Harleye, metale przemysłowe, dwór z parkiem [10 OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH]

22.05.2013 13:02
Małgorzata Kidawa-Błońska, Antoni Macierewicz, Krystyna Pawłowicz, Sławomir Nowak

Małgorzata Kidawa-Błońska, Antoni Macierewicz, Krystyna Pawłowicz, Sławomir Nowak (Fot. Agencja Gazeta)

Domy i mieszkania warte ponad 12 milionów złotych, wielki dwór z parkiem, wyposażenie mieszkania za 150 tysięcy złotych i metale przemysłowe o wartości 137 tysięcy złotych. To tylko niektóre perełki, o jakich poinformowali posłowie. Opublikowano oświadczenia majątkowe polskich parlamentarzystów za 2012 rok. Wybraliśmy dla Was 10 ciekawych przykładów.
Nie wszyscy posłowie chętnie mówią o tym, co składa się na ich majątek. Co roku jednak muszą - mniej lub bardziej dokładnie - opisać wszystko, co do nich należy. Wśród oświadczeń posłów można znaleźć takich, którzy wiele cennych przedmiotów odziedziczyli, a także takich, którzy do swojego majątku doszli sami. Naszą listę 10 najciekawszych przykładów otwiera właścicielka... dwóch harleyów.

1. Dużą i różnorodną flotą pojazdów dysponuje senator PO z Kalisza Małgorzata Adamczyk. Posiada nie tylko samochód osobowy - citroena C5, ale i terenowego land rovera, ciągnik rolniczy, samochód ciężarowy DAF oraz dwa motocykle Harley-Davidson.

"Pamiątki po premierze Grabskim"

2. Ciekawy wpis w rubryce "składniki mienia ruchomego powyżej 10 tys. zł" ma Małgorzata Kidawa-Błońska - wiceprzewodnicząca klubu poselskiego PO. Wpisała tam "pamiątki rodzinne". Pani poseł jest prawnuczką drugiego prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego i dwukrotnego premiera Władysława Grabskiego - autora słynnej reformy walutowej. - Wśród tych pamiątek mam obrazy mojej babci (Zofii Wojciechowskiej-Grabskiej - red.), która była malarką - mówi Kidawa-Błońska w rozmowie z Gazeta.pl.

3. 150 tys. zł. - na tyle wyceniła część swojego "wyposażenia mieszkania" posłanka PiS Anna Fotyga. Była szefowa MSZ zaliczyła do tego porcelanę, meble, księgozbiór oraz obrazy. Dodatkowe 50 tys. warte jest wyposażenie biura projektowego jej męża.

Nieruchomości warte miliony

4. Ponad 12,5 mln zł - tyle warte są nieruchomości, jakie wspólnie z żoną posiada poseł PO Roman Kosecki. Sam ich dom jest wart ponad 6 mln zł.

5. Podobnie jak poseł Kosecki, sporym portfelem nieruchomości może pochwalić się poseł PO Cezary Kucharski. Posiada on prawie 20 nieruchomości wartych w sumie prawie 12 mln zł.

6. Poseł PiS Antoni Macierewicz postanowił chyba bardzo skrupulatnie wypełnić swoje oświadczenie majątkowe. Poinformował w nim bowiem o oszczędnościach w wysokości... 0,81 dolara i 8,30 euro.

Minister Nowak o zegarku. Oszczędnie

7. Sławomir Nowak, który jest ostatnio częstym tematem polskich mediów w rubryce "składniki mienia ruchomego powyżej 10 tys. zł" wpisał "zegarek". Niestety. nie ujawnił, ile dokładnie jest on warty.

8. Cóż jednak po zegarkach. Znana ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi posłanka PiS Krystyna Pawłowicz w rubryce "składniki mienia ruchomego powyżej 10 tys. zł" wpisała... metale przemysłowe o wartości 137 tys. zł.

Wysokie zarobki

9. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ma dom o wielkości 800 metrów kwadratowych na działce 14-hektarowej. Jest tam również park, leśniczówka i "lamus". Według Sikorskiego cała nieruchomość jest warta około 4 milionów złotych. Razem z żoną, światowej sławy dziennikarką Anne Applebaum posiada również 170-metrowe mieszkanie o wartości 1,8 mln zł. Jeżeli zaś chodzi o zarobki małżeństwa, zdecydowanie lepiej radzi sobie pani Applebaum, która w zeszłym roku zarobiła 215 tysięcy funtów brytyjskich i 200 tysięcy dolarów.

10. Naszą listę zamyka poseł PO Dariusz Rosati. Rosati jest ekonomistą i nie jest posłem zawodowym. W związku z tym pobiera wynagrodzenia w innych firmach. Jako członek rady nadzorczej banku Millennium zarobił w zeszłym roku 281 tysięcy 225 złotych. Oprócz tego poseł współpracuje z SGH i Uczelnią Łazarskiego.

Wszystkie oświadczenia majątkowe posłów znajdziesz tutaj >>>

Zobacz także
Komentarze (97)
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 142 razy 118

  Wpisywanie majątku to jedno ale czy był chociaż jeden przypadek sprawdzenia legalności pochodzenia pieniędzy na zakup tych majątków?

 • move_like_jagr

  Oceniono 92 razy 84

  Dodam, ze oczczednosci pana M. naprawde swiadcza o niezwyklej zaradnosci pana posla i oglaszam sezon ogorkowy za oficialnie otwarty.

 • m2h

  Oceniono 73 razy 59

  Boje się otworzyć lodówkę, żeby nie natknąć się na P. Pawłowicz albo P.Nowaka. Dosyć już o tych miernych aktorach. Napiszcie o naszych pięknych bielikach. Rośnie spora konkurencja dla żubrów. Polecam transmisję online na stronie lasów państwowych:

  www.lasy.gov.pl/bielik
  Przyjemnego dnia :)

 • misiak_spasiony

  Oceniono 86 razy 52

  Pawłowicz, jako "mienie ruchome" wpisała chyba wszystkie wibratory, które i tak degenerują jej mózg, zamiast sprawiać radość.
  To przykład tzw. "pożytecznej idiotki" dla kk i pis.

 • polipoler2

  Oceniono 71 razy 45

  sku...syny kłamią

 • cholonek

  Oceniono 76 razy 40

  Ta banda nierobów powinna sobie wpisać jako źródło stałych przychodów Stadion Narodowy, a najlepiej Kieszeń Podatnika.

 • amaz47

  Oceniono 32 razy 28

  Jeżeli po 4-ch kadencjach Mavierewicz ma takie oszczędności ,to ciekawe co on robi z ta kasą/
  Na co wydaje ?
  Chyba nie na panienki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje