Członkini Pussy Riot nie wyjdzie wcześniej na wolność. Sąd odrzucił wniosek

23.05.2013 15:58
Maria Alochina

Maria Alochina (Fot. MAXIM SHEMETOV REUTERS)

Sąd Miejski w Bierieznikach odrzucił dzisiaj wniosek członkini zespołu Pussy Riot Marii Alochinej o przedterminowe zwolnienie warunkowe. Przeciwko wcześniejszemu wypuszczeniu 25-letniej Alochinej na wolność wystąpiła dyrekcja łagru, w którym odbywa ona karę, a także prokuratura.
Według dyrekcji kolonii osadzona systematycznie narusza obowiązujący w niej regulamin, za co była wielokrotnie karana.

Artystka nie uczestniczyła osobiście w rozpoczętym poprzedniego dnia postępowaniu, gdyż nie zgodził się na to sąd, argumentując, że może ona obejrzeć rozprawę za pośrednictwem łączy wideo. Protestując przeciwko tej decyzji, Alochina wczoraj ogłosiła głodówkę. Poleciła też swoim obrończyniom, Jelenie Chrunowej i Oksanie Darowej, aby i one zrezygnowały z udziału w rozprawie, co też obie adwokatki uczyniły.

Zgodnie z rosyjskim prawem obecność adwokata przy rozpatrywaniu wniosku o zwolnienie warunkowe nie jest konieczna. Mimo to sąd przydzielił dzisiaj członkini Pussy Riot obrońcę z urzędu.

Gwiazdy w obronie Pussy Riot

Za Alochiną wstawił się legendarny brytyjski muzyk sir Paul McCartney, który w odręcznie napisanym liście do sądu w Bierieznikach podkreślił, że przychylenie się do jej wniosku będzie pozytywnym sygnałem dla wszystkich śledzących sprawę Pussy Riot. - Rosjanie, wśród których mam wielu przyjaciół, znani są ze swojej tradycyjnej sprawiedliwości - zaznaczył McCartney.

Wcześniej w obronie artystki wystąpili m.in. Madonna, zespół Franz Ferdinand, Bjork, Peter Gabriel i Patti Smith, a także znani rosyjscy twórcy kultury, w tym aktorzy Czułpan Chamatowa i Jewgienij Mironow oraz pisarz Borys Akunin.

Skazane za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną"

Alochina to jedna z trzech członkiń grupy punkrockowej Pussy Riot, które w ubiegłym roku zostały skazane na dwa lata kolonii karnej za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną", gdy w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Dwie ze skazanych - Alochina i 23-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, odsiadują wyroki, trzeciej - 31-letniej Jekatierinie Samucewicz zawieszono wykonanie kary.

W styczniu sąd odrzucił już prośbę Alochinej o warunkowe zwolnienie, o które można zabiegać po odbyciu połowy kary. Natomiast w kwietniu odrzucono też wniosek Tołokonnikowej, która przebywa w kolonii karnej w Mordowii, około 600 km na południowy wschód od Moskwy. Obie uwięzione mają małe dzieci.

Zobacz także
Komentarze (52)
Członkini Pussy Riot nie wyjdzie wcześniej na wolność. Sąd odrzucił wniosek
Zaloguj się
 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 3 razy -1

  Putin to Hitler naszych czasów.

 • cob22

  Oceniono 4 razy -2

  W Polsce by te pseudo artystki za cos takiego w katedrze ukamieniowano.
  Po co ten krzyk....glupie pi....dy i tyle !

 • blogfiles

  Oceniono 3 razy 1

  Napiszcie proszę o muzułmanach, jak to nas zaleją i że jak się nie będziemy rozmnażać to zatęsknimy za dobrodziejstwem ojczulków (i batiuszek) chcących nam demokratycznie nieba przychylić.

 • quinc

  Oceniono 2 razy -2

  W Rosji lepiej kontestować władzę nielegalnie niż legalnie. Dziewczyny z Pussy Riot władza posadziła, a niepokornych dziennikarzy władza zastrzeliła.

 • markufo1

  Oceniono 6 razy 0

  ...OCH PUTIN PUTIN GŁUPI TEN PUTIN GŁUPI...zwolnić je...och PUTIN PUTIN...

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 10 razy 2

  dla nikogo pobyt w sowieckim łagrze nie jest przyjemnością, ale zdaje się, że dziewczyny wiedziały w jakim kraju mieszkają i co robią. Niechby spróbowały potańczyć np w בית הכנסת הגדול albo Makkat ul-Mukarramah - myślę, że przekonałby się co to znaczy tolerancja .

 • qdlatyxes

  Oceniono 5 razy -1

  W jakim łagrze? Dziennikarzyny z gw rzucają tym określeniem w każdym artykule o tych paniach, proponuję wreszcie się douczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje