Harleye, metale przemysłowe, dwór z parkiem [10 OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH]

Małgorzata Kidawa-Błońska, Antoni Macierewicz, Krystyna Pawłowicz, Sławomir Nowak

Małgorzata Kidawa-Błońska, Antoni Macierewicz, Krystyna Pawłowicz, Sławomir Nowak (Fot. Agencja Gazeta)

Domy i mieszkania warte ponad 12 milionów złotych, wielki dwór z parkiem, wyposażenie mieszkania za 150 tysięcy złotych i metale przemysłowe o wartości 137 tysięcy złotych. To tylko niektóre perełki, o jakich poinformowali posłowie. Opublikowano oświadczenia majątkowe polskich parlamentarzystów za 2012 rok. Wybraliśmy dla Was 10 ciekawych przykładów.
Nie wszyscy posłowie chętnie mówią o tym, co składa się na ich majątek. Co roku jednak muszą - mniej lub bardziej dokładnie - opisać wszystko, co do nich należy. Wśród oświadczeń posłów można znaleźć takich, którzy wiele cennych przedmiotów odziedziczyli, a także takich, którzy do swojego majątku doszli sami. Naszą listę 10 najciekawszych przykładów otwiera właścicielka... dwóch harleyów.

1. Dużą i różnorodną flotą pojazdów dysponuje senator PO z Kalisza Małgorzata Adamczyk. Posiada nie tylko samochód osobowy - citroena C5, ale i terenowego land rovera, ciągnik rolniczy, samochód ciężarowy DAF oraz dwa motocykle Harley-Davidson.

"Pamiątki po premierze Grabskim"

2. Ciekawy wpis w rubryce "składniki mienia ruchomego powyżej 10 tys. zł" ma Małgorzata Kidawa-Błońska - wiceprzewodnicząca klubu poselskiego PO. Wpisała tam "pamiątki rodzinne". Pani poseł jest prawnuczką drugiego prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego i dwukrotnego premiera Władysława Grabskiego - autora słynnej reformy walutowej. - Wśród tych pamiątek mam obrazy mojej babci (Zofii Wojciechowskiej-Grabskiej - red.), która była malarką - mówi Kidawa-Błońska w rozmowie z Gazeta.pl.

3. 150 tys. zł. - na tyle wyceniła część swojego "wyposażenia mieszkania" posłanka PiS Anna Fotyga. Była szefowa MSZ zaliczyła do tego porcelanę, meble, księgozbiór oraz obrazy. Dodatkowe 50 tys. warte jest wyposażenie biura projektowego jej męża.

Nieruchomości warte miliony

4. Ponad 12,5 mln zł - tyle warte są nieruchomości, jakie wspólnie z żoną posiada poseł PO Roman Kosecki. Sam ich dom jest wart ponad 6 mln zł.

5. Podobnie jak poseł Kosecki, sporym portfelem nieruchomości może pochwalić się poseł PO Cezary Kucharski. Posiada on prawie 20 nieruchomości wartych w sumie prawie 12 mln zł.

6. Poseł PiS Antoni Macierewicz postanowił chyba bardzo skrupulatnie wypełnić swoje oświadczenie majątkowe. Poinformował w nim bowiem o oszczędnościach w wysokości... 0,81 dolara i 8,30 euro.

Minister Nowak o zegarku. Oszczędnie

7. Sławomir Nowak, który jest ostatnio częstym tematem polskich mediów w rubryce "składniki mienia ruchomego powyżej 10 tys. zł" wpisał "zegarek". Niestety. nie ujawnił, ile dokładnie jest on warty.

8. Cóż jednak po zegarkach. Znana ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi posłanka PiS Krystyna Pawłowicz w rubryce "składniki mienia ruchomego powyżej 10 tys. zł" wpisała... metale przemysłowe o wartości 137 tys. zł.

Wysokie zarobki

9. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ma dom o wielkości 800 metrów kwadratowych na działce 14-hektarowej. Jest tam również park, leśniczówka i "lamus". Według Sikorskiego cała nieruchomość jest warta około 4 milionów złotych. Razem z żoną, światowej sławy dziennikarką Anne Applebaum posiada również 170-metrowe mieszkanie o wartości 1,8 mln zł. Jeżeli zaś chodzi o zarobki małżeństwa, zdecydowanie lepiej radzi sobie pani Applebaum, która w zeszłym roku zarobiła 215 tysięcy funtów brytyjskich i 200 tysięcy dolarów.

10. Naszą listę zamyka poseł PO Dariusz Rosati. Rosati jest ekonomistą i nie jest posłem zawodowym. W związku z tym pobiera wynagrodzenia w innych firmach. Jako członek rady nadzorczej banku Millennium zarobił w zeszłym roku 281 tysięcy 225 złotych. Oprócz tego poseł współpracuje z SGH i Uczelnią Łazarskiego.

Wszystkie oświadczenia majątkowe posłów znajdziesz tutaj >>>

Zobacz także
 • Barbara Kudrycka, Ryszard Kalisz, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot Oświadczenia majątkowe posłów - czego można się z nich dowiedzieć
Komentarze (97)
Harleye, metale przemysłowe, dwór z parkiem [10 OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH]
Zaloguj się
 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Co w tyym niezwykłego? jak senator jest rolnikiem to musi mieć ciągnik, samochód by pojechać gdziekolwiek a jak są korki to motoem. Jak ktoś jest z rodziny z historią to ma zasoby chyba ,że Rosja bolszewicka ich ograbiła,hitlerowcy poprawili, a następnie bolszewicy z PZPR, a na dzień doby tez i iIV RP. Grabieżców trochę przetoczyło się przez Polskę.Niesczęście są posłowie z PIS, bo jak taki nic nie ma, nigdy Firmy nie miał, to jego działalność rujnuje Polskę i polskie Firmy, bo on się na gospodarce nie zna. B.Klimkiewicz.

 • pogromca_gamonia

  Oceniono 4 razy 0

  Jarek zadeklarowal:

  1) kuwete z zawartoscia o wielkiej wartosci emocjonalnej;
  2) pistolecik do obrony przed zamachowcami ( taki malutki)
  3) butle z helem i papierowe samolociki ( po co mu to???)

 • waw-el

  Oceniono 1 raz 1

  na tej krotkiej liscie nie widze Vicka Rostowskiego, a przeciez z oswiadczen z lat poprzednich wiemy ze posiadal 60 mln. zl. 5 mieszkan i 3 domy . czyzby wszystko stracil????????

 • konus33

  Oceniono 3 razy 3

  no dobra to sa oficjalne majątki a teraz proszę to co stoi na dzieci zony kochanki braci siostry etc.

 • maruti800

  Oceniono 3 razy 3

  Człowiek zawsze będzie robił tak, żeby poprawić swój byt. Gdy rozwinie w sobie chciwość, nigdy nie powie dość. Ile pieniędzy, czy innych dóbr weźmie dla siebie, to zależy tylko od stanowiska i możliwości. Ktokolwiek dostanie jakąś miarę władzy, natychmiast zaczyna z niej korzystać dla swojego dobra. To się zaczyna już w przedszkolu.
  dom w Jeziorzanach

 • ptys97

  Oceniono 1 raz 1

  a kolesie z sld nie wypelniaja tego typu oswiadczen?

 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz 1

  Widać teraz PIS-owców na tle PO.

 • xswedc

  0

  No i po co jest ten artykuł?

  Znacznie ciekawsze byłoby porównanie aktualnych oświadczeń, z tymi, które były składane na początku kadencji. Wtedy byłoby widać, kto posłował, a kto się dorobił. Proste? Widać nie dla każdego...

  W dodatku autorzy skupili się na posłach PO (w ramach obecnej nagonki?), a pominęli znacznie ciekawszych posłów z PSL oraz zawsze uczciwy i patriotyczny PiS.

  No cóż, po raz kolejny potwierdza się, że Gazeta nie ma dziennikarzy potrafiących spojrzeć na istotne sprawy szerzej, analitycznie. Ma tylko protów, milów, lmgów ukrywających się za ksywkami. Ma też "analytyczkę" Wielowieyską - nie ukrywającą się, choć ona akurat powinna...

 • husarz007

  Oceniono 2 razy 0

  Takiej manipulacji nawet gazeta matka nie potrafila (chociaz moge sie mylic, pamiec zawodzi).: Tytul
  " Harleye, metale przemysłowe, dwór z parkiem [10 OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH]", pod tytulem zdjecie posla Macierewicza (jesli ktos nie pameta, hate figure no 1). A na dole oswiadczenie posla Macierewicza. To nic, ze nie majace nic wspolnego z tytulem. Ale to przeciez nie wazne. Wazne, ze ludzie go skojarza z "" Harleye, metale przemysłowe, dwór z parkiem". Oczywista robota towariszcow z placu czerwonego. Ale coz to.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje