Kaczyński: Pewien stabilny system partyjno-rządowy zaczyna się chwiać. Widoczne objawy kłopotów, osłabienia, nerwów...

19.05.2013 11:26
Jarosław Kaczyński i rzecznik PiS - Adam Hofman

Jarosław Kaczyński i rzecznik PiS - Adam Hofman (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Wyraźnie mamy do czynienia z sytuacją, gdy jest zakłócenie odbioru rzeczywistości przez rządzących. To objaw poważnego kryzysu - powiedział Jarosław Kaczyński. - Jeśli PiS dojdzie do władzy, najpierw uporządkuje finanse publiczne. I na tym się nie skończy, bowiem "we wszystkich resortach trzeba bardzo dużo zmienić. Wszędzie polityka jest fatalna".
- Trzeba zacząć sprzątać od finansów publicznych, bez uporządkowania tej sfery będzie trudno będzie skutecznie walczyć z bezrobociem, naprawić służbę zdrowia. Już w tej chwili jest bardzo źle - powiedział Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości. - Z całą pewnością trzeba uporządkować sprawy strategiczne w gospodarce. Kwestia chemii ciężkiej jest bardzo aktualnym przykładem - dodał. Zastrzegł, że gospodarka to tylko wierzchołek góry - we wszystkich resortach trzeba bardzo dużo zmienić, bo wszędzie polityka "jest fatalna, począwszy od polityki przemysłowej wobec górnictwa, a skończywszy na oświacie i kulturze".

"W naszych sondażach mamy jeszcze więcej"

Lider Prawa i Sprawiedliwości odnosząc się do ostatnich sondaży, w których PiS wyprzedza PO, powiedział, że we własnym sondażu jego partia ma 7-punktową przewagę nad Platformą. Według badania TNS dla piątkowego programu "Forum" TVP Info, PiS może liczyć na 34 proc. poparcia, PO na 32 proc. Opublikowane tego samego dnia badanie CBOS dało PiS 26 proc. wobec 23 proc. wskazań na partię Donalda Tuska.

Historia jeszcze nie ruszyła z miejsca, ale...

Prezes PiS zauważył zmianę nastrojów politycznych i społecznych, ale - jak zaznaczył - nie jest ona zasadnicza. - Gdybym powiedział, że historia ruszyła z miejsca, tobym przesadził, bo to nie są wydarzenia jeszcze miary historycznej - podkreślił.

- Pewien bardzo stabilny system partyjno-rządowy zaczyna się chwiać, widać objawy różnego rodzaju kłopotów, osłabienia, nerwów. Te kolejne oświadczenia, że wszystkiemu winne media, które dotąd popierały tę władzę - to jest wyraz znacznego już rozchwiania. Wyraźnie mamy do czynienia z sytuacją, gdy jest zakłócenie odbioru rzeczywistości przez rządzących, co też jest objawem bardzo poważnego kryzysu - zaznaczył.

"PO tylko uprawia socjotechnikę"

- Ta władza nie potrafi działać w sferze politycznej sensu stricto. Działa albo przy pomocy propagandy, która sprowadza się do pewnego rodzaju socjotechniki, co trochę zaczyna zawodzić, albo przy pomocy oskarżeń. Oni już dawno wpadli na pomysł, że nie trzeba dobrze rządzić, wystarczy niszczyć wizerunek przeciwnika. Pewnie będą próbowali do tego wrócić. Jak? Nie wiem, bo żadną uczciwą metodą naszego wizerunku nie da się zniszczyć, ale można stosować także metody nieuczciwe, coś już na ten temat słyszymy" - powiedział.

Osypywanie się Platformy z posłów

- Mamy do czynienia z początkiem takiego procesu "osypywania się" PO. Większość tej koalicji jest niewielka, więc nawet przy niewielkim osypywaniu trzeba szukać nowych koalicjantów, a to może spowodować kolejne napięcia - powiedział prezes PiS o zauważalnych jego zdaniem napięciach w Platformie. - Są zapowiedzi wychodzenia z PO ludzi o poglądach podobnych do eksministra Gowina, ale też słyszę o planach odchodzenia kolejnych osób, które wcale takich poglądów nie mają - powiedział. Jak mówił, na pewno są w PO tacy posłowie, którzy nie chcą być w tej partii z powodu "sytuacji lokalnej".

Schowali mnie? Z czego Sikorski wnosi?

Wczoraj Radosław Sikorski mówił, że korzystne dla PiS sondaże to wynik tego, że partia "schowała" prezesa. - Nie wiem skąd on wnosi, że mnie schowano - skomentował Kaczyński i podkreślił, że w ostatnich dwóch miesiącach spotkał się z mieszkańcami ok. 30 miejscowości. - To próba obrony przed ośmieszeniem się tych, którzy jeszcze niedawno twierdzili, że PiS to partia anihilacji i wieszczyli jej koniec. Stąd takie reakcje; będą mówić, że mnie nie ma, choć stoję na pierwszym planie cały czas - zaznaczył.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (141)
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 117 razy 73

  Jarek powinien się częściej wypowiiadać. To jedyny ratunek dla platformy.

 • le240

  Oceniono 100 razy 62

  Wczoraj kłamca mówił o tych, co zrujnowali Stocznię, a sam co zrobił, aby ją uratować w czasie swoich rządów?

 • hieronimus56

  Oceniono 63 razy 45

  Jego wiedza na temat finansów publicznych, gospodarki, rynku finansowego jest mniejsza niż 13-letniej dziewczynki.

 • mirek11768

  Oceniono 67 razy 43

  Nie ciesz się kruciaku . Twój czas nigdy nie nadejdzie . Polacy to mądry naród . I nic nie kupi jako ,, ciemny lud ''

 • zapora01

  Oceniono 54 razy 40

  Jarek, prędzej ci od nadmiaru żółci i jadu, wątrobę szlag trafi, jak ty na czele PiS-u dojdziesz do władzy..

 • jamj

  Oceniono 50 razy 34

  "Kaczyński: Pewien stabilny system partyjno-rządowy zaczyna się chwiać..."
  =========================================================
  "Pewien stabilny system partyjno - rządowy..." Czyżby Kaczuszka przyznała, że ten system partyjno-rządowy jest STABILNY? A może to coś w rodzaju "Chcecie dobra Polski, głosujcie na PO"? Ty się Jaruś lepiej nie odzywaj, bo jedyne co potrafisz jeszcze w miarę mądrze robić, to milczeć...

 • pisubek

  Oceniono 54 razy 30

  Biedna Kaczyński, a najbardziej biedna dlatego, ze musi się zadawać z czymś takim jak ten odrażający prostacki grubasek Hofman.

 • endrju1521

  Oceniono 39 razy 19

  Dzięki Bogu, żaden ustrój nie jest wieczny.

  Ale to dla pospólstwa, marna pociecha,

  bo przyjdą następni "wybrańcy Narodu" do koryta,

  zaczną żreć spragnionymi czarnymi łapami.

 • hieronimus56

  Oceniono 17 razy 13

  Finanse uporządkuje przy wsparciu Rydzyka, Michalika, Głodzia i im podobnym czyli wyprowadzi majątek narodowy do kraju okupanta - Watykanu.
  Sprzedawczyk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje