Papież chce dialogu z ateistami: Nie można myśleć, że tylko katolik czyni dobro

23.05.2013 11:12
Papież przed audiencją generalną

Papież przed audiencją generalną (Fot. STEFANO RELLANDINI REUTERS)

Papież Franciszek skrytykował postawę tych, którzy uważają, że tylko katolik może czynić dobro. W homilii podczas porannej mszy w Watykanie papież powiedział, że nie można wznosić "murów" wobec niewierzących, bo to prowadzi do wojen.
W czasie mszy w watykańskim Domu świętej Marty Franciszek przywołał fragment Ewangelii o tym, że niektórzy uczniowie Jezusa uważali, iż ktoś spoza ich grupy nie może czynić dobra.

- Mówili: jeśli nie jest jednym z nas, nie może czynić dobra. Ci uczniowie byli trochę nietolerancyjni, zamknięci w przekonaniu o tym, że wszyscy ci, którzy nie mają dostępu do prawdy, nie mogą nieść dobra - powiedział Franciszek, cytowany przez Radio Watykańskie.

"On nie jest katolikiem, nie może czynić dobra"

Taka postawa jego zdaniem jest błędna. Papież wskazał, że nakaz czynienia dobra dotyczy wszystkich ludzi i jest "drogą prowadzącą do pokoju". - Niektórzy mówią: ale ojcze, on nie jest katolikiem, nie może czynić dobra. Ależ może. Musi, nie może, lecz musi - powiedział.

Następnie Franciszek ocenił: Takie zamknięcie w myśleniu, że nie można czynić dobra, będąc kimś z zewnątrz, to mur, który prowadzi do wojen i do tego, że niektórzy w przeszłości mieli pomysły, by zabijać w imię Boga.

- To jest bluźnierstwo - oświadczył.

Papież mówił o potrzebie dialogu także z ateistami. - Kiedy słyszę: ale ja nie wierzę, ojcze, jestem ateistą, odpowiadam: czynisz dobro i to nas łączy - dodał papież.

Zobacz także
Komentarze (277)
Papież chce dialogu z ateistami: Nie można myśleć, że tylko katolik czyni dobro
Zaloguj się
 • asturas

  0

  Ale ateiści nie potrzebują dialogu na temat religii. Prawdziwy ateista ma w głębokim poważaniu religie i wszystko z tym związane. Dialog na te tematy jest dla nas zbędny. O czym mamy rozmawiać? O czymś co nie istnieje? O mitologii, której piewcy nie chcą się pogodzić z tym, że mamy już XXI wiek, a nie średniowiecze?

  Niektórzy z nas jednak są zainteresowani rozliczeniem organizacji zwanej Kościołem Katolickim za popełnione (i wciąż popełniane) przestępstwa i zbrodnie.

 • taca22

  0

  Czy to napewno katolik??

 • gadojan

  0

  Rzeczywiscie zal, ze do Rzymu nam coskolwiek za daleko ... Polscy katolicy, ale i Polscy ateisci juz sie tak zapiekli, ze chyba na naszym podworku nic z tego nie bedzie

 • dziennikarz_sledczy

  0

  No to radocha dla pedofili - będą mieli swego orędownika w niebie!

 • abstrakcyjny2013

  Oceniono 2 razy 2

  kościół w reformach ?
  Częściej jednak w czarnych stringach.

 • sher-rif

  Oceniono 3 razy 1

  Katolicka nienawiść to artefakt czasów kontrreformacji. Kościół katolicki nie pogodził się z naukami Lutra ekskomunikował go, zaczął czynnie sprzeciwiać się luteranizmowi. Jako, że teologicznych argumentów miał niewiele zaczął od dyskryminacji protestantów aż posunął się do terroru. Stąd wojny religijne XVII wieku. w katolikach zwłaszcza polskich dużo pozostało jadu, który ta organizacja zaszczepiła.

  Miał bardzo głęboką wiarę. Tak głęboką, że aż na samym dnie.

 • boznik1

  Oceniono 3 razy 3

  O, niedoczekanie Franciszka, bo na kogo beda ujadac taki tegie mozgi jak Ryczan, czy inny Michalik???

 • zegareek

  Oceniono 2 razy 2

  Z Watykanu do Polski daleko, niestety

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 4 razy 2

  "Papież chce dialogu z ateistami: Nie można myśleć, że tylko katolik czyni dobro"

  W Polsce pewnie rzuca na niego za to klatwe. Koscielna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje