Poseł PO zawiadamia prokuraturę ws. oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego

22.05.2013 20:10
Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Poseł PO Cezary Tomczyk skierował dzisiaj do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przestępstwa nieujawnienia w oświadczeniu majątkowym ponad 400 tys. zł darowizny od Prawa i Sprawiedliwości.
- Wysłałem dzisiaj pocztą zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego - poinformował Tomczyk.

W przekazanym zawiadomieniu Tomczyk powołuje się na doniesienia medialne, według których Kaczyński miał otrzymać od klubu PiS 300 tys. zł, które zapłacił adwokatowi Rafałowi Rogalskiemu za reprezentowanie w sprawach związanych z katastrofą smoleńską. Kolejne 100 tys. zł PiS miało przekazać kancelarii prawnej z Pomorza, która reprezentowała Kaczyńskiego w sprawach o naruszenie dóbr osobistych z Januszem Kaczmarkiem, Romanem Giertychem i Januszem Palikotem - napisano w zawiadomieniu.

"Oba przysporzenia majątkowe Kaczyński winien był wpisać w oświadczenie majątkowe lub rejestr korzyści, które składał jako poseł na Sejm RP, czego jednak nie uczynił. (...) Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu o stanie majątkowym powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 kodeksu karnego (fałszywe zeznania, za które grozi do 3 lat więzienia - red.)" - napisano w zawiadomieniu skierowanym przez Tomczyka do prokuratury.

Kosztowna pomoc prawna

Tomczyk powołuje się na artykuł "Kasa i Sprawiedliwość" w "Newsweeku". Przywołuje też wypowiedź rzecznika PiS, że pomoc prawna dla rodzin smoleńskich była finansowana za pośrednictwem klubu parlamentarnego PiS.

Tygodnik "Newsweek" dotarł do umowy, którą Rafał Rogalski podpisał z PiS-em. Zgodnie z jej treścią prawnik miał zająć się "podejmowaniem na rzecz klubu PiS czynności prawnych w związku z działalnością organów państwa zaangażowanych w wyjaśnianie katastrofy". W sumie zarobił w ten sposób ok. 250 tysięcy złotych.

Poza tym, w ostatnim numerze tygodnik poinformował, że PiS regularnie opłaca jedną z gdańskich kancelarii prawnych, której częstym klientem jest Kaczyński. Jeden z byłych współpracowników prezesa zdradził "Newsweekowi": - Kostrzewski [Stanisław, skarbnik PiS - red.] przy wódeczce powiedział mi kiedyś, że z księgowaniem procesów prezesa ma spory problem, bo nie jest jasne, czy partia w ogóle powinna płacić za takie rzeczy.

Zobacz także
Komentarze (522)
Poseł PO zawiadamia prokuraturę ws. oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • slmako

  Oceniono 1 raz 1

  I tak to zostanie ??? To ja nie place podatkow wiecejjesli gadzina nie zaplaci podatku od darowizny

 • 3.janusz

  Oceniono 1 raz 1

  -
  Jarunio-"Polskę Zbaw" to najwydajniejszy "dojarz" Rzeczpospolitej.
  Wydajniejszy niż w dawnych czasach kołchozowe dojarki-rekordzistki w sowieckiej Rosji.
  -

 • patriotaa

  Oceniono 2 razy 2

  A dla mnie kilku posłów z PO powiedziało przy wódeczce że czlonki PO gdy są sztywne gwałcą małolaty

 • alexy-dwa

  Oceniono 1 raz 1

  Mówiąc krótko -konfident.Za komuny tacy jak on donosili do SB na swoich kolegów. Na przykład Boni - daleko nie szukając.

 • alexy-dwa

  0

  Morda taka że tylko kopać.Zaznaczam że jestem wrogiem PiS.

 • piotr110660

  Oceniono 3 razy 3

  Ze zdjęcia intelektujalista

 • kenjed

  Oceniono 2 razy 0

  www.youtube.com/watch?v=vbizefOCo-w

 • rita57

  Oceniono 3 razy 1

  no bo co innego wymyśli taki młody, wykształcony z dużego miasta...?:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje