"Polski szpieg" zatrzymany w Naddniestrzu przy wojskowym magazynie

22.05.2013 11:03
Cudzoziemcy zostali zatrzymani na terenie separatystycznej części Mołdawii - Naddniestrza

Cudzoziemcy zostali zatrzymani na terenie separatystycznej części Mołdawii - Naddniestrza (fot. Wikipedia)

W Naddniestrzu przy rosyjskim magazynie wojskowym zatrzymano dwóch zagranicznych szpiegów. Jednym z nich jest Polak - informują rosyjskie media, powołując się na Ministerstwo Obrony. Zatrzymani mają być pracownikami OBWE w Mołdawii.
O zatrzymaniu dwóch zagranicznych szpiegów poinformowało wczoraj rosyjskie Ministerstwo Obrony. Według Federacji Rosyjskiej zatrzymani mają być pracownikami wojska (jeden to Polak, drugi - Brytyjczyk) działającymi pod egidą OBWE w Mołdawii. OBWE stanowczo zaprzecza.

Prowadzili działania wywiadowcze w Naddniestrzu

- Zatrzymaliśmy dwóch cudzoziemców - Polaka i Brytyjczyka - w pobliżu miejscowości Kołbasna, gdzie znajdują się magazyny z rosyjskim uzbrojeniem. To oficerowie działający pod przykrywką OBWE i prowadzący misję wywiadowczą - oświadczył wczoraj Walerij Jewniewicz, asystent ministra obrony.

Dodał też, że obaj mężczyźni są już znani rosyjskim służbom. W 2008 r. mieli przeniknąć do Osetii Południowej i zbierać tam informacje związane z obronnością.

OBWE dementuje

Rzeczniczka misji OBWE w Mołdawii zdementowała informacje o zatrzymaniu na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej, regionu autonomicznego Mołdawii, dwóch oficerów z Polski i Wielkiej Brytanii pod zarzutem prowadzenia działalności wywiadowczej.

Przyznała, że w OBWE w Mołdawii pracują Polak i Brytyjczyk, jednak nie znajdowali się w poniedziałek na terenie Naddniestrza, więc nie mogli zostać tam aresztowani. - Widziałam ich dziś rano, mają się dobrze - powiedziała rzeczniczka.

Naddniestrze to separatystyczna republika, która ogłosiła autonomię w 1990 r. Odłączenie od Mołdawii odbyło się przy dużym wsparciu Rosji. 14. armia pod dowództwem generała Liebiedzia na początku lat 90. uniemożliwiła Mołdawii podporządkowanie Naddniestrza. Nowa republika ze stolicą w Tyraspolu nie została jednak uznana na arenie międzynarodowej, z wyjątkiem Abchazji i Osetii Południowej. Oficjalnie jako odrębnego państwa nie traktuje jej nawet Rosja.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • dio62

  Oceniono 43 razy 35

  jeśli jeden z nich był bez butów to na pewno W. Cejrowski który szuka tam śladów ucieczki Basi Wołodyjowskiej od Azji

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 39 razy 17

  Ze składek państw członkowskich - czyli podatników - utrzymuje się takie śmieszne organizacje jak OBWE, których działalność sprowadza się do organizowania szczytów, konferencji i produkcji ton makulatury zwanej raportami. Sytuacja w Naddniestrzu jest taka od kilku lat. I co? I nic.

 • siwywaldi

  Oceniono 33 razy 11

  Obawiam się że może to być jeden z tych "specjalistów" od wywiadu promowanych za czasów PiS i Antoniego Brodatego na stopień oficerski po czterotygodniowym kursie organizowanym dla instruktorów ZHR i "Strzelca". Ale na szczęście jest szansa, że nikogo nie wsypie, bo agenty-komuchy nie chciały z nim współpracować, a ze swojej "siatki" stworzył dopiero jedno "oczko", przez które zresztą wpadł. Bo to "oczko", to było oczko w pończosze agentki KGB.... :-)

 • domektomek

  Oceniono 9 razy 7

  Czy to ostatni, zapomniany Mohikanin naszego wywiadu?

 • mteodor

  Oceniono 10 razy 6

  To wszystko się kupy nie trzyma

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 5

  orły Tuska z wywiadu III RP tankują w 40 stacjach Statoil
  używając paliwowe karty identyfikacyjne, które są osobno numerowane
  i zabezpieczone jednym pin numerem.

  Nie ma co się dziwić ze nie tylko Ruski o tym wiedza.
  Wczorajszy mój wpis GW usunęła bo boi się ze zdradzam tajemnice państwową
  ze kierownictwo spec służb to głupki zdolne tylko do szpiclowania nas Polaków

 • tygrysiewicz

  Oceniono 6 razy 4

  Z pewnością prawdziwym powodem owego szpiegowania była kwestia ewentualnego podrabiania mołdawskiego wina przez tych z naddniestrza,
  czego jako fan mołdawskich win też bym nie mógł znieść.
  :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 • jasiekiera

  Oceniono 30 razy 4

  Bogu dzieki, ze nie zlapano go w Iranie, bo polscy internauci z pewnoscia domagaliby sie, zeby go powiesic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje