Trzecia noc zamieszek w imigranckich przedmieściach Sztokholmu

22.05.2013 12:00
Podpalony samochód na przedmieściach Sztokholmu

Podpalony samochód na przedmieściach Sztokholmu (Fot. SCANPIX SWEDEN REUTERS)

Od trzech dni trwają zamieszki w imigranckich przedmieściach Sztokholmu. W nocy młodzież zaatakowała komisariat policji i spaliła centrum kultury - Nie poddamy się w obliczu przemocy - powiedział wczoraj szwedzki premier Fredrik Reinfeldt. To największe zamieszki w Szwecji od lat.
W nocy grupa młodzieży zaatakowała posterunek policji w Jakobsbergu na przedmieściach Sztokholmu. Uszkodzili budynki dwóch szkół oraz spalili centrum kultury, znajdujące się w zabytkowym budynku. - Spalono też 30 samochodów - powiedział Kjell Lindgren ze sztokholmskiej policji. 8 osób zostało aresztowanych.

Zamieszki trwają od niedzielnego wieczoru. Zaczęły się w miejscowości Husby, gdzie imigranci z krajów arabskich, Turcji i Somalii stanowią ponad 80 proc. mieszkańców, a potem przeniosły się na kolejne przedmieścia. W starciach we wtorek zostało rannych 7 policjantów.

Bezpośrednim powodem zamieszek było zastrzelenie przez policję 69-latka z Husby, który uzbrojony był w maczetę. - Nie poddamy się w obliczu przemocy - powiedział wczoraj szwedzki premier Fredrik Reinfeld. Jednocześnie zaapelował o spokój i przerwanie zamieszek.

Według komentatorów prawdziwym powodem zamieszek jest postępujące rozwarstwienie społeczeństwa szwedzkiego, którego najbiedniejszą część stanowią imigranci. Wśród licznej grupy imigrantów nie udało się rozwiązać problemu biedy i bezrobocia, które jest 3 razy większe niż u rodowitych Szwedów.

Zobacz także
Komentarze (575)
Zaloguj się
 • janek_z_janek

  Oceniono 2145 razy 2019

  Dlaczego nikt nie napisze wprost,że to muzułmanie wywołują te zamieszki.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 985 razy 913

  Durna ta Szwecja i jej władze. Przecież wystarczy zrobić ze Szwecji emirat, wprowadzić szariat i podporządkować jurysdykcji muzułmańskich sądów całe społeczeństwo - i będzie SPOKÓJ.

  A tak zupełnie poważnie - wygląda niestety na to, że w bliższej lub dalszej przyszłości może się tak stać naprawdę. I to nie tylko w Szwecji...

 • jawa03

  Oceniono 883 razy 853

  Imigranci, a zwłaszcza uchodźcy mają w Szwecj raj. Panństwo daje im kase, mieszkanie, wykształcenie, darmowego tłumacza w urzędach i placówkach słuzby zdrowia.

  A co na to uchodźcy? Są wdzięczni Allahowi bo to on im to wszytko dał.
  Szwedzi dla nich to naiwniacy i obiekt nienawistenj zazdrości.

 • stanimager

  Oceniono 751 razy 675

  Europa powinna się zastanowić czy chce taniej siły roboczej. Jest cena jaka się za to płaci. Ci ludzie są wyrwani z własnej kultury i w końcu frustracja doprowadza do wybuchu.

 • ventura112

  Oceniono 567 razy 519

  Hehehe ''młodzież'' !!! Muzułmanie, ty szwedzki ciołku, muzułmanie!!!

 • abies

  Oceniono 539 razy 445

  Mi sie wydaje, ze prawdziwym powodem zamieszek jest jakosc piosenek na Eurowizji.

 • wiesscar

  Oceniono 364 razy 336

  multi kulti sie nie sprawdza, wczesniej Paryz, potem Londyn, teraz Sztokholm

  trzeba patrzec na multi kulti wlasnie w kategoriach wojny cywilizacyjnej i religijnej
  za jakis czas Turkow bedzie wiecej w Niemczech od Niemcow i bitwa pod Wiedniem odsunela tylko w czasie islamizacje Europy,
  Husby "imigranci z krajów arabskich, Turcji i Somalii stanowią ponad 80 proc. mieszkańców"

 • pius30

  Oceniono 332 razy 318

  Wszystkie media trąbią o tym od 3 dni, GW myślała, że uda się przemilczeć sprawę, ale teraz to już zaczynało głupio wyglądać. Szkoda, że nie napisano, że ten gość z maczetą zaatakował policjantów i dlatego go zastrzelili, a nie dlatego, że tylko z nią chodził cichym krokiem po ulicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje