Zaskakująca i tajemnicza wizyta Zuckerberga w Polsce. Spotkał się z Bonim

22.05.2013 22:06
Michał Boni i Mark Zuckerberg

Michał Boni i Mark Zuckerberg (Fot. za mac.gov.pl)

Kiedy na Twitterze pojawiły się pierwsze informacje, że Mark Zuckerberg jest w Polsce, internauci potraktowali je jako żarty. Ku zaskoczeniu większości okazało się jednak, że twórca Facebooka faktycznie zawitał do naszego kraju, a nawet spotkał się z ministrem Michałem Bonim.
"BREAKING: Właśnie rozmawiałem z turystą Markiem Zuckerbergiem. Podoba mu się Polska, ale przyjechał z żoną i ochroniarzami na jeden dzień" - napisał dzisiaj na Twitterze Ojciecredaktor (Rafał Madajczak), współpracownik serwisu 300polityka.pl. i wydawca "ASZdziennika", znanego serwisu publikującego zmyślone newsy.Pewnie za sprawą właśnie "ASZdziennika", informacja Madajczaka nie wywołała poruszenia i została potraktowana z przymrużeniem oka. Trudno się zresztą dziwić - nikt wcześniej nie informował, że Zuckerberg ma zamiar zawitać do Polski, a już na pewno, że spotka się z Michałem Bonim, ministrem Administracji i Cyfryzacji.

W końcu słowa Madajczaka potwierdził sam MAC. I też w sposób zaskakujący, bo dopiero po spotkaniu. Na stronie ministerstwa pojawiło się zdjęcie Boniego dyskutującego z twórcą Facebooka. Poniżej relacja z ich spotkania. Wszystko wyglądało tak, jakby była to zaplanowana wizyta. Tyle tylko, że media o niej nie wiedziały.

"Pan zmienił świat, tworząc media społecznościowe"

Jak dowiadujemy się z informacji zamieszczonych na stronie, Zuckerberg i Boni rozmawiali o m.in. polskim internecie i mediach społecznościowych. - Pan zmienił świat, tworząc media społecznościowe - powiedział do Zuckerberga minister Boni. Podkreślił rolę Facebooka jako platformy wymiany myśli i idei.

Mark Zuckerberg stwierdził zaś, że Polska jest dla jego firmy najważniejszym krajem w tej części Europy i wśród programistów rekrutowanych przez Facebooka Polacy są drugą największą grupą - po Indiach i przed Chinami. - Rozwój start-upów jest prawdziwą szansą dla Polski i gospodarek całego regionu. Trzeba jednak dbać o to, by przedsiębiorcom sprzyjały tu regulacje - podkreślał prezes Facebooka.

Ochrona danych osobowych jako kluczowe zagadnienie

Boni podkreślał potencjał gospodarki internetowej w Polsce i sukcesy polskich uzdolnionych informatyków w międzynarodowych konkursach programowania (w maju 2012 studenci Uniwersytetu Warszawskiego zajęli 2. miejsce w Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, w TopCoder w konkurencji "algorytmy" w rankingu krajów Polska jest trzecia). - Dziesięć lat temu tylko 10 proc. Polaków korzystało z internetu. Teraz to prawie 2/3 obywateli - mówił Boni. Jak dodał, na początku 2013 r. liczba polskich użytkowników Facebooka przekroczyła 10 mln.

Zuckerberg i Boni rozmawiali też o europejskiej debacie o ochronie danych osobowych. Zuckerberg zgodził się, że ta kwestia jest obecnie kluczowym zagadnieniem. - Powinniśmy się zgodzić co do ogólnych zasad: każdy powinien zawsze wiedzieć, w jaki sposób są wykorzystywane jego dane. Ważna jest też towarzysząca temu ciągła edukacja - mówił. - W obrocie danymi kluczowe jest zaufanie i równowaga między ochroną prywatności i potrzebami biznesu - stwierdził z kolei Boni. Boni zaznaczył też, że Polska dba o to, by obecne regulacje nie ograniczały idei wolności, jaką niesie internet.

Za mac.gov.pl >>

Zobacz także
Komentarze (152)
Zaloguj się
 • ska3kanelly

  Oceniono 254 razy 208

  Słone paluszki rozwalają system. Mogli go jeszcze poczęstować chałką i serkiem homogenizowanym.

 • comrade

  Oceniono 190 razy 142

  Panie Boni..............

  Sędzia sądu RP odracza rozprawę (przeniesienie praw spadkowych) bo brakuje aktu zgonu Kowalskiego, strona musi znaleźć własciwy urząd cywilny i poprosić o papier z pieczątką. Trwa to 2 tygodnie.

  Sędzia sądu w 2013 roku w Polsce nie jest w stanie wyjąc smartfona czy otworzyć laptopa i jednym klikiem ustalić że obywatel Kowalski nr pesel tyle a tyle - NIE ŻYJE. Aby ustalić ten prosty fakt trzeba wozić się 2 tygodnie. Panstwo polskie nie potrafi stworzyć systemu informatycznego dla SETEK tego rodzaju prostych przypadków użycia które wydłużają niepotrzebnie procedury. Ba, państwo polskie praktycznie nic nie robi w tym kierunku albo rodzi się to w wielkich bólach. Wciąż króluje papier, pieczątka, teczka, segregator. Cyfryzacja i porzadny dostępu do informacji to dla większości urzędników czarna magia. Tymczasem Zuckerberg latając w klapkach po akademiku napisał coś takiego jak facebook i ma ponad miliard userów.

  Ucz się pan, panie Boni jak się "internety robi"..... Najgorsze jest to ze w PL ludzi o potencjale intelektualnym Zuckerberga wcale nie brakuje. Brakuje kapitału, brakuje woli politycznej, brakuje w rządzie doświadczonych ludzi którzy ogarniają technologie....

 • lelontm2

  Oceniono 187 razy 127

  Jakie są osiągnięcia Boniego jako ministra cyfryzacji? Poza forsowaniem ACTA i kampanią propagandową Ministerstwa Cyfryzacji oczywiście.

 • 68jacekw

  Oceniono 106 razy 64

  Boni chwali się osiągnięciami Polaków.To może niech powie,jak rząd w którym pozoruje pracę ministra przekłada te sukcesy na możliwość zdobycia pracy? Ale konkretnie w Polsce-nie Irlandii czy Anglii na zmywaku.Jak stwarza uczciwe perspektywy konkurencji gospodarczej,aby ci młodzi zdolni założyli firmę i nie przegrali rywalizacji ze szwagrem lokalnego polityka lub nie zostali zniszczeni przez nasłaną kontrolę?Nie odpowie na to ani ona ,ani nikt inny z tej bandy żłobojadów.

 • amen-666

  Oceniono 81 razy 41

  Pewnie doszły do niego słuchy, że polski rząd jest w potrzebie, a jak dostanie odpowiednia dolę, to wprowadzi ustawowy obowiązek posiadania konta na fejsie.

 • jonia2012

  Oceniono 94 razy 38

  Polacy są drugą największą grupą - po Indiach i przed Chinami...hmmm...nie wiadomo czy plakac czy sie cieszyc?

 • maniakon

  Oceniono 59 razy 35

  przeba przyglupom posmarowac zeby kupic kraj za paciorki ;D

 • wesoly_romek_live

  Oceniono 24 razy 16

  Mówi jak jest:
  www.youtube.com/watch?v=xXqPybZg9OE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje