Kolejna próba rakietowa w Korei Północnej. To już sześć pocisków w trzy dni

20.05.2013 17:18
Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych państw

Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych państw (fot. Reuters?KCNA)

Korea Północna odpaliła dziś kolejne dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu. W sumie w ciągu trzech dni wystrzeliła ich już sześć ze swego wschodniego wybrzeża. Pjongjang potępił zarazem Seul za krytykowanie tych prób rakietowych, twierdząc, że ma do nich pełne prawo.
- Prowadzimy intensywne ćwiczenia wojskowe, by wzmocnić nasz potencjał obronny - obwieścił cytowany przez agencję KCNA Komitet ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei, odpowiadający w Pjongjangu za relacje międzykoreańskie. W oświadczeniu komitetu oskarżono Seul i Waszyngton o przygotowania do wojny.

Korea Północna regularnie przeprowadza testy pocisków krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej. Poprzednio takie próby Pjongjang przeprowadził w marcu.

Pod koniec kwietnia Korea Płd. i USA zakończyły trwające dwa miesiące wspólne doroczne manewry wojskowe pod nazwą "Foal Eagle", które rozpoczęły się krótko po lutowej próbie nuklearnej Korei Płn. Pjongjang uznał manewry za przygotowania do inwazji na swoje terytorium. W ramach ćwiczeń, w atmosferze gróźb ze strony Pjongjangu, USA wysłały w rejon Półwyspu Koreańskiego bombowce strategiczne.

Groźby ataków

W ostatnich tygodniach, po rozszerzeniu sankcji ONZ wobec Korei Płn. za próbę atomową i po rozpoczęciu manewrów "Foal Eagle", Pjongjang groził atakami na Koreę Płd., Japonię i amerykańskie bazy w regionie oraz wznowieniem pracy reaktora nuklearnego.

Na początku maja Korea Płn. wycofała jednak dwie wyrzutnie rakiet balistycznych średniego zasięgu Musudan ze swego wschodniego wybrzeża. Te pociski mają zasięg 3-4 tys. km i mogłyby dosięgnąć wyspy Guam - terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku.

Seul skrytykował w poniedziałek kolejne północnokoreańskie próby z pociskami rakietowymi krótkiego zasięgu, zarzucając Pjongjangowi potęgowanie napięcia w regionie.

Zobacz także
Komentarze (16)
Zaloguj się
 • turpin

  Oceniono 20 razy 6

  Kim, kazawszy rozstrzelać kolejnego dowódcę sił rakietowych, do jego nowo-mianowanego nastepcy:

  - jeśli nasze dwie ostatnie rakiety też same się odpalą, ciebie też czeka kul w łeb.

 • mczes57

  Oceniono 22 razy 4

  Naród głoduje a ten kutafon puszcza w powietrze tysiące dolarów i straszy że jak mu świat nie da na następne rakiety to wywoła wojnę .To dopiera jest debil. Najstraszniejsze jest to że wielu na tym forum takiego debila popiera.

 • xxy_yzz

  Oceniono 2 razy 2

  Niech kraje komunistyczne trzymaja sie razem nie wpuszczać masonów bo rozwala ich kraje do tyranii jako goje ! Brawo im my to przerabiamy !!!!!!

 • maurycy1010

  Oceniono 4 razy 2

  Tam może tylko wziąć na klatę ten szpital jedno mocarstwo, tylko, żeby nie wysłali znowu naszych chłopaków na pokojowa misję.

 • kornel-1

  Oceniono 5 razy 1

  Toujours perdrix. Nudą wieje z gazeta.pl

 • alexy-dwa

  Oceniono 11 razy 1

  Niedługo nie będą już mieli czego odpalać.Kim w ostateczności będzie rzucał w jankesów petardami chińskiej produkcji.

 • abigail2509

  Oceniono 4 razy 0

  Czy ktores mocarstwo mogloby wreszcie zneutralizowac ten "szpital psychiatryczny" zanim bedzie za pozno?

 • maxmex

  Oceniono 1 raz -1

  14 kwi 2013 – Kometa ISON Może któreś państwo posiadające głowice spróbuje rozwalić tą 6 kilometrową skałę,wtedy zobaczymy na co stać ludzkość, zwłaszcza że prawdopodobnie 13 kwietnia 2036 udeży apophis .Tyle razy mieliście szansę wypróbować swoje wspaniałe wynalazki ,a nic nie robicie w tym kierunku lepiej dmuchać na zimne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje