Dzień Pamięci o Wypędzonych - nowe święto w Bawarii. "To sygnał dla całego kraju"

Horst Seehofer

Horst Seehofer (Fot. Themba Hadebe AP)

Premier Bawarii Horst Seehofer poinformował na zjeździe Ziomkostwa Niemców Sudeckich w Augsburgu, że od 2014 roku Bawaria będzie obchodziła Dzień Pamięci o Wypędzonych. Święto ma przypadać zawsze w drugą niedzielę września. Bawaria życzyłaby sobie wprowadzenia takiego dnia w całych Niemczech, jednak jak dotąd starania o to się nie powiodły.
Na 64. zjeździe Ziomkostwa Niemców Sudeckich, odbywającym się tradycyjnie w Zielone Świątki, premier Bawarii Horst Seehofer stwierdził, że bardzo ubolewa, iż nie udało się dotąd wprowadzić takiego dnia w Niemczech, stąd własna inicjatywa. - Niemcy sudeccy w znaczący sposób przyczynili się do sukcesu Bawarii - powiedział szef bawarskiej CSU.

Obecna także na zjeździe bawarska minister ds. socjalnych Christine Haderthauer (CSU) stwierdziła, że taki dzień pamięci jest "sygnałem dla całego kraju". W podobnym tonie wypowiedział się federalny minister spraw wewnętrznych, także polityk CSU, Hans-Peter Friedrich. Podkreślił, że jest dla niego niezrozumiałe, dlaczego Niemcy ze względu na politykę zagraniczną mają rezygnować z takiego dnia. - Przypominanie prawdy jest ważne i słuszne z punktu widzenia polityki zagranicznej - powiedział Friedrich. Zaraz jednak zaznaczył, że w skali federalnej nie ma poparcia większości dla wprowadzenia narodowego dnia upamiętniającego przymusowo wysiedlonych.

Nagrody dla "Cierpliwego budowniczego mostów" i reżysera

Ziomkostwo Sudeckie przyznaje rokrocznie Nagrodę Karola IV. W tym roku uhonorowało nią premiera Bawarii Horsta Seehofera. Honorując zasługi Seehofera, rzecznik ziomkostwa europoseł Bernd Posselt (CSU) obsypał bawarskiego polityka komplementami, nazywając go "prekursorem" porozumienia z Czechami. Doprowadzając do bawarsko-czeskiego odprężenia, Seehofer jest "lodołamaczem", "cierpliwym budowniczym mostów" i "siłą napędową".

Rzeczywiście, w ostatnich miesiącach stosunki z Czechami uległy znacznej poprawie. Przełomowa była wizyta w Monachium w lutym br. premiera Czech Petra Neeasa, który nazwał wypędzeniem przymusowe wysiedlenia Niemców sudeckich z Czechosłowacji po II wojnie światowej i wyraził z tego powodu ubolewanie.

Przyznawaną także przez ziomkostwo Nagrodą Praw Człowieka uhonorowany został czeski dokumentalista David Vondracek za film "Zabijanie po czesku". Film wyemitowany w Czechach w głównym programie telewizji wywołał szeroką dyskusję. Nakręcony przez filmowca amatora i wydobyty na światło dzienne przez Vondracka pokazuje masową egzekucję Niemców w czeskim miasteczku w maju 1945 roku.

220 tys. członków Ziomkostwa Niemców Sudeckich

Niemiecka mniejszość liczyła przed wojną w Czechosłowacji 3,8 mln osób. Po wojnie na podstawie tzw. Dekretów Benesza większość z nich została wysiedlona przymusowo do Niemiec, Austrii i na Węgry. Większość trafiła do Bawarii. Ziomkostwo Niemców Sudeckich reprezentuje interesy potomków tamtych wysiedleńców, według własnych informacji liczy obecnie około 220 tys. członków.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Bawaria jedna się z Czechami
 • Ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego w Niemczech przesądzona
Komentarze (179)
Dzień Pamięci o Wypędzonych - nowe święto w Bawarii. "To sygnał dla całego kraju"
Zaloguj się
 • rikardino33

  0

  Ustanowić Dzień Zbrodni Niemieckich.

 • kamyk39

  0

  zwiazek przepedzonych

 • czerwonylech

  Oceniono 4 razy 0

  Bawaria jest Landem, w którym schroniło sie najwiecej zbrodniarzy niemieckich po 1945.
  W Bawarii bardzo szanowana jest rodzina dra Mengele, "genetyka z Oswięcimia".
  W Niemczech widza, że z rzadem polskim, z tym polskim swoierszczem na płocie, nie potrzeba się liczyć.
  "Rżąd" upaja sie flirtem z Merkelą.
  Niemcy nie zapomnieli III Rzeszy i Rasy Panów. Jeszcze sie przypomna.
  Polak bedzie, jak zawsze. głupszy po szkodzie.

 • ksadea

  Oceniono 3 razy 1

  No tak! Ta piękna Bawaria ze swoim Monachium i Norymbergą - ukochanymi miastami Hitlera. - To tu pokraczny gefrejter z wąsikiem rozpoczął najbardziej zbrodniczą wojnę w historii ludzkości.
  Pożałowania godne i straszne jest to, jak teraz jego ofiary domagają się pamięci od tych, którzy niewinnie zginęli z jego ręki.
  Nie ulega wątpliwości: Niemcy dokonują rewizji historii. Uznają się za ofiary wojny.
  Nigdy nie wolno do tego dopuścić!
  Domaga się tego pamięć o 6 zamordowanych milionach Żydów w Europie, o kilkunastu milionach ofiar innych narodowości!

 • as200

  Oceniono 4 razy 0

  To pokazuje do jakij nicosci doszla polska dyplomacja. I do jakij nicosci doszla Polska z wyprzedanym przemyslem, zagranicznymi bankami, obcymi ubezpieczeniami, niemickimi sieciami dystrybucji i z rosyjskim gazem i benzyna. PO to jak rzad krola Stasia, zadluzony u obcych i agenturalny. A wspomaga go morzel bul.

 • alica32

  Oceniono 6 razy 4

  a np Opolu był jakis czas temu problem nazwania jednej z sal w opolskim sejmiku – salą piastowskiego orła – sprzeciwili się temu samorządowcy z PO. Jak wyjaśnili – nazwa jest „zbyt narodowa” i może urażać Niemców z Mniejszości Niemieckiej Zadowolenia ze sprzeciwu podwładnych Donalda Tuska naturalnie nie kryli miejscowi Niemcy z mniejszości niemieckiej. ….Mamy więc my Polacy jasnośćże dla Niemców opolskich z mniejszości niemieckiej chęć nadania polskiej nazwy w polskim sejmiku na terenie Rzeczypospolitej Polskiej była „prowokacją”. Ale sprawa się już wyjaśniła Platforma obywatelska i Niemcy z mniejszości Niemieckiej „zgodzili „ się na nazwę sala orła białego.

 • wojtekhannover

  Oceniono 5 razy 1

  Czytam te wasze komenarze i niedobrze mi się robi. Oto, co robi z ludzi katolicka indoktrynacja: "oko za oko, ząb za ząb"? Od kiedy jedna zbrodnia usprawiedliwia drugą - popełnioną w akcie zemsty?

 • sebolargo

  Oceniono 8 razy 0

  W przeciwieństwie do prawdzywich Poljaków zza Buga klepiących pacierz na kolanach do komunistycznej propagandy o ziemiach wycyckanych niemieccy wypędzeni potrafią zachować pamięć o swojej Niemieckiej Ojczyźnie zrabowanej przez okupantów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje