"Dzięki Jolie mówimy o badaniach". "Jak ktoś się nie bada, niech płaci wyższe składki" [U LISA]

20.05.2013 23:10

"Tomasz Lis na żywo" (Fot. TVP2)

- Angelina Jolie starannie przemyślała to, gdzie i jaką wiadomość chce wysłać światu. Dzięki jej czynowi zaczęliśmy rozmawiać o wczesnych i genetycznych badaniach - mówił w programie Tomasza Lisa w TVP2 onkolog prof. Cezary Szczylik. Lekarz mówił też, że jego zdaniem osoby, które się nie badają, powinni płacić wyższe składki zdrowotne.
W zeszłym tygodniu w poruszającym artykule Angelina Jolie poinformowała, że poddała się profilaktycznej operacji podwójnej mastektomii. Operacja ma zapobiec zachorowaniu na raka. W przypadku aktorki, która jest nosicielką genu BRCA1 ryzyko wynosiło - jak ocenił jej lekarz - aż 87 proc. - Informacja o chorobie i decyzji Angeliny Jolie nie pojawiła się w piśmie branżowym związanym z rozrywką, w "Vanity Fair". Ta informacja została podana w "New York Times", w najpoważniejszej gazecie na świecie. Moim zdaniem to oznacza, że decyzja o tym, gdzie i jaka to będzie wiadomość, została starannie przemyślana - mówił gość programu "Tomasz Lis na żywo" onkolog, profesor Cezary Szczylik.

Onkolog o badaniach prewencyjnych [KROK PO KROKU] >>>

- Zamiarem aktorki nie było pokazanie, że coś takiego się w jej życiu wydarzyło. "NYT" jest adresowany do bardzo szerokiej i bardzo poważnej grupy odbiorców i nie jest gazetą sensacyjną. Jej zamiarem było oddziaływanie na wiele innych mediów, by zwrócić naszą uwagę na to, jak ważne jest wykonywanie wczesnych badań czy badań genetycznych - dodał.

"Bardzo dużo zmieniło się na lepsze"

- Z jednej strony wiemy, że rak piersi jest chorobą cywilizacyjną i coraz więcej kobiet będzie chorować, z drugiej zaś coraz mniej z nich umiera z tego powodu. Są wcześnie operowane, wcześnie wykryte. Dajemy im w ten sposób szansę na wyleczenie. W Polsce dużo zmieniło się na lepsze. Pomogły też bardzo dobrze nagłośnione akcje kobiet - tłumaczył prof. Szczylik.

- To jest sukces. Potrafimy przezwyciężyć strach, zmobilizować do badań. To, co zyskaliśmy dzięki wyznaniu pani Angeliny Jolie, to fakt, że mówi się również o badaniach genetycznych. W Polsce nawet 100 tysięcy kobiet może być nosicielkami tego zmutowanego genu. Większa świadomość i większa dostępność takich badań sprawia, że idziemy w dobrym kierunku - przekonywał onkolog.

"Niższe składki dla regularnie badających się. Nie badasz się? Płać więcej"

Według prof. Szczylika w naszym systemie zdrowotnym musi powstać mechanizm, który będzie warunkował wysokość składki zdrowotnej. - W USA jeżeli pacjent jest palący, to jego ubezpieczenie wygląda inaczej niż pacjenta niepalącego. Jeżeli palimy, to bierzemy na siebie część kosztów utrzymania tego systemu, bo nasze leczenie będzie droższe - mówił profesor.

- Potrzebne są do tego mądre mechanizmy odgórne. Dlaczego ubezpieczenie dla wszystkich ma wyglądać tak samo, jeśli jedne panie idą i się regularnie badają, a inne nie? W przypadku wczesnego wykrycia nowotworu może on zostać wyleczony i koszty tego są dużo mniejsze - dodał.

- Kobieta, która lekceważy ten obowiązek wobec siebie i własnej rodziny, nie chodzi na badania, trafia do nas z bardzo zaawansowanym nowotworem. My jej nie możemy wyleczyć. Koszty leczenia są bardzo duże, a jednocześnie płaci taką samą składkę, jak osoba odpowiedzialna - podsumował Szczylik.

Czym jest prewencyjna mastektomia? [KLUCZOWE FAKTY] >>>

Zobacz także
Komentarze (81)
Zaloguj się
 • gshegosh81

  Oceniono 167 razy 139

  Na głowie to postawione, jak zwykle.
  Mamy ponoć "bezpłatną" służbę zdrowia, ręka więc w górę kto bez problemu się profilaktycznie może zbadać. Jeśli ktoś ma możliwość i nie korzysta, to ok, jak się rozchoruje -- jego wina. Ale większość CHORYCH ludzi odchodzi od lekarzy z kwitkiem, więc co dopiero zdrowi w ramach profilaktyki. Ci, co się badają prewencyjnie, robią to prywatnie. Podnoszenie składki pozostałym niczego nie zmieni poza zwiększeniem jeszcze idiotyzmu tego całego systemu.

 • bruna5

  Oceniono 146 razy 132

  Pokażcie mi lekarzy w tzw publicznej służbie zdrowia, którzy chętnie wysyłają pacjentów na badania profilaktyczne! Jeśli nie dogorywasz, to najlepiej nie truj im dupy. Prywatnie owszem, bardzo chętni, tylko w takim razie, po jakiego chuya opłacamy składkę zdrowotną, skoro mamy płacić drugi raz prywaciarzowi?

 • itsgettingcolder

  Oceniono 117 razy 113

  Taaa... wybłaganie lekarza o rezonans albo tomografię graniczy z cudem, a później w mediach pacjent winny, bo się nie bada... Pacjent na NFZ to może sobie zrobić co najwyżej badanie moczu albo krwi.

 • avorum

  Oceniono 94 razy 82

  Co za bzdury!
  Badanie profilaktyczne są nieodzowne pod warunkiem, że za nimi idzie szybkie i skuteczne leczenie.

  Załóżmy, że wykonałem badanie i wynika z niego, że ma guza. I co dalej? Idziesz do szpitala onkologicznego, a tam termin za 2 lata. Chyba, że jesteś w stanie agonalnym, to wtedy położą, podadzą kroplówkę i powiedzą rodzinie, że trzeba zabrać, bo to nie hospicjum.
  To ja ...dolę, lepiej nie wiedzieć.
  Pan profesor to widzi z wysokości swego stanowiska (gabinetu). Dobrze byłoby czasem posiedzieć w rejestracji, albo poczekalni.

 • mariusz2010

  Oceniono 78 razy 70

  "Niższe składki dla regularnie badających się. Nie badasz się? Płać więcej".
  Obłuda do kwadratu. Nie każdego stac na płatne badania. Nie każdy ma znajomości w służbie zdrowia.
  A jak to wygląda w strefie ogólnodostępnej przecież wiadomo. Nie wiem, czy bóle powoduje u mnie rak, czy coś innego. Na badanie endoskopowe żołądka próbuję dostać się od ponad pół roku. Na badanie zmian w oku jeszcze dłużej.
  Dyskusja w programie Lisa, to zwykłe pitu, pitu, oderwane od realiów, mające sprawiać wrażenie, że w Polsce rzeczywiście istnieje ogólno dostępna profilaktyka.

 • aep

  Oceniono 63 razy 55

  Wyższa składka dla unikających badań?
  Wyższa składka dla palących?
  Wyższa składka dla obciążonych genetycznie!
  Wyższa składka dla przewlekle chorych!
  Wyższa składka dla chorych...
  To nie lepiej już, by każdy płacił za siebie,gdy zachoruje?

 • gintaras

  Oceniono 49 razy 41

  "W USA jeżeli pacjent jest palący, to jego ubezpieczenie wygląda inaczej niż pacjenta niepalącego. Jeżeli palimy, to bierzemy na siebie część kosztów utrzymania tego systemu, bo nasze leczenie będzie droższe - mówił profesor." I tak jest w całej UE, dokładniej mówiąc w cenie fajek, których realny koszt to 2, 3 zł może, a ile teraz kosztują? 13, 14 zł?

 • hare-hare

  Oceniono 47 razy 37

  programie Tomasza Lisa w TVP2 onkolog prof. Cezary Szczylik. Lekarz mówił też, że jego zdaniem osoby, które się nie badają, powinni płacić wyższe składki zdrowotne.---i znowu lekarz mówi o pieniądzach a składki to nie jego sprawa

 • sonyw27

  Oceniono 32 razy 28

  Jakie wyzsze skladki np dla palaczy ,przeciez palacze wydawaja miliardy na papierosy
  do budzetu i jest ich za co leczyc .Najlepiej dla rzadzacych by bylo takie rozwiazanie :
  dalej wydawac miliardy na papierosy i ich ...nie palic .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje