Poseł PO zawiadamia prokuraturę ws. oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego

22.05.2013 20:10
Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Poseł PO Cezary Tomczyk skierował dzisiaj do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przestępstwa nieujawnienia w oświadczeniu majątkowym ponad 400 tys. zł darowizny od Prawa i Sprawiedliwości.
- Wysłałem dzisiaj pocztą zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego - poinformował Tomczyk.

W przekazanym zawiadomieniu Tomczyk powołuje się na doniesienia medialne, według których Kaczyński miał otrzymać od klubu PiS 300 tys. zł, które zapłacił adwokatowi Rafałowi Rogalskiemu za reprezentowanie w sprawach związanych z katastrofą smoleńską. Kolejne 100 tys. zł PiS miało przekazać kancelarii prawnej z Pomorza, która reprezentowała Kaczyńskiego w sprawach o naruszenie dóbr osobistych z Januszem Kaczmarkiem, Romanem Giertychem i Januszem Palikotem - napisano w zawiadomieniu.

"Oba przysporzenia majątkowe Kaczyński winien był wpisać w oświadczenie majątkowe lub rejestr korzyści, które składał jako poseł na Sejm RP, czego jednak nie uczynił. (...) Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu o stanie majątkowym powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 kodeksu karnego (fałszywe zeznania, za które grozi do 3 lat więzienia - red.)" - napisano w zawiadomieniu skierowanym przez Tomczyka do prokuratury.

Kosztowna pomoc prawna

Tomczyk powołuje się na artykuł "Kasa i Sprawiedliwość" w "Newsweeku". Przywołuje też wypowiedź rzecznika PiS, że pomoc prawna dla rodzin smoleńskich była finansowana za pośrednictwem klubu parlamentarnego PiS.

Tygodnik "Newsweek" dotarł do umowy, którą Rafał Rogalski podpisał z PiS-em. Zgodnie z jej treścią prawnik miał zająć się "podejmowaniem na rzecz klubu PiS czynności prawnych w związku z działalnością organów państwa zaangażowanych w wyjaśnianie katastrofy". W sumie zarobił w ten sposób ok. 250 tysięcy złotych.

Poza tym, w ostatnim numerze tygodnik poinformował, że PiS regularnie opłaca jedną z gdańskich kancelarii prawnych, której częstym klientem jest Kaczyński. Jeden z byłych współpracowników prezesa zdradził "Newsweekowi": - Kostrzewski [Stanisław, skarbnik PiS - red.] przy wódeczce powiedział mi kiedyś, że z księgowaniem procesów prezesa ma spory problem, bo nie jest jasne, czy partia w ogóle powinna płacić za takie rzeczy.

Zobacz także
Komentarze (522)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 665 razy 545

  Prezes twierdzi że partia to JA czyli żadnej darowizny nie było bo wziął swoje

 • cena1309

  Oceniono 539 razy 415

  Oj,będzie krzyk,że Prezia się prześladuje!Wszak sondażowo to już wybory wygrał :-)

 • e-komentarz

  Oceniono 400 razy 318

  "Gdzie jest kasa Telegrafu S.A...czyli Kaczyński rozlicz się!

  We wrześniu 1990 roku powstała spółka Telegraf S.A. 50% kapitału założycielskiego przejął w niej Jarosław Kaczyński. Został też przewodniczącym Rady Nadzorczej. Na początku było 250 mln, ale w ciągu roku... pozbierano 50 mld zł. ... nigdy z tych środków się nie rozliczono"
  Więcej: www.raportnowaka.pl/news.php?typ=news&id=90
  = = =
  A tu o takie drobiazgi się czepiają...

 • fakiba

  Oceniono 332 razy 252

  Jemu się należy bo on jest prawie prawy i niesprawiedliwy prezes a do tego według niektórych nawet zbawiciel

 • troque

  Oceniono 307 razy 233

  Może i to dobra metoda. Al Capone poszedł siedzieć za zaległości podatkowe.

  Kaczyński - FOZZ, Srebrna, finansowanie Rogalskiego..... ochrona z publicznej kasy. Czas na wakacje w (niepotrzebne skreślić): rodzinnym grobowcu/Tworkach/więzieniu

 • jerjar

  Oceniono 272 razy 220

  Mówimy PiS, a w domyśle Kaczyński, mówimy Kaczyński, a w domyśle PiS.

  Właściwie od początku była w tej partii identyczność poglądów, celów i działań z poglądami, celami i czynami Kaczyńskich. Różnica zapewne zatarła się też w sprawach finansowych i z ugrupowania politycznego zrobił się folwark.

  Bardzo to będzie ciekawy test dla prokuratury.

 • cezar85

  Oceniono 191 razy 143

  a jeszcze władzy nie przejęli

 • andaraos

  Oceniono 110 razy 80

  Jedno - różnią się jedynie w drobiazgach - stado, a gryzą się, jak wściekłe psy!
  Oby nam się "przy okazji" nie oberwało.

 • pszczy2000

  Oceniono 43 razy 33

  Poczytajcie sobie ksiazke "Po drugiej stronie lustracji" - Kaczynski co miesiac od Iwanowskiego - Pineiry dostawal 10 tys.dolarow na pocatku lat 90-tych,jego przekrety z Porozumieniem Centrum,krecenie lodow z Glapinskim,oszustwa majatkowe - gosciu ma praktyke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje