Amina - słynna tunezyjska feministka, została aresztowana

20.05.2013 19:50
Po tym jak Amina zaginęła Femen żądał uwolnienia Aminy

Po tym jak Amina zaginęła Femen żądał uwolnienia Aminy (Fot. Antonio Calanni AP)

19-letnia Amina, której ukamienowania domagali się islamiści, została aresztowana przez tunezyjską policję. Dziewczyna została oskarżona o "prowokacyjne akty", których miała się dopuścić przed jednym z meczetów.
Tunezyjska działaczka Femen Amina Tyler została aresztowana w Kairouan, 150 km na południe od Tunisu. Dziewczyna protestowała przed meczetem, gdzie miały miejsce starcia między policją a radykalnymi islamistami.

Protesty wybuchły po tym, jak w piątek tunezyjskie MSW podało, że zakazuje kongresu Ansar al-Szaria, która "wykazuje pogardę dla instytucji państwowych, podżega do przemocy wobec nich i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego". Utworzona w kwietniu 2011 roku Ansar al-Szaria, zarejestrowana jako organizacja pozarządowa, jest najbardziej radykalnym stowarzyszeniem w ruchu salafitów w Tunezji.

19-letnia Amina miała protestować z transparentem przed jednym z meczetów w Kairouan. Wówczas zaatakował ją tłum. Jeden z mężczyzn krzyczał: "Ona nas znieważa. Musimy chronić nasze miasto, tej brudnej dziewczyny nie powinno być pośród nas". Jej akcja, według tunezyjskiej prasy potrwała zaledwie pięć minut. Następnie została aresztowana.

Półnagi protest Aminy

O Aminie zrobiło się głośno, kiedy pod koniec marca organizacja Femen w niewyjaśnionych okolicznościach straciła z nią kontakt. Wcześniej 19-letnia Tayler opowiadała w jednym z wywiadów, jak nawiązała współpracę z Femen, oraz mówiła o swoich obawach związanych z tunezyjską policją, która według niej mogłaby ją pobić i zgwałcić. Mimo to zdecydowała się założyć na Facebooku profil Femen Tunezja i wrzucić na niego swoje zdjęcia topless z antyreligijnymi hasłami wypisanym na nagim biuście.

Wywołała tym falę wściekłości wśród radykalnych islamistów. Prawnicy w Tunezji orzekli, że grozi jej od kilku miesięcy do dwóch lat więzienia. Imam Adel Almi stwierdził nawet, że feministkę powinno się ukarać chłostą lub ukamienować.

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 14 razy -4

  Jankeska Al-Kaida dziala w najlepsze I destabilizuje swiat. A glupcy patrza tepo. W Polandii rowniez.

 • ijdd

  Oceniono 21 razy 17

  To jest krzyk rozpaczy, te kobiety nie mogą liczyć na wsparcie i szacunek we własnych krajach i dlatego narażają własne życie, żeby zwrócić uwagę świata. Świat jest dla nich nadzieją. Dla nich nie są istotne opinie obwisłych brzuchów nadufanych faciorów w fotelach na ul. Wolności. Dla nich wolność to temat tabu i obiekt najskrytszych marzeń.

  Wszystkim mającym wątpliwości co do środków wybranych przez tą kobiete polecam film pt. Ukamieniowanie Soryi M. Tak na marginesie to świetny środek, skandale zwracają uwagę opini publicznej w zachodnich światach. To dobry środek, jednak szkoda tej dziewczyny. Prawdopodobnie umrze w cierpieniach z rąk braci...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 11 razy -5

  To jest obsceniczne zachowanie i czy ktoś jest wierzący czy ateista to patrzy w drugą stronę. Qurezztwo jest qurezztewm.

 • radek_sziwa

  Oceniono 13 razy 11

  Islam, religia pokoju, tolerancji i milosci do blizniego.......

 • rajmund.siewierny

  Oceniono 12 razy 2

  Podobno przeciw aresztowaniu ma oficjalnie zaprotestować " Islamskie Stowarzyszenie Gejów i Lezbijek " oraz " Islamski Ruch Feministyczny". Pod taka krytyką władze muszą się ugiąć i jak nic dziewczyna wkrótce będzie wolna.

 • odowk

  Oceniono 34 razy 24

  No proszę, nie wiedziałem że u nas jest na forum tylu fundamentalistów islamskich.

  Biedna dziewczyna, walczyła przeciw islamskiemu religianckiemu terrorowi, została zwinięta przez milicję religijną.

 • jawa03

  Oceniono 36 razy 26

  W żałosnym totalitarnym islamie kobieta jest niczym... I same muszą walczyć sobie o wolność, a muzułmańscy faceci nie mają za grosz jaj żeby im pomóc.
  Panowie nie dopuśmy islamu do Polski!

 • pepe_papa

  Oceniono 39 razy 21

  To przykra wiadomość. Trzymam kciuki. Mam nadzieję że ją szybko zwolnią, i to bez torturowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje