Dzień Pamięci o Wypędzonych - nowe święto w Bawarii. "To sygnał dla całego kraju"

19.05.2013 20:43
Horst Seehofer

Horst Seehofer (Fot. Themba Hadebe AP)

Premier Bawarii Horst Seehofer poinformował na zjeździe Ziomkostwa Niemców Sudeckich w Augsburgu, że od 2014 roku Bawaria będzie obchodziła Dzień Pamięci o Wypędzonych. Święto ma przypadać zawsze w drugą niedzielę września. Bawaria życzyłaby sobie wprowadzenia takiego dnia w całych Niemczech, jednak jak dotąd starania o to się nie powiodły.
Na 64. zjeździe Ziomkostwa Niemców Sudeckich, odbywającym się tradycyjnie w Zielone Świątki, premier Bawarii Horst Seehofer stwierdził, że bardzo ubolewa, iż nie udało się dotąd wprowadzić takiego dnia w Niemczech, stąd własna inicjatywa. - Niemcy sudeccy w znaczący sposób przyczynili się do sukcesu Bawarii - powiedział szef bawarskiej CSU.

Obecna także na zjeździe bawarska minister ds. socjalnych Christine Haderthauer (CSU) stwierdziła, że taki dzień pamięci jest "sygnałem dla całego kraju". W podobnym tonie wypowiedział się federalny minister spraw wewnętrznych, także polityk CSU, Hans-Peter Friedrich. Podkreślił, że jest dla niego niezrozumiałe, dlaczego Niemcy ze względu na politykę zagraniczną mają rezygnować z takiego dnia. - Przypominanie prawdy jest ważne i słuszne z punktu widzenia polityki zagranicznej - powiedział Friedrich. Zaraz jednak zaznaczył, że w skali federalnej nie ma poparcia większości dla wprowadzenia narodowego dnia upamiętniającego przymusowo wysiedlonych.

Nagrody dla "Cierpliwego budowniczego mostów" i reżysera

Ziomkostwo Sudeckie przyznaje rokrocznie Nagrodę Karola IV. W tym roku uhonorowało nią premiera Bawarii Horsta Seehofera. Honorując zasługi Seehofera, rzecznik ziomkostwa europoseł Bernd Posselt (CSU) obsypał bawarskiego polityka komplementami, nazywając go "prekursorem" porozumienia z Czechami. Doprowadzając do bawarsko-czeskiego odprężenia, Seehofer jest "lodołamaczem", "cierpliwym budowniczym mostów" i "siłą napędową".

Rzeczywiście, w ostatnich miesiącach stosunki z Czechami uległy znacznej poprawie. Przełomowa była wizyta w Monachium w lutym br. premiera Czech Petra Neeasa, który nazwał wypędzeniem przymusowe wysiedlenia Niemców sudeckich z Czechosłowacji po II wojnie światowej i wyraził z tego powodu ubolewanie.

Przyznawaną także przez ziomkostwo Nagrodą Praw Człowieka uhonorowany został czeski dokumentalista David Vondracek za film "Zabijanie po czesku". Film wyemitowany w Czechach w głównym programie telewizji wywołał szeroką dyskusję. Nakręcony przez filmowca amatora i wydobyty na światło dzienne przez Vondracka pokazuje masową egzekucję Niemców w czeskim miasteczku w maju 1945 roku.

220 tys. członków Ziomkostwa Niemców Sudeckich

Niemiecka mniejszość liczyła przed wojną w Czechosłowacji 3,8 mln osób. Po wojnie na podstawie tzw. Dekretów Benesza większość z nich została wysiedlona przymusowo do Niemiec, Austrii i na Węgry. Większość trafiła do Bawarii. Ziomkostwo Niemców Sudeckich reprezentuje interesy potomków tamtych wysiedleńców, według własnych informacji liczy obecnie około 220 tys. członków.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (179)
Zaloguj się
 • swedzi_mnie_palec

  Oceniono 556 razy 456

  Chcą przypominania prawdy? Proszę bardzo: ok. 5 rano 1 września 1939 roku Niemcy rozpoczęły największą rozpierduchę nowoczesnej Europy. Sen o 1000-letniej Rzeszy został przerwany potężnym kopem w dupę od Amerykanów i w jaja od Sowietów. A po przebudzeniu połowa Europy była przez pół wieku po jarzmem Moskwy. Trzeba było robić Volkswageny i piecyki gazowe, a nie czołgi. Więc teraz morda w kubeł.

 • unnabujp

  Oceniono 283 razy 221

  Bawaria to przeciez "matecznik" w ktorym "wylagl sie" narodowy socjalizm tak wiec ta inicjatywa nie dziwi. Niedlugo beda chcieli wystawic pomnik Adolfowi.

 • wojtek2784

  Oceniono 217 razy 191

  Oni się sami "wypędzili" , aż pod Stalingrad, a potem ich wypędzili aż po Łabę. Najlepszym świętem dla wypędzonych będzie spływ kajakowy Łabą, nad którymi brzegami spotkali sie Rosjanie i Amerykanie aby "współczuć" losom wypędzonych.

 • numer3

  Oceniono 75 razy 57

  Ok. Niech będzie. Ale pod nazwą DZIEŃ SPRAWIEDLIWIE przegonionych bandytów.

 • fastwinter.5

  Oceniono 69 razy 53

  Niemcy niech dziękują Stalinowi,który zaczął zimna wojnę,że mogą dzisiaj swobodnie opłakiwać swoje utracone heimaty,bo plany co z nimi zrobić po wojnie były ustalone już w Jałcie i zakłądały,że będą rozwiezieni po świecie jako robotnicy przymusowi,I tak w Rosji Sowieckiej miało wylądować 5 mln Niemców, w Anglii i Stanach po 2 mln
  we Francji też trochę,w Holandii w Polsce,Belgii i Bóg wie gdzie jeszcze.
  Ale oni dzisiaj jak widać, nie chca o tym wiedzieć i roją te swoje tęsknoty za utraconymi ojczyznami.Niech się cieszą,że w ogóle maja swoje państwo,bo plany były zupełnie inne.

 • zdd

  Oceniono 66 razy 48

  Jestem pod wrażeniem. Aryjska rasa nadludzi pamięta. Pytanie czy myśli...

 • anthrax_2

  Oceniono 83 razy 37

  Ziomkostwo patronem Oktoberfestu !
  Dobre,nic lepszego nie mogli wymyślić
  Ciekawe czy Erika i Angela zaproszą Donalda
  Pewnie zaproszą ale Donek będzie miał kłopot bo obiecał autonomię a teraz nawet pokłócił się z Gorzelikiem w Katowicach

 • maniakon

  Oceniono 63 razy 35

  juz widze te tlumy faceci, kobiety i dzieci z tym smiesznym wasikiem tlumnie zgromadzeni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje