Węgry: byli działacze komunistyczni pozbawieni dodatków emerytalnych

20.05.2013 19:39
Viktor Orban podczas wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim

Viktor Orban podczas wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

109 byłych wysokich funkcjonariuszy węgierskiego reżymu komunistycznego zostało pozbawionych dodatków emerytalnych - poinformował dziś sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier Bence Retvari. Dodał, że decyzję o odebraniu dodatków emerytalnych z dniem 1 sierpnia bieżącego roku podjęła specjalna komisja utworzona przez jego resort.
- Zbadaliśmy przeszłość tysiąca komunistów, którzy pełnili wysokie funkcje partyjne i decydowali o losach Węgier. Na podstawie archiwalnych dokumentów, między innymi uzasadnień przyznawania wysokich odznaczeń państwowych, które wiązały się ze zwiększeniem świadczeń emerytalnych, komisja stwierdziła, że 109 z tych osób brało aktywny udział w przewrocie komunistycznym na Węgrzech w roku 1947 i "utrwalaniu" systemu komunistycznego w latach 1945-1956 oraz w zdławieniu antysowieckiego powstania w roku 1956 - mówił Retvari.

Retvari dodał, że "wiele osób, którym odebrano dodatek emerytalny, działaczy Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (WSPR), było również funkcjonariuszami komunistycznej bezpieki, zatrudnionymi do roku 1989 w tzw. departamencie III/III Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, czyli policji politycznej".

Możliwe kolejne cięcia dodatków emerytalnych na Węgrzech

Sekretarz stanu ujawnił, że komisja nadal pracuje i nie jest wykluczone, że dodatki emerytalne zostaną odebrane kolejnym działaczom komunistycznym. Wysokość odebranych dodatków wynosi od 8 tys. do 16 tys. forintów, tj. od 27 do 55 euro. To niewiele, ale zdaniem sekretarza stanu chodzi o "symboliczny gest". Osoby, które utracą dodatek emerytalny, zostaną o tym w najbliższych dniach oficjalne zawiadomione.

Zobacz także
Komentarze (30)
Węgry: byli działacze komunistyczni pozbawieni dodatków emerytalnych
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 1 raz 1

  Tak circa to zaoszczędzili 4000 Euro miesięcznie, a ponieważ chodzi o dziadków w wieku około dziewiędziesiątki, to i tak wypłacane byłyby jeszcze dwa trzy lata.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 3

  Na pohybel czerwonym sku...synom !!!

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 2

  Wcześniej zreformował skutecznie emerytury mundurowe ! Już tak nie grabią społeczeństwa jak w Polsce.

 • moro01

  Oceniono 2 razy 0

  Oby i u nas to nastąpiło.

 • rmr190

  Oceniono 8 razy 6

  A tam nie ma " ludzi honoru " ?? Czy premier Orban dostal zgode Adama Michnika na tak haniebne traktowanie "politykow lewicowych " ??

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem na co czekają. Przecież za "free" dostaną od Komorowskiego albo Tuska albo Kopacz gotową ustawę dezubekizacyjną z 2009 roku i nie będą się certolić tylko od razu zabiorą wszystkim i wszystko a UE im jeszcze przyklaśnie za odważne decyzje. Po co zawalać sądy bzdurnymi sprawami przeciwko byłym ubekom jak z góry wiadomo, że to bandyci. Każdy ksiądz katolicki to potwierdzi.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 6 razy 4

  To i tak Orban dobry człowiek że im emerytury zostawił.

 • fidelxxx

  Oceniono 9 razy 9

  Komentarze pode mną chyba napisali durnie. Odnoszę się szczególnie do osób, które twierdzą, że obecna władza nie pozwoli zrobić krzywdy swoim rzekomym mocodawcom.

  W 2009 roku rząd Tuska obniżył o połowę emerytury funkcjonariuszy PRL - z 2,6% podstawy do 1,3% (0,7% za lata nieskładkowe). Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2010 i objęły 80 tysięcy osób pobierających emerytury.

  O tym durnie zapominają, a podniecają się Orbanem, który obciął 109 komuchom emerytury o kwotę równą wartości dwóch paczek fajek! Śmiechu warte.

  Natomiast wielki bohater prawicy Orban obciął drobnicę 109 osobom.

 • kapus0001

  Oceniono 2 razy 0

  Stare przysłowie mówi; jaką miarą sądzisz innych, taką będą sądzić ciebie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje