Asad w wywiadzie: Moje wojska nadużyły siły? A gdzie zaczyna się "nadużycie"?

Prezydent Syrii Baszar al-Asad

Prezydent Syrii Baszar al-Asad (Fot. AP)

Rzadko wypowiadający się dla zagranicznych mediów autorytarny prezydent Syrii Baszar al-Asad udzielił wywiadu argentyńskiej gazecie "Clarin". Stwierdził w nim, że "nigdzie się nie wybiera" i nie zamierza ustąpić. Winą za trwający już trzy lata krwawy konflikt we własnym kraju obarczył obce państwa. Podkreślał też, że to opozycja nie chce pokoju i dialogu.
W wywiadzie, przeprowadzonym, jak opisuje "Guardian", "przy kanonadzie artylerii, dźwięczącej w murach prezydenckiego pałacu w Damaszku", Baszar al-Asad ostrzegł USA i Rosję, że ich wysiłki zmierzające do posadzenia zwaśnionych stron przy stole negocjacyjnym nie zatrzymają wojny domowej, która niszczy jego kraj. Podkreślił, że nie zamierza ustąpić ze stanowiska.

Asad: To opozycja nie chce dialogu

Asad zaznaczył, że nie ma nic przeciwko dialogowi, ale dodał, że to zachodnie państwa próbują podsycać przemoc w Syrii, zamiast jej przeciwdziałać. W rozmowie z reporterem "Clarin" syryjski prezydent stwierdził, że rozdrobnienie grup opozycyjnych uniemożliwi im dotrzymywanie ewentualnego zawieszenia broni.

- Oni nie są jednością. To różnorodne grupy i bandy, są ich nie dziesiątki, a setki. A każda ma swojego lidera. Kto może zjednoczyć tysiące ludzi? - pyta Asad. Dodał, że siły opozycji są powiązane z zagranicą i nie potrafią same podejmować decyzji. - To oni pokazali, że nie chcą dialogu z państwem - zaznaczył.

"Nadużycie siły? A od kiedy to się zaczyna?"

Za wojnę, której potworny bilans wynosi już - według różnych szacunków - między 70 a 120 tys. zabitych, odpowiedzialne są według Asada obce państwa, próbujące obalić jego władzę niezależnie od liczby ofiar. Za podsycanie powstania obwinił Arabię Saudyjską, Katar i Turcję oraz Izrael. Zwracając się do Johna Kerry'ego, stwierdził, że amerykański sekretarz stanu nie otrzymał od syryjskiego narodu mandatu do decydowania, czy ktoś powinien odejść, czy nie.

- Jakiekolwiek decyzje o reformach w Syrii będą pochodziły od samej Syrii. Ani USA, ani żadne inne państwo nie ma prawa się tu wtrącać - podkreślił syryjski prezydent.

Asad po raz kolejny ostro zaprzeczył, by jego armia użyła broni chemicznej. - Zachód kłamie i fałszuje dowody, by prowokować wojny. Takie ma zwyczaje - powiedział. Odrzucił też oskarżenia, jakoby jego żołnierze "nadużywali siły" w działaniach przeciw opozycji. - Jak się definiuje nadużycie siły? Kto decyduje, od kiedy zaczyna się nadużycie? - pytał.

Krwawy konflikt w Syrii. Półtora miliona uchodźców

Wojna domowa w Syrii trwa już trzeci rok. Konflikt, będący pokłosiem "Arabskiej Wiosny" - serii rewolucji, które zmiotły autorytarne władze m.in. w Libii, Egipcie i Tunezji, szybko przerodził się w krwawą, chaotyczną wojnę domową, w której obie strony dopuszczają się okrucieństw. Syria stała się poligonem dla rozmaitych watażków oraz grup walczących już nie o obalenie Asada, ale o stworzenie po jego obaleniu islamskiego państwa wyznaniowego.

Syryjska Wolna Armia pozostaje nominalnie główną siłą opozycji, jednak jej pozycja osłabła, a lokalni watażkowie urośli w siłę. W targanym wojną kraju rozmnożyły się grupy powiązane z al-Kaidą. Osłabiona centralna władza nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa.

Według ostatnich szacunków liczba uchodźców z Syrii sięgnęła półtora miliona.

Zobacz także
 • Syria została odcięta od internetu Syria odcięta od internetu. Serwery padły
 • Po lewej jeden z opozycjonistów rannych w starciu z prorządowymi siłami. Po prawej Asma al-Assad Syria umiera, żona Assada idzie na zakupy
 • Prezydent Syrii spotkał się z mieszkańcami Hims Syria: Zamach na prezydenta Asada? "Padły strzały"
Komentarze (76)
Asad w wywiadzie: Moje wojska nadużyły siły? A gdzie zaczyna się "nadużycie"?
Zaloguj się
 • pigwa_polska

  Oceniono 1 raz 1

  Baszar al-Asad wybrany na prezydenta w wyniku przeprowadzonego referendum z wynikiem 97,2% głosów.

 • wielki_rabin_gw

  Oceniono 1 raz 1

  mam nadzieję że Rosja skutecznie wesprze Assada i skończą z tym spiskiem gdzie wszyscy maczają paluchy. Assad nie jest oczywiście dobrym wujkiem bo byc nie moze nawet jakby chciał ale to przez tych bandytów zgineło 100 tys. ludzi a nie przez niego.

 • tolakuchar

  Oceniono 2 razy 2

  Zdziwienie że wogóle można się wypowiedzieć na forum!
  Ani świadkowie Jehowy, ani Adwentyści, ani badacze Pisma, nie zabijają tych co postępują niezgodnie z tym co głoszą! Żaden świadek nie podrzyna gardła z okrzykiem "Jehowa jest wielki", ani nie pali ani nie wysadza z tym okrzykiem innych w powietrze!
  Czy nie jest zastanawiające że duchowni islamscy - religii pokoju- nie odcinają się, tylko nawołują , jak Al Katada do mordowania?
  Poprawni politycznie rządzący Brytyjczycy nie mogą się nawet go pozbyć ze swojego terytorium!! Nic dziwnego że klasa robotnicza UK chce z tym zrobić porządek, a z Torysami robi przy głosowaniu na UKIP!

 • 54bodek

  Oceniono 3 razy 3

  Od pewnego czasu, tj dobrych kilku tygodni Armia Syryjska coraz lepiej radzi sobie z terrorystami, co mnie cieszy, i to bardzo.
  Cały wywiad i dużo materiału na temat Syrii na moim blogu. Zapraszam.
  -------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • vikaromaniuta

  Oceniono 2 razy 2

  Gratulacje dla prezydenta Asada za zajęcie Al-Kusajr !!!

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 3 razy 3

  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4cq_XrcCbIY#!
  Po przygotowaniu artyleryjskim wczoraj rano ruszyła ofensywa wojsk syryjskich na Al Kusajr, dzisiaj miasto jest już w 30% opanowane, zdobycie go to kwestia kilku dni, będzie to już 5 miasto wyzwolone z rak terrorystów w ostatnim czasie.

 • doni72

  Oceniono 4 razy 0

  @pismaki_klamia
  Przydzielono nam nowego oficera politycznego z dzialu propagandy.Chyba ze ktos dobrze nam znany nicka zmienil,podobnie sa natretni i nachalni.

 • maxmex

  Oceniono 1 raz -1

  To oglądaj cnn albo RT tam jest więcej info,oni potrafią tylko napędzić paranoje Pis.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 4

  Cóż przeszkodziło w udostępnieniu możliwości komentowania artykułu o zamieszkach w Tunezji?
  A przecież warto zauważyć, że wszędzie tam gdzie służby Izraela intensyfikują działalność zaraz pojawiają się działacze ekstremistów islamskich - czysty przypadek!
  Alleged Mossad spies arrested in Tunisia
  Report: Mossad bolsters activity in Tunisia - Israel News, Ynetnews
  Two held in Tunisia for spying for Israel`s Mossad
  CIA and Mossad Rebuilding Spy Ring in Tunisia
  Mossad spy Algeria and Libya from Tunisia, to block any alliance ...

  A także:
  Tunisia Reopening Embassy in Damascus

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje