco ponad jedna czwarta (27 proc., spadek o 7 punktów proc.) określa ją jako przeciętną, a niemal co piąty (18 proc., wzrost o 2 punkty proc.) jest z niej niezadowolony.

Prognozy ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku są w ostatnich miesiącach dość stabilne. Jej pogorszenia spodziewa się, podobnie jak w kwietniu, niemal dwie piąte Polaków (38 proc.). Prawie połowa (48 proc., wzrost o 2 punkty proc.) uważa, że się ona nie zmieni, a tylko mniej więcej co czternasty (7 proc.) oczekuje poprawy.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 9-15 maja tego roku na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (225)
Zaloguj się
 • amen-666

  Oceniono 176 razy 146

  Cóż, efekt wejścia do Unii właśnie się skończył. Ludzie już nie emigrują tak masowo jak kiedyś, więc bezrobocie rośnie, a dotacje unijne wprawdzie sprawiły, że Polska wyładniała, ale na aquaparkach nie można zbudować potęgi gospodarczej, przykro mi.

 • sharn1

  Oceniono 133 razy 113

  Politykom i urzędasom zyje się wyśmienicie.

  Nadal mają 13 nastki, premie, nagrodu i dodatki. Pracownicy ZUSu mieli przyznane prawie 600 mln nagród!

  I co zabawne 31 ego maja, pomimo że to zwykły dzień pracujący mają NIECZYNNE. Dlaczego? Bo to piątek po Bożym Ciele (dzień wolny) więc jak to tak pracować w długi weekend???

 • kazik2500

  Oceniono 107 razy 69

  Zapomnialem dodac, ze srodki masowego przekazu nie zrobily NIC aby naswietlic glowne problemy Polakow (bezrobocie, sluzba zdrowia, zapomogi, szkolnictwo) serwujac w zamian papke glupot: sprawy pedalow, walka z kosciolem, wyglupy z narkotykami, itd. Wstyd Michnik ze twoja Gazeta nie spelnia roli opiniotworczej tylko opinio-oglupiajaca.

 • fjan

  Oceniono 174 razy 64

  No a co dobrego zrobił Tusk i PO z PSL-em dla społeczeństwa ? Tak konkretnie, co ? Wg. mnie tylko pogorszył byt i organizację społeczeństwa.

 • bardzouparty

  Oceniono 102 razy 62

  Jest najgorzej od ponad tysiąca lat.
  Lichwa gorsza od wojny.
  Upodlenie bez granic.
  Za czyny rodziców odpowiedzą dzieci i wnuki.

 • drattewka

  Oceniono 88 razy 38

  Kocham bardzo pana Tuska
  Gdy w Bałtyku sobie pluska
  Lub, gdy w gałę se pogrywa
  i ode mnie z dala trzyma
  Niech se pływa, z piłką biega
  bo w rządzeniu zeń lebiega.

 • elkipan

  Oceniono 76 razy 38

  "Minimalnie lepsze niż przed miesiącem - jak podkreśla CBOS "
  =============================
  Bo miesiąc temu jeszcze szczaw nie wyrósł.
  Znam parę osób na tym forum, o znanych nickach, którzy wszystko zniosą, aby tylko PIS nie doszedł do władzy.

 • luketjorself

  Oceniono 114 razy 36

  Popatrzcie na to z innej strony... Dziś PiS ma blisko 30% poparcia - mimo smoleńskiej propagandy obłąkanego Macierewicza, zaciekłości nienawidzącego wszystkich Kaczyńskiego, wściekłej i rzucającej obelgami Pawłowicz, służalczego i kłamliwego Hofmana... A co by było gdyby pisiory miały ludzką twarz?? Gdyby sprzedali swoje prawicowe poglądy w ładnym opakowaniu? Moim zdaniem mielibyśmy większościowe rządy PiSu i drugie Węgry... PiS tego nie potrafi wykorzystać.. tych antyrządowych nastrojów społecznych.. albo tak naprawdę nie zależy im na władzy, bo wygodniej jest zająć wygodne stołki opozycji i rzucać obelgami na Platformę, bo rządzenie to już zbyt duży wysiłek i odpowiedzialność.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 71 razy 11

  Czyżby Polakom zaczynało brakować ciepłej wody w kranie? To zła wiadomość bo w zimej wodzie staje tylko Kaczorowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje