Ujawnią, co lekarze dostają od firm farmaceutycznych? "To poprawi zaufanie"

19.05.2013 09:33
Firmy farmaceutyczne chcą ujawnić, co dają lekarzom. System ma zadziałać już w 2016 roku

Firmy farmaceutyczne chcą ujawnić, co dają lekarzom. System ma zadziałać już w 2016 roku (Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta)

Firmy farmaceutyczne pracują nad systemem, w którym byłyby ujawniane wszystkie korzyści przekazywane lekarzom w ramach współpracy. Upublicznienie tych danych może poprawić zaufanie do lekarzy - uważa wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski.
- Zależy nam na tym, by ta współpraca była przejrzysta i nie kojarzyła się z czymś złym - podkreślił dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA Paweł Sztwiertnia.

Ujawnią, ale za trzy lata

Dodał, że ujawnianie danych ma się rozpocząć w 2016 r. W ten sposób mają zostać zrealizowane rekomendacje Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA), której INFARMA jest członkiem. EFPIA zaleca publikowanie informacji o finansowych aspektach współpracy firm farmaceutycznych z lekarzami.

- Kluczowe jest dla nas to, by ten projekt zrealizować wspólnie ze środowiskiem lekarskim. Pojawił się pomysł stworzenia wspólnej grupy roboczej, tak jak miało to miejsce w Holandii i Wielkiej Brytanii - podkreślił Sztwiertnia. Dodał, że jednym z możliwych rozwiązań jest stworzenie portalu z rejestrem korzyści, które firmy farmaceutyczne przekazują lekarzom.

"Wszyscy coś dają"

Od lat wśród pacjentów krążą legendy o tym, jak koncerny próbują zdobyć przychylność lekarzy do swoich produktów, prezentami. - To jest na porządku dziennym - mówi anonimowo portalowi Gazeta.pl menadżer z dużego koncernu farmaceutyczno-kosmetycznego. - Opłacamy wyjazdy na kongresy. Czasami remontujemy poczekalnie. Lekarze dostają od nas gadżety, elementy wyposażenia gabinetów, czasem luksusowe torebki, biżuterię. Wszyscy to robią. Im lepszy, bardziej popularny lekarz, tym więcej firm go kusi - opowiada.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski podkreślił w rozmowie z PAP, że transparentność współpracy jest korzystna zarówno dla lekarzy, jaki i dla przemysłu farmaceutycznego.

- Ujawniane powinny być korzyści, które otrzymują wszyscy pracownicy medyczni, nie tylko lekarze. Zdaniem samorządu powinien powstać specjalny system, który umożliwi publikacje takich informacji. Dzięki temu pacjenci zyskają możliwość wglądu w dane, a tym samym własnej oceny. Przyczyni się to do poprawy zaufania do lekarzy - powiedział Krajewski. Zaznaczył, że wprowadzenie systemu musi być poprzedzone szczegółowymi konsultacjami.

Lekarze nie mają nic przeciw

Wiceprezes NRL poinformował, że wyniki badania opinii środowiska lekarskiego wskazują, że dwie trzecie medyków nie ma nic przeciwko ujawnianiu danych o współpracy z firmami farmaceutycznymi. Krajewski powiedział też, że obecnie nie ma szczegółowych informacji dot. tej współpracy.

Według Jerzego Kruszewskiego z NRL istnienie konfliktu interesów kontaktach lekarzy z przemysłem farmaceutycznym jest problemem etycznym. - Bardzo trudno go skodyfikować, na dzień dzisiejszy funkcjonują tylko zalecenia - powiedział Kruszewski.

Zobacz także
Komentarze (115)
Ujawnią, co lekarze dostają od firm farmaceutycznych? "To poprawi zaufanie"
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  0

  Ujawnianie danych ma się rozpocząć w 2016 r. - Upublicznienie tych danych może poprawić zaufanie do lekarzy w 2116 r.

 • hrhs1

  Oceniono 2 razy 2

  Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski podkreślił w rozmowie z PAP, że transparentność współpracy jest korzystna zarówno dla lekarzy, jaki i dla przemysłu farmaceutycznego.

  Ja dodam, jaka korzysc maja pacjenci?

 • blski

  0

  Nie ujawnia. Po prostu udoslonala korupcje. Jedna z metod jest zlecanie lekarzom, szpitalom,.. np. oplacanych badan statystycznych. Prezentacja nowych lekarstw czy urzadzen na ktora zaprasza sie lekarza z rodzina na tydzien. Obowiazkowe jest uczestniczenie w kilku godzinnej prelekcji, reszta to czas wolny. Duze koncerny dopracowaly system korupcji do perfekcji.

 • blski

  0

  Firmy farmaceutyczne sa takimi samymi producentami jak kazdy inny, po prostu zarabiaja na tym, ze produkuja w najtaniej i sprzedaja jak najdrozej. To jest ich celem i z tego sa rozliczani przez akcjonariuszy.
  Po 1989 rzucili sie na nasz kraj uzywajac doprowadzonego do perfekcji systemu marketingowego na spoleczenstwo ktore zylo w systemie opartym na niedoborach. Na domiar zlego ostatnie lata PRLu byly czasem wladzy swiadomej, ze jej dni sa policzone i przyzwalajacej na wszelkie oszustwa. Do lat 1970tych prywatne przychodnie byly niezwykla rzadkoscia, a "Ubezpieczalnie" dzialaly w miare sprawnie. Lekarze zarabiali marnie, co kompensowalo niskie zarobki to prestiz, no i fakt ze studia byly bezplatne. Przekupstwo lekarzy bylo rzadkoscia, a w miastach praktycznie nieznane.

 • calmy

  Oceniono 1 raz 1

  Korupcja jest legalna. Łapówkodawcy pracują nad systemem, w którym byłyby ujawniane wszystkie korzyści przekazywane łapóówkobiorcom w ramach "współpracy".

 • josif47

  0

  Sprawa prosta !...Godne zarobki lekarzy, Firmy niech robia to, co do nich nalezy i po sprawie. Po co krecic ?...

 • wol777

  0

  Dlaczego dopiero 2016r.Czyżby korzyści w latach poprzednich były nielegalne?,a wyjazdy na tzw.kongresy były poprostu darmowymi wycieczkami po Tajlandii,Indiach,Sri Lance...itd.?Trudno dziwić się lekarzom że korzystają gdy ktoś oferuje im coś za wypisanie dużo recept na konkretne leki.Pozostaje jednak pytanie ,czy jest to moralne,etyczne,o których to wartościach lekarze tak często mówią.

 • derp971

  Oceniono 1 raz 1

  Tak wygląda właśnie medycyna mainstreamowa. Byleby wcisnąć więcej chemii, często całkowicie niepotrzebnej, powodującej różne powikłania i skutki uboczne.

 • nf123

  Oceniono 3 razy 1

  KONCERNY FARMACEUTYCZNE NIE LECZĄ CHORYCH

  KONCERNY FARMACEUTYCZNE CHODUJĄ PACJENTÓW

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje