Kaczyński: Zakazać sprzedaży ziemi cudzoziemcom, zlikwidować gimnazja

19.05.2013 16:54
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- PiS jest alternatywą dla obecnej władzy, zarówno programową, jak i wyborczą - przekonywał dzisiaj w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapowiadał także, że jeżeli jego partia dojdzie do władzy, zlikwiduje gimnazja i zakaże sprzedaży ziemi obcokrajowcom.
Kaczyński odwiedził w weekend cztery miejscowości na Pomorzu Zachodnim, poza Gryfinem - Police, Szczecin i Pyrzyce. - Trzeba się rozstać z tą władzą, jest alternatywa. (...) Jeśli taka zmiana w Polsce nie nastąpi, to trzeba będzie czekać, by Polak mógł się czuć w sensie materialnym tak mocny jak Niemiec, wiele pokoleń - mówił polityk do licznie zebranych mieszkańców Gryfina.

Jak tłumaczył, jest dla obecnego rządu alternatywa rozumiana dwojako - jako alternatywa wyborcza, oraz ta, która jest projektem społeczno-gospodarczym. - My mamy taki projekt - zaznaczył.

"Nas atakują, bo jesteśmy jedyną siłą, która może Polskę zmienić"

Kaczyński wskazywał na "próby podejmowane przez różne inicjatywy, które próbują uniemożliwić wprowadzenie projektu PiS w życie". - Organizowanie różnych ruchów, które mają ludziom zawrócić w głowach: "PiS to tak naprawdę niewiele się różni od PO, a my tu jesteśmy np. oburzeni, my tu tak naprawdę coś zmienimy; jest jakiś kamień filozoficzny, jednomandatowe okręgi wyborcze, który wszystko zmieni". Nie dajcie się na to nabierać - ostrzegał zebranych, nawiązując do inicjatyw Platformy Oburzonych, która lobbuje na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. - Nas atakują dlatego, że to my jesteśmy jedyną siłą, która może Polskę zmienić - dodał.

Odnosząc się do regionalnych problemów, mówił m.in. o konieczności działań w sprawie elektrowni Dolna Odra i stworzenia konkretnego planu dla tego zakładu. - Ta ziemia musi mieć własne źródła energii - zaznaczył. Podkreślał, że Szczecin, tak jak niegdyś, może odgrywać rolę największego portu na Bałtyku, jeśli zadba się o infrastrukturę, szczególnie sieć połączeń transportowych.

Zabronić sprzedaży ziemi cudzoziemcom

Kaczyński mówił też o tym, że PiS będzie "bronić polskiej ziemi". - Zrobimy to, co zrobili Francuzi, nie będzie możliwości w Polsce sprzedaży ziemi obcokrajowcom. (...) Jednym aktem prawnym unieważnimy umowy dotyczące sprzedaży ziemi zawarte z ominięciem prawa - zaznaczył, nawiązując do procederów wyprzedaży ziemi obcokrajowcom z pomocą osób podstawionych, czyli tzw. słupów.

Pytany przez zebranych o system edukacji, zapowiedział likwidację gimnazjów i powrót do poprzedniego systemu ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniej średniej. W kwestii tzw. ustawy śmieciowej stwierdził, że nie ma mowy, by została ona podtrzymana.

"Sytuacja hegemonii jest sytuacją chorą"

Na pytanie dotyczące polskiej obecności w UE, odparł, że należy przyłączyć się do Wlk. Brytanii, która chce zracjonalizować Unię, wyeliminować przepisy, które są niepotrzebne i zmienić mechanizm jej funkcjonowania. - W tej chwili UE jest narzędziem przede wszystkim jednego państwa, czyli Niemiec. To jest sytuacja, która się musi dla Niemiec, Europy, także dla Polski źle skończyć - dodał.

- Sytuacja hegemonii jest sytuacją chorą. Unia została stworzona po to, by jej nie było. Trzeba wrócić do źródeł Unii - przekonywał. - Wyjście z UE nie byłoby dobrym zobowiązaniem, chyba że Unia się rozleci, co jest możliwe. (...) Wtedy trzeba będzie podejmować decyzje - odpowiadał Kaczyński.

Według ostatnich sondaży PiS wyprzedził w notowaniach PO . Kaczyński zaś w ostatnich miesiącach jeździ po Polsce i spotyka się z mieszkańcami rożnych miejscowości, których próbuje przekonać do głosowania na swoją partię.

Zobacz także
Komentarze (604)
Zaloguj się
 • pakulec

  Oceniono 529 razy 307

  "wszystkiego zakazać i wszystko zlikwidować" - jak widać Prezes czerpie garściami z pomysłów Kononowicza, który urasta na głównego ideologa Pisu

 • kat-kk

  Oceniono 427 razy 291

  Pambuk dostaje najpiękniejsze połacie polskiej ziemi za darmo, choć jego agencja jest w miniaturowym Watykanie.Będziesz gonił pan tą patologię czy cała Polska będzie własnością Watykanu?

 • spam_box

  Oceniono 357 razy 253

  A o pomnikach w każdej dziurze, przedstawiających szczęśliwie i własnoręcznie zlikwidowanego prezydenata, to zapomniał?

 • fractale

  Oceniono 233 razy 161

  Zaskakująco zgrabnie, jak na Prezesa. Nawet narodowościowe fobie sprzedał w formie reformy.

  Uff, jak wytrzyma dwa lata, to może wygra wybory.

  Nie mogę się jednak pozbyć ironii - będziemy partnerami dla GB takimi samymi jakimi sojusznikami jesteśmy dla USA?
  [tak, wszystkie rządy wchodzą Jankesom w ..., co ma pewne geopolityczne uzasadnienie. Ale budowanie na tym mirażu regionalnego mocarstwa, co było szczególnie widoczne za rządów PiS jest gorzej niż zbrodnią - głupotą]

 • 1-mark-adams

  Oceniono 189 razy 123

  Zakazać, zakazać, zakazać - to program PiS. I jeszcze pozamykać i internować.

 • dzielanski

  Oceniono 141 razy 113

  Wystarczy, że Prezes się odezwie, a PiS-owi znów spadną słupki poparcia.
  Wbrew swoim przekonaniom muszę stwierdzić, że wolność wypowiedzi rozkłada nasz kraj na łopatki. Platforma nic nie musi robić, żeby utrzymać się przy władzy - z punktu widzenia PO wystarczy, że szef "największej partii opozycyjnej" przemówi, a media to nagłośnią.

 • san.k7

  Oceniono 191 razy 111

  Zakażmy sprzedaży ziemi cudzoziemcom, a następnie odbierzmy obywatelstwo członkom PO. Wprowadźmy obowiązkową 20-letnią szkołę przykościelną i rozpocznijmy kolejną krucjatę. </sarcasm>

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 91 razy 59

  Mieszkam w Kanadzie i całe szczęście że nie ma tu takiego tępego pokurcza jak ten gamoń bo by mi zabrali dom , swoją drogą może niech ten pajac zacznie od Watykanu to największy właściciel ziem polskich przejętych z pominięciem prawa przez komisję majątkową.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje