Agresywne bobry na Białorusi atakują ludzi

19.05.2013 10:39
Ślady obecności bobrów

Ślady obecności bobrów (Fot.Agnieszka Sadowska/AG)

Na Białorusi bobry coraz częściej atakują ludzi - pisze niezależny tygodnik "Swobodnyje Nowosti Plus" w artykule zatytułowanym "Bobry terroryzują mieszkańców Polesia", przypominając przypadek śmiertelnego ugryzienia człowieka przez bobra.
Ostatnio w wiosce Krasnaja Wola w obwodzie brzeskim bóbr podszedł do wiejskiego domu kultury, w pobliżu którego nocował. Sprzątaczka, wziąwszy zwierzę za psa, zaczęła je odpędzać, ale bóbr rzucił się na nią. Następnie wszedł na ganek, wykąpał się w pobliskiej fontannie i skierował ku stodołom. W końcu mieszkańcom udało się strugą wody zagonić go do najbliższego zbiornika wodnego - informuje portal Media-Polesie.

Echem w całej Białorusi odbiła się historia z kwietnia, kiedy to pod Brześciem bóbr rzucił się na wędkarza, który chciał się z nim sfotografować. Gdy mężczyzna zbliżył się do zwierzęcia, to dwukrotnie ugryzło go w biodro. Bóbr trafił w tętnicę biodrową i zaatakowany wykrwawił się na śmierć jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia.

Niedawno bobry uszkodziły także liczącą 6 m szerokości tamę na kanale Dniepr-Bug.

- Obserwujemy wzrost liczebności bobrów z tej prostej przyczyny, że spada popyt na futro - powiedział pracownik gospodarstwa myśliwsko-wędkarskiego "Łuniniec" Wiktar Kacuba. - Poza tym zgodnie z zasadami myślistwa bobra wolno odstrzeliwać tylko w ciągu dnia, on zaś prowadzi nocny tryb życia.

Według Kacuby swoją rolę odgrywa też fakt, że sieć melioracyjna nie jest odpowiednio konserwowana i zarasta, co sprzyja bobrom. "Ośmiela je także to, że polowanie w pobliżu skupisk ludzkich jest zakazane" - ocenił. Jak dodał, w tym roku z powodu wysokiego stanu wód bobry intensywnie migrują i dlatego coraz częściej poszukują nowych siedlisk.

Zobacz także
Komentarze (54)
Agresywne bobry na Białorusi atakują ludzi
Zaloguj się
 • noken

  Oceniono 1 raz 1

  proponuję rozdać wszystkim ludziom mieszkających w okolicach tych okropnych ataków słynny "holy hand granade", nie można lekceważyć terroru tych diabelskich potworów!

 • daavid

  Oceniono 2 razy 2

  Z tekstu wynika, że zwierze wykrwawiło się przed przyjazdem karetki pogotowia. Teraz rozumiem po co podczas studiów męczono mnie kursami logiki.

  Teraz mogę wszystkim polecić logikę, Redaktorowi również.

 • kwiecien45

  Oceniono 2 razy 2

  U nas w sezonie ogórkowym sumy atakują wędkarzy i chłopców co się kapią w Zalewie Zegrzyńskim.
  Pod koniec sezonu pokazują się w rzekach piranie a w jeziorach aligatory.
  Czyli Afryka na wpół dzika.
  Dziki też wyłażą z dziupli nie mówiąc już o łosiach. A zimą ogórki kiszone i ślady pumy. Nawet fotki jej robią z daleka.
  NASA można w to wciągnąć. Mają zdjęcia z satelity.

 • losiu4

  Oceniono 6 razy -2

  trzeba więc przypomnieć ze bóbr nie tylko futrem stoi. Przypomnieć o leczniczym działaniu tego i owego, wypromować potrawy z bobrzyny i od razu chętni się znajdą. Przy okazji i biznes można by na tym zrobić.

  Pozdrawiam

  losiu

 • stanimager

  Oceniono 4 razy 4

  "Ośmiela je także to, że polowanie w pobliżu skupisk ludzkich jest zakazane"

  Ich adwokaci im doradzaja ze mozna ?

  Smieszna jest cala ta informacja. Sezon ogorkowy wczesniej w tym roku ?
  Z tytulu mozna by wnioskowac ze organizuja sie w gangi zlych ninja i atakuja ludzi.

  A ten biedny czlowiek to myslal ze sie z kotem bedzie fotografowal ? Jak to na rybach, pewnie cos wypil wczesniej dla kurazu.

 • miastomakow

  Oceniono 8 razy 0

  Ach gdyby tak te bobry swego czasu uśmierciły MIchnika, Balcerowicza, Geremka i resztę styropianu... A tak mamy co mamy.

 • korespondent1949

  Oceniono 4 razy 4

  Szkoda ż nie zagryzł Łukaszenki.

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 5

  bobry wnerwiło głupie pisanie Jędrka od Poczobutów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje