Merkel, Beyonce na liście najbardziej wpływowych kobiet świata 2013

Pochodzą ze świata polityki, gospodarki i rozrywki. Magazyn "Forbes" opublikował ranking najbardziej wpływowych kobiet świata. Na szczycie zestawienia - nadal kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Wśród 100 kobiet, których nazwiska wymieniono w zestawieniu w 2013 roku, po raz kolejny większość stanowią Amerykanki.

1. Angela Merkel

Fot. Michael Sohn, AP

Merkel, nazywana przez magazyn "kręgosłupem Unii Europejskiej", na szczycie listy najbardziej wpływowych kobiet znalazła się już po raz siódmy. "Jej surowe recepty na wyciąganie Europy z kryzysu zadłużenia zostały wystawione na próbę przez kraje Europy Południowej, ale i Północnej, a dokładniej przez prezydenta Francji Francois Hollande'a" - czytamy w "Forbes". Merkel jest kanclerzem Niemiec od 2005 roku.

2. Dilma Rousseff

Fot. Ueslei Marcelino, Reuters

Na drugiej pozycji znalazła się prezydent Brazylii Dilma Rousseff, która rządzi siódmą największą gospodarką świata (PKB Brazylii to 2,4 biliona dolarów). - Kładzie nacisk na rozwój przedsiębiorczości, co zaowocowało nową generacją start-upów. Z drugiej strony, jest krytykowana za brak zainteresowania problemami społecznymi swojego kraju" - czytamy w magazynie "Forbes".

3. Melinda Gates


AP Photo/Bill & Melinda Gates Foundation

Na trzeciej pozycji znalazła się Melinda Gates, wiceszefowa Bill & Melinda Gates Foundation, a także żona założyciela Microsoftu. "W tym roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów postawiła sobie za cel, by do 2018 r. wyplenić na świecie chorobę polio. Do listy dopisano też zapewnienie nowoczesnej antykoncepcji 120 milionom kobiet na świecie do 2020 roku", uzasadnia magazyn.

4. Michelle Obama


Fot. Jacquelyn Martin, AP

Na czwartym miejscu Michelle Obama, która "wykorzystuje pozycję pierwszej damy USA, żeby walczyć z ubóstwem wśród dzieci i działać na rzecz promocji zdrowego trybu życia i odżywiania. Michelle Obama cieszy się sympatią 67 proc. Amerykanów".

5. Hillary Clinton


Fot. Jacquelyn Martin, AP

Na piątej pozycji znalazła się Hillary Clinton. "Cały świat zastanawia się, czy Hillary Clinton wystartuje w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Jej CV jest imponujące: była amerykańską pierwszą damą, członkinią Senatu oraz sekretarzem stanu" - czytamy. Magazyn podkreśla, że choć teraz Clinton jest zwykłą kobietą, jej wpływy pozostają ogromne.

W pierwszej dziesiątce znalazły się także: jedna z dyrektorów Facebooka Sheryl Sandberg, która stoi za rozwojem mobilnym, Christine Lagarde, która jako pierwsza kobieta zarządzająca Międzynarodowym Funduszem Walutowym zwalczała kryzys w strefie euro, sekretarz bezpieczeństwa w gabinecie Baracka Obamy Janet Napolitano, szefowa rządu Indii Sonia Gandhi, która de facto rządzi drugim państwem na świecie pod względem liczby ludności. Dziesiątkę zamyka prezes PepsiCo Indra Nooyi.

W setce są prezenterka Oprah Winfrey, piosenkarki Beyonce i Lady Gaga, autorka "Harry'ego Pottera" J. K. Rowling. Na liście nie ma ani jednej Polki. Polsce korzenie ma Susan Wojcicki, w której garażu swoje początki miało Google. Obecnie jest wiceprezesem firmy, a w rankingu zajmuje 30. pozycję.

"Najbardziej wpływowe kobiety świata" na polskiej stronie "Forbes" >>

Więcej o:
Komentarze (30)
Merkel, Beyonce na liście najbardziej wpływowych kobiet świata 2013
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 3 razy 1

  W patriarchalnej Europie kobiety nie sa w stanie przebic sie przez szklany sufit.

 • tik-tak-tik-tak-nowak

  Oceniono 3 razy -1

  A prezydent RP Bronisław Komorowski i tak jest głupi jak but z lewej nogi i żadna, nawet najbardziej wpływowa kobieta świata tego nie zmieni.

 • micawber7

  Oceniono 2 razy 0

  Dzie Grodzka?

 • alek_pl

  0

  Do redakcji: to może byście jeszcze podali źródło, skąd skopiowaliście ten tekst? Podpowiem, www.forbes.pl/najbardziej-wplywowe-kobiety-swiata-2013-ranking-forbes,galeria,155796,1,1.html

 • gosc_ktos189

  Oceniono 4 razy -2

  Obawiam się, że te panie nie mają na nic wpływu!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 7 razy 5

  Ups, zapomniałem dodać. Na liście "Forbesa" wiszą również panie określane mianem "filantropek". Niestety, ale brak dopisku, że najłatwiej być filantropem, gdy wydaje się cudze pieniądze.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 15 razy 11

  "wykorzystuje pozycję pierwszej damy USA, żeby walczyć z ubóstwem wśród dzieci i działać na rzecz promocji zdrowego trybu życia i odżywiania" - to brakuje jeszcze z pięćdziesięciu Miss Świata i ich "WORLD PEACE" :)

 • samuel666

  Oceniono 5 razy 1

  A gdzie natalia Siwiec (aka glonojad) ? ma takie same zaslugi dla cywilizacji jak 90% na tej liscie.

 • rozbawiony0

  Oceniono 7 razy 1

  a gdzie nasze Grodzkie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX