Węgry: byli działacze komunistyczni pozbawieni dodatków emerytalnych

20.05.2013 19:39
Viktor Orban podczas wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim

Viktor Orban podczas wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

109 byłych wysokich funkcjonariuszy węgierskiego reżymu komunistycznego zostało pozbawionych dodatków emerytalnych - poinformował dziś sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier Bence Retvari. Dodał, że decyzję o odebraniu dodatków emerytalnych z dniem 1 sierpnia bieżącego roku podjęła specjalna komisja utworzona przez jego resort.
- Zbadaliśmy przeszłość tysiąca komunistów, którzy pełnili wysokie funkcje partyjne i decydowali o losach Węgier. Na podstawie archiwalnych dokumentów, między innymi uzasadnień przyznawania wysokich odznaczeń państwowych, które wiązały się ze zwiększeniem świadczeń emerytalnych, komisja stwierdziła, że 109 z tych osób brało aktywny udział w przewrocie komunistycznym na Węgrzech w roku 1947 i "utrwalaniu" systemu komunistycznego w latach 1945-1956 oraz w zdławieniu antysowieckiego powstania w roku 1956 - mówił Retvari.

Retvari dodał, że "wiele osób, którym odebrano dodatek emerytalny, działaczy Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (WSPR), było również funkcjonariuszami komunistycznej bezpieki, zatrudnionymi do roku 1989 w tzw. departamencie III/III Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, czyli policji politycznej".

Możliwe kolejne cięcia dodatków emerytalnych na Węgrzech

Sekretarz stanu ujawnił, że komisja nadal pracuje i nie jest wykluczone, że dodatki emerytalne zostaną odebrane kolejnym działaczom komunistycznym. Wysokość odebranych dodatków wynosi od 8 tys. do 16 tys. forintów, tj. od 27 do 55 euro. To niewiele, ale zdaniem sekretarza stanu chodzi o "symboliczny gest". Osoby, które utracą dodatek emerytalny, zostaną o tym w najbliższych dniach oficjalne zawiadomione.

Zobacz także
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • derek.4

  Oceniono 119 razy 71

  Brawo Orban!

 • eye_of_ra

  Oceniono 116 razy 44

  Czy doczekamy się takiego premiera co pogoni żydów, komuchów, będzie patriotą i nie da się kupić finansjerze ?? Oby.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 46 razy 24

  Tylko przyklasnac. Czekamy, az Gayzeta podniesie teraz raban o faszyzmie i opresji na Wegrzech.

 • czarsad

  Oceniono 35 razy 11

  Kiedyś im obetną - może coś innego.

 • fidelxxx

  Oceniono 9 razy 9

  Komentarze pode mną chyba napisali durnie. Odnoszę się szczególnie do osób, które twierdzą, że obecna władza nie pozwoli zrobić krzywdy swoim rzekomym mocodawcom.

  W 2009 roku rząd Tuska obniżył o połowę emerytury funkcjonariuszy PRL - z 2,6% podstawy do 1,3% (0,7% za lata nieskładkowe). Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2010 i objęły 80 tysięcy osób pobierających emerytury.

  O tym durnie zapominają, a podniecają się Orbanem, który obciął 109 komuchom emerytury o kwotę równą wartości dwóch paczek fajek! Śmiechu warte.

  Natomiast wielki bohater prawicy Orban obciął drobnicę 109 osobom.

 • cztery44442

  Oceniono 44 razy 8

  Miną lata przyjdą następni i będą obcinali emerytury obecnie rządzącym, tak uczy historia a historia kołem się toczy.

 • fakiba

  Oceniono 36 razy 8

  Ale im straszną krzywdę zrobili pewnie zaraz do opieki społecznej po zasiłki polecą

 • rmr190

  Oceniono 8 razy 6

  A tam nie ma " ludzi honoru " ?? Czy premier Orban dostal zgode Adama Michnika na tak haniebne traktowanie "politykow lewicowych " ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje