Amina - słynna tunezyjska feministka, została aresztowana

Po tym jak Amina zaginęła Femen żądał uwolnienia Aminy

Po tym jak Amina zaginęła Femen żądał uwolnienia Aminy (Fot. Antonio Calanni AP)

19-letnia Amina, której ukamienowania domagali się islamiści, została aresztowana przez tunezyjską policję. Dziewczyna została oskarżona o "prowokacyjne akty", których miała się dopuścić przed jednym z meczetów.
Tunezyjska działaczka Femen Amina Tyler została aresztowana w Kairouan, 150 km na południe od Tunisu. Dziewczyna protestowała przed meczetem, gdzie miały miejsce starcia między policją a radykalnymi islamistami.

Protesty wybuchły po tym, jak w piątek tunezyjskie MSW podało, że zakazuje kongresu Ansar al-Szaria, która "wykazuje pogardę dla instytucji państwowych, podżega do przemocy wobec nich i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego". Utworzona w kwietniu 2011 roku Ansar al-Szaria, zarejestrowana jako organizacja pozarządowa, jest najbardziej radykalnym stowarzyszeniem w ruchu salafitów w Tunezji.

19-letnia Amina miała protestować z transparentem przed jednym z meczetów w Kairouan. Wówczas zaatakował ją tłum. Jeden z mężczyzn krzyczał: "Ona nas znieważa. Musimy chronić nasze miasto, tej brudnej dziewczyny nie powinno być pośród nas". Jej akcja, według tunezyjskiej prasy potrwała zaledwie pięć minut. Następnie została aresztowana.

Półnagi protest Aminy

O Aminie zrobiło się głośno, kiedy pod koniec marca organizacja Femen w niewyjaśnionych okolicznościach straciła z nią kontakt. Wcześniej 19-letnia Tayler opowiadała w jednym z wywiadów, jak nawiązała współpracę z Femen, oraz mówiła o swoich obawach związanych z tunezyjską policją, która według niej mogłaby ją pobić i zgwałcić. Mimo to zdecydowała się założyć na Facebooku profil Femen Tunezja i wrzucić na niego swoje zdjęcia topless z antyreligijnymi hasłami wypisanym na nagim biuście.

Wywołała tym falę wściekłości wśród radykalnych islamistów. Prawnicy w Tunezji orzekli, że grozi jej od kilku miesięcy do dwóch lat więzienia. Imam Adel Almi stwierdził nawet, że feministkę powinno się ukarać chłostą lub ukamienować.

Zobacz także
 • Po tym jak Amina zaginęła Femen żądał uwolnienia Aminy Nagie piersi przeciw islamowi. Femen w obronie Tunezyjki, której grozi śmierć
 • Zdjęcie z demonstracji w mieście Rabat zorganizowanej po samobójczej śmierci Aminy Filali Musiała poślubić gwałciciela. Jej śmierć wywołała protesty w Maroku [ZDJĘCIA]
Komentarze (25)
Amina - słynna tunezyjska feministka, została aresztowana
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 14 razy -4

  Jankeska Al-Kaida dziala w najlepsze I destabilizuje swiat. A glupcy patrza tepo. W Polandii rowniez.

 • ijdd

  Oceniono 21 razy 17

  To jest krzyk rozpaczy, te kobiety nie mogą liczyć na wsparcie i szacunek we własnych krajach i dlatego narażają własne życie, żeby zwrócić uwagę świata. Świat jest dla nich nadzieją. Dla nich nie są istotne opinie obwisłych brzuchów nadufanych faciorów w fotelach na ul. Wolności. Dla nich wolność to temat tabu i obiekt najskrytszych marzeń.

  Wszystkim mającym wątpliwości co do środków wybranych przez tą kobiete polecam film pt. Ukamieniowanie Soryi M. Tak na marginesie to świetny środek, skandale zwracają uwagę opini publicznej w zachodnich światach. To dobry środek, jednak szkoda tej dziewczyny. Prawdopodobnie umrze w cierpieniach z rąk braci...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 11 razy -5

  To jest obsceniczne zachowanie i czy ktoś jest wierzący czy ateista to patrzy w drugą stronę. Qurezztwo jest qurezztewm.

 • radek_sziwa

  Oceniono 13 razy 11

  Islam, religia pokoju, tolerancji i milosci do blizniego.......

 • rajmund.siewierny

  Oceniono 12 razy 2

  Podobno przeciw aresztowaniu ma oficjalnie zaprotestować " Islamskie Stowarzyszenie Gejów i Lezbijek " oraz " Islamski Ruch Feministyczny". Pod taka krytyką władze muszą się ugiąć i jak nic dziewczyna wkrótce będzie wolna.

 • odowk

  Oceniono 34 razy 24

  No proszę, nie wiedziałem że u nas jest na forum tylu fundamentalistów islamskich.

  Biedna dziewczyna, walczyła przeciw islamskiemu religianckiemu terrorowi, została zwinięta przez milicję religijną.

 • jawa03

  Oceniono 36 razy 26

  W żałosnym totalitarnym islamie kobieta jest niczym... I same muszą walczyć sobie o wolność, a muzułmańscy faceci nie mają za grosz jaj żeby im pomóc.
  Panowie nie dopuśmy islamu do Polski!

 • pepe_papa

  Oceniono 39 razy 21

  To przykra wiadomość. Trzymam kciuki. Mam nadzieję że ją szybko zwolnią, i to bez torturowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje