Kolejna próba rakietowa w Korei Północnej. To już sześć pocisków w trzy dni

20.05.2013 17:18
Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych państw

Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych państw (fot. Reuters?KCNA)

Korea Północna odpaliła dziś kolejne dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu. W sumie w ciągu trzech dni wystrzeliła ich już sześć ze swego wschodniego wybrzeża. Pjongjang potępił zarazem Seul za krytykowanie tych prób rakietowych, twierdząc, że ma do nich pełne prawo.
- Prowadzimy intensywne ćwiczenia wojskowe, by wzmocnić nasz potencjał obronny - obwieścił cytowany przez agencję KCNA Komitet ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei, odpowiadający w Pjongjangu za relacje międzykoreańskie. W oświadczeniu komitetu oskarżono Seul i Waszyngton o przygotowania do wojny.

Korea Północna regularnie przeprowadza testy pocisków krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej. Poprzednio takie próby Pjongjang przeprowadził w marcu.

Pod koniec kwietnia Korea Płd. i USA zakończyły trwające dwa miesiące wspólne doroczne manewry wojskowe pod nazwą "Foal Eagle", które rozpoczęły się krótko po lutowej próbie nuklearnej Korei Płn. Pjongjang uznał manewry za przygotowania do inwazji na swoje terytorium. W ramach ćwiczeń, w atmosferze gróźb ze strony Pjongjangu, USA wysłały w rejon Półwyspu Koreańskiego bombowce strategiczne.

Groźby ataków

W ostatnich tygodniach, po rozszerzeniu sankcji ONZ wobec Korei Płn. za próbę atomową i po rozpoczęciu manewrów "Foal Eagle", Pjongjang groził atakami na Koreę Płd., Japonię i amerykańskie bazy w regionie oraz wznowieniem pracy reaktora nuklearnego.

Na początku maja Korea Płn. wycofała jednak dwie wyrzutnie rakiet balistycznych średniego zasięgu Musudan ze swego wschodniego wybrzeża. Te pociski mają zasięg 3-4 tys. km i mogłyby dosięgnąć wyspy Guam - terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku.

Seul skrytykował w poniedziałek kolejne północnokoreańskie próby z pociskami rakietowymi krótkiego zasięgu, zarzucając Pjongjangowi potęgowanie napięcia w regionie.

Zobacz także
Komentarze (16)
Kolejna próba rakietowa w Korei Północnej. To już sześć pocisków w trzy dni
Zaloguj się
 • xxy_yzz

  Oceniono 2 razy 2

  Niech kraje komunistyczne trzymaja sie razem nie wpuszczać masonów bo rozwala ich kraje do tyranii jako goje ! Brawo im my to przerabiamy !!!!!!

 • maxmex

  Oceniono 1 raz -1

  14 kwi 2013 – Kometa ISON Może któreś państwo posiadające głowice spróbuje rozwalić tą 6 kilometrową skałę,wtedy zobaczymy na co stać ludzkość, zwłaszcza że prawdopodobnie 13 kwietnia 2036 udeży apophis .Tyle razy mieliście szansę wypróbować swoje wspaniałe wynalazki ,a nic nie robicie w tym kierunku lepiej dmuchać na zimne

 • maurycy1010

  Oceniono 4 razy 2

  Tam może tylko wziąć na klatę ten szpital jedno mocarstwo, tylko, żeby nie wysłali znowu naszych chłopaków na pokojowa misję.

 • abigail2509

  Oceniono 4 razy 0

  Czy ktores mocarstwo mogloby wreszcie zneutralizowac ten "szpital psychiatryczny" zanim bedzie za pozno?

 • mczes57

  Oceniono 22 razy 4

  Naród głoduje a ten kutafon puszcza w powietrze tysiące dolarów i straszy że jak mu świat nie da na następne rakiety to wywoła wojnę .To dopiera jest debil. Najstraszniejsze jest to że wielu na tym forum takiego debila popiera.

 • adelaide.o

  Oceniono 13 razy -5

  Żadne mecyje .... Wg logikii prezydenta Komorowskiego; to nic nadzwyczajnego, to normalne, mają armię, maja rakiety to i muszą trenować ....!!!

  Podobnie ocenił prezydent Komorowski manewry armii Putina i Łukaszenki, bespośrednio przy naszej granicy, przy granicy UE i państwa NATO, prowadzących manewry i ćwiczących gry wojenne z atakiem atomowym na Warszawę i inne rejony Polski włącznie - maja armię, a każda armia musi ćwiczyć ...........!!!

  Mrożacy krew w żyłach Polaków, spokój hrabiego z ruskiej budy sprawujacego urząd prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ...!!!

  Nie wiada cieszyć się czy płakać !

  Byłoby może i śmieszne gdyby nie było takie straszne !!!

 • supertlumacz

  Oceniono 22 razy -14

  Ważnym czynnikiem jednoczącym obie Koree jest nienawiść do USA które wybudowały mur www.krld.pl/krld/zjednoczenie dzielący obie Koree. Dlaczego ten mur jest widoczny tylko od strony północnej? Rysunek i wyjaśnienie u dołu strony

  Również powodzenie antyamerykańskiego filmu z roku 2006 o angielskim tytule The Host, polskim Potwór, rosyjskim Вторжение динозавра, koreańskim 괴물 jest znamienne. Pokazuje zatrucie największej koreańskiej rzeki przed amerykańskiego lekarza ludobójcę.
  kinoprosmotr.net/drama/2781-vtorzhenie-dinozavra.html

  Polskojęzyczna notatka jest bezwartościowa, pl.wikipedia.org/wiki/The_Host:_Potw%C3%B3r jest tylko dowodem polskojęzycznej cenzury. Oczywiście o reżyserze pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Joon-ho_Bong&action=edit&redlink=1 nie ma żadnej informacji mimo że w Azji ten film pobił rekordy popularności (miliony widzów dziennie na początku).

  Streszczę początek. Kostnica w amerykańskiej bazie w Korei Południowej. 9 lutego 2000 rok. Amerykański lekarz patolog nakazuje południowokoreańskiemu pomocnikowi wylać do ścieków 200 LITRÓW FORMALDEHYDU. Pomocnik, południowokoreański podwładny, pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Brian_Rhee&action=edit&redlink=1 ma obiekcje, to wszystko dostanie się do dużej rzeki HAN. -To rozkaz - mówi sympatyczny Amerykanin en.wikipedia.org/wiki/Scott_Wilson_(actor)
  czerwiec 2002, wędkarze dostrzegają dziwne żyjątka
  październik 2006, samobójca na moście dostrzega potwora
  Przy dostawach klienci reklamują że dostawca zjadł kalmarowi jedną nogę i miał tylko dziewięć, ale to rzeczywiście tylko z powodu łakomstwa dostawcy. Fotoreportaż policji wodnej jest w telewizji częściowo zakryty dla ukrycia wyglądu wyłowionych zwłok..

  Kiedy dostawca dostarcza na przeprosiny poprawne zamówienie widzi że pod mostem wskutek zaburzeń genetycznych wylągł się ogromny potwór. Streszczona początkowa scena jest pominięta we wszystkich wersjach poza rosyjską i (obecnie) północnokoreańską. Pominięta oczywiście w polskim streszczeniu.
  kinoprosmotr.net/drama/2781-vtorzhenie-dinozavra.html

 • turpin

  Oceniono 20 razy 6

  Kim, kazawszy rozstrzelać kolejnego dowódcę sił rakietowych, do jego nowo-mianowanego nastepcy:

  - jeśli nasze dwie ostatnie rakiety też same się odpalą, ciebie też czeka kul w łeb.

 • vomitorium1

  Oceniono 12 razy -2

  " ... przeprowadza testy pocisków krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej."
  nie tylko
  (kimek widzi
  że nadszedł
  zmierzch dyktatorów
  i kombinuje
  co tu zrobić
  żeby zepsuć
  innym apetyt)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje