Tusk: Specjalne posiedzenie zarządu i "scenariusz szybkich działań" w PO

22.05.2013 17:27
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na czwartkowym specjalnym posiedzeniu zarządu PO zaproponuje scenariusz "szybkich działań", które doprowadzą do finału emocje wyborcze wewnątrz partii. - Muszę uporządkować sytuację w Platformie - zapowiedział dziś Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli.
Według premiera jedną z przyczyn pogarszających się ostatnio notowań PO w sondażach jest sytuacja wewnątrz partii, spowodowana zbliżającymi się w wyborami władz Platformy.

- Temperatura w Platformie jest gorąca, dlatego muszę uporządkować tę sytuację w Platformie. Jutro (podczas zarządu partii) zaproponuję taki scenariusz szybkich działań, które powinny doprowadzić przede wszystkim do szybkiego finału tych emocji wyborczych wewnątrz Platformy - powiedział Tusk dziennikarzom.

Objazd po kraju tak, ale dopiero po uporządkowaniu sytuacji w PO

Jak podkreślił, dopiero po uporządkowaniu sytuacji w PO będzie gotowy także do innych działań, m.in. do zapowiadanego objazdu po Polsce. Premier dodał jednocześnie, że z objazdem poczeka do momentu zatwierdzenia nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

Tusk przyznał, że ilość spraw absorbujących jego uwagę w Warszawie jest tak duża, że ogranicza to do minimum możliwość spotykania się z wyborcami w całym kraju. - To nie jest kampania w końcu, tylko środek pomiędzy wyborami - zauważył.

Zmienił się lider na scenie politycznej

Premier, odnosząc się do ostatnich sondaży preferencji partyjnych, ocenił, że wyraźnie wskazują one na to, iż zmienił się lider na polskiej scenie politycznej.

- Nie chcę udawać tutaj generalnego profetyka, ale uprzedzałem koleżanki i kolegów z Platformy, że rok 2013 może być rokiem przecięcia się tych sondaży. Sytuacja nie sprzyja dzisiaj rządzącym i nie jest to tylko polski fenomen. Chcę podkreślić bardzo wyraźnie, że inaczej niż niektórzy, także u mnie, w mojej Platformie, nie sądzę, żeby media były źródłem naszych niepowodzeń. Nigdy tak nie jest - oświadczył Tusk.

Według niego rzeczą oczywistą jest, że opozycja nie śpi, a jej intensywne działania w końcu przynoszą pozytywne dla konkurencji efekty.

Zdaniem premiera przyczyn spadku notowań rządu należy szukać także w skutkach wieloletniego kryzysu, które coraz częściej dotykają zwykłych ludzi, co - jak mówił - widać po wzroście bezrobocia w Polsce. - Jak ktoś nie ma pracy, to nie widzi powodu, żeby kochać władze, nawet jeśli ta władza stara się tłumaczyć, że metody, jakich używamy, są właściwie, optymalne i najlepsze z możliwych - powiedział Tusk.

"Nie mam zamiaru rezygnować z patentu na długowieczność"

Szef rządu dodał, że pomimo tych wszystkich czynników jest "umiarkowanym optymistą", jeśli chodzi o wynik wyborów w 2015 roku. - Roboty przed nami rzeczywiście bardzo dużo, ale przestrzegam tych wszystkich, którzy uważają, że po sześciu latach rządów wynik blisko 30 proc. zaufania to jest katastrofa, (...) bo co wtedy powiedzieć o innych konkurentach - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, gdyby wyrokować na podstawie tych sondaży, to PiS powinien być już "dawno pogrzebany", a o innych partiach nie byłoby mowy w Polsce. - Raz na wozie, raz pod wozem. Nikt nie ma patentu na wieczność. Chyba przez kawałek czasu pokazywałem, że mam patent na długowieczność i nie mam zamiaru z tego patentu rezygnować - powiedział Tusk.

Według sondażu TNS Polska, gdyby wybory odbyły się w pierwszej połowie maja, wygrałoby je PiS; zamiar głosowania na tę partię wyraziło 28 proc. osób deklarujących udział w wyborach. Na drugim miejscu znalazła się PO z 25 proc. głosów. Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie: SLD (12 proc.) oraz Ruch Palikota (8 proc.).

Z kolei według sondażu CBOS na PiS zagłosowałoby w maju 26 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach parlamentarnych, na PO głos oddałoby 23 proc. Do Sejmu weszłyby dwie partie: SLD - z 9-proc. poparciem i PSL, które w sondażu otrzymało 6 proc.

Zobacz także
Komentarze (259)
Tusk: Specjalne posiedzenie zarządu i "scenariusz szybkich działań" w PO
Zaloguj się
 • michu-najlepszy

  0

  Milczy bo wyczerpał pakiet obiecanek, obecnie czeka aż zapomnicie co obiecał i pakiet powtórzy. Natomiast PIS jeżeli dumę i butę wysunie przed wyborami to przegra, obecne milczenie Donalda jest złotem Albert Goldu, a nie docenienie przez opozycje profesjonalnie dopracowanej demagogi PO będzie błędem opozycji . Co do reszty spraw prostych obywateli po staremu ale o połowę gorzej czyli pracy mało, płace niskie, procent rent wypłacanych w Polsce będzie najniższy w Europie na dodatek od najniższych płac. Niemieckich emerytów nie dogonimy bo Oni balują na Teneryfach przy 1500 euro miesięcznej emerytury, stać Ich na hotel na Teneryfach z wyżywieniem za co zapłaci 1000 Euro za miesiąc . Polak 1000 zł emerytury mieszkanie z mediami 800 zł pozostaje na mleko namaczanej w nim bułce , jeden plus dla Polaka że przy bezzębiu i tak nic innego by nie pogryzł.
  I jak takim krasomówcom można ufać przecież od okrągłego stołu ciulają na okrągło.
  Z poważaniem

 • muchancha

  Oceniono 1 raz 1

  "Zdaniem premiera przyczyn spadku notowań rządu należy szukać także w skutkach wieloletniego kryzysu,"

  -To nie byliśmy zieloną wyspą przez te lata?

  "które coraz częściej dotykają zwykłych ludzi, "

  -A czemu nie dotyka polityków opłacanych z pieniędzy zwykłych ludzi?

  "co - jak mówił - widać po wzroście bezrobocia w Polsce. - Jak ktoś nie ma pracy, to nie widzi powodu, żeby kochać władze, nawet jeśli ta władza stara się tłumaczyć, że metody, jakich używamy, są właściwie, optymalne i najlepsze z możliwych - powiedział Tusk."

  - Dlaczego w takim razie nie przynoszą konkretnych rezultatów?

 • koniu800

  Oceniono 2 razy 2

  boże teraz to dopiero zaczną kraść

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 3 razy 3

  << Muszę uporządkować sytuację >>
  Tusku, ty juz nic nie musisz. Odejdz.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 3 razy 3

  << Nie chcę udawać tutaj generalnego profetyka, ale uprzedzałem koleżanki i kolegów z Platformy, ze>>
  .. nie mam z kim przegrac.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 3 razy 3

  Premieru Donaldu Tusku. Gdzie Tuskobus ? Chcemy Tuskobus ( z zawartoscią) na drogach miast i wsi, by oswiecal nas i doradzal, jak zyc lepiej. Subito !

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 3 razy 3

  >> Zdaniem premiera przyczyn spadku notowań rządu należy szukać także w skutkach wieloletniego kryzysu, <<
  Klamiesz, kanalio. Jakiego wieloletniego kryzysu ??? Przeciez od dawna kadzicie o zielonej wyspie i rownomiernym, dynamicznym wzroscie, tanich obligacjach bedacym zrodlem POdziwu calej Europy. Ba, swiata i kosmosu.
  Kryzys to z importu, wbij to sobie wreszcie do glowy i przestan straszyc swoich zwolennikow.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 3 razy 3

  << Chcę podkreślić bardzo wyraźnie, że inaczej niż niektórzy, także u mnie, w mojej Platformie, >>

  "W mojej platformie"= "Panstwo to ja" - Jak u Ludwika XIV-go, POnarchia absolutna Póltuska I-go.
  Nawet komuch Gierek mowil o "naszej" partii i nie byl tak zachlanny w grabieniu wladzy jak Tusk.

 • aleksy_zorba

  Oceniono 5 razy 5

  no nie jaja jak berety
  skomentuje to tak
  bu ha ha ha ha hi hi hi he he he he hu hu hu hu ...
  nowe otwarcie bu ha ha ha ha ha
  potem bedzie nowe xepose bu ha ha ha ha ha
  potem nowy tuskobus he he he he
  potem nowe...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje