Wałęsa znów uderza w Borusewicza, po czym się tłumaczy. "Nie oceniam, tylko pytam"

- Jaka była rola Borusewicza podczas strajku "Solidarności"? Prowokator? Agent czyiś? Czy po prostu słaby, nieznający się na rzeczy? - pytał dziś w TVN24 Lech Wałęsa. Kilka godzin później jego Instytut wysłał do mediów oświadczenie, w którym były prezydent tłumaczy się z ostrych słów.
- On mi wiele złego zrobił, ale wszystkie akcje z nim wygrałem. Teraz on chce zagrabić moje zwycięstwo, więc należałoby iść i wyjaśnić: jaka była rola Borusewicza. Prowokator? Agent czyiś? Czy po prostu słaby, nieznający się na rzeczy? Bo wszystko, co proponował, okazało się naprawdę fatalną pomyłką, klęską. Ja to poprawiałem i wszystkie akcje z Bogdanem wygrałem, dlatego mu odpuściłem. Ale teraz chyba nie mam wyboru - powiedział były prezydent Lech Wałęsa w telewizji TVN24.

Krzywonos: To Borusewicz był mózgiem strajku w Stoczni

To odpowiedź na słowa legendy "Solidarności", Henryki Krzywonos, która w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" przyznała, że co prawda Wałęsa był przewodniczącym strajku w Stoczni Gdańskiej, ale tylko ze względu na swoją charyzmę. - Rywalizacja była od początku. Wałęsa miał dar przekonywania, więc został przewodniczącym. Jednak tak naprawdę to mieliśmy przewodniczącego. Był nim Bogdan Borusewicz. Nieujawniony przewodniczący. Przecież to Borusewicz kręcił tym strajkiem - powiedziała "Wprost" Krzywonos.

Na pytanie dziennikarki TVN24, czy Wałęsa sugeruje, że Borusewicz współpracował z władzami komunistycznymi, były prezydent odparł, że nie wie. - Pójdźcie tą drogą dlatego, że wszystkie jego akcje były fatalne. Jest ich dużo więcej, jeśli będzie trzeba, będę je powoli ujawniał.

Prezydent wysyła oświadczenie: Nie ja jestem od osądów

- Po raz kolejny przekonuję się, że dyskusja z przyjaciółmi za pośrednictwem mediów nie służy sprawom. Narzucane są interpretacje, podawane są osądy wypowiedzianych słów bez ich kontekstu i właściwego znaczenia - pisze Wałęsa.

W dalszej części wysłanego mediom oświadczenia, były prezydent przytacza swoje słowa z TVN24 i podkreśla, że "pytał otwarcie", ale "nie podpowiadał żadnej odpowiedzi na te pytania". - Nie ja jestem od osądów historycznych i personalnych. I takich sądów i świadectw nikomu wystawiać nie zamierzam. Ja tylko stawiam pytania i oddaję historykom i dziennikarzom do wyjaśniania - dodaje.

Więcej o:
Komentarze (74)
Wałęsa znów uderza w Borusewicza, po czym się tłumaczy. "Nie oceniam, tylko pytam"
Zaloguj się
 • czak192

  0

  Megalomania Lecha pęcznieje! To już nawet nie jest śmieszne, jest żałosne. Woda sodowa wylewa się Wałęsie uszami, żenada!
  wackiemososne.blogspot.com/2013/05/panie-bezmozgowcy-i-agenci-mowia-ze.html

 • jezory.pasiukowski

  0

  Nie wierze Walensie ani na jote! pora wyjasnic co on tam na prawde robil.

 • alexy-dwa

  Oceniono 7 razy 5

  Dawno temu Anna Walentynowicz powiedziała prawdę o Wałęsie - o tym że nie skakał przez płot ,tylko SB przywiozło go motorówką do stoczni od strony portu. Zburzyła mit.Dzisiaj Wałęsa jeszcze udaje że działa a tak naprawdę to już jego łabędzi śpiew.Dla mnie jedynym jego prawdziwym dokonaniem było wyprowadzenie Ruskich z Polski. Lechu zamilcz już lepiej...

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem czemu mają służyc takie wypowiedzi bez podawania faktów, to wspólna maniera Wałęsy i Kaczyńskiego, wiele osób w tamtych czasach mogło byc inwigilowanych przez najbliższe otoczenie a nawet w rodzinie, stąd też wiele faktów z życia mogło sie w teczkach znaleźć (przypadek gadatliwości Z. Gilowskiej).
  Przykro słyszeć jak ludzie, którzy kiedyś razem potrafili zrobić coś wzniosłego szarpią sie za nogawki i plują, po co, w jakim celu teg nie wiem?
  Lechowi Wałęsie, którego nadal uważam za symbol tamtego ruchu i tylko za symbol moge powiedzieć tak: Panie Lechu, albo pan wyjaśnisz kulisy "wojny na górze" albo pan zamilcz, bo to było o wiele bardziej szubrawe niż podpisanie lojalki czy wymuszonej współpracy, to sa prawdziwi nasi wrogowie i nie rozliczeni do dzisiaj, no i nie gadaj pan o obaleniu komuny bo to komuna się obaliła na nas i troche nas przygniotła, my natomiast daliśmy wam, działaczom ze świecznika szanse by realizować tamte marzenia i co, ano głównie to zostały zdrowaśki i stołki, ot cała prawda o waszych umiejętnościach, bez tych szaraczków to pan bys symbolem nie został tylko trwale bezrobotnym, miałes pan szansę, kredyt niesamowity i co, spaprałeś pan dokumentnie, teraz możesz pan opowiedzieć o tych doradcach co kazali panu napluć na tych, którzy zrobili z pana ten symbol.

 • jackie53

  Oceniono 2 razy 2

  A ja powiem trochę z innej beczki i może coś niepopularnego. Zawsze ceniłem Henrykę Krzywonos za jej skromność, odwagę, stosunek do ludzi a przede wszystkim do dzieci. Jednak odkąd stała się celebrytką, powyższe cnoty wzięły w łeb. Jej występy telewizyjne i książka nie odniosły zamierzonego sukcesu. Zaczęto rzadziej zapraszać ją do studia PRiTV a flesze coraz mniej oślepiały jej twarz. Jeszcze były jakieś występy nie a'propos na festiwalach czy eventach i... nastała cisza. Więc co? Trzeba wyciągnąć "trupa z szafy". Znając doskonale Borusewicza i Wałęsę umiejętnie wsadziła kij w mrowisko i UDAŁO SIĘ! Tylko z Borusewiczem będzie gorzej, gdyż jest to człowiek z klasą i zarówno pani Krzywonos jak i Wałęsie daleko do Niego. Pani Henryko - wstyd!

 • tennieztej

  Oceniono 1 raz -1

  Ego...tik, tik, tik & tik. Do panteonu nie wejdzie, na Wawelu nie spocznie ale na Florydę pojedzie.
  Zapomni wiatr o jego zasługach. Flagi nie załopoczą ale obniży się je do pół masztu przez grzeczność i polityczną poprawność a rządzcy tego świata podkreślą swoją obecność czkawką banałów. Oto jak Nikodem Dyzma zawita w zaświaty.
  A Borsuk winien jest wyjaśnienia boć to dla ego..tica sprawa honoru, tej ostatniej przypadłości cechujacej ludzi ’wielkich’.

 • antekguma1

  Oceniono 4 razy 4

  Bolek myśli, ze cokolwiek zrobił. A zrobił tylko tyle na ile pozwolili mu jego dawni mocodawcy z SB.

 • jw11

  Oceniono 3 razy 3

  prawda historyczna sama się obroni, a Wałęsa z poniżających i cynicznych insynuacji robił w przeszłości nie raz użytek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX