Brytyjskie władze traktują dzieci jak kryminalistów. Pobierają ich DNA

23.05.2013 06:00
Sekwencja DNA

Sekwencja DNA (fot. Richard Wheeler, Wikipedia.com, na licencji CC)

Brytyjska policja nie tylko pobiera, ale także przetrzymuje próbki genetyczne dziesiątek tysięcy dzieci - także takich, które nigdy nie popełniły żadnego wykroczenia czy przestępstwa - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Liczby ujawnione właśnie przez Howard League for Penal Reform, szanowaną organizację pozarządową, robią wrażenie. Brytyjska policja w ciągu ostatnich dwóch lat pobrała próbki DNA od 120 tys. dzieci w wieku 10-17 lat, z czego cztery tysiące miało mniej niż 13 lat.

- W budżecie jest mało pieniędzy, policja się kurczy, a cenne środki na walkę z przestępczością są marnowane na pobieranie próbek DNA od tysięcy niewinnych dzieci, kiedy poważne zbrodnie pozostają niewykryte - oburza się Frances Crook, szefowa Howard League for Penal Reform. - Traktowanie dzieciaków, które pakują się w kłopoty, jak zatwardziałych kryminalistów wydaje mi się grubą przesadą.

Policja nie zaprzecza, że dane są prawdziwe, ale podkreśla, że działa zgodnie z prawem. Od 2004 r. wolno bowiem pobierać i przechowywać próbki genetyczne osób zatrzymanych, powyżej 10. roku życia, nawet jeśli nie zostaną skazane ani oskarżone.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Z lewej zdjęcie Madeleine z 2007 r. Miała wtedy trzy lata. Z prawej: tak dziewczynka może wyglądać dziś To jednak nie Madeleine McCann. Opublikowali wyniki badań DNA
 • Widoczne na czaszce uszkodzenia, które odpowiadają opisywanym w przekazach historycznych obrażeniom odniesionym przez króla Badania DNA potwierdziły: szkielet znaleziony na parkingu to król Ryszard III
Komentarze (5)
Brytyjskie władze traktują dzieci jak kryminalistów. Pobierają ich DNA
Zaloguj się
 • pluszsz

  Oceniono 18 razy 12

  I dobrze - narybek przestępczy powinien być możliwy do rozpoznania.
  Jeżeli przestępstwa nie popełnią, to DNA na nic się nie przyda, więc o co tyle krzyku. Istnienie DNA w systemie nie determinuje ich przyszłości.

 • rabbinhood

  Oceniono 12 razy 10

  Przy wykluczaniu ojcostwa będzie jak znalazł, powinni to robić zaraz po urodzeniu.

 • bardzouparty

  Oceniono 25 razy -9

  Te dzieci ni są kryminalistami.
  Bieda = przestępczość = państwo policyjne.
  Kryminalistami są politycy organizujący grabież społeczeństwa.
  Kryminalistami są również policjanci- płatni najemnicy.

 • maadzik3

  Oceniono 23 razy 15

  Czy to te dzieci ktore juz biegaja z maczetami aby za pare lat czesciej obcinac nimi glowy Brytyjczykom, krzyczac zeby obalili ich rzad (choc sami maja tylko brytyjskie obywatelstwo)?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje