Papież przestrzega: "Nie" dla podziałów w Kościele i odchodzenia od jego nauki

19.05.2013 16:13
Papież wita się z wiernymi zgromadzonymi na niedzielnej mszy na Placu św. Piotra

Papież wita się z wiernymi zgromadzonymi na niedzielnej mszy na Placu św. Piotra (Fot. TONY GENTILE REUTERS)

Papież Franciszek powiedział, że w Kościele nie może być mowy o podziałach i odchodzeniu od jego nauki. - To miejsce harmonii bogactwa i różnorodności, które nie są w konflikcie - podkreślił podczas mszy w Watykanie w dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
W mszy dla ruchów kościelnych z całego świata uczestniczyło, jak podał Watykan, ponad 200 tys. osób. W homilii papież rozważał trzy słowa związane z działaniem Ducha Świętego: nowość, harmonia i misja. - Nowość - mówił - zawsze napełnia nas po trosze lękiem, bo czujemy się bardziej bezpieczni, jeśli mamy wszystko pod kontrolą, jeśli to my budujemy, programujemy, planujemy nasze życie według naszych schematów, naszych zabezpieczeń, naszych gustów.

Franciszek zauważył, że dzieje się tak również w odniesieniu do Boga. - Często idziemy za Nim, przyjmujemy Go, ale tylko do pewnego punktu. Obawiamy się, że Bóg będzie nam kazał przemierzać nowe drogi, że każe nam wyjść z naszych perspektyw, często ograniczonych, zamkniętych, egoistycznych, aby otworzyć nam nowe horyzonty - wyjaśniał.

W Kościele nie ma miejsca dla "partykularyzmów" i zamykania się

Papież przypomniał, że cała historia zbawienia oparta jest na nowości, przemianie i ufności. - Noe buduje arkę wyśmiewany przez wszystkich i ocala siebie; Abraham opuszcza swoją ziemię, mając jedynie w ręku obietnicę; Mojżesz stawia czoło potędze faraona i prowadzi lud do wolności; apostołowie zastraszeni i zamknięci w Wieczerniku wychodzą odważnie, aby głosić Ewangelię. Nie jest to nowość dla nowości, poszukiwanie tego, co nowe, aby przezwyciężyć nudę, jak to się często dzieje w naszych czasach - wskazał.

Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę harmonii w Kościele wraz z różnorodnością, pluralizmem, ale zarazem jednością, która nie prowadzi jednak do jednolitości. Papież zastrzegł, że w Kościele nie ma miejsca ani dla "partykularyzmów" i zamykania się, ani dla "homologizacji". - Bogactwo, odmienność, różnorodność nigdy nie są w konflikcie - zauważył.

Doświadczenie "piękna i jedności"

Papież przestrzegł przed odstępowaniem od nauki Kościoła i wychodzeniem poza wspólnotę kościelną. Na zakończenie mszy w rozważaniach przed modlitwą Regina coeli Franciszek powiedział, że była ona doświadczeniem "piękna jedności".

Na mszę przybyli reprezentanci Akcji Katolickiej, Ruchu Focolari, Neokatechumenatu, rzymskiej Wspólnoty Świętego Idziego, skautów i wielu innych organizacji oraz ruchów świeckich. Obecni byli niektórzy ministrowie z rządu Włoch należący do prężnego ruchu Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie).

Zobacz także
Komentarze (65)
Papież przestrzega: "Nie" dla podziałów w Kościele i odchodzenia od jego nauki
Zaloguj się
 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Odszczepieńczy tak zwany kościół katolicki, nauki ma przeważnie wszeteczne!

  >>>"Nie" dla podziałów w Kościele i odchodzenia od jego nauki.<<<

 • voiceinthedesert1

  0

  Wspaniali dwaj ostatni Papieże zdumiewają swoją mądrością! Istnieje jakieś transcendentne przesiąknięcie nauk obu Papieży jedna i tą samą Prawdą. Gratuluję Papieżowi Franciszkowi za to, że przyhamowuje ruchy, by nie myślały, że są lepsze niż Kościół Jeden, ruchy, które "obsługują" businesswomen, polityków, sfery milionerskie, ruchy męskie, ruchy żeńskie ruchy, ruchy, ruchy! Otóż prawda jest następująca: Jedność wszystkich chrześcijan zawiera się i polega na wierze, nadziei i miłości, których podstawą, radością i zasadą jest przekonanie, że Prawdą jest iż życie się nie kończy, że jeszcze Droga piękna, dobra ogromna przed nami, droga w Nieskończoność, do Boga, i że sam Jezus, nasz Zbawiciel, jest tą Prawdą, życiem i Drogą! I taka, dodam, jest zasada wszelkiego ekumenizmu i wszelkiej jedności międzyreligijnej! Brawo dla obydwu Papieży! Nie codziennie widzi się ludzi mądrych Mądrością Bożą!

 • india.wr

  0

  Ładnie mówi, gó... z tego będzie.
  Rydzyk, Głódź, Michalik i reszta ferajny przetrwają i Franciszka

 • ayouseptim

  Oceniono 3 razy 3

  Szef Watykanu kłamie jak z nut. Przede wszystkim jest to święto niezgodne z Biblią. (Prawdziwym świętem jest Szawuot, Pięćdziesiątnica, Święto Tygodni, w czasie takiego święta w Jerozolimie został zesłany, zapowiadany wcześniej, Duch Święty na ludzi uznających Mesjasza, które wypada w RÓŻNE DNI TYGODNIA, ponieważ jest świętem ruchomym, uzależnionym od świąt Pesach, proszę nie mylić z tzw. wielkanocną, zaczyna się i kończy ZACHODEM SŁOŃCA). Wszystkie święta katolickie na czele z niedzielą, są FAŁSZYWE albo SFAŁSZOWANE. Natomiast, jeżeli chodzi o nauki tej instytucji to są one naukami ja nie powiem, że diabelskimi. Są oparte na prawdzie pomieszanej z KŁAMSTWEM. Współczuję tym ludziom, którzy w tą fałszywą ideologię wierzą i dają się omamić i to w dobie, kiedy jest możliwość sprawdzenia FAŁSZU, ponieważ Pismo Święte, źródło prawdy jest dostępne na całym świecie.

 • fjan

  Oceniono 2 razy 2

  " Nauki " kościoła ? Dobre. To tak jak by słuchał " nauk " Harego Potera.

 • zgryz3

  Oceniono 2 razy 2

  "Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę harmonii w Kościele wraz z różnorodnością, pluralizmem, ale zarazem jednością, która nie prowadzi jednak do jednolitości"
  ---------------------------------------------------------------------
  No to już po nowym Franciszku - zaczął się stary papieski bełkot.

 • czytelnik23-is-me

  Oceniono 5 razy -5

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  do @tuad27

  tłuku tępy, to my 95% Polaków jesteśmy Watykanem i póki co Polska jest NASZYM państwem; ciesz się że tolerujemy mniejszości

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 • hrac

  Oceniono 7 razy 7

  Nos dla tabakiery ? Farbowany lis ? Zerwać konkordat !

 • soldadura104

  Oceniono 5 razy 5

  Czemu nie ma archeologicznych śladów przejścia Izraelczyków z Egiptu. Czyżby to była garstka a nie ogromny naród.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje