Agresywne bobry na Białorusi atakują ludzi

19.05.2013 10:39
Ślady obecności bobrów

Ślady obecności bobrów (Fot.Agnieszka Sadowska/AG)

Na Białorusi bobry coraz częściej atakują ludzi - pisze niezależny tygodnik "Swobodnyje Nowosti Plus" w artykule zatytułowanym "Bobry terroryzują mieszkańców Polesia", przypominając przypadek śmiertelnego ugryzienia człowieka przez bobra.
Ostatnio w wiosce Krasnaja Wola w obwodzie brzeskim bóbr podszedł do wiejskiego domu kultury, w pobliżu którego nocował. Sprzątaczka, wziąwszy zwierzę za psa, zaczęła je odpędzać, ale bóbr rzucił się na nią. Następnie wszedł na ganek, wykąpał się w pobliskiej fontannie i skierował ku stodołom. W końcu mieszkańcom udało się strugą wody zagonić go do najbliższego zbiornika wodnego - informuje portal Media-Polesie.

Echem w całej Białorusi odbiła się historia z kwietnia, kiedy to pod Brześciem bóbr rzucił się na wędkarza, który chciał się z nim sfotografować. Gdy mężczyzna zbliżył się do zwierzęcia, to dwukrotnie ugryzło go w biodro. Bóbr trafił w tętnicę biodrową i zaatakowany wykrwawił się na śmierć jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia.

Niedawno bobry uszkodziły także liczącą 6 m szerokości tamę na kanale Dniepr-Bug.

- Obserwujemy wzrost liczebności bobrów z tej prostej przyczyny, że spada popyt na futro - powiedział pracownik gospodarstwa myśliwsko-wędkarskiego "Łuniniec" Wiktar Kacuba. - Poza tym zgodnie z zasadami myślistwa bobra wolno odstrzeliwać tylko w ciągu dnia, on zaś prowadzi nocny tryb życia.

Według Kacuby swoją rolę odgrywa też fakt, że sieć melioracyjna nie jest odpowiednio konserwowana i zarasta, co sprzyja bobrom. "Ośmiela je także to, że polowanie w pobliżu skupisk ludzkich jest zakazane" - ocenił. Jak dodał, w tym roku z powodu wysokiego stanu wód bobry intensywnie migrują i dlatego coraz częściej poszukują nowych siedlisk.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • himils

  Oceniono 124 razy 116

  U nas w Słomnikach, zamaskowane bobry pobiły spokojnych kibiców.

 • jamj

  Oceniono 79 razy 73

  Nowa opozycja w Białorusi powstaje.

 • 31.februarius

  Oceniono 53 razy 43

  Na Mińsk(!), dzielne bobry,
  tam Alaksandr jest niedobry.
  Przegryziecie mu tętnice
  i lud wyjdzei na ulice.

 • wlodek21

  Oceniono 51 razy 41

  Może się mszczą za masakry?

 • phillip_lee_81

  Oceniono 42 razy 34

  Amerykańska armia szkoli delfiny a białoruskie bobry
  To są bobry antynatowskie

 • life.form

  Oceniono 60 razy 32

  Brawo, bobry! Macie prawo (i powody) do zemsty na ludziach :)

 • kretu23

  Oceniono 28 razy 20

  bobrom idzie lepiej, niż amatorskiej drużynie hokejowej w Soczi :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje