Tusk: Specjalne posiedzenie zarządu i "scenariusz szybkich działań" w PO

22.05.2013 17:27
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na czwartkowym specjalnym posiedzeniu zarządu PO zaproponuje scenariusz "szybkich działań", które doprowadzą do finału emocje wyborcze wewnątrz partii. - Muszę uporządkować sytuację w Platformie - zapowiedział dziś Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli.
Według premiera jedną z przyczyn pogarszających się ostatnio notowań PO w sondażach jest sytuacja wewnątrz partii, spowodowana zbliżającymi się w wyborami władz Platformy.

- Temperatura w Platformie jest gorąca, dlatego muszę uporządkować tę sytuację w Platformie. Jutro (podczas zarządu partii) zaproponuję taki scenariusz szybkich działań, które powinny doprowadzić przede wszystkim do szybkiego finału tych emocji wyborczych wewnątrz Platformy - powiedział Tusk dziennikarzom.

Objazd po kraju tak, ale dopiero po uporządkowaniu sytuacji w PO

Jak podkreślił, dopiero po uporządkowaniu sytuacji w PO będzie gotowy także do innych działań, m.in. do zapowiadanego objazdu po Polsce. Premier dodał jednocześnie, że z objazdem poczeka do momentu zatwierdzenia nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

Tusk przyznał, że ilość spraw absorbujących jego uwagę w Warszawie jest tak duża, że ogranicza to do minimum możliwość spotykania się z wyborcami w całym kraju. - To nie jest kampania w końcu, tylko środek pomiędzy wyborami - zauważył.

Zmienił się lider na scenie politycznej

Premier, odnosząc się do ostatnich sondaży preferencji partyjnych, ocenił, że wyraźnie wskazują one na to, iż zmienił się lider na polskiej scenie politycznej.

- Nie chcę udawać tutaj generalnego profetyka, ale uprzedzałem koleżanki i kolegów z Platformy, że rok 2013 może być rokiem przecięcia się tych sondaży. Sytuacja nie sprzyja dzisiaj rządzącym i nie jest to tylko polski fenomen. Chcę podkreślić bardzo wyraźnie, że inaczej niż niektórzy, także u mnie, w mojej Platformie, nie sądzę, żeby media były źródłem naszych niepowodzeń. Nigdy tak nie jest - oświadczył Tusk.

Według niego rzeczą oczywistą jest, że opozycja nie śpi, a jej intensywne działania w końcu przynoszą pozytywne dla konkurencji efekty.

Zdaniem premiera przyczyn spadku notowań rządu należy szukać także w skutkach wieloletniego kryzysu, które coraz częściej dotykają zwykłych ludzi, co - jak mówił - widać po wzroście bezrobocia w Polsce. - Jak ktoś nie ma pracy, to nie widzi powodu, żeby kochać władze, nawet jeśli ta władza stara się tłumaczyć, że metody, jakich używamy, są właściwie, optymalne i najlepsze z możliwych - powiedział Tusk.

"Nie mam zamiaru rezygnować z patentu na długowieczność"

Szef rządu dodał, że pomimo tych wszystkich czynników jest "umiarkowanym optymistą", jeśli chodzi o wynik wyborów w 2015 roku. - Roboty przed nami rzeczywiście bardzo dużo, ale przestrzegam tych wszystkich, którzy uważają, że po sześciu latach rządów wynik blisko 30 proc. zaufania to jest katastrofa, (...) bo co wtedy powiedzieć o innych konkurentach - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, gdyby wyrokować na podstawie tych sondaży, to PiS powinien być już "dawno pogrzebany", a o innych partiach nie byłoby mowy w Polsce. - Raz na wozie, raz pod wozem. Nikt nie ma patentu na wieczność. Chyba przez kawałek czasu pokazywałem, że mam patent na długowieczność i nie mam zamiaru z tego patentu rezygnować - powiedział Tusk.

Według sondażu TNS Polska, gdyby wybory odbyły się w pierwszej połowie maja, wygrałoby je PiS; zamiar głosowania na tę partię wyraziło 28 proc. osób deklarujących udział w wyborach. Na drugim miejscu znalazła się PO z 25 proc. głosów. Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie: SLD (12 proc.) oraz Ruch Palikota (8 proc.).

Z kolei według sondażu CBOS na PiS zagłosowałoby w maju 26 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach parlamentarnych, na PO głos oddałoby 23 proc. Do Sejmu weszłyby dwie partie: SLD - z 9-proc. poparciem i PSL, które w sondażu otrzymało 6 proc.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (259)
Zaloguj się
 • v_kolumna_v

  Oceniono 293 razy 123

  Liczymy obywatelu premierze, że ten scenariusz szybkich działań będzie dotyczyć pośpiesznej ewakuacji tego rządu.

 • bent-ley

  Oceniono 223 razy 89

  byłoby dobrze gdyby Pan, Panie Premierze mógł powiedzieć i zdobyć się na odwagę jak bardzo jest Pan temu państwu niepotrzebny - podobnie jak poprzedni premierzy - którym nie towarzyszyło myślenie o Polsce tylko o biznesie na Polsce...podobnie jak całemu temu pseudopolskiemu politycznemu ekskrementowi......

 • amorvertical

  Oceniono 155 razy 71

  Może byś się w końcu wziął za porządki w kraju nierobie, a nie za swoją partyjkę. Jak rozżarzona fajerka zaczęła przypiekać derrier toś się dopiero obudził pacanie!

 • caro3139

  Oceniono 149 razy 57

  Narodzie zmiłuj się i głosuj na nas bo nas ten PiS powsadza do pierdla za jakieś duperele w rodzaju afer hazardowych , Amber Goldów czy za zegarki Sławka Nowaka,Narodzie obiecuje wam zielona wyspę.

  Donald T.

 • bgdvfters99

  Oceniono 113 razy 47

  dwa szybkie dzialania donalda
  szybkie podanie sie do dymisji i wymiana zegarkow
  szybki wyjazd do PERU bez powrotu

 • niekcemalemuszem

  Oceniono 97 razy 43

  Tytuly z dzisiaj:
  1. Dlaczego premier milczy? Media buzują od spekulacji na temat kryzysu w rządzie i PO 12:48
  2. Tusk: Specjalne posiedzenie zarządu i "scenariusz szybkich działań" w PO 17:33

  Hahahahahahahahhahhahha...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje