Putin polecił FSB współpracować z polskim kontrwywiadem

20.05.2013 15:20
Władimir Putin na naradzie

Władimir Putin na naradzie (Fot. Misha Japaridze AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB), by zawarła porozumienie o współpracy w sferze kontrwywiadu wojskowego ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego RP.
Rozporządzenie Putina w tej sprawie ukazało się na stronie internetowej, na której publikowane są akty prawne Federacji Rosyjskiej. Z dokumentu wynika, że decyzję tę prezydent podjął na wniosek samej FSB, uzgodniony z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rosji. "Przyjąć propozycję FSB Rosji, uzgodnioną z MSZ Rosji, w sprawie zawarcia między Federalną Służbą Bezpieczeństwa FR i Służbą Kontrwywiadu Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej porozumienia o współpracy i współdziałaniu w sferze kontrwywiadu wojskowego" - głosi rozporządzenie. Putin polecił również FSB przeprowadzenie rozmów ze stroną polską i po osiągnięciu porozumienia podpisanie danego dokumentu.

"Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie komentuje aspektów dotyczących współpracy międzynarodowej" - poinformował w dyrektor gabinetu szefa SKW płk Krzysztof Dusza. Publikując rozporządzenie prezydenta FR, Kreml nie uzasadnił potrzeby zawarcia takiego porozumienia. Nie podał też żadnych szczegółów dotyczących przyszłej współpracy rosyjsko-polskiej w tej dziedzinie.

Narada nad Morzem Czarnym

Wiadomo jedynie, że w ostatnich dwóch tygodniach w Soczi nad Morzem Czarnym Putin odbył serię narad z członkami Rady Bezpieczeństwa FR, Ministerstwa Obrony i dowódcami poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych FR. W wyniku tych narad - jak przekazała służba prasowa Kremla - prezydent wydał szereg poruczeń. Jedna z takich narad dotyczyła sytuacji w Afganistanie w związku z planowanym na 2014 rok wyjściem z tego kraju wojsk międzynarodowej koalicji. Jednym z krajów mających w Afganistanie kontyngent wojskowy jest Polska.

Rosja z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń w Afganistanie w kontekście planowanego wycofania wojsk koalicji. Moskwa obawia się, że po ich wyjściu sytuacja w północnych prowincjach Afganistanu ulegnie destabilizacji i że w ślad za tym pogorszy się sytuacja w Azji Środkowej, a to z kolei bezpośrednio zagrozi bezpieczeństwu południowych regionów Rosji.

Z drugiej strony Rosja nie chce przedłużenia obecności wojskowej USA w Afganistanie, dostrzegając w tym zagrożenie dla swoich geopolitycznych wpływów.

Zobacz także
Komentarze (145)
Putin polecił FSB współpracować z polskim kontrwywiadem
Zaloguj się
 • neostrada72

  0

  Uważam,że współpraca lepiej by odpowiadała niż ciagla wrogość,niechęć we wszystkim,co dotyczy wzajemnych stosunków politycznych i gospodarczych,czy to,co proponuje Putin,al jak zwykle przeważa nasze złudne wielkopanstwo i uważanie Rosje za dzicz azjatycką,tylko,że ta dzicz zdobyla kosmos,a my znów coś na kształt ludzkich odchodów.

 • jkal

  Oceniono 1 raz -1

  Tusku i Komorowski w POstawie ruki PO szwam!

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Lubię zwlekać z komentarzami do momentu kiedy znaczna liczba polskojęzycznych podludzi obnaży swoją ignorancję....

  Tak naprawdę nie było , nie ma i nie będzie żadnej WSPÓŁPRACY tj. równorzędnego działania.

  W związku z IO Soczi 2014 i wycofaniem się przegranej koalicji ludobójców z pobliskiego Afganistanu Federacja Rosyjska podjęła działania pacyfikacyjne przeciw napływającym stamtąd terrorystom. Większość z nich to obywatele Federacji Rosyjskiej którzy przeszli szkolenie w pakistańsko-afgańskich ośrodkach dywersji
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=509196
  Jak przystało na cywilizowane supermocarstwo Federacja Rosyjska dzieli się informacjami na temat zagrożenia terrorystycznego z krajami uczestnikami IO Soczi 2014, nawet jeśli są to kraje , tak jak Polska, oślepione rusofobią wspierające czeczeńskich antyrosyjskich terrorystów.
  Takim faktom jak RONDO DUDAJEWA W WARSZAWIE CZY PRZYZNANIE PRZEZ POLSKĘ STATUSU UCHODŹCY WIĘKSZEJ LICZBIE CZECZENÓW NIŻ POZOSTAŁE KRAJE UE ŁĄCZNIE nie sposób zaprzeczyć.
  To praktycznie jednostronne informowanie Polski o zagrożeniach terrorystycznych, nazywane elegancko współpracą w języku dyplomatycznym, ma na celu uzasadnienie tymczasowego ograniczonego kontyngentu wojsk rosyjskich w Szczecinie lub Zielonej Górze na wypadek infiltracji terrorystów z terytorium Polski.

  Realizacja pięknej idei olimpijskiej nie może ulec zagrożeniu nawet gdyby była konieczna fizyczna likwidacja pełnego stanu osobowego Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Oczywiście pułkownik Mikołaj Przybył powinien być wyłączony - osoby niepoczytalne nie odpowiadają za swoje czyny.

 • blue911

  Oceniono 4 razy 4

  Tak jest. Gonic odwiecznego wroga z Europy!

 • flexibleautomation

  Oceniono 4 razy 2

  Nareszcie Putin potwierdzil oficjalnie nieprzerwana od lat 1940stych kontynuacje wspolpracy wywiadu polskiego i rosyjskiego..

 • anzelmus734

  Oceniono 6 razy 0

  Rosjanie zaciskają pętlę Tuskowi.

  W zamian za milczenie w sprawie jego matactw smoleńskich: II nitka Jamału przez Polskę, wykup Azotów przez Acron, wchłonięcie polskich spółek gazowych. Do tego uruchomienie ruchu bezdewizowego przez Polskę do Unii- do tego był potrzebny mały ruch bezdewizowy z Kaliningradu. Na razie tylko tyle.
  Tusk planuje ratowanie skóry przez ucieczkę do Unii. Ale Unia w zamian za stanowisko też ma żądania: ustawa o homozwiązkach i in vitro, eliminacja mediów katolickich z debaty publicznej, ofensywa wychowania seksualnego typu B w przedszkolach i szkołach. Na razie- jak nie, to przypomina o zaległych karach finansowych, które nagle uaktualnia np za niedoróbki w rolnictwie.
  Tusk ulega jednym i drugim i wije się jak piskorz. A naród zapłaci całkowitym upadkiem swojego kraju. Gdy Tusk wymknie się już Rosjanom do Unii, w Polsce nie będzie czego zbierać.

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 3

  orły Tuska z wywiadu III RP tankują 40 stacjach Statoil
  używając paliwowe karty identyfikacyjne, które są osobno numerowane i zabezpieczone jednym pin numerem.
  Wygląda ze Ruski mając ich zdjęcia i informacje o nich zaproponowali im współprace, hurtowo, he, he, he.
  W III RP jest jak w II RP w Dwójce, debil, debila, debilem pogania, szpiclować swoich łamiąc prawo tylko to potrafią

 • blondyn-3

  Oceniono 6 razy 0

  ja już wole FSB od CIA i sluchac co ma Kaczor do powiedzenia na ten temat

 • jkal

  Oceniono 4 razy -4

  a ilu instruktorów do obsługi MSW,ABW,CBŚ, tajnej POlicji chcaą MOskale dosłać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje