Fundacja Helsińska walczy z prokuraturą o NOP

21.05.2013 12:00
Policja

Policja (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka skarży warszawską prokuraturę za odmowę wszczęcia postępowania w sprawie wpisów pochwalających ubiegłoroczny atak na squat Wagenburg autorstwa prezesa NOP
Kontrowersyjny wpis, jaki w serwisie społecznościowym Facebook zamieścił w listopadzie ub.r. prezes Narodowego Odrodzenia Polski Adam Gmurczyk, związany był bezpośrednio z wydarzeniem, do jakiego doszło 11 listopada we Wrocławiu.

Napaść po Marszu Patriotów

Po zakończonym Marszu Patriotów, organizowanym przez NOP, grupa około stu zamaskowanych mężczyzn napadła na squat Wagenburg przy ul. Na Grobli. Napastnicy zniszczyli prowizoryczne mieszkania squatersów, zaparkowane na posesji samochody, a także dotkliwie pobili jednego z mieszkańców Wagenburga.

Nawiązując do tych wydarzeń, Gmurczyk zamieścił na swoim profilu link do tekstu "Gazety" informujący o ataku z komentarzem: "Sport, zdrowie, nacjonalizm:-)", oraz zdjęcie z hasłem: "To jest wojna! Nasz kraj, nasze zasady". Pokusił się również o dłuższy wywód: "Po Marszu Patriotów grupa wrocławskich wolontariuszy udała się mimo dnia świątecznego do miejscowego squatu i podjęła działania remontowe (...) Jako człowiek - dziękuję im za to. Nie ustawajcie!".

Prokuratura nie widzi przestępstwa

Prokuratura, do której zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na publicznej pochwale przestępstwa zgłosiła właśnie Helsińska Fundacja, nie dopatrzyła się jednak we wpisie Gmurczyka niczego zdrożnego. W uzasadnieniu zaś wskazała, że niemożliwym do rozstrzygnięcia jest, o jakiej sytuacji pisał prezes NOP: "nie zawierał on żadnego skonkretyzowania wezwania, na podstawie którego można byłoby ustalić, do popełnienia jakiego występku wzywa. Niemożliwym jest również ustalenie pochwalaniem popełnienia jakiego przestępstwa jest wypowiedź Adama Gmurczyka".

Prowadząca tę sprawę w imieniu HFPC dr Dorota Pudzianowska nie kryje rozgoryczenia decyzją prokuratury: - Prokurator naszym zdaniem popełnił błąd. W naszym piśmie wyraźnie wskazaliśmy, że wypowiedź prezesa NOP konkretyzuje, o jakie wydarzenia chodzi. Zresztą prokurator powinien badać nie tylko konkretnie wypowiedziane słowa, ale również kontekst, w jakim zostały wypowiedziane. To jak z hajlowaniem przez faszystów. Gdy ktoś się przyczepia, to zawsze tłumaczą, że zamawiali pięć piw.

Bezczynność zachęca neofaszystów

Podobnie rzecz ocenia dziennikarka i pisarka Joanna Frydryszak, która walczy z mową nienawiści w internecie: - Rozumiem prokuraturę, że woli sytuacje klarowne, kiedy mowa nienawiści jest jednoznaczna, a tu rzeczywiście umiejętnie Adam Gmurczyk tak sformułował swoją wypowiedź, żeby się wykpić w przypadku zarzutów. Jednak jego przekaz jest jednoznaczny. Czy prokuratura odpowiedziała sobie na pytanie, co oznacza Gmurczyka zawołanie: "nie ustawajcie!"? I za co Gmurczyk dziękuje? Sprawa jest ewidentna.

Zdaniem naszych rozmówczyń prokuratury i sądy w Polsce bardzo niechętnie podejmują tego typu tematy. Pudzianowska: - Są trudne, ciężko się przez nie przebić, ale prawda jest taka, że bezczynność tylko zachęca neofaszystów do większej aktywności. Jeśli ze strony trzeciej władzy idzie sygnał przyzwolenia, to nie dziwmy się później rozprzestrzenianiu tego typu zachowań.

Komentarze (11)
Fundacja Helsińska walczy z prokuraturą o NOP
Zaloguj się
 • rysiyk

  Oceniono 1 raz 1

  Daj wam boże zdrowie. Przecież podobno w Polsce jest Super? Macie Polskich przedstawicieli u siebie także i co oni na to?

 • lewa_noga_taboreta

  Oceniono 6 razy 2

  ->"Nasz kraj, nasze zasady"

  To również mój Kraj więc też mam (zgodnie ze sposobem myślenia tego pajaca z nopu) prawo mieć jakieś zasady, a brzmią one że wszystkich tych ćwierć mózgów z NOPu i ONRu powinni wysłać do jakiegoś gułagu, im dalej tym lepiej dla kraju.

  Mam już dość durnowatego przeświadczenia wszystkich narodowców, pisowców i innych konserwatywnych oszołomów, którym się wydaje że żeby być patriotą trzeba co niedziele chodzić na msze, wierzyć w zamach smoleński i obowiązkowo słuchać radia Maryja...

 • apollo111

  Oceniono 5 razy -3

  a tegocw...iska Gmurczyka nie można w ciasnej ulicy młotkiem wydymać??

 • oloros

  Oceniono 6 razy 6

  co innego rowerzysta po jednym piwie
  mafiozi i bandyci na ulice , rowerzyści do pierdla

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 3 razy 3

  Raczej skarży się NA prokuraturę.

  Bo skoro nie jest stroną postępowania to nie przysługuje jej zażalenie na postanowienie o umorzeniu.

 • wzl_1946

  Oceniono 29 razy -7

  @mielis
  Za to niepracujący pasożyt , zajmujący czyjąś własność lewak jest zdrowy? Puknij się sierpem i młotem w swój pusty łeb!

 • kat-kk

  Oceniono 44 razy 18

  Polskie prawo, kościelno -Tuskowe!Możesz chodzić po Warszawce z kastetem ,maczetą i bagnetem i NIC,masz gram Marychy siedzisz 3 latka.Prawo w Szkocji masz gram Marychy, policjant pogrozi ci palcem,masz nóż przy sobie idziesz do paki na 3 lata.Co wybieracie Polacy jako prawo?Kościelnego debila, czy normalnych ludzi?5 lat w Anglii i Szkocji,tam debilizm katolicki nie stanowi prawa!

 • funkenschlag

  Oceniono 52 razy 30

  A czy w ogóle nasza prokuratura i sądy kiedykolwiek wsadziły jakiegoś nazistę za kratki? Będziesz jechał lasem na rowerze po dwóch piwach - zgarną cię; przejdziesz na czerwonym świetle - mandacik; pobijesz kogoś, zniszczysz małą architekturę i obrzucisz kamieniami - niska szkodliwość lub niewykrycie sprawców.

 • mielis

  Oceniono 77 razy 33

  Przecież narodowiec to niepełnosprawny umysłowo. Takich nie pociąga się do odpowiedzialności tylko kieruje na leczenie. Zapewne już ma przyznaną rentę z tytułu inwalidztwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje