Brytyjskie władze traktują dzieci jak kryminalistów. Pobierają ich DNA

Sekwencja DNA

Sekwencja DNA (fot. Richard Wheeler, Wikipedia.com, na licencji CC)

Brytyjska policja nie tylko pobiera, ale także przetrzymuje próbki genetyczne dziesiątek tysięcy dzieci - także takich, które nigdy nie popełniły żadnego wykroczenia czy przestępstwa - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Liczby ujawnione właśnie przez Howard League for Penal Reform, szanowaną organizację pozarządową, robią wrażenie. Brytyjska policja w ciągu ostatnich dwóch lat pobrała próbki DNA od 120 tys. dzieci w wieku 10-17 lat, z czego cztery tysiące miało mniej niż 13 lat.

- W budżecie jest mało pieniędzy, policja się kurczy, a cenne środki na walkę z przestępczością są marnowane na pobieranie próbek DNA od tysięcy niewinnych dzieci, kiedy poważne zbrodnie pozostają niewykryte - oburza się Frances Crook, szefowa Howard League for Penal Reform. - Traktowanie dzieciaków, które pakują się w kłopoty, jak zatwardziałych kryminalistów wydaje mi się grubą przesadą.

Policja nie zaprzecza, że dane są prawdziwe, ale podkreśla, że działa zgodnie z prawem. Od 2004 r. wolno bowiem pobierać i przechowywać próbki genetyczne osób zatrzymanych, powyżej 10. roku życia, nawet jeśli nie zostaną skazane ani oskarżone.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Z lewej zdjęcie Madeleine z 2007 r. Miała wtedy trzy lata. Z prawej: tak dziewczynka może wyglądać dziś To jednak nie Madeleine McCann. Opublikowali wyniki badań DNA
 • Widoczne na czaszce uszkodzenia, które odpowiadają opisywanym w przekazach historycznych obrażeniom odniesionym przez króla Badania DNA potwierdziły: szkielet znaleziony na parkingu to król Ryszard III
Komentarze (5)
Brytyjskie władze traktują dzieci jak kryminalistów. Pobierają ich DNA
Zaloguj się
 • pluszsz

  Oceniono 18 razy 12

  I dobrze - narybek przestępczy powinien być możliwy do rozpoznania.
  Jeżeli przestępstwa nie popełnią, to DNA na nic się nie przyda, więc o co tyle krzyku. Istnienie DNA w systemie nie determinuje ich przyszłości.

 • rabbinhood

  Oceniono 12 razy 10

  Przy wykluczaniu ojcostwa będzie jak znalazł, powinni to robić zaraz po urodzeniu.

 • bardzouparty

  Oceniono 25 razy -9

  Te dzieci ni są kryminalistami.
  Bieda = przestępczość = państwo policyjne.
  Kryminalistami są politycy organizujący grabież społeczeństwa.
  Kryminalistami są również policjanci- płatni najemnicy.

 • maadzik3

  Oceniono 23 razy 15

  Czy to te dzieci ktore juz biegaja z maczetami aby za pare lat czesciej obcinac nimi glowy Brytyjczykom, krzyczac zeby obalili ich rzad (choc sami maja tylko brytyjskie obywatelstwo)?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje