"Niemcy już raz wysłały czołgi". Orban obraził Merkel

Angela Merkel i Viktor Orban

Angela Merkel i Viktor Orban (AP/Agencja Gazeta)

"Niemcy już raz wysłały czołgi". Porównanie przez premiera Węgier postępowania kanclerz Merkel z działaniami w okresie III Rzeszy wywołało wielkie oburzenie. Westerwelle mówił o "przejęzyczeniu się" Viktora Orbana.
Wypowiedź szefa rządu Węgier Viktora Orbana wywołała w Niemczech gwałtowne reakcje. Oburzony tą insynuacją jest również Guido Westerwelle. Minister spraw zagranicznych Niemiec ostro skrytykował słowa Orbana: - Jest to ubolewania godne przejęzyczenie się, które zdecydowanie odpieramy - powiedział polityk FDP w poniedziałek (20.05) przy okazji wizyty w stolicy Serbii, Belgradzie.

"Sprowadzić Węgry na właściwą drogę"

Narodowo-konserwatywny szef rządu Węgier zareagował w ten sposób na wypowiedź kanclerz Niemiec z ubiegłego tygodnia. Merkel powiedziała w wywiadzie: "Zrobimy wszystko, żeby Węgry sprowadzić na właściwą drogę, ale nie oznacza to, że zaraz wyślemy tam kawalerię".

Była to aluzja do słów socjaldemokratycznego kandydata na kanclerza Peera Steinbrücka. Bowiem polityk SPD powiedział wcześniej, że uważa za możliwe wykluczenie z Unii Węgier, które pod przywództwem Orbana raz po raz naruszają podstawowe zasady demokracji.

Sformułowanie kanclerz było jednocześnie aluzją do wypowiedzi Steinbrücka sprzed kilku lat w związku ze sporem podatkowym z Szwajcarią.

Ironia nie została dobrze przyjęta

Wygląda na to, że premier Węgier Orban nie zrozumiał ironii Angeli Merkel. Narodowo-konserwatywny szef rządu oświadczył w piątek (17.05): "Niemcy już raz wysłały kawalerię na Węgry w postaci czołgów. Prosimy. Nie róbcie tego więcej". Orban nawiązał do zajęcia Węgier przez wojska hitlerowskie w marcu 1944 roku (Operacja Margarethe). Spiegel-Online przypomina, że raczej nie chodziło o "wrogie" zajęcie tego kraju, bo "Węgry były wtedy bliskim sojusznikiem hitlerowskich Niemiec".

Węgry pod rządami Viktora Orbana

Nowa konstytucja Węgier wraz z przegłosowanymi w marcu poprawkami oraz liczne ustawy ograniczają demokrację, pracę Trybunału Konstytucyjnego, niezawisłość wymiaru sprawiedliwości i wolność mediów. Ostatnio Lewica, Liberałowie i Zieloni w Parlamencie Europejskim zażądali zawieszenia prawa głosu Węgier w gremiach UE.

Węgierski polityk opozycyjny i były dyplomata Szabolcs Kerek-Barczy powiedział w telewizji ATV, że Niemcy stawiły się swojej straszliwej przeszłości, dokonując rozrachunku z tamtymi czasami.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Viktor Orban Orban poucza PiS, jak wygrać wybory
 • Victor Orban Wątpliwości ws. magisterki Orbana. Opublikował ją w internecie
Komentarze (297)
"Niemcy już raz wysłały czołgi". Orban obraził Merkel
Zaloguj się
 • fragles102

  Oceniono 2 razy 2

  tak powinien zachowywac Prezydent Pańnstwa
  a nie jak ta gruba kiełbasa komoruch POpierdzi POpierdzi na mównicy i pujdzie do kacika

 • losiu4

  0

  nie wiem co ten Orban ma, ale lubię gościa. I nie płaszczy się przed Merklową jak nasz Donek :)

  Pozdrawiam

  losiu

 • leo2rys2

  Oceniono 6 razy -2

  Brawo Panie Orban!.Niech Pan dalej nie patrząc na UE czyści Węgry po ośmioletnich nierządach libero lewactwa!.

 • zygosz

  Oceniono 1 raz 1

  Prawda boli,kiedy jest w ludzkiej niewoli.
  Angelika z historia na bakier ,zapomniala
  lub nie wie,ze Hitler byl jej rzadowym bratem.
  A Orban z milosci do Niemic ,przypomnial im
  ten wojenny prezent.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 5 razy 1

  Lengyel, magyar – két jó barát

  Gayzeta od dawna pluje na Orbana i wyzywa go od faszystow, bo ten przetrzepal lewakom piorka i nie daje sie terroryzowac homo-lobby.
  A tymczasem Wegry maja sie calkiem dobrze, wbrew Jewro-nagonce i puhukiwaniom eks-komunistki, zawsze swietej Makreli.

 • szczuras99

  Oceniono 5 razy -1

  Orban-Kaczynski dwa bratanki .

 • red-akcja

  Oceniono 5 razy -1

  Brawo Orban!
  Nie daj się zniewolić kagiebistom!

 • malone01

  Oceniono 4 razy -2

  Panie Orban, niech Pan nie ocenia tak negatywnie postawy sojusznika podczas II Wojny Światowej, bo niektórzy z Pana polskich fanów bardzo żałują, że nie był wówczas również naszym sojusznikiem. Mogą Pana nie zrozumieć.

 • topiramax

  Oceniono 1 raz -1

  Jakaś nowa pandemia. Co i rusz jakiś polityk lub były polityk coś chlapnie czyli się przejęzyczy..mam nawet od kilku lat wrażeni, że oni sobie jakieś zawody urządzili.....firma , która zaproponuje szczepionkę zarobić może krocie. U nas można zrobić badania pilotażowe: na pierwszy ogień wypróbujcie na Lechu;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje