Oświadczenie majątkowe min. Nowaka pod lupą prokuratury. "Zataił fakt posiadania zegarka"

22.05.2013 13:21
Sławomir Nowak, minister transportu

Sławomir Nowak, minister transportu (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

- Prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo ws. złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego przez ministra Sławomira Nowaka - powiedział na antenie TVN24 Dariusz Ślepokura, rzecznik prokuratury okręgowej. Jak poinformował prokurator, chodzi o "zatajenie w oświadczeniu faktu posiadania zegarka o wartości powyżej 10 tys. złotych oraz fakty leasingowania samochodu marki Volvo". Sprawą zajmie się CBA.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra infrastruktury złożył do prokuratury poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek. - Jest to przestępstwo ścigane z urzędu, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech - powiedział Dariusz Ślepokura.

Prokuratura poinformowała dziennikarzy, że postępowanie dopiero się rozpoczyna, a Sławomir Nowak nie został jeszcze w tej sprawie przesłuchany. - W najbliższym czasie prokurator powierzy śledztwo do prowadzenia w całości CBA i będą wykonywane czynności procesowe - stwierdził rzecznik. - Nie budzi wątpliwości, że w ramach tego postępowania pan minister zostanie przesłuchany - podkreślił.

Nowak zadowolony z decyzji prokuratury

Po informacji prokuratury oświadczenie w tej sprawie wydał Sławomir Nowak. "Z zadowoleniem przyjąłem decyzję prokuratury w sprawie wszczęcia śledztwa. Pozwoli to w sposób bezstronny i definitywny wyjaśnić sprawę. Już wcześniej zadeklarowałem w piśmie do CBA moją gotowość do pełnej współpracy i wyjaśnień" - napisał minister transportu.

Dodał, że jego intencja "nigdy nie było ukrywanie stanu majątkowego". "Zgodnie z prawem w oświadczeniu majątkowym należy wpisywać rzeczy, których jest się właścicielem. W 2012 roku moja żona prowadząca własną praktykę lekarską wzięła nowy samochód w leasing na własny gabinet. Zatem samochód jest przedmiotem leasingu i nie jest naszą własnością ponieważ formalnie jego właścicielem jest bank". - wyjaśnia minister.

"Dla świętego spokoju uznałem, że wpiszę go do oświadczenia choć formalnie nie ma takiego obowiązku. Przypominam, że jedyny wartościowy zegarek, który posiadam jest prezentem od mojej żony oraz rodziców, dlatego wpisałem go do oświadczenia majątkowego. Nigdy nie ukrywałem faktu posiadania zegarka, w przeciwnym razie bym go nie nosił. Celem oświadczeń majątkowych jest weryfikacja majątku osób publicznych pod kątem ukrywania majątku, a nie jego publicznej prezentacji. Liczę, że prokuratura ostatecznie oczyści mnie z kłamliwych i insynuujących zarzutów" - napisał Sławomir Nowak.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (233)
Zaloguj się
 • czarnybialyszary

  Oceniono 378 razy 284

  ,,program PO-głosujcie na nas bo PiS wróci do władzy. Koniec programu"

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 212 razy 200

  A może by tak, Szanowny Urzędzie Prokuratorski (jak to mawiał porucznik Borewicz) - przyjrzeć się przy okazji nieco uważniej trzem milionom na koncie pana Serafina?

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 232 razy 186

  Zsynchronizujmy zegarki!

  Jeżeli prokuratura czuje już nosem, że PO idzie do piachu, może nawet doprowadzić tę sprawę do końca. :)

 • firstkaktus

  Oceniono 187 razy 167

  Spokojna głowa ! Umorzą !

  Jakoś się jeszcze nie zdarzyło aby ludkowi ze świecznika nie umorzyli . Wsadzają jedynie babcie za handel pietruszką .

 • wetib

  Oceniono 131 razy 71

  Jaka władza taki minister

  Policzmy, ile pieniędzy zwykły, przeciętny Polak dostaje na czysto, a z ilu zostaje okradany. Policzmy przybliżony ogólny podatek z jednego pełnego obrotu pieniędzmi.
  Prezes Nowak, mający sklep z butami chce zatrudnić pracownika, ma wygospodarowane na ten cel 4500 zł miesięcznie. Zatrudnia Pana Kowalskiego, który po odliczeniu składek pracodawcy (w tym ZUS 365zł) zarabia brutto 3730 zł (obecna średnia krajowa). Jednak Pan Kowalski musi odciągnąć te same składki (w tym znowu ZUS 365zł), i zarabia netto 2665 zł. Niezadowolony Pan Kowalski postanawia obkupić rodzinę butami ze sklepu Pana Nowaka. Jednak do kieszeni Pana Nowaka trafi ta kwota pomniejszona o podatek VAT , czyli 2052zł Teraz jednak Pan Nowak się wzbogacił. Znaczy to, że musi zapłacić podatek dochodowy PIT 18 lub 19% (w 2. progu 32%). Panu Nowakowi pozostało 1662zł Pieniadze wróciły do Pana Nowaka, na początku miał ich 4500, teraz ma 1662zł, ma dokładnie 37%. Państwo ukradło różnymi podatkami 63%
  PS. Nie uwzględniono dodatkowych podatków, które by powiększyły ostateczne rezultat podatku 63%, np : akcyza, podatki lokalne, mandaty, korupcja, podatki od kupna sprzedazy, darowizn, kotow psow, inflacji, i mnóstwa innych. Realnie podatki w PL wynoszą około 70-80%..Wszystkie dane można sprawdzić, nie ma tu żadnego przekłamania. Proponuje zapoznać się z krzywą Laffera by zrozumieć, jak to wszystko jest źle zrobione. Pan Rostowski najwidocznie nie zna tej krzywej. Musimy zrozumieć że kryzys nie jest krzysem. To jest rezultat. Jak obywatele w Europie mają żyć, prowadzić fimy, zatrudniać nowych ludzi, kupować przy takim obciążeniu podatkowym?
  Osobiście uważam, że jedynie Kongres Nowej Prawicy (sprawdź w wikipedii) ma postaluty, które mogłyby zmienić obecne złodziejstwo.

 • kniazwitold

  Oceniono 84 razy 68

  Kolejny Andrzej Pęczak Platformy nam się szykuje.

 • amgc63

  Oceniono 80 razy 68

  Liczy się lans modne lokale drogie drinki.

 • szy52

  Oceniono 82 razy 66

  Sławek

  a było otworzyć konto numeryczne w Szwajcarii
  na podstawionego "słupa"
  i
  miałbyś forsę i spokój...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 70 razy 52

  Ex-tap madl jest bezpieczny. Wierchuszka mu zginąć nie da.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje