Pół miliarda złotych za biurowiec w centrum Warszawy

Biurowiec Senator u zbiegu Bielańskiej kupił fundusz Union Investment Real Estate. Pięciokondygnacyjny budynek zbudowała firma Ghelamco, to jeden z najbardziej niezwykłych biurowców w Warszawie: wchłonął ruiny przedwojennego Banku Polskiego
Union Investment zapłacił za Senatora 120 mln euro, czyli według dzisiejszego kursu pół miliarda złotych. To jedna z największych tegorocznych transakcji biurowych w Polsce, obok kupna przez Hines Global REIT kompleksu biurowego New City na Służewcu za 127 milionów euro (530 mln zł) oraz nabycie przez fundusz RREEF od Skanska Property Poland biurowca Green Corner na rogu Chłodnej i Wroniej za 94,6 miliona euro (prawie 400 mln zł).

Biurowiec ma 23,6 tys. m kw. biur, jest prawie cały wynajęty. Ponad jedną trzecią wynajęła firma Orlen, która w tym budynku urządziła swoją główną siedzibę. To jeden z najnowocześniejszych biurowców w Warszawie: w ubiegłym roku został partnerem projektu "GreenBuilding Programme" prowadzonego przez Komisję Europejską. Projekty ubiegające się o uczestnictwo w programie muszą spełnić rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędnych rozwiązań i przejść przez kilkuetapowy proces weryfikacji. Na pocyątku 2013 r. dostał potwierdzający energooszczędność i ekologiczność certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie "bardzo dobry".

W XVIII wieku działała tu mennica Stanisława Augusta. Na jej miejscu w latach 1907-11 stanął rosyjski Bank Państwowy. Po 1918 r. działała tu Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, a od 1924 r. - Bank Polski. W Powstaniu Warszawskim budynek był powstańczą redutą, toczono o niego ciężkie walki. Jego środkowa część została zburzona. Po wojnie miała zostać odbudowana, z tego powodu trasę WZ przesunięto nieco na północ. Ruina jednak została, do dziś ocalało tylko skrzydło od strony ul. Daniłowiczowskiej.

Senator się do niego dokleił. Został zbudowany po obrysie budynku Banku Polskiego, będzie mieć taki sam zaokrąglony narożnik. Kształtem i rytmem fasady odwzorowuje bryłę z lat 30. Wewnątrz urządzono imponujące atrium, wysokie na 24 metry, o powierzchni ok. tysiąca metrów kw. Wyeksponowano w nim ocalony ze starego budynku monumentalny portal z parą zdwojonych kolumn zwieńczony łukiem i oknem termalnym z oryginalną tablicą pamiątkową: "Państwo Polskie powołując do życia w roku 1924 Bank Polski jako ostoję ładu pieniężnego w kraju i jako wyraz duchowej łączności z przedwiekową instytucją tejże nazwy, wyraża wdzięczność tym licznym obywatelom, którzy nie szczędzili ofiar na skarb narodowy". Część posadzki atrium jest przeszklona, by było widać pieczołowicie zachowane resztki XVIII-wiecznych murów. Budując pod biurowcem trzykondygnacyjny podziemny parking, deweloper prowadził prace tak, by ominąć wyspy zachowanych fundamentów. Tej pieczołowitości nie starczyło już na fasadę budynku, która jest krytykowana za płaskość i brak wyrazu.

Komentarze (9)
Pół miliarda złotych za biurowiec w centrum Warszawy
Zaloguj się
 • abw12300

  Oceniono 3 razy 1

  A kiedy bufetowa rzuci się na prywatyzację burdeli? Zwłaszcza tych przy dworcach.

 • q-ku

  Oceniono 5 razy 1

  27,52 procent akcji Orlenu należy do Skarbu Państwa
  w Warszawie brakuje chociażby przedszkoli...

  dlaczego z moich pieniędzy wynajmuje się drogi jak diabli budynek dla prezesury MOJEGO Orlenu??

  jak mają za dużo forsy do oddawać na przedszkola a nie wielkopańsko sobie pomieszkiwać

 • pmk_pmk

  Oceniono 5 razy 1

  Ogromna szkoda, ze NIE odtworzono zabytkowej fasady :((

 • blue-sky-0

  Oceniono 17 razy 17

  hej gimbusy ! żeby był zbieg, to potrzebne są przynajmniej DWIE ulice...

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 29 razy 5

  Nie wiem ile by płacili za biurowce, to ludzie i tak się gnieżdżą w klitkach z czasów Bieruta - Warszawa jest bezsprzecznie najbrzydszą stolica w Europie i budowanie pałaców dla Orlenu tu nic nie zmieni.

 • alien0

  Oceniono 22 razy 14

  Czy ktoś pamięta jeszcze złodziejską prywatyzacje PDT i jak się to wszystko skończyło ?

  "W okresie późniejszym nazwę Powszechne Domy Towarowe zamieniono na Państwowe Domy Towarowe. W okresie przemian ustrojowych w Polsce po roku 1989 dokonano przekształcenia PDT w spółki prawa handlowego.
  W 1993 udostępniono akcje Domów Towarowych Centrum S.A.[5]. W 1998 roku powstała spółka Galeria Centrum, która przejęła akcje pochodzące z prywatyzacji Domów Towarowych Centrum (spółki państwowej, powstałej z przedsiębiorstwa Państwowe Domy Towarowe). Spółka ta w 2009 upadła na skutek utraty płynności finansowej i została zlikwidowana."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX