Dżihadyści atakują. "Libia staje się największą bazą terrorystów"

23.05.2013 16:26
Żołnierze armii Libii

Żołnierze armii Libii (Fot. ESAM OMRAN AL-FETORI REUTERS)

Rozpoczęta przed ponad rokiem w Mali ofensywa dżihadystów rozlewa się na sąsiednie kraje. Wyparci z Mali, atakują w sąsiednich krajach: w Nigerii i Nigrze, przerzucają bazy do pogrążonej w chaosie Libii. Choć nikt nie przyznał się do czwartkowych zamachów w Nigrze, władze nie mają najmniejszych wątpliwości, że dokonali ich dżihadyści, sprzymierzeni z saharyjską Al-Kaidą.
Władze Nigru od dawna obawiały się odwetowych ataków saharyjskich dżihadystów. W przeciwieństwie do Amadou Toumaniego Toure, byłego prezydenta sąsiedniego Mali, który w imię pokoju i zgody unikał konfliktów z panoszącymi się w jego kraju dżihadystami, prezydent Nigru Mahamadou Issoufou toczy z nimi bezwzględną wojnę.

W Mali prezydent Toure zbagatelizował natarcie tuareskich partyzantów, którzy wróciwszy z Libii, w styczniu 2012 r. wywołali zbrojną rebelię. Toure zapłacił za to władzą, zaś proklamowany na północy Mali tuareski niepodległy Azawad został zawłaszczony przez Al-Kaidę. W Nigrze 61-letni Issoufou kazał zatrzymywać już na granicy powracających z Libii Tuaregów, rozbrajać ich, a ich politycznych przywódców - internować albo osadzać w aresztach domowych. Issoufou obawiał się, że rebelia Tuaregów u jednego z sąsiadów pociągnie za sobą rebelię ich rodaków także przez miedzę. Czujność armii Nigru sprawiła, że w 2012 r. rebelia Tuaregów po raz pierwszy ograniczyła się do Mali. Ich rodacy z Nigru nie tylko nie podnieśli buntu, ale nie przyszli im z pomocą, a nawet się od nich odcięli.

Paryż boi się ataków na kopalnie uranu

Issoufou od samego początku domagał się, by Zachód i kraje zachodniej Afryki dokonały inwazji na północne Mali, zawłaszczone przez Al-Kaidę, a kiedy w styczniu Francuzi w końcu najechali na saharyjski kalifat, Niger wraz z Czadem, jako jedyne afrykańskie państwa, posłały także swoje wojska na wojnę. Pozostałe kraje zachodniej Afryki ociągały się albo wyprawiały kompletnie nieprzygotowanych żołnierzy. Pokonani w Mali dżihadyści grozili Nigrowi odwetem i wiele razy dokonywali zamachów na bazy nigryjskich żołnierzy w Mali.

Ataków w Nigrze, a przede wszystkim przeciwko tamtejszym kopalniom uranu, dostarczających surowca elektrowniom atomowym Francji, obawiał się także Paryż. Po styczniowym ataku dżihadystów na pole gazowe w Algierii do kopalni uranu w Arlicie Francja posłała swoich komandosów. Dżihadyści z Sahary od lat polowali w północnym Nigrze na francuskich inżynierów, by brać ich do niewoli dla okupu. W 2010 r. porwali aż pięciu, a dwóch z nich przetrzymują do dziś.

"Libia stanowi śmiertelne zagrożenie"

Minister dyplomacji Nigru Bazoum Mohamed ostrzegał, że rozbici w Mali dżihadyści przeprawili się już ze swoimi arsenałami i zakładnikami do Libii. - Problem w Mali mamy z głowy, ale w Libii czekają nas kłopoty - przestrzegał. - Libia staje się największą bazą terrorystów z całego świata i stanowi śmiertelne zagrożenie dla jej sąsiadów.

Ostrzegając od lat przed saharyjską Al-Kaidą, Niger blisko współpracuje z Francją, dawną metropolią kolonialną i z Amerykanami, którzy po 2001 r. szkolą 8-tysięczne wojsko nigeryjskie i utrzymują bazę bezzałogowych samolotów zwiadowczych.

O ból głowy przyprawiają władze Nigru wszyscy sąsiedzi. Zza wschodniej granicy, z Mali, uciekają pokonani tam dżihadyści, także nigryjscy. Za północną granicą, w Libii, budują sobie nowe kryjówki i bazy. Nad południową zaś granicą, w Nigerii, tamtejsze wojsko właśnie rozpoczęło wojnę przeciwko miejscowym talibom. Nie radząc sobie z wymykającymi się pogoni dżihadystami, w tym tygodniu rząd Nigerii poprosił Niger o podesłanie wojsk na burzliwe pogranicze. Nigryjski minister obrony Karidjo Mahamadou nie zgadzał się dotychczas, by Niger dał się wciągnąć w nową wojnę z dżihadystami, ale zawarte jesienią porozumienie wojskowe między obu sąsiadami mówi, że jeśli jeden poprosi o pomoc, drugi nie może jej odmówić.

Zobacz także
Komentarze (96)
Dżihadyści atakują. "Libia staje się największą bazą terrorystów"
Zaloguj się
 • rabieg

  0

  Ameryce, Anglii, Francji potrzebni są terroryści do uprawiania swojej polityki. Oni ich tworzą

 • saikokila

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepszy wedle Amerykanów, UK, Francji i jeszcze jednego członka UE sposób żeby Libia nie była największą bazą dżihadystów: zrobić największą bazę dżihadystów w Syrii.

  Ale jest lepsza droga. Może bogatsze kraje arabskie zamiast rywalizować najwyższymi wieżowcami powinny właśnie rywalizować największymi bazami dżihadystów na swoim terenie. Najlepiej Arabia Saudyjska, Katar i ZEA. Teraz te głupieloki tworzą największe bazy dżihadystów za granicą, powinni u siebie.

 • tomesio

  Oceniono 2 razy 2

  Co im Kaddafi wadził, spokój przynajmniej był.

  To samo teraz chcą zrobić w Syrii. Wolę Assada, jaki by nie był niż islamską swołocz.

 • googleon

  Oceniono 3 razy 3

  Libia: Wymiana ogolonego szejka na kilku szejków z dłuższymi brodami.

  Sikorski : „Polacy sympatyzują z narodami walczącymi o wolność, o demokrację dlatego dzisiaj jest to dzień satysfakcji dlatego właśnie mamy satysfakcję i nadzieję, że już wkrótce Libijczycy sami zadecydują o swojej przyszłości.”

  is.gd/9cGxrT

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Sikorski - jedź pan teraz i odbierz i tę polską broń co żeś pan tam wysłał.

 • cob22

  Oceniono 6 razy 4

  Dlatego trzeba bylo zniszczyc Kaddafiego.
  Typowe NATO : najpierw zniszczyc a potem sie zastanawiac co z tym zrobic.
  Syria, Irak, Libia, Tunezja, Egipt......pie......ny USrael

 • jawa03

  Oceniono 5 razy 5

  Arabska wiosna zamieniłą się w zimę.

 • calli

  Oceniono 7 razy 5

  Tam maczały swoje brudne paluchy nie tylko USA i Izrael, ale przede wszystkim zbrodniarze z NATO (UK, Francja, Włochy), w tym również sprzedawczyki z Polski, którzy wysyłali 'doradców', najemników oraz polską broń ręczną dla cyrenajskich terrorystów.

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 5

  jak zwykle, gdzie tylko Sikorski się zaangażuje to zaraz po nim zjawiają się terroryści.
  Widać ze ten chłopiec w krótkich majtkach nie ma fartu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje